PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektrikli bisikletlere düzenleme şart!

Dentist76
17 Ağustos 2013, 19:29
Bu elektrikli bisikletlere bir düzenleme getirilmesi şart. Kırmızı ışıkta durmazlar, yolu çaprazlama geçerler, hiçbir tane kask takanını görmedim. Hiçbirinin trafik kurallarından haberi yok. Akşam bile akü bitmesin diye far yakmazlar. Polisin gözüne soka soka önünde yaparlar bir de bunu. Coğuna tipi nedeni ile bisiklet demek zaten saçma. Resmen elektrikli motosiklet bunlar. En azından A1 ehliyet veya benzerine sahip olmalı bunları sürenler diyorum.
Gelelim bizim açımızdan kötü yönüne. Benim için trafik kuralına uymayan, sürücülerin iki tekerleklilere saygısını yitirmesine neden olan herkes sakıncalıdır.
Hayatım boyunca şeridin ortasından gittim, isteyen korna çalsın umrumda olmaz. Ben bir aracım ve bir aracın tüm haklarına sahibim.
Amerika'da da araba kullandım, bırakın korna çalmayı, en ufak bir strese sokun motosikletliyi, canınıza okur polis valla. Darısı başımıza.

Arda_Karaca
17 Ağustos 2013, 19:48
Katılıyorum düzenleme olması lazım. Kendini bilmez çoluk çocuğun elinde oyuncak. Yaptıkları hızlarda azımsanacak hızlar değil. Boyut deseniz nerdeyse scooter boyutunda.

Kendimde iki tekerlekli araca binmeme rağmen yayaların olduğu yerden sivrisinek gibi karşıma çıkınca tekmeyi yapıştırmamak için zor tutuyorum kendimi.

PowerGarage
17 Ağustos 2013, 20:38
Bi ara sanki bu elektrikli bisikletler hakkında biraz bi sıkıntılar olmuştu eskişehirde bi ara ehliyet istiyordu polisler hatta bi arkadaşım elektriklide ehliyetsiz diye ceza yemişti itiraz etti cezaya ödemedi ama polis yazmıştı yani cezayı itiraz etmese hakkını aramasa paşa paşa ödücekti cezayı ve bu konuda çok haklısınız bencede bi düzenleme olmalı A1 ehliyet istenmeli plaka falan olmaz belki ama onada bi çözüm bulmalılar veyahut yaş sınırı koymalılar yani biraz düzenlenmesi zor bi mesele gibi plaka olmadan ama vırt zırt dediğiniz gibi heryerden çıkıyorlar tamam ekonomik olabilir işinizi görebilirsiniz ama gerçekten vatandaş ne ışık dinliyor ne kural ne yaya geçidi ne kaldırım nede taşıt dinliyor hop o yana hop bu yana gidiyorlar bigün öyle önüme çıktığında inadına tekmeyi koyucaksın aslında o zaman belki haksız olarak vırt zırt yollardan çıkmaktan cezayı yerde akıllanırlar. Şuanlık bu konu hakkında düzenleme için tek bişey aklıma geliyor şuanlık oda en azından kask zorunlu olmalı polisler tınlamıyor bile kaskı olmayan her elektrikli bisiklete ceza yazsalar yavaş yavaş hepsi akıllanırlar çoluk çocuğa oyuncak olmaktan çıkar bu aletler kasktan başlamaları lazım daha sonra kural ihlali yapanları çevirseler falan yavaş yavaş rayına oturur bence bu aletlerde kurallara uymaya başlarlar diye düşünüyorum. tabi türk milleti gibi bi milleti bu şekilde nasıl terbiye edebilirse polisimizde, yapcağını gene yapar türk milleti.

WanD
17 Ağustos 2013, 21:08
Acil şekilde düzenleme şart... Elektrikli bisiklet demeye şahit lazım bahsedildiği gibi elektrikli motosiklet bence... Elektrikli motosikletlerin bir çoğu 60-70 km sürat yapıyor :) Polis çevirmesinde ise kafana kask giy deyip herhangi bir cezai işlem uygulanmadan gönderiliyor. Antalya da örneğini epeyce günlük hayatta görüyorum.

Geçenlerde Konyaaltı caddesinde gece vakti ters yönden üzerime doğru geliyor , ben sağ şeride geçiyorum o da geçiyor ,sol şeride geçiyorum o da heyecanla yada acemilikle sol şeride geçiyor :) çarpmamak için sağa geçtim tekrardan baktım ufacık çocuk gece vakti arkasında kız çocuğu... Küfür etsem olmayacak ne haliniz varsa görün dedim devam ettim yoluma...

flame
17 Ağustos 2013, 21:30
2 ayrı firmada çalışan 2 ayrı arkadaşım var.2'side tanınmış markaları satıyorlar.2014 yılı için 3200ve 3400 wattları gelecek...Tahmini 90 95km hıza ulaşacaklar...3200watt olanın videosunu cd ile izledim.Düpedüz boyut dizayn scooter...

y.akan
17 Ağustos 2013, 21:50
Motosikletlerde de düzenleme şart. A2 Alan adam hayabusa bile kullanabiliyor. yeni ehliyet çıksa bin lira vermek zorunda kalsak devlete söveriz . Bu saatten sonra a1 zorunluğu olmaz. Olmalı diyen adam vicdansızdır -bu alet zengin oyuncağı değil millet ucuz diye alıyor-. Ha zaten 250 watt üzerinde a1 şart.
Diğer taraftan bisikletler -normal veya elektrikli- her yola çıkamaz. Kafasına göre şerit değiştiremez -önce kanuna uygun şekilde işaret vermek zorundadır-. Kırmızıda geçemez -yaya bile kırmızı ışığa riayet etmek zorundadır-.Dönülemez denen yerden dönemez -motorsuzda olsa taşıt taşıttır-. Bunları yaparsa mevcut düzene göre suçludur. yeni düzenlemeye ne gerek var. Yeni düzene ehliyet hariç ne koyulabilir.

Neye gerek var derseniz. Trafik polislerinin işini yapması lazım. trafik kanunu iyidir. Polis kanunları uygulasın yeter.

jook
17 Ağustos 2013, 21:54
polise sorsan motorlu taşıt değil,işlem yapılamaz der,sanki hamster döndürüyo bunun içinde çarkı... e bu ne sonuç olarak bununda bi motoru var...

sodalimon
17 Ağustos 2013, 22:28
Bi ara sanki bu elektrikli bisikletler hakkında biraz bi sıkıntılar olmuştu eskişehirde bi ara ehliyet istiyordu polisler hatta bi arkadaşım elektriklide ehliyetsiz diye ceza yemişti itiraz etti cezaya ödemedi ama polis yazmıştı yani cezayı itiraz etmese hakkını aramasa paşa paşa ödücekti cezayı ve bu konuda çok haklısınız bencede bi düzenleme olmalı A1 ehliyet istenmeli plaka falan olmaz belki ama onada bi çözüm bulmalılar veyahut yaş sınırı koymalılar yani biraz düzenlenmesi zor bi mesele gibi plaka olmadan ama vırt zırt dediğiniz gibi heryerden çıkıyorlar tamam ekonomik olabilir işinizi görebilirsiniz ama gerçekten vatandaş ne ışık dinliyor ne kural ne yaya geçidi ne kaldırım nede taşıt dinliyor hop o yana hop bu yana gidiyorlar bigün öyle önüme çıktığında inadına tekmeyi koyucaksın aslında o zaman belki haksız olarak vırt zırt yollardan çıkmaktan cezayı yerde akıllanırlar. Şuanlık bu konu hakkında düzenleme için tek bişey aklıma geliyor şuanlık oda en azından kask zorunlu olmalı polisler tınlamıyor bile kaskı olmayan her elektrikli bisiklete ceza yazsalar yavaş yavaş hepsi akıllanırlar çoluk çocuğa oyuncak olmaktan çıkar bu aletler kasktan başlamaları lazım daha sonra kural ihlali yapanları çevirseler falan yavaş yavaş rayına oturur bence bu aletlerde kurallara uymaya başlarlar diye düşünüyorum. tabi türk milleti gibi bi milleti bu şekilde nasıl terbiye edebilirse polisimizde, yapcağını gene yapar türk milleti.

208 adet sözcük, 3 adet nokta... Helal olsun böyle tasarrufa :)

y.akan
17 Ağustos 2013, 22:33
polise sorsan motorlu taşıt değil,işlem yapılamaz der,sanki hamster döndürüyo bunun içinde çarkı... e bu ne sonuç olarak bununda bi motoru var...
Abi polisin suçu.Trafikte normal bisikletin, at arabasının hatta yayaların bile uyması gereken kurallar var. Kırmızı ışık gibi. Polis kurala uymayan yaya bile ceza kesmeli.
Ama bu polis işini yapıyor mu ? Bence yapmıyor. Mesela, ilk defa İzmir tireye gittiğimde çok şaşırmıştım. 1 trafik polisi ekibinin önünde 10'dan fazla kasksız motorcu geçti. çoğuda artçılı gençlerdi. Yanlış hatırlamıyorsam bazısında plaka bile yoktu. Yanlış anlaşılmasın bu ekip çevirme yapıyordu. Eğlenmekten gelen bir aileyi durdurup alkol muayenesi yaptılar. ama kasksız sürücüleri ikaz bile etmediler.

PowerGarage
17 Ağustos 2013, 23:14
208 adet sözcük, 3 adet nokta... Helal olsun böyle tasarrufa :)

yahu dostum altı üstü bi forum klavyede direk aklımdaki sözcük neyse yazıp geçiyorum türkçe sınavına girmiyoruz herhalde anlatıkklarımı eminim herkes anlıyordur yani :) takılma böyle şeylere boşver bu arada o kadar mesajdan o kadar konu hakkında tartışmadan dikkat ede ede bunamı dikkat ettin ya :) gerçekten tebrikler yani :queen:

yasin.33
17 Ağustos 2013, 23:47
onun dışında avrupa ülkelerindeki gibi stajyer sürücü ehliyeti de olmalı mesela 15+ olanlar alabilir vs. diye 100ccye kadar olan motosikletlerde be belirli bir wattın üstünde olan e-bikelere aslında böyle bir şey olsa çok iyi olur