PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bugün aldığım satışı hemen geri verebilirmiyim

fare662
16 Ağustos 2013, 14:01
bugün aldığım satışı hemen geri verebilirmiyim bugun araç aldım mesela ama baska ilden aldıgım için ruhsat sigortayı yaptıktan sonra evime gelecek sigortayı yapmadan satış yapabilirmiyim veya sigortayı yaptım ruhsat gelmeden satış yapabilirmiyim ?

MBHoro
16 Ağustos 2013, 14:02
sigortayı yaptırmadan satış yapamazsın. ama satış yaptıktan sonra sigortayı iptal ettirip ücreti iade alabilirsin.

fare662
16 Ağustos 2013, 14:13
yani bugun aldım motoru ama sigortayı yapınca satış yapabiliyorum dimi ruhsatın bir husnasının evime gelmesini beklemem gereklimi

muzaffer1968
16 Ağustos 2013, 14:15
Eski sigorta 14 gün geçerli bu süre zarfından aracı satış yaparsan sigorta yaptırmana gerek yok, ruhsatın gelmesini beklemenede gerek yok. Noter git satışını yap :bounce:

KaPTaNHaSaN
16 Ağustos 2013, 14:47
sigorta kestirmeyebilirsin. sigortası bitmiş aracın satışı oluyor. benim aldığım adamın sigorta süresi bitmişti noterde satış yapabildi.
şimdi asıl soru şu? sigortası geçmiş bitmiş aracı aldım. hani 10 işgünü eski sigorta geçerli diyorlar ya, eski sigorta bitmiş o zaman ne olacak? ben işimi sağlama alıp noterden hemen sigortasını yaptırmıştım.

muzaffer1968
16 Ağustos 2013, 15:33
Sigorta bitmişse, bitmiş demektir bunun nesini soruyorsun :silent:

KaPTaNHaSaN
16 Ağustos 2013, 16:17
Sigorta bitmişse, bitmiş demektir bunun nesini soruyorsun :silent:

Tamam işte bitmişse bitmiştir. ruhsat sahibi değişmişse de o sigorta bitmiş sayılmalı ? Madem bitmiş trafiğe çıkması sakıncalı neden satışa izin veriliyor? neden bir yaptırımı yok? ben bunusoruyorum muzaffer abi :)
sigortası bitmeyen aracını satınca sorgusuz sualsiz 10 gün var. bu 10 gün geri alırken satıcıdan kesilerek iade ediliyor ya? (sorgusuz sualsiz)
Bitmişse bitmişi anladım anlamasına da ben iptal ediyorum benim iptal ettiğim poliçe benden izinsiz nasıl 10 gün devam eder?
İnce şeyler bunlar. :)
sıfır araç alırsın şase ve motor numarası ile zorunlu trafik sigortası kesitirirsin, plaka ruhsat çıkarmadan 30 gün gezebilirsin.
peki 30 gün gezebilirsek neden geçici plakalar var. Tescil şubeye sorduğunda geçici plakasız gezemezsin diyor, ama kanun gezersin diyor.
başka bir örnek:
app plaka ya bir trafikçi ceza yazıyor biri yazmıyor. neden? çünkü yeni plakalarda da mühür yokki :)
ince işler bunlar..
Birilerinin biryerlerde bir nedeni sebebi çıkarı var heralde..
Ben bu ülkede bitmişin bitmiş olduğuna da olmuşun olmuş olduğuna da inanmam..
:)

muzaffer1968
16 Ağustos 2013, 17:18
-Satış başka birşey karayollarında trafiğe çıkmak başka birşey. Satışı alabilirsin ama trafiğe çıkamazsın.
-Eğer trafik sigortas poliçesi sende ise sigorta poliçesine satan arkadaş iptal edemiyor diye biliyorum.
-Sıfır araç için trafik sigortasını yeni kayıt olarak kestirebilirsin ama trafiğe çıkamazsın, 30 gün süre ise ruhsat plaka çıkartma süresi içindir. Plaka çıktıktan sonra zeyilname yapılması gerekir.
-Geçici plaka ile gezemesin sadece plakasız aracı bir yerden bir yere götürmek içindir. ayrıca Yolcu taşıyamazsın.
-app plakaya ceza yazıp yazmayacağıda trafik polisin keyfine kalmış :wiinkk:

Belki biraz olsun aydınlatabilmişimdir :cat:

Camo
16 Ağustos 2013, 17:42
Bildiğim kadarıyla yeni kanunda 1 kişi en fazla 1 Senede 2 araç alıp satabiliyor.3Ncüsünü aldığı anda vergi ödemesi gerekiyor.Bu sınırda olan arkadaşlar dikkat etmeli

Bilginize...

fatboyyy
16 Ağustos 2013, 17:56
Mevzuyu tam anlayamadım ama sıfır araç için olmuyor. alıp ertesi gün notere gittiğimizde daha kaydı olmadığını söyledikleri için yapamadık. Ama iptal diye bir şey olabilir, bilmiyorum.

acayüp
16 Ağustos 2013, 18:12
Bir ay suresinde gecici ruhsatla satis yapabilirsiniz . Trafik sigortasi zorunlulugu 2ay once yoktu .

KaPTaNHaSaN
21 Ağustos 2013, 10:21
-Satış başka birşey karayollarında trafiğe çıkmak başka birşey. Satışı alabilirsin ama trafiğe çıkamazsın.
-Eğer trafik sigortas poliçesi sende ise sigorta poliçesine satan arkadaş iptal edemiyor diye biliyorum.
-Sıfır araç için trafik sigortasını yeni kayıt olarak kestirebilirsin ama trafiğe çıkamazsın, 30 gün süre ise ruhsat plaka çıkartma süresi içindir. Plaka çıktıktan sonra zeyilname yapılması gerekir.
-Geçici plaka ile gezemesin sadece plakasız aracı bir yerden bir yere götürmek içindir. ayrıca Yolcu taşıyamazsın.
-app plakaya ceza yazıp yazmayacağıda trafik polisin keyfine kalmış :wiinkk:

Belki biraz olsun aydınlatabilmişimdir :cat:

aracın şase no ile motor nosu ile trafik sigortası kesilir. plaka yazılmaz. fatura sahibin ismi yazar. zaten bunu kestirmeden trafik plaka işlemine başlamaz. zeyilname yapmazsın. bir sonraki poliçede plakanı yazarlar. Hiç zeyilname yaptırmadım . yapanıda görmedim. Ailem taşımacılık ile uğraşıyor. Tahmin edebileceğinizden çok sıfır araba aldık . Hiç zeyilname yapıldıgını görmedim duymadım.Tescil belgesini almadan sigortayı yaptıran birinin trafikde gezmesi de polise kalmış. tıpkı app plaka gibi. Neden dersen bayiden eve getirirken çevirmişlerdi. Fatura saatine göre 7 dakika sonra yakalandım yani. O polisin söylediği buydu. Başka polisleere sorduğumda olmaz diyen de oldu..
nasip kısmet :)