PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kışlık giyim

sardokar
23 Eylül 2013, 17:51
Kış gelmek üzere ve artık hafiften soğuk yapıyor.
Tüm kışı motor tepesinde geçirmeyi planladığım için kışlık ekipman (mont,pantolon, eldiven) gerekiyor.
Nereden almak ne almak lazım?

astorojna
23 Eylül 2013, 17:55
ne alırsan al ne giyersen giyin mutlaka üşüyorsun. bende kışın motora binen bi insanım termal içlikle kat kat giyindiğim halde it gibi titriyorum.

sardokar
23 Eylül 2013, 18:06
Bulunduğun yerde önemli bunun için tabi. Tutup ta Kars, Erzincan gibi yerde isen buz küpü bile olursun.

Syanur
23 Eylül 2013, 18:10
Eh sen de bulunduğun yeri yazsan fena olmazmış.

Kötü hava değil kötü ekipman vardır.

1.si Görsel güzellik istiyorsan paraya kıyacaksın yoksa ucuz yollu eski yöntemleri deneyeceksin.

2.si dış tarafa rüzgar geçirmez özellikli kıyafetler, iç tarafa ise teri dışarı atacak cinsten bişeyler giymek gerekiyor genel mantık olarak.

3.sü Deneye deneye buluyorsun :)

erro
23 Eylül 2013, 18:16

2.si dış tarafa rüzgar geçirmez özellikli kıyafetler, iç tarafa ise teri dışarı atacak cinsten bişeyler giymek gerekiyor genel mantık olarak.

spesifik örnek verebilir misiniz siyanür bey..örneğin neopren mi, goretex mi nedir yani..?

sardokar
23 Eylül 2013, 18:18
Ben İstanbul'dayım, İstanbul'un soğuğu da yaman oluyor bazen. 1000 TL kadar bütçe ayırdım bu ekipmanlar için.

ferdinandd
23 Eylül 2013, 18:47

1.si Görsel güzellik istiyorsan paraya kıyacaksın yoksa ucuz yollu eski yöntemleri deneyeceksin.

Ya olm inanmiycaksın uzun zamandır bukadar güzel bir özet görmedim şu forumda :) Helal :thumleft:
__________________________________________________ ____________________

Biraz açacak olursak konuyu, ilk kademe thermal içlik çok çok aşırı önemli!

Tecrube edilenlerden tavsiye edebileceğim nedir derseniz, ten ile ilk temasta olacak içlik : Millet Thermal Max şiddetle tavsiye edilir.

Üzerine ara katman olarak yine bu markaya başta pek güvenemesemde populer markalara kök söktürüyor : Millet Great Alps Polartec Thermal Pro

Bunlar zaten teri vücuttan ışık hızı ile uzaklaştırıp ısıyı dışarı bırakmıyoır, ilginç yanı fazla ısıyı dengeli bir şekilde bırakıyor vücut ısısı nasıl oluyorsa sabit dolayısıyla üşüme daha burada bitiyor :sunny:

Üzerine korumalı katmanlı motosiklet montu, ilk katman yine polartec oluyor genelde, bunu yer yer havaya göre sökebilirsiniz, Millet 10 basıyor çünkü :)

Orta katmanda GoreTEX veya Out Dry tarzı birşey olmalı ki vücuttan bukadar uzaklaşan nem tamamen dışarı taşınırken dışardan gelen nem/su/soğuk kesinlikle içeriye alınmasın...

En üst katmanda zaten bildiğimiz gibi, koruma amaçlı, Deri, Kevlar, Cordura v.s v.s...

Ayaklar için de durum aynı, iş aynı kalitede bir çoraptan başlıyor, işin özü fazla ısınıp terlememek, terlediğimiz an zaten titremeye ramak kalmış demektir :)

Çizme seçimindede montta olduğu gibi su nem soğuk almayacak, nem ve fazla ısı dışarı atılacak, ben outdoor uzun bilekli bot ile kullanıyorum malesef,

bu donanımda motosiklet çizmesini tecrube etmeye niyetlendiklerime maddi gücüm el vermedi :)

El en büyük problem bence, elcik koruma işin %50 si bence (direk çarpan rüzgarı kesmek),

2.si yukarıdaki özellikleri taşıyan bir eldiven Gore TEX olabilir ve fazla sıkmamasına hatta biraz bol olmasına dikkat edilmeli :)

İçinede Polartec veya İpek iç eldiven giyilirse değişen dünyaya hoşgeldin oluyor :mrgreen:

Biraz uğraşlı ve hata yapa yapa ilerlenen bir süreç ama bir tutturdummu aboooooooouuuv bir keyifli ki yağmurda karda sürmek :)

Bu içliklerin ten ile temasta olanları asla sıkı veya az da olsa bol olmamalı, her bölgesi vücut ile tam temasta olmalı, yoksa adam gibi çalışmıyorlar,

bunuda parama yazık olunca anlamıştım, en dikkat edilmesi gereken husus :pale:

Birde şöyle bakın, aldığınızı koruduğunuz sürece ömür boyu kullanılacak ürünler neredeyse, günlük 000000,1 liraya gelir hepsi toplasanız :) Düz mantık ama kendimi böyle ikna edebildim ne yapayım :mrgreen:

Başım yana yana elediğim tüm detayları hatırladığım kadarıyla paylaştım, harfiyen uyulduğunda ben halen üşüyorum diyen olursa metabolizmada bir kusur vardır, doktora görünülmeli okadar diyeyim :)

sardokar
23 Eylül 2013, 19:02
Birde şöyle bakın, aldığınızı koruduğunuz sürece ömür boyu kullanılacak ürünler neredeyse, günlük 000000,1 liraya gelir hepsi toplasanız :) Düz mantık ama kendimi böyle ikna edebildim ne yapayım :mrgreen:

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:36 ----------

.................................

Biraz polyannacılık gibi olmuş. Sadece bahsettiğiniz içilikler 400-450 TL tutuyor monta da 600 versek 1000 TL uçtu gitti.

quattromeb
23 Eylül 2013, 19:13
selam arkadaşlar... eğer şu anda askerlik yapan tanıdıklarınız varsa kış döneminde askeri kantinlerde thermoheat diye bir markanın içliği satılıyor...alt üst takım 40 - 50 TL bişey olur bu sene büyük ihtimalle... internetten çok aradım ama bulamadım satıcılarını... herkese tavsiye ederim haki ve siyah renkleri var... giyince insanı rahatsız etmiyor hatta ben geçen kış evde pijama olarak giydim... kot pantolonun altına giyiyorum bahar ayazında ama kışın dışarıda hiç denemedim... alın motor için uygun değilse bile en azından kışlık pijamanız olur... :cherry:

fbcino
23 Eylül 2013, 19:50
Geçen sene askeriyede bunlardan satılıyordu

http://buyukmarket.com.tr/index.php?route=product/product&product_id=1439
Siteyle alakam yoktur. Örnek olarak verdim. Daha önce alışveriş yapmadım....

http://buyukmarket.com.tr/image/cache/data/1072/1072-3b-500x500.jpg

sardokar
23 Eylül 2013, 19:53
Esasen ne olursa olsun bir termal içlik şart sanırım. Bu içlik önerildiği gibi değeri toplamda 400-500 TL yi bulan bir içlik olmasa da olur herhalde.

quattromeb
23 Eylül 2013, 20:01

hah işte bak bundan da vardı ama thermoheat yazan daha kaliteli gibi geldi o yüzden onu almıştım... kışa doğru param olursa bütün aileme alacam... bu arada arkadaşlar benim de bu markalardan herhangi biriyle bi alakam yok.... kendi halinde işsiz evde oturuyorum bilgilerinize...:cherry:

redlion999
23 Eylül 2013, 21:02
Konu güzel takipteyim.. Kayakta kullandığım termal kıyafetleri bir dışarı çıkartalım bakalım..

sardokar
23 Eylül 2013, 21:46
Konu güzel de 209 görüntülenme 12 cevap...
Bu kadar profesyonel arkadaş burada toplanmışken bu kadar az cevap enteresan.
Cbf 150 mi tvs apache mi diye konuşulsaydı başlık binlerce cevapla dolardı herhalde.

yucelgsm
23 Eylül 2013, 22:25
maskeyi taktınmı klima gibi bir anda ısınıyosun hatta eve varınca kulakların sıcaktan kızarmış fln zaten yüzünü koruyunca kolay kolay üşümüyosun geçen sene saqdece 3 gün binemedim yollar buz diye o da

caybana
23 Eylül 2013, 23:14
herkesin kafasını kurcalayabilen birkaç şey sormak istiyorum en azından benim gibi yeni başlayanlar için. kış için fiyat aralıkları çok geniş herkes bütçesine göre birşeyler alıyor.

*öncelikle termal içlik konusu: piyasada çok markadan alt üst 50-60 tl civarlarında setler var birde buna alternatif revit (bu klasmanda markaları çok bilmiyorum )
marka içliklerin alt üst setleri 150- 160 tl civarlarında bu içlikler için bu fiyat farkını vermeye değer mi?

* aynı sorum mont içinde geçerli 150- 200 civarlarında montlar var bunlar iş görür mü? tabi iş görür mü den kastım illa bi nebze görür ama burdaki olayımız sağlık olduğu için riske atılacak bir konu olduğunu düşünmüyorum. o yüzden başka bir marka fiyat performans ürünü var mıdır? yoksa bu markalara güvenilir mi?

* son sorum pantolon içine iyi bir termal içlik üstüne pantolon üstüne dizlik ile soğuktan korunmak mümkün müdür?

sarıdev
23 Eylül 2013, 23:54
Diz örtüsü ve elciği taktım bile.Çok abartılı giyinmeyin.Montun üzerine yağmurluk bile giyseniz rüzgarı büyük ölçüde engellersiniz.

cemolos
24 Eylül 2013, 01:21
yün içlikten iyi ısıtan bir içlik yoktur.
deneyimli dağcı...

sardokar
24 Eylül 2013, 01:24
İxs panama ve nechtan arasında kaldım hangisini alsam?
Ve kışlık kullanıma uygun mu?

dyavol-77
24 Eylül 2013, 01:38

Kışın ve terlemek(Bülent Ersoy'la - süt dolu küvette SEX yapmak gibi bir şey):)

h2rx
24 Eylül 2013, 05:17
Alt-üst motorcu yağmurluğu(100-120 tl). PVC balıkçı yağmurlukları daha dayanıklıdır,nispetende ucuz. Tulum yağmurluk daha az pratiktir ama rüzgarı hiç geçirmez.
Su geçirmez, lastik, esnek inşaatçı botu(20 tl). 1 numara büyük olabilir.
Kalın kar eldiveni(50-60tl). Elleri sıkmaması önemli.
Dizlik ve ellik(100-150tl) (kuryelerin motora taktıklarından) elliğin rüzgar almaması önemli. + olarak ısıtmalı elcikte takılabilir.
Neopren maske(10-20tl) ve rüzgarı fazla geçirmeyen kask.
İçinede istediğinizi giyebilirsiniz.
Fiyatlar tahminidir.
Dizlik ve ısıtmalı elcik haricindekiler denenmiş, tarafımca onaylanmıştır.

Ekstra olarak yüksek minibüs, kamyonet. minivan tarzı araçları yakın takip ederek egzos ısısından istifade edilebilir. :D

sardokar
24 Eylül 2013, 10:15
Ekstra olarak yüksek minibüs, kamyonet. minivan tarzı araçları yakın takip ederek egzos ısısından istifade edilebilir. :D

Isınalım derken arkasına sinek gibi yapışmayalım da :cherry:

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:13 ----------

İxs panama ve nechtan arasında kaldım hangisini alsam?
Ve kışlık kullanıma uygun mu?

Bu arada benim soru arka sayfada güme gitmiş. Bu ürünlerin hangisini almalıyım? Yada bu fiyata bunları almak mantıklı mı?

Syanur
24 Eylül 2013, 10:54
spesifik örnek verebilir misiniz siyanür bey..örneğin neopren mi, goretex mi nedir yani..?

Neoprenden uzak durmak lazım. Soğuğu çok iyi kesiyor ama durduğun yerde terletir adamı. Durduğun yerde diyorum çünkü genelde neopren ile iç giyim malzemeleri var. Tene yakın olunca anında terliyorsun, bende dizliği var, oradan biliyorum. Olur da neopren yağmurluk bulursanız onun terletmesi de 5 dakka sürer :cherry: Ha neopren boyuklular var, hassas olan boyun bölgemizi en iyi koruyan ürünler onlar fakat kaskı giyince bozulduğu için ve ense tarafındaki kapanma kısmı küçük/açık kaldığı için (rüzgar ve soğuk giriyor boynumun arka tarafları ve sırtım tutuluyor) kullanışlı bulmadım ben. Birçok kişi severek kullanıyor.

Deri rüzgarı geçirmeyen ve aynı zamanda kolay terletmeyen olağan üstü bir ürün. Ama "soğuk"u içeriye iletmemek konusunda çok başarılı değil. Rüzgarı geçirmese de soğuğu hissettiriyor. Deri ceketin altına 1-2 kat bişeyler giymek lazım ki genelde deri ceketler dar ve kısa kesim olduğu için sıkabilir bu durumda. Kısa süreli kullanımda (ş.içi gibi) çözüm oluyor ama, ben denedim. Deri ceketimin içliğini giyince epey farkediyor(bence bu bering'in içliği de ayrı bir kaliteli, termo-aluminyum diye geçiyor). Ama uzun süreli sürüşlerde bence kalın kışlık bir textil daha iyi sanki.

Ciddi soğuklarda uzun süreli kullanacaksak bence "rüzgar ve yağmur geçirmez" özelliği olduğu belirtilen kıyafetlere yönelmek lazım. Genelde böyle kıyafetlerde goretex yada taklidi özellikler içeriyor.

Şu goretex olayına da açıklık getireyim. Goretex genelde kıyafete dikilmiş yada fermuar ile çıkartılabilen "ince" bir katman oluyor. Bu katmanın yani goretex in soğuktan korumak gibi bir özelliği yok. Genelde kışlık ürünler ziyadesiyle kalın ve dolu olduğu için hava transferinde sıkıntı oluyor. Bunu engellemek için goretex katman kullanıyorlar (genelde içte oluyor) ve terimizin oluşturduğu nemi bu katman bir arka katmana geçiriyor ve hava sirkülasyonunu sağlıyor. Ama dışardan gelen rüzgarı içeri almıyor. Bunu gerçekten yapıyor, videoları var(şahitlerim var ! :) ). Ve biz kuru kalıyoruz bu sayede. Çok kısa sürede aspilatör gibi çekmiyor havayı ama naylondan iyidir(uzun vadede).

Naylon dedim çünkü Prohel gibi markaların da meşhur 3 katlı kışlık ceketleri var. Dışı normal, orta katmanda bir naylon/muşamba karışımı içlik onun içinde ise yün gibi olan ısıtıcı içlik. Herşey güzel hoş ama o naylon katman içeriyi hamam ediyor bir süre sonra. Veya en ufak bir efor sarfettiğinizde gayet terliyorsunuz ve o nem bir türlü gitmiyor içerden. Havanın soğukluk derecesine göre oldukça tehlikeli bişey. Ama ürünün tanıtımında rüzgar ve yağmur geçirmez diye belirtiliyor. Çünkü o naylon katman rüzgarı ve yağmuru geçirmiyor :) tabi fp muhabbeti hep bunlar sonuçta.

Yağmur demişken kışın istemsiz yağmurlara da maruz kalabiliyoruz :) O yüzden pahalı ve hatta goretex ürünlerin yağmura karşı olan iddiaları konusunda da 1-2 şey yazayım. Ürün goretex sayesinde yağmuru engellediğini söylüyorsa bence bir işe yaramaz. Çünkü genelde goretex en içte yada içe yakın bir katman olduğu üçün dışardaki kalın kısım yağmur geçirmeme özelliğine sahip olmadığında komple ıslanıyor. Ve ağırlaşıyor. Ve zaten iç kısman kadar ıslanan ceketten ötürü zavallı insan bedeni üşümeye başlıyor. Bazı ürünler var ki, en dış katmandan itibaren değişik teknolojiler ile rüzgarı ve yağmuru dışarda tutmayı başarabiliriyor. İç kısımda da goretex katmanı ile içerden terlemememize ve hava almamıza yardımcı oluyor. Böylece yağmur esnasında suyun büyük çoğunluğu daha kıyafete girmeden dışarda kalıyor, girenler de goretex yada benzeri katmanlar sayesinde engelleniyor. Eğer yağmurda sürmeyi düşünüyorsanız ve kıyafeti buna göre seçecekseniz mutlaka ürünün bu özelliğini iyi araştırın derim. Bir de kıyafet alırken "yağmura dayanıklı(water resistant)" yada "yağmur geçirmez(Water proof)" özelliğine dikkat edin. Yağmurda sırılsıklam olduktan sonra satıcı size "yağmur geçirmez demedik ki, bakın yağmura dayanıklı yazıyor, hemen geçirmiyor yani" demesin :)

Yamur çamur derken asıl soğuk kısmında bahsedemedim aslında. Dediğim gibi goretex ürünler kışlık anlamına gelmiyor. En azından Ankaranın kışında gülümsetir adamı bazılar :) Benim aldığım ve satıcının "kışlık abi" diye sattığı pantolon (goretex özellikli) mart gecesi beni bildiğin ş.içinde üşüttü. Sonra gittim iade ettim. Dedim ki "zaten ince görünüyordu, ve içliğin yün kısmını kalça bölgesinin altına indirmemişler, böyle kışlık pantul olmaz, kışlık diye aldım üşüdüm, iade alın" didim. Adam da haklı buldu. Çünkü sonradan baktım ki ürünün sitesinde "touring" amaçlı 4 mevsim pantolon diyor. Yani ürünü giyince "bu beni kışın sıcak tutar!" demiyorsanız eğer, mucize beklemeyin. Kışlık ürünü mutlaka gidip görün, içliklerine felan bakın, öyle alın. 4 mevsim montları felan kışlık diye satan çok yer gördüm. Avrupadaki markaları-modelleri araştırıp görünce "kışlık" neymiş daha iyi anladım.

Yine yağmura dayanıklı incecik Eldivenleri kışlık diye satanlar var. Eldiven rüzgar ve yağmur geçirmiyor kolay kolay ama ince olduğu için kışlık değil. Onu da görmeden-giymeden anlayamıyorsun. Tam kışlık eldiveneler iyi hoş ama hepsi bir yere kadar sıcak tutabiliyor. Ayrıca yağmuru da bir yere kadar geçirmiyor/hissettirmiyorlar. Elcik ısıtma denemedim ama ısıttığı kesin. Fakat kullananlar arasında "abi elinin içi ısınıyor ama dış kısmı yine üşüyor" diyenler var. Ben bunu da el-parmak-eklem sağlığı için doğru bulmuyorum. Ha nolur, parmaklarımız mı kesilir, hayır ama ağrısı sızısı artar ve hareket kabiliyeti azalır belki. Bence "kışın motor sürcem ben" diyen adam mutlaka "kurye el koruma" şeylerinden takmalı motoruna. Sağlık açısından...

Bot olarak kesin bir çözüm bulamadım. Ayaklar ne yaparsam yapayım üşüyor. Çok kaliteli bir bot deneyebilirsem ve hala üşüyorsam demek ki bu işin çözümü yok :) Bir yandan ayaklar çabuk üşüyor diye kalın giyiniyoruz ama o botun içinde hava almasını sağlamak imkansız oluyor. O ayrı bir dert. Üstüne bir de su geçirme/geçirmeme durumu var. Yeni alınmış bir TCX marka bot bile es kaza su alıyorsa diyecek çok fazla bişey yok. Biraz şans meselesi. Ama mutlaka kış için su geçirmez özellikli bişeyler bakılmalı.

Okadar dış kıyafetten bahsetmişken iç kıyafetten bahsedip konuyu bağlayalım. Genelde yazdığım gibi en içe teri tutan klasik atlet yerine teri ve nemi dışarı atan içlikler giymek gerek. Bunların kimisi sadece teri hızlıca dışarı atmaya yönelik(yazlık) kimi daha ısıtıcı ve teri biraz daha yavaş dışarı atıyor(kışlık-termal içlik). En kötü çok terlesek bile bir mola verdiğimizde ve ceketi çıkardığımızda çok çabuk kuruyor bu içlikler, pamuklular ise nemi tutuyor. Isınmak için çok kalın giyinmek yerine doğru kıyafetleri bir iki kat üst üste giymek daha mantıklı. Bir de giydiğimiz kıyafetler bizi çok sıkmamalı aksi taktirde kan dolaşımı sıkı giyim yüzünden yavaşladığı için uzun vadede vucüt ısısını korumakta zorlanır.

Ayrıca eklemek istediğim 1-2 şey daha var (zaten konu çok dağıldı). Eğer benim gibi; kan değerleriniz düşük-bozuk ise, bünyeniz biraz zayıf ise, enduro gibi dev bir camın ardında yada maxi scooterin içinde motor sürmüyorsanız, gecenin bir yarısı-sabahın körü ayırt etmeden yağmur, kar, çamur vs, taa ki yerde buzlanma olana kadar motor sürüyorsanız, sık sık hızlı bulvarlarda ~80kmh üzerinde seyrediyorsanız, inatla motor botu gibi ekipmanlar yerine gündelik ayakkabı ile işe gidiyorsanız, herşey güzel ama boyunluk gibi şeyleri takmıyor veya tam kapatmıyorsanız ve bir de ankarada yaşıyorsanız daha fazla üşürsünüz! O yüzden her "ben valla şunu aldım hiç üşümüyorum!" diyenin peşinden atlamayın. Dediğim gibi, en güzeli deneye deneye kendinize ve sürüş şartlarınıza uygun olanı bulmak bence.

Bu yazdıklarımın çoğu uzun yol düşünülerek yazılmıştır. Yok ben ş.içi 10~15 dakka işe gidip geliyorum deniyorsa biraz üşümeye katlanılabilir yada daha basit-ucuz çözümler üretebilir. Uzun sürüşlerde ne giyersek giyelim bunların ısı kaynağı olmadığını, k.çımızın üstünde otururken ısı üretmekte zorlandığımızı ve bu kıyafetlerin sadece ısı kaybını yavaşkattığını unutmayalım :wiinkk: Hiç! üşümek istemiyorsak bir ısı kaynağı şart...

Umarım kişisel ısınma ihtiyaçlarınıza yardımcı olabilmişimdir ferro! bey :)
Selametle :king:

Kışın ve terlemek(Bülent Ersoy'la - süt dolu küvette SEX yapmak gibi bir şey):)

İnternet sahibi olmamanı gerektirecek kadar tehlikeli bir zekaya sahipsin....

Sinan Aksu
24 Eylül 2013, 10:56
Syanur ;

Bunları birde şuraya kopyalarmısın bi zahmet.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/122285-ankara%27nin-kuru-ayazini-nasil-yenerim.html

Syanur
24 Eylül 2013, 10:57
Syanur ;

Bunları birde şuraya kopyalarmısın bi zahmet.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/122285-ankara%27nin-kuru-ayazini-nasil-yenerim.html

Oha, o konuyu arıyordum, linki paylaşmak için :mrgreen:

Tabiki Sinan'cım :wiinkk:

sardokar
24 Eylül 2013, 11:19
Syanur hocam anlattıkların için teşekkür ederim ama daha spesifik gidebilirsek daha faydalı olacak benim için.
Mesela benim almayı düşündüğümü söylediğim ürünler hakkında fikirlerin nedir?

http://www.anesmotor.com/?urun-403-iXS-Panama-Mont.html
http://www.anesmotor.com/?urun-402-iXS-Nechtan-Mont-Gri.html

Syanur
24 Eylül 2013, 11:31
Syanur hocam anlattıkların için teşekkür ederim ama daha spesifik gidebilirsek daha faydalı olacak benim için.
Mesela benim almayı düşündüğümü söylediğim ürünler hakkında fikirlerin nedir?

http://www.anesmotor.com/?urun-403-iXS-Panama-Mont.html
http://www.anesmotor.com/?urun-402-iXS-Nechtan-Mont-Gri.html

Bu ürünleri hiç görmedim, Panama modeli daha bir kışlık gibi duruyor. Daha önce yapmıştım, sen de yap, ara satıcıyı, durum böyle böyle de hangi ürün benim ihtiyacıma daha uygun yada önerebileceğiniz başka bir model var mı? felan diye sor. Kem küm ederse bu ürünlerden anlayan yetkili birini verirmisiniz de. Sonuçta +500 TL para veriyorsun yok öyle "bütün ürünlerimiz kalitelidir, su geçirmez, yağmur geçirmez efenim" ayakları yapmasınlar,,,

sodalimon
24 Eylül 2013, 11:39
Syanur çok çok teşekkürler. Mantık görünce keyfim yerine geldi sayende...

Ben de daha daha spesifik rica edecektim, marka model önerisi verecek arkadaşlar varsa...
Mümkünse kullanmış ve memnun kalmış ya da memnuniyetsiz olmuş arkadaşların önerileri çok değerli oluyor.
Piyasa tam bir karmaşa... Kafa karışıklığı ve aradığını bulamama / bilememe gibi handikaplarla hatalı alışveriş yapmak işten değil...

Syanur
24 Eylül 2013, 12:16
Eldiven olarak şu ürün f/p'si çok iyi bence ; DIFI DAVIS KIŞLIK ELDİVEN http://www.motomaxonlineshop.com/Urun/DIFI-DAVIS-KISLIK-ELDIVEN-pmu1893.html (kullandık)

Şu ise çok iddialı, mevcut olan pet olunca alabilirim :) Hg Pathan Evo http://www.motosikletaksesuarlari.com/HEIN-GERICKE-Kislik-Motosiklet-Eldiveni-HG-PATHAN-EVO-SHELTEXAE-3-PARMAK-Siyah-Eldiven_579.html#0

Pantolon olarak şu ürün başarılı ; BERING EXPEDITION ENDURO PANTOLON http://www.motomaxonlineshop.com/Urun/BERING-EXPEDITION-ENDURO-PANTOLON-pmu865.html (en dış kısmı kolay yağmuru geçirmiyor gibi, içinde goretex taklidi bir katman var, onun altında ise termo*alu dedikleri ısıtıcı içlik var. 3ü bir arada çok etkili. Ayrıca 2 içliği de çıkartıp fermuarları da açınca (ön-arka fermuar olması süper) yazın gayet serin tutuyormuş

Mont olarak da şu şekil
http://www.motosikletim.com.tr/ProductImages/100667/Btourerstxjkt.jpg

enduro ceketi olarak geçen ceketler genelde sıcak tutar. Yüksek boyunlu felan. Ama işte 500 TL ye de var bunlardan(kötü demiyorum) 2500 TL ye de... Aralarında nekadar fark var ne vaad ediyorlar tam bilmiyorum.

Ben de şundan var : Kushitani Kaito Gore-Tex Ceket http://www.motomaxonlineshop.com/Urun/Kushitani-Kaito-Gore-Tex-Ceket-pmu2175.html İndirimde yakalamışken almış bulundum. Kışın biraz denedim, iyi idi, sağnak yağmurda birkaç saat gezdik, üşütmedi ve su geçirmedi içeriye. Bir de bir beden büyük aldım, böylece daha uzun oldu ve iç kısma sırtlık-göğüs koruma gibi şeyleri rahat takmamı sağladı. Dirsek koruma ayarı alt-üst olduğu için sıktım ve koldaki bolluk koruma açısından sorun olmuyor. Tavsiye edebilirim ama en iyisi bu diyemem. Fiyatı uygunken baktım. Daha kallavi markalar da var bunun dışında...

gt250-bora
24 Eylül 2013, 12:19
herkese hayırlı forumlar ...
Balıkesir Akçaydayım forumdan bazı arkadaşlar biliyor buranın kuru ayazı ve zaman zaman fırtınayı aratmayan rüzgarları meşhurdur malum kaz dağları...
Geçen kışı Venom Taminoracing mont, kevlar eldiven, armode free pantalon, prohel bot, tex içlik ve termal çoraplarla üşümeden geçirdim... hyosung gt250 comet sırtında 80-120km arası rüzgarın durumuna bağlı süratlerle hergün ortalama 90-100km yol yaptım...
Yanlız yukardada söylenildiği gibi durduğunuz andan itibaren 5-10 dakika içinde terlemeye başlıyorsunuz... bunun içinde sırt çantanızda yedek iç çamaşırı kot pantalon, swettshort gibi şeyler bulunduruyorsunuz :) bir yerde duracaksanız önce gidip üzerinizi değiştirip günlük kıyafet giymenizi öneririm... Ben dükkana, ofise yada sürekli müşterilerimize gittiğimde direk günlük kıyafetlerimi giyip rahat ettim...
Bu termal içlikler bir çok konuda yardımcı olabiliyor bizlere akşamları köpeklerimi gezdirirken eşofmanımın altınada giydim:)

shooter1
24 Eylül 2013, 12:20
iclik yerine cop poseti ise gidene kadar 0 useme %100 terleme :)

sardokar
24 Eylül 2013, 13:19
iclik yerine cop poseti ise gidene kadar 0 useme %100 terleme :)

Sıfır maliyet :cherry:
Ama terledikten sonrası da var tabi.

notdream
24 Eylül 2013, 13:54
Çok güzel bir konu. Takipteyim.

Deathghost
24 Eylül 2013, 13:57
Hazır konu açılmışken sorayım.Kışın rüzgar ve yağmur geçirmeme açısından bir deri mont ve bir de deri pantolon almak istiyorum.Tulum şeklinde de olabilir.Kushitani markası motomaxta genel olarak indirimde.Sorularıma cevap bulup bir an önce bunları almayı düşünüyorum.Dediğim gibi deri mont ve deri pantolonla kışın rüzgar ve yağmur geçirmez sanırım ama soğuktan koruma durumu kışlık tekstil mont ve pantolona göre nasıl olur acaba.

DEISIS
24 Eylül 2013, 14:25

Bi ara iç işlerinden dış işlerine geçiş yapmıştım fazlaca soğuğa maruz kalacağımdan

thermoform içlik aldım , beklentimi karşılamadı. Ki , motor üstünde felan da değildim

o yüzden pek tavsiye etmiyorum.

sardokar
24 Eylül 2013, 16:16
Abi askeriyeye kim adam gibi kalite bir mal satmış zaten. Kim elinde dandik patlamış mal varsa askere çakar.

Pekbipicadam
26 Eylül 2013, 17:44
Yaz kış, motor kullanıyorum, genelde şehir içinde ve bir yerlere gitmek için kullanıyorum motoru oyle cok uzun saatler uzerınde kalmıyorum, normal thermal içlik ve motor montu yeterli oluyor, yağmurlu havalar içinde yağmurluk ve bot yağmurluğum var bunlar beni sudan koruyor, söylediğim şeylerde aşırı pahalı şeyler değil, tabi soğuk havada uzun yol için soruyorsanız bu durum beni aşar. Kullandığım içlik markası thermoform 2 sene once 80 tl ye almıştım.

Oldjack
26 Eylül 2013, 21:57
Bir kurye abiyi montun içine gazete koyarken gördüm . İşe yarar mı ne işe yarar bilmem .