PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kross dişli lastiklerle asfaltta bir sorun yaşar mıyım?

Orkun709
12 Ağustos 2013, 00:37
Arkadaşlar merhaba kross bir motosiklet alacağım fakat arazide değilde günlük yaşamımda kullanacağım lastikleri sıkıntı olur mu değiştirmek gerekir mi?

tr_select
12 Ağustos 2013, 00:41
Yaşarsın, değiştirmek gerekir. :) Adı üstünde arazi lastiği , ,

Pangea
12 Ağustos 2013, 00:43
Nylon Lastik+Dişli Kros Lastik+Islak asfalt zemin=Muhteşem üçlü

madlive
12 Ağustos 2013, 01:09
dostum dişli lastikle 1 viteste kompresyonda rampa inerken arka tekerin yanıma geldiğini biliyorum.
Aman dikkat. Islağı hiç sevmez.

yusufozugenc
12 Ağustos 2013, 01:23
Nylon Lastik+Dişli Kros Lastik+Islak asfalt zemin=Muhteşem üçlü

+ Belediyemizin muhteşem yol sulama hizmetleri. Hatta tazyikli suyla kaldırımları(!) yıkadıklarını gördüm. Ne halta yarayacaksa, hep çalışıyor görünmek için. Göz göre göre o suyu yola, önümüze de sıkıyordu asilzadenin evladı.

forzaBJK
12 Ağustos 2013, 01:35
dedigin gibi harbi cross lastigi ise kesinlikle degistirmelisin, aksine trafige cikma izini olan lastikse muhtemelen yasamazsin.
var mi markasi modeli lastigin?

örnegin cross olmasada gayet disli bir lastikle (conti tkc 80) ile yaklasik 1500 km yol yaptim - asiri yagmur, kar gördüm sorun yasamadim.. pendik köprüsü haric :)

Orkun709
12 Ağustos 2013, 01:48
İlgilenen herkese ayrıca teşekkür ederim. Aynı bu tür olacak benimkide :)

TutkuluAcemi
12 Ağustos 2013, 03:35
dedigin gibi harbi cross lastigi ise kesinlikle degistirmelisin, aksine trafige cikma izini olan lastikse muhtemelen yasamazsin.
var mi markasi modeli lastigin?

örnegin cross olmasada gayet disli bir lastikle (conti tkc 80) ile yaklasik 1500 km yol yaptim - asiri yagmur, kar gördüm sorun yasamadim.. pendik köprüsü haric :)

Pendik köprüsünde nerede sorun yaşadınız acaba? Ben ce tck 80li bir motor alacağım ve işim pendikte:)

forzaBJK
12 Ağustos 2013, 11:05
gebze yönünde kurtköy, toprakyol, cinardere cikisi virajinda - son derece keskin ve islak zeminde oldukca kaygan, coooook yavas girmek gerekiyor (e5'te 100 ile seyir halinden 150m'de filan 20'e filan düsmek gerekiyor..)
sirf yagmurda degil, belediye cimlerin yesermesini saglama amacli asfalti da sulamaya baslayinca da (ki aman dikkat, viraj keskin 20 m sonra su var mi yok mu kestirmek mümkün degil) viraja fazla yatmamak gerekir..

rambomert
12 Ağustos 2013, 11:45
her türlü yaşarsın altın giysili adam cross motoru anlatırken şehir içinde zor sürdüğünü hatta 1-2 defa düşeceğini ve son anda kurtulduğunu söylemişti :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:43 ----------

http://www.youtube.com/watch?v=fYyT4XSD7Oc

4.36 dan sonrasında söylüyor

forzaBJK
12 Ağustos 2013, 17:22
yalniz dikkat etmelisin; te449'un lastikleri "Michelin ENDURO COMPETITION IIIe" ve tkc80'e nazaren harbi cross lastigi - eger orkun'nun bahsettigi lastikler bunlardansa altin elbiseli adamin, senin ve daha önce kendim ifade ettigim gibi kesin sorun yasar.

http://images.1000ps.net/images_bikekat%5C2013%5C42-husqvarna%5C6399-te449%5C7.jpg

sahil
12 Ağustos 2013, 18:09
mrb gerçek cross lastiği ile asvalta çıkılmaz sebepleri toprakta kumda batıp giden dişler var bu lastiğin üstünde yani asvalttaki tutuşu neredeyse yok gibi birşey bide asvaltta mum gibi erir bu lastikler benim cross motorumla asvalta özellikle ıslak asvalta çıktığım zaman çok dikkatli gitmeye çalışıyorum ıslak zeminde gaz verdiğin an arka teker seni geçer çok tehlikeli iş bence yarı arazi yarı asvalt enduro lastikleri var onlara ba asvalta çıkacaksan ama onlarında ne asvaltı asvalt ne toprağı toprak

TAYFUNBORA
12 Ağustos 2013, 18:50
Kros lastikler yapıları gereği asfalta tutunamazlar.Temas eden yüzeyi azdır.Kuru zeminde bunun farkında olarak kullanılabilir ama ıslak zeminde bırak farkında olmayı takla bile atsan nafile:)

yamyamaha
12 Ağustos 2013, 19:04
çok çok kullanmak gerekirse kullana bilirsin. ama en kısa zamanda kendin değiştirirsin. cros için dişli lastık tabirinden daha öte dişleri oldugundan, hava ve yol güzelde olsa asfaltta giderken acayip bir ugultu ve zırıltı olacaktır. ben kendi motorumda cros lastiği ile epey kullandıktan sonra asfalta uyumlu dişli lastıklerle değiştirdim. sorunsuz kullanıyorum. öncesinde her zaman temkinli olmak zorunda kaldıgımdan pisikolojik olarak yoruluyordum.

35emre35
12 Ağustos 2013, 19:11
MCT250den sonra, ilk cross motorum skygo 200 idi. 2008den beri dişli lastik üzerindeyim, yaz kış motor üstünden inmeyen birisiyim, kışın ayda 1000-1500km arası yazında 1500-2500arası yol yapıyorum. hafta sonları arazide, hafta içleri asfalttayım, kuru zeminde de yağışlı zeminde de(asfaltta) motor kullanıyorum. şakır şakır yağmurda donuma kadar ıslanmışlığım çoktur.
ıslak zeminde limitlerinizi bilirseniz; yani gazı fazla açmaz, virajlarda fazla yatmaz, arka yada önfreni köklemez tatlı tatlı sıkarsanız(ki bu söylediklerim asfalt lastikli bir motorda da yapmanız gerekenlerdir) bir sorun yaşamazsınız.