PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kurye arkadaşlar ne kazanıyor?

Sayfa : [1] 2

SlowMotion
18 Nisan 2006, 10:21
selam arkadaşlar ...

kuryelik yapan arkadaşların ne kadar kazandıklarını merka ettim...çeşit türlü cambazlıklarını ilgiyle izlediğim kurye arkdaşların yaptığı işe özeniyorum bazen.Bütün gün motorun üzerinde ordan oraya ...kendi işimle kıyasladığımda acayip eğlenceli bişi gibi geliyor ... ama ekmek parası çıkarmak için böylesine zorluklara katlanan kurye arkadaşları tebrik ediyorum...helal olsun...::alkiis::

Ertuğrul_Öz
18 Nisan 2006, 10:23
Verdikleri emek ve karşılaştıkları tehlikelere nazaran kazandıkları paranın az olduğundan eminim:pr:

PcKopatGhostRider
18 Nisan 2006, 10:35
hocam çok zevkli bir işte.. yazın bende yapmayı düşünüyorum.. kuryelik için neler gerekli.. ?_?

bservet
18 Nisan 2006, 13:59
Kendinize ait bir motosiklet+A2 ehliyet+Kask+Canta + Calisilacak bir iS.

musti81
18 Nisan 2006, 14:05
valla bende bilgisayar teknisyeniyim ama
bırakıp kuryelik yapmayı düşünüyorum:)

Legendary
18 Nisan 2006, 14:10
benim arkadaşım kurye ne ehliyeti var ne de kaskı daha hiç çevirmeye girmemiş. ne kazandığını sorunca ne sen sor ne de ben söyliyim diyo

mostwanted_57
18 Nisan 2006, 15:39
Kurye arkadaşlar ne kazanıyor?

para kazanıyor :P

cgl125
18 Nisan 2006, 16:02
kışın sağlam para kazanıyolar kuryeye çıkanların sayısı azalıyo çünkü yazın nerdeyse yarıya düşüyo kazandıkları ehliyet ve kendi motorunun olup olmamasıda etkiliyo kazandığını

serkankiyak
18 Nisan 2006, 16:11
para kazanıyor :P
::koop:: ::koop:: ::koop:: ::koop:: ::koop:: ::koop::

adalı
18 Nisan 2006, 18:56
Motor zevkini tatmin etmek için gezmek başka para kazanmak için yollarda olmak başka şeyler. Eminim kurye arkadaşlar bizim düşündüğümüz kadar zevk almıyorlardır motor kullanmaktan. Sonuçta onlar zevk için değil mecbur oldukları için o makinaların üstündeler...

dostdark
18 Nisan 2006, 19:01
Arkadaşlar ARALTI ile feribota binip bir kurye ile tanıştık 1300 kazanıyormuş ama motora binmekten hoşlanıyormusun diye sorunca hoşlanmadığını söyledi bence herşeyin fazlası böö getirtir

SlowMotion
19 Nisan 2006, 10:22
cevapların tümü kurye olmayanlardan gelmiş.Bütün gün motor tepesinde olmak ilk bakışta hoş gözüksede bir iki üç derken bayıcı olabilir gerçekten.

Davulun sesi ve uzaklıkla alakalı bir durum.Kuryelik yapan bir arkadaş yok mu buralarda?
bir iki laflasak fena olmazdı.

MeTaL
19 Nisan 2006, 10:41
valla bende bilgisayar teknisyeniyim ama
bırakıp kuryelik yapmayı düşünüyorum:)

Bende Bilgisayar Mühendisiyim ama işi bırakıp bir inşaatta amelelik yapmayı düşünüyorum. Teknoloji uğruna amelelikten daha iyidir :P ...

SlowMotion
19 Nisan 2006, 11:00
ilginç bir durum daha çıktı (bende sistem operatörüyüm) bilgi işlem camiası yaptığı işten son derece bıkmışş durumda...

ekmek parası....sounçta...olmassa olmasss
(hala bir kurye arkadaştan cevap gelmedi...)

iptaluyelik06
19 Nisan 2006, 12:32
arkadasım benım bi arkadaşım vardı altında cbr 600 f vardı istanbul avcılarda zorlu holdingde calısıyordu kendisi kuryeligini yapıyordu önemli evrakları aniden toplantılara gönderiyordu gerçekten yaptığı iş trafikte hem tehlikeli hemde zor güvenilirlikli bir işte ama abartmadan söylüyorum aylık kazancı nereden baksan 10 milyarı buluyordu , evrakları ve ufak bir deste bile tutmayan belgeleri acilen yetiştiriyordu ama normal kuryeler ne yapar bilmem

Makine
19 Nisan 2006, 12:54
Bilgi işlem bıktı abi tüm Türkiye'de herkes bunalımda.

haasta
19 Nisan 2006, 12:59
günlük 40ytl civarı ~+5ytl benzin parası.

Olcay Avşar
19 Nisan 2006, 13:03
Motor kendinin ise şirket ehliyetinin olup olmadığını umursamaz, motor kendinin ise %50 ile çalışırsın. Yani günlük yaptığın cironun %50 si senindir. Bu anda günlük cirolarının 150 ila 180 arasında olduğunu biliyorum (benim zamanımda 10-12 liraydı :mrgreen: )
Günlük alt limitten hesaplarsak 150 nin yarısı 75 YTL yapar, ortalama 100-120 km yol yaparlar buda en fazla 10 YTL benzin yapar, hadi 5 YTL de yemek desek günlük ortalama 60 lira cebe kalır. Ayda (25 gün) 1500 YTL yapar (en alt sınırları hesapladım)

RAPTOR666
19 Nisan 2006, 13:49
Bende Bilgisayar Mühendisiyim ama işi bırakıp bir inşaatta amelelik yapmayı düşünüyorum. Teknoloji uğruna amelelikten daha iyidir :P ...
bende imşaatta ameleyim bırakıp uçak mühendisi olmak istiyom soora onu bırakıp kurye olcam soora da bakalım kısmet nasamı olur tofaş servisimi bişiiler yaparız:mrgreen:

cantillman
20 Nisan 2006, 23:38
:pr: :pr: :pr: :pr: :pr: :pr: :pr: :pr: :pr: :pr: :pr: :pr: :pr: :pr: :pr: :pr:
ben bir kuryeyim...size kuryeliği hiç tavsiye etmem....öyle ahım şahım da bir para kazanamıyoruz çükü çok kurye şirketi var ve ücretler çok düşük....rekabet de olan bize oluyor...yani anlayacağınız...SAHİPSİZ MESLEK ZEVKLİ REZALET....

Ertuğrul_Öz
20 Nisan 2006, 23:42
SAHİPSİZ MESLEK ZEVKLİ REZALET

Bunun altına imzamı atarım.

+1

Allah kolaylık versin

hboyraz
20 Nisan 2006, 23:45
arkadasım benım bi arkadaşım vardı altında cbr 600 f vardı istanbul avcılarda zorlu holdingde calısıyordu kendisi kuryeligini yapıyordu önemli evrakları aniden toplantılara gönderiyordu gerçekten yaptığı iş trafikte hem tehlikeli hemde zor güvenilirlikli bir işte ama abartmadan söylüyorum aylık kazancı nereden baksan 10 milyarı buluyordu , evrakları ve ufak bir deste bile tutmayan belgeleri acilen yetiştiriyordu ama normal kuryeler ne yapar bilmem

ya ben 5 razıyım

bildiğin bir iş varmı:cherry:

ahmet6946
21 Nisan 2006, 00:15
Arkadaşlar ben Burgerking de kuryeyim sadece ehliyet gerekiyor motor,elbise,yemek,sigorta hepsi şirketten + bahşiş bize kalıyor fena iş deil ama çok yorucu ve stresli adamın canı çıkıyor akşama kadar 100 kişi ile uğraşıyorsunuz bide müdürleri ekledinizmi vay halinize yazın iyi millet tatile gidiyor tenha laşıyor ama kışın tabiri caizse anamız ağlıyor kış şartlarında malum şürüş zor ama mecbursun gidiyorsun işte böle:)

mete_han
21 Nisan 2006, 00:34
zor bu hayat zorrrrrrrrr.......

puma21
21 Nisan 2006, 03:26
ben 3 sene önce ecza deposunda çalışmıştım asgari ücret aldım tabi motosikleti onlar weriyodu manisa gibi ufak bi yerde günde 100-150 km yol yapıyodum ilk başlarda çok zevkliydi sonra yağmuru çamuru işinin her zaman acil olması trafiği aldığın komik maaş bıktırdı bi ara motosiklet bile görmeyi istemiyodum en sonunda bi kaza yaptım suçsuz olmama rağmen işten çıkardılar bu taraflarda kuryeliği pek tavsiye etmiyom

super_meke
21 Nisan 2006, 03:39
ben 99 yılında aylık 600 mılyon cıro garantısı ıle calısıyordum.O zaman için cok guzel paraydı.Ama şimdi cok fazla kurye şirketı oldugundan rekabette oldu halıyle fıyatlar aşağı cekılınce kuryenın kazancıda aşağı çekılmıs oldu

ylmzzz
21 Nisan 2006, 04:39

ben de inşaat mühendisliği okuyorum bırakıp amelelik yapacam. zaten bitirince de amele olcam gibi :P

ilkay2611
28 Nisan 2006, 21:16
arkadaşlar kuryelikten ne beklediğinize bağlı ben 15 yıl idari işlerde çalıştım 900-1000 ytl maaş veriyorlardı + adamın a..zına s..çıyolardı .motoroda binmeyi sevdiğim için bi ybr 125 aldım ve bu işe başladım valla ne yalan söyliyeyim ben memnunum eski işimden çok kazanıyorum vede fazla karışanım yok..evet riskli ama stressiz stress bazen daha ölümcül sonuçlar doğurabiliyıor.

Krom
28 Nisan 2006, 21:51
haftada diyelim 6-7 saat sürüşümde karşılaştığım tehlikeleri göz önüne alırsam... kazancının yandan diz kapağıma 75km ile tampon yiyip sakat bırakıldığım zaman emekli olmama yetmesi gerekir. motokeyf'de kuryelerin yaptığı bir buluşmayı gördümde. adamların suratlar bir karış. tabi suratlar ciddi miktarda eksoza bulanmış ondan bahsetmiyorum. ayrıca sigara içmenizede gerek kalmıyor. sigaraya harcadığınız para cebinizde kalır ne güzel. :queen:

ozaktasi
28 Nisan 2006, 22:20
Ya arkadaşlar kuryelik işi varsa banada haber verin

Jetix
28 Nisan 2006, 22:42
Valla yazın neysede kışın yapılacak iş degil valla....takdir ediyorum...

stenza
29 Nisan 2006, 12:49
dehşet para kazananlar var . bağımsız olanlar bile adam ayda 6000 kazanıyor o kim ne nerede olduğuna bağlı bu işinde rütbesi var . Allah kazançlarını çok etsin işleri aşırı zor .

godfather
29 Nisan 2006, 14:05
aldıkları para azdır ama aldıkları zevk sonsuzdur eminim tabi davulun sesiş uzaktan hoş gelirmiş bütün gün motorun üstünde olmak bence zevkli olurdu ama onlar böyl e düşünmüyordur eminimki

cantillman
29 Nisan 2006, 23:04
Ya arkadaşlar kuryelik işi varsa banada haber verin
boşver be dostum başka işinmi yok.....öyle dışarıdan göründüğü gibi değil....
yağmurda,karda soğukta lanet edrsin kurye olduğuna.....bence hiç bulaşma
davulun sesi uzaktan hoş gelir insana...:pr: :pr: :pr:

crxforever
30 Nisan 2006, 00:27
konyada kuryelik işi araştırdım.burada mobiletle filan kuryelik yapılabiliyor.söylenen üçret düşük olmasını bıraktım resmen komikti.:dağıtılan evrak başına 20 yeni kuruş.üstüne bir de kendi motorunu yıpratıyorsun.

egelim
30 Nisan 2006, 11:09
her işin bir zorluğu var :rendeer: ben de kendi işyerimizde her yere motorla gitmeye başlamıştı her şeye acele ediyordum ve işte en sonunda geri geri gelen bir trafik polisinin arkasına çakıldım :rendeer: sizin anlayacağınız kuryelik çok zor bir meslek kazandığınız paranın da asgari ücret ve sigortadan ibaret olduğunu biliyorum:pr:

armagan
30 Nisan 2006, 11:17
kendi motoruyla yapanlar 1000- 1500 arası kazanıyolar. ama çoğu haftasonu gelse de motoru kenara atsam diye söyleniyolarmış çalışırken. nerden mi biliyorum: bizim şirkette 5-6tane kurye arkadaş var da:bounce:

trasher
30 Nisan 2006, 14:02
kuryelikten 5000-6000 kazanan varda nie bütün kuryeler asgari ücrete eyvallah dio ben onu anlamıyorum ozaman rütbeyse adam 10 yıldır motor üstünde nasıl bir rütbe bu anlamadım 6000 YTL veriyolarsa kredi çekip bi 1000RR alır girerim bnde bu işe hiç sorun diil siz girmezmisiniz yani 6000YTL ye ihya olurum be :mrgreen:

Krom
30 Nisan 2006, 17:49
rakamlar bana biraz abartı geldi. tabi her işin iyisi var... kuryeler tv'de konuşurken çinli motor alsam şöyle olur vs diyorlardı. üstlerine başlarına baktım en dandik aksesuarlar. yırtık donlu gariban görünümündeydi hepsi.

Sinan Er
30 Nisan 2006, 19:23
aslen kuryelik güzel meslek ama kuryeler çok hesapsız ve müsrif olmayı seviyor
ve kılıksız hepsi

arkadaşımın kurye şirketi vardı mevsim kış adamı yok bende de motor var yalvar yakar beni ikna etti bende bi iki aylığına yardım ederim dedim

ettim

sene 99

meslek çok iyi değil lüx ofislere giriyorsun muhatabın sadece sekreterler onlarda suratına bir zahmet bakıp hemen gönderiyorlar sokak köpeği muamelesi yapmayaı da ihmal etmiyorlar

bazıları da acıyor tabi

dışarda hava buz gibi motor üstünde gidiyorsun iniyorsun eller haşat yüz haşat ofise giriyorsun sıcacık başlıyor sümüğün akmaya fort fort çeke çeke üstün başın çamur pislik içinde eksoz kokusu ile karışık bulunduğun ortamda farkediliyor ve hemen defediliyorsun

para desen var ve de yok trafiği ve istanbulu çook çok iyi bilmek gerekiyor parayı kazananlar en kısa zamanda en fazla gönderiyi taşıyanlar diğerleri karın doyuruyor

kuryelik zamanı çok zor günler geçirdim hatta iğrenç günler sabahtan akşama kadar yağmur yağıyor ve senin yolalman gerekiyor yemin ederim giydiğim hiçbirşey bütün gün yağan yağmura dayanamadı en uzun dayanan botlarımdı o da öğlene kadar geri kalan zaman ıslak ve rüzgar altında yoldasın

tek kelime ile rezillik

haftada 5 gün rezillik+yakıt paran+yemek+motorun prim kaybı+maximum trafik riski+kötü muamele = Allah kimseyi kuryelik yapmak zorunda bırakmasın ( kendi isteği ile yapanlara ise allah yardım etsin ( amin ))

trasher
30 Nisan 2006, 19:47
tamamen katılıyorum öle git bırak gel muhabbeti diil kesinlikle ben ecza deposunda çalışırken bizim motokuryelerin halleri içler acısıydı yağmur çamur kar adamlar uğraşıyodu çok zor bir meslek hem yaz kış dışardasın hemde açık bi şekilde hız yaparak yol alıyosun dediklerine katılmamak mümkün diil

protez insan
30 Nisan 2006, 19:51
bir kaç tane kurye arkadaşım var.Bu işin zorluklarını dışından da olsa biliyorum.Kesinlikle ve kesinlikle,kurye arkadaşlar ne kadar para alırlarsa alsınlar,bu parayı sonuna kadar hakediyorlar.

2 sene önce altunizade duragının önündeki ışıkların yayalar için yeşil yanmasını beklerken,yaşlı bir teyze anıden karşıya geçmeye çalıştı ve tam yanıbaşında bir motorsikletli kurye.......anam dedim teyze sizlere ömür,kurye kardeşimizin vayyy haline....

bu kurye arkadaşımızın tecrübesini taktir ediyorum. motoru bir saga bir sola kaydırarak teyzeye çarpmamayı başardı.iki kişinin hayatıda kurtulmuş oldu.

keşke bu kurye arkadaşla tanışma fırsatım olsada tekrar tebrik etsem tecrübesini

neron77
01 Mayıs 2006, 01:45
bence iyi kazanıyorlar.o karda kışta kıyamette iyi kazanmasalar motorsiklet ile değil trafiğe sokağa bile çıkmazlar.

trasher
01 Mayıs 2006, 21:55
insanlar asgari ücret için çoçuğunu okula göndermek için yapmadığı cambazlık kalmıyo sen neden bahsediyosun konuşmuş olmak için konuşmayalım lütfen...

ozaktasi
01 Mayıs 2006, 23:13
Ben şaka yapmıştım arkadaşlar maksat muhabbet olsun diye kazananlar parasının hayrını görsün çünkü kesinlikle hakkediyolar

super_meke
01 Mayıs 2006, 23:26
bence kuryenın kazandığı para tam helal paradır.

rEnE
17 Haziran 2007, 05:02
Hocam aslında kuryelikde tam olarak motosikletin hayat duruşuna göre sekillenmiş halde şu anda, yani tecrübe kazancınızda en büyük etken. Yani en iyi kazanan kuryeler genelde çok zorluklardan sonra geliyorlar o safhaya. Birde izmir, istanbul, ankara Vb büyük şehirlerde zaten işe başlangıç ücreti genelde asgari değilde 50-100 ytl üstünde bir limit oluyor hep. izmir' de çalışmıştım, istanbulda araştırmıştım ordan biliyorum. Zaten oda anca yetiyor yol parası vs derken.
Bahsettiğim ücretler, mesailer ve şartlar gözlemlerim sonucu cıkardığım tahminlerden ibarettir yani resmi bir geçerliliği yoktur. bende böyle değil dememeniz için söylüyorum.

Fastfood Kuryeleri:

Yabancı fastfood firmaları, yerli fastfood restorantlara göre maaşlarda her zaman daha avantajlıdırlar, çünkü asgari ücretin 40-50 ytl üstünde bir ücretle işe başlarsınız. Kıdeminize göre maaşınız artar. ancak bu artışlar küçük meblağlardır. O nedenle işe girerken, ilk anlaşmada alacağınız ücreti baz alınız hep. Çünkü o maaşla istisnalar dışında uzun süre çalışıcaksınız demektir. Ayrıca şubelerini genelde bölgeyi çok iyi araştırıp öyle açarlar ve açtıkları mecrada genelde kalbur üstü kitleye hitap eden yada yoğun olan bölgelerdir, e tabi buda bahşişlerinize yansır. sırayla çalışırlar, bir monitörde sıradaki kuryenin adı geçer falan, dakika garantileri vardır, motosikletlerinde ısıtıcısı olan bile vardır, teknolojiktir biraz :) +bahşişler

Yerli fastfood firmaları yine istisnalar dışında asgari ücretle personel alır. En çok personel değişen kurye sınıfı, çünkü çok uzun mesailer, düşük ücretler, emeğin karşılığını alamama durumu söz konusudur. 10-12 saatlik mesaileri vardır. birde firmanın ciddiyetine göre motorcuya kuryeliğin dışında, paketin az olduğu zamanlarda ek işler yaptırırlar ki insanı deli eder. Garsonluk, boşları toplamak gibi.+ bahşişler

Her ikiside mesailerinin her dakikasında motosiklet üstünde olmazlar. pizza kutularını katlarlar, çay içer, şakalaşırlar. Paketlerin yoğunluğuna göre çalışırlar, dakika garantileri vardır, ağırlıklı trafikte oldukları saatler, öğlen ve akşam servisleridir. Öğlen 11:30-13:00, akşam 18:00-21:00 gibi. Genellikle scooter kullanırlar. Adres bilgisi lazımdır, olmasada çabukça öğrenmelidir. yoksa hesaplar cepten gider. firmanın verdiği üniformayı giyerler, kışın fosforlu bir yağmurluk ve alt, yazın logolu bir tişörttür bu genelde. Yakıt ve servisi işyeri karşılar

Ecza depoları ve kargo şirketleri:

Fastfoodlardan sonra bir üst kademe diyebiliriz. Personelin özgeçmişine daha çok dikkat ederler ve genelde, paketçi vb işlerde bir süre çalışmış insanları almaya özen gösterirler, tecrübe ararlar, süreklilik ararlar ve o nedenle de askerliği bitirmişlik ararlar, Maaşıda buna göre yükselir, firmaya göre değişmekle beraber başlangıçta 500-550 ile başlayan ve yükselen bir grafik izler. Fastfoodçularla kıyaslandığında ecza depoları iş şartları nedeniyle her an onlar kadar telaşlı ve tempolu sürmemekle beraber zaman zaman acil siparişlerde bu değişebilir. Bir Gün içerisinde mesai saatleri fastfoodçulara nazaran kısa da olsa, motosiklet üstünde geçirdikleri zaman çok daha fazladır. Arada dinlenip bir çay içmek, yemek için molaları vardır, sonra devam ederler. Gelir giderler sürekli genelde. Tabi deponun yoğunluğuyla alakalı birazda. ancak şu kesinki gün içerisinde yaptıkları kilometre paketçiye göre çok fazladır. Adres bulma stresleri fastfoodçulara göre daha azdır, işleri eczanelerle olduğu için çok fazla ara sokaklara, çıkmaz yollara girmezler, kafaları karışmaz ve sürekli değişen bir adres grafikleri olmadığı için ezberlemeleri zaman almaz. Yakıt ve servisi işyeri karşılar, Firmanın verdiği korumalı giysileri giyerler.

Büyük şehirler dışında moto kurye olarak yapılabilecek benim tespit ettiğim en yüksek gelirli iş ecza depoları ve kargo şirketleridir. Çünkü profesyonel evrak kuryeliği diğer illerde henüz yaygın değildir.

Profesyonel Kurye Firmaları

Çok amaçlı olmakla beraber çoğunda bir motosiklet grubu vardır, öncelikli amaç önemli evrakları hızlı ve zamanında yetiştirmektir. Çalışanlar maaşlı yada prim usülü çalışırlar. Motosiklet deneyimi olmayanları almazlar, ustalarla çalışırlar. firmanın politikasına göre kendi motosikletleri vardır, yada motosikletiyle kurye alıyordur veya her ikiside olabilir. Gelirleri yaptıkları işle orantılıdır birazda, birazda kıdemle sanıyorum. % kaç prim aldıkları hakkında fikrim yok ancak tahminimce oda firmaya ve çalışma süresine göre değişken olmalı. Mesaileri diğer sınıflara göre daha kısadır. Motosikletleri viteslidir, 125 cc ve üstünü kullanırlar genelde. hemen hemen hepsi korumalı kıyafetler giyerler. Motosikletlerinin bakımları ve yakıtı kendilerine aittir. Yalnız maaşından tutunda sigortasına kadar o kadar farklı çalışan kuryelerle tanıştım ki, burdan sonrası biraz karışık gibi, sigortasını kendisi yatıran kurye arkadaşım vardı, ama geliri çok çok iyi tabi. Maaşı iyi olup sigortasına karışmayan prim almayan kuryelerde mevcuttur. Tercihe ve firmaya göre değişiyor sanırım.

Tahminlerimde çok hatalı yada yanlış bir tespit yaptıysam kusura bakmayınız ve düzeltiniz.

GoxHell
17 Haziran 2007, 07:45
işinde 1numara olan, uyanık olan her işte süper para kazanır... en iyi nba yıldızı en iyi inşaat mühendisi en iyi kurye vs vs vs müthiş para kazanır.

yetenekleri sınırlı olan ve olayları akışına bırakan bir basketbolcu veya mühendis veya kurye de asgari ücretle çalışır...

biraz yetenek(zeka) daha çok şans gerekiyor :wiinkk:

Ramazan Can
17 Haziran 2007, 13:04
arkadaslar bende yaklaşık iki seneden beri kuryelik yapıyordum.görüldüğü kadar kolay olmadığı gercek.aldığın parada yaptığın işe göre.serbest kurye isen (yani yüzde elli pirimle calışıyorsan) ve işi biliyorsan 1500 ytl falan gecer..ama ecza deposunda falan kuryelik yaparsanız o zamanda en fazla 700 ytl.gecer..

genç kaptan
17 Haziran 2007, 13:38
reklam gibi olmasın ama kuryeci olmak isteyen arkadaşlar istanbul parselllerdeki selçuk ecza deposun augrasın gördügüm kadarıyla iyi iş çıkıyor bu aradada motorunun saglam olması lazım(moderatör arkadaşlar yanlış bişey yazdıysam düzeltin))