PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acayip bir konu ,karışık bir durum ,bu işin hakkı nedir ?

TheArcheus
15 Ağustos 2013, 22:45
Merhaba dostlar , durumu kısaca özetleyeyim bir motosiklet aldım ve satışı aldığım kişide değilde önceki sahibinde idi , velhasıl kelam önceki sahibide arkadaşım çıktı neyse buraya kadar sorun yok . motorun borçlarını ödeyip temizleyip muayene yaptırıp üzerime almak istedim . ancak emniyete gittiğimde motorun 2010 yılında 270 tl ceza yediği ve üzerinede 450 tl faiz binerek borcun 700 küsür tl olduğunu gördüm . 2010 yılında motor ruhsat sahibinde değil de aldığım arkadaşta imişti yani cezayı o yemiş ancak haberi olmadığı için ödememiş (ceza plakaya yazılmış) , şimdi benim fikrime göre cezayı kim yediyse o öder diye düşünmekteyim .

Cezayı yiyen arkadaşta diyorki ; benim haberim olsa 270 tl öderdim ,ruhsat sahibi bana bildirmedi şimdi neden 700 tl ödeyim ,en fazla 400 ünü ben öderim gerisini ruhsat sahibi ödesin diyor

Ruhsat sahibide diyorki ; Bana herhangi bir tebligat gelmedi ,ben vekalet vermiştim satışını alsaydı ,ben sattım benden cıktı neden ben ödeyim diyor .

bende kimseye hak geçmesin ,kim ödemesi gerekiyorsa o ödesin diyorum . tüm fikirlere açığım ortak bir karar alalım :)

cool113
15 Ağustos 2013, 23:07
bence cezayı yiyen kişi tamamen haksız. cezayı ödemeli.

tr100a
15 Ağustos 2013, 23:10
iki ucu _oklu değnek:pale:
ama sen ödemelisin çünkü araştırıp soruşturmadan almaman lazım :sunny:

acayüp
15 Ağustos 2013, 23:10
O tarihte motosiklet kimdeyse borç onundur. Gerisi boş laf.

Benim daha önceki motorumda plakada ceza görünüyordu , vergi dairesine gittim ödemeyi almadılar benden . Borcu daha önceki sahibinin tc si üzerine işlediler. Seni ilgilendirmez artık onu ömür boyu takip eder demişlerdi.

ferhatkars
15 Ağustos 2013, 23:12
bence ruhsat sahibi ödeyecek...
neden vekalet veriyorsunki... git notere adam akıllı ver satışını at üzerinden, kurtul gitsin...
babamın oğluna bıle vekalet vermem...
peki bir de şunu sorayım aracın borcu varken noter vekalet verir mi??

TheArcheus
15 Ağustos 2013, 23:14
iki ucu _oklu değnek:pale:
ama sen ödemelisin çünkü araştırıp soruşturmadan almaman lazım :sunny:

lazımlara bakılırsa çok şey lazım ,satıcının söylemesi lazım mesela yada haberi yoksaydı öğrenince kabul etmesi lazım .bana 200 tl vergi borcu var muayenesi yok dedi ben onları kabul ettim .

acayüp
15 Ağustos 2013, 23:14
neden vekalet veriyorsunki... git notere adam akıllı ver satışını at üzerinden, kurtul gitsin...
Vekalet verir.
Muayene olmasın.
ARaç trafikten men olsun.
Dünya kadar borcu olsun.
Vekalete engel değil.
Üzerinde haciz yada yakalama varsa belki vermeyebilirler.

En temizi al paranı ver motoru . Onlar başbaşa ne halleri varsa görsün.

TheArcheus
15 Ağustos 2013, 23:20

evet noter vekalet veriyor. alsatcılar var satış almazlar vekalet alırlar , ruhsat sahibinin ödemesi gerektiğini düşünmüyorum , adam yapmış anlaşmasını tertemiz satmış başkasının yediği cezayı neden ödesin ? adaletli bir karar almalıyız

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:17 ----------

Vekalet verir.
Muayene olmasın.
ARaç trafikten men olsun.
Dünya kadar borcu olsun.
Vekalete engel değil.

abi öyle düşünüyorum aslında ama kuryeliğe başlıyorum yarın , motoru taksitle aldım geri ödemeside taksitle olur , o yüzden daha fazla sıkıntıya girerim diye düşünüyorum

ferhatkars
15 Ağustos 2013, 23:28

hacizli yakalamalı malın da vekaletını vermesinler yani... çağırsınlar polisi alın su ruhsatı arabayı desin...

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:25 ----------

evet noter vekalet veriyor. alsatcılar var satış almazlar vekalet alırlar , ruhsat sahibinin ödemesi gerektiğini düşünmüyorum , adam yapmış anlaşmasını tertemiz satmış başkasının yediği cezayı neden ödesin ? adaletli bir karar almalıyız

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:17 ----------

abi öyle düşünüyorum aslında ama kuryeliğe başlıyorum yarın , motoru taksitle aldım geri ödemeside taksitle olur , o yüzden daha fazla sıkıntıya girerim diye düşünüyorum

bence para verdiysen eğer al paranı aradan çık...
sen neden düşünüp dert ediyorsunki...
motorun evraklarını temizlesinler... ondan sonra git al...

sen şimdi motoru al 3-5 gün sonra hallederiz felan derlerse de sakın bulaşma...
ruhsatta kendi adın yazana kadar trafiğe cıkma...

Benli
15 Ağustos 2013, 23:35
Geri ver kurtul işe başlamadan , yarın alırlar elinden , ortada kalırsın !.

gisler
15 Ağustos 2013, 23:47
benim anlamadığım birşey...

harcı borcu varken satış oluyor mu ??

TheArcheus
15 Ağustos 2013, 23:54
benim anlamadığım birşey...

harcı borcu varken satış oluyor mu ??

borç varken satış olmuyor ,muayenede olmuyor

shooter1
15 Ağustos 2013, 23:59
geçmiş olsun ceza senin üstüne kalır

TheArcheus
16 Ağustos 2013, 00:05
geçmiş olsun ceza senin üstüne kalır

hangi mantıkla ?

gisler
16 Ağustos 2013, 00:07
o zaman sen motoru üzerine alamadın borcundan ötürü .. doğru mu ?

TheArcheus
16 Ağustos 2013, 00:10
o zaman sen motoru üzerine alamadın borcundan ötürü .. doğru mu ?

evet almak için uğraşırken borç çıktı ortaya işte

metinkilic
16 Ağustos 2013, 00:31
Bu tip sıkıntılarla karşılaşmamak için notere gidip satışını alana kadar satıcıya para dahi vermeyin arkadaşlar. yapılan tüm işlemlerin hukuki bir sonucu vardır. konuyu biraz açarsak; motoru arkadaşınıza sattınız paranızı aldınız satışını vermediniz, sattığınız kişi motor ile bir kaza yaparsa veya kendisine allah korusun bir şey olursa hukuken araç sahibi olarak siz sorumlusunuz. (karşı tarafa verilen zararlar, hastane masrafları kan parası vb.) hatta ve hatta benim kişisel tavsiyem motorunuzu arkadaşınıza 5 dakikalığına bile verip kullandırtmayın. bu beş dakika içersinde kendisine veya üçüncü şahıslara vereceği zararlardan siz sorumlu olursunuz. mahkemelerde bunlarla ilgili bir sürü dava var. işiniz yoksa hem manevi hemde maddi anlamda uğraşırsınız. şimdiye kadar motor ve araç alış ve satışlarımda prensip haline getirdim. el sıkıştıkmı doğru notere satışı verir parayı alırım. alırken de aynı mantık. kafanız hep rahat olur. bunları alım satımlarda arkadaşların bilgisi olsun diye yazıyorum. umarım okuyanların kafasında soru işaretleri kalır ve yaptıkları işleri sağlama alarak yaparlar. iyi akşamlar

shooter1
16 Ağustos 2013, 00:50
pardon üstüne aldın sandım o yüzden

hangi mantıkla ?

amaninmb
16 Ağustos 2013, 01:02
motoru geri ver :)

TheArcheus
16 Ağustos 2013, 01:03
motoru aldığım kişide ruhsat sahibide sevdiğim arkadaşlarım , ama ikisi birbirini tanımıyor o yüzden sıkıntı çıkıyor, ikiside bana yıkmaya çalışmaz ama birbirine yıkmaya çalışıyor :=) motoru alırken hiç para vermedim nasıl ödersen öde dedi arkadaş ilk taksiti 2 ay sonra ödedim topplam 3 taksit te bitti ve alırken bildiği herşeyi söyledi ama yediği cezadan haberi yokmuş , yani bana bu derece bi kolaylık sağlayacak kadar iyi bir dost , ruhsat sahibi arkadaşta aynı şekilde zamanında motorum yokken onun motoruyla aylarca kuryelık yaptım . ikisinide zor durumda bırakmak istemıyorum ,ama hak geçsinde istemiyorum .

Acil112
16 Ağustos 2013, 01:18
Kullandığı araç kendi üzerinde olmasa bile insan arada girer e-devletten yada bankaların internet sitesinden trafik cezası var mı yokmu kontrol eder. Şahsen ben öyle yapıyorum.

jacks0n
16 Ağustos 2013, 01:27
motoru aldığım kişide ruhsat sahibide sevdiğim arkadaşlarım , ama ikisi birbirini tanımıyor o yüzden sıkıntı çıkıyor, ikiside bana yıkmaya çalışmaz ama birbirine yıkmaya çalışıyor :=) motoru alırken hiç para vermedim nasıl ödersen öde dedi arkadaş ilk taksiti 2 ay sonra ödedim topplam 3 taksit te bitti ve alırken bildiği herşeyi söyledi ama yediği cezadan haberi yokmuş , yani bana bu derece bi kolaylık sağlayacak kadar iyi bir dost , ruhsat sahibi arkadaşta aynı şekilde zamanında motorum yokken onun motoruyla aylarca kuryelık yaptım . ikisinide zor durumda bırakmak istemıyorum ,ama hak geçsinde istemiyorum .

dostum böyle düşünürsen arada kalan sen olursun ve sıkıntı çekersin. Arkadaş olsun dost olsun önemli değil. Alım satım işlerinde dostluk bir yere bırakılmalı. He kolaylık tanırsın o ayrı konu ama bu durumda sen sıkıntıya düşüyorsun görünen o. Bence ya motoru hiç alma... yada cezayı yiyen arkadaşı ödemeye ikna et bir şekilde.

WanD
16 Ağustos 2013, 01:32
"Aşağı tükürsen sakal , yukarı tükürsen bıyık" hesabına dönmüş senin durum...