PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Başlayacağım. Çok Kararsızım?

TurcoLoco
07 Ağustos 2013, 19:41
Arkadaşlar günlerdir forumları okuyorum. Neyin ne olduğunu öğrenmeye çalışıyorum. O kadar çok yazı okudum ki gerçekten biraz da kafam karıştı.

Hayatımda 1 defa bile motora binmişliğim yok. Bu motor sevdası bir anda oluştu ve giderek arttı. Kendime çok güveniyorum. Eminim ki çok kısa bir sürede sürmeyi öğrenebilirim. Yıllardır araba kullanıyorum. Bir çok arabam oldu. Şimdi de bir tane var. Çok iyi kullandığımı da düşünüyorum. Çok şükür hiç kazam da olmadı. Bu tecrübemin çok olumlu bir transfer olacağını düşünüyorum. 30 yaşındayım. Öğretmenim. Öyle hız merakım da yoktur. Tek hevesim hayatıma renk ve heyecan katmak. Motorsikletimle ve eşimle uzun yolculuklar yapmak. Yazları motora kışları arabaya binmek istiyorum.

Şimdi ilk olarak ucuz dandik bir çinli alıp öylemi öğrensem yoksa yamaha ybr mi alayım? Gönlüm ybr diyor aslında gönlüm 2013 tvs apache istiyor ama okuduklarımdan sonra ikinci elde zor satarım diye korktum.O yüzden 2012 veya 2013 ybr almayı düşündüm. Acaba doğrumu yapıyorum yoksa paramı sokağa mı atmış oluyorum. Ybr nin yarı parasına da 125 lik bir motor alabiliyorum. Lütfen tecrübelerinizi benimle paylaşın.

Şimdiden çok çok teşekkür ederim ve herkese kazasız belasız sakin sürüşler dilerim.

mahomeral
07 Ağustos 2013, 19:47
ben cbf 150 tavsiye ederim. haziran 1 de aldım gayet memnunum. ne küçük bir motor ne de büyük bir motor. sürüşü oldukça konforlu

motorcrus
07 Ağustos 2013, 19:49
Her malın alıcısı vardır neden satılmasın kı tvs satmak ıstersenız

Tİme_shİft42
07 Ağustos 2013, 19:54
Yeni kasa Tvs varken Ybr ye laf düşmez :queen: satmak istersen satarsın aslında Ahmet olmassa Mehmete satarsın bu işler böyle ..

TurcoLoco
07 Ağustos 2013, 19:56
Evet haklısınız her şeyin bir alıcısı vardır ancak ben biraz sabırsız bir insanım. Hemen elimden çıkarmak isterim. Çıkaramasam da çok zarar ederim diye düşünüyorum.

Evet Cbf de çok güzel bir motor. Rahatlık konfor anlamında çok iyiymiş. Bunları sadece okuyarak öğrendim ancak motoru şekil olarak çok beğenmedim açıkcası. Siz de motorunuzu yeni almışsınız. Size de hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

tr_select
07 Ağustos 2013, 19:57
Vites-trafik-frenleme-viraj vs bunları öğrenmek ve kavramak için 125 CC ybr-tvs bilimum çinli motorlardan birisini tercih edebilirsiniz. Sonuçda öğrenmek için alıcaksınız ve bir süre sonra elinizden çıkarıcaksınız. Zarar etmeyeceğiniz, ikinci ellere yönelebilirsiniz. Ne okudunuz duydunuz bilmiyorum ama tvs kullanan-kullanmış birisi ufak bir titreşim harici motoru kötülemez.

Bakmayın burada yorum yapanların yarısı sallıyor, hayatında o modeli uzakdan görmüş insanlar. Tvs titriyor ise CBR250R'da titriyor. Dukede titriyor. Ybr'de titriyor. Wolf 250'de titriyor.... Ona bakarsanız. tek silindir-çift silindirde titreşim olur arkadaş. Çinlilerin yarısı zangır zangır titriyor orası ayrı.
Adam geçen gün 600RR'da titreşim var dedi. :queen: Hangi konu hatırlamıyorum ama çok garip yorumlarda bulunuyor modeller için insanlar. Ben bu arkadaşların motoru M'sinden anladığını düşünmüyorum şahsen. . . Her kafadan bir ses. :mrgreen:

Tvs-Mondial drift bir kaç çin daha var sorunsuz titreşimsiz modeller. Başlangıç için bir çok arkadaşın tercih ettiği motorlardır. Öğrenip satıcağım diyorsanız ikinci el temiz bir motor alın. Seneyede yükseltirsiniz.

Bu arada yıllarca araba sürün ama Motor bambaşkadır. 2 göz 2 ayna yetmez çoğu zaman trafikde. motor sürmek sanattır. Güven özveri tecrübe ister. Siz kendinize güvenin yeter... Kimsenin lafına takılmayın, olay sizde bitiyor. Gözünüzü korkutmayın...
Üzerine binip trafiğe karışınca ne demek istediğimi anlıyacaksınız. Belkide bir daha arabanıza binmeyeceksiniz bile :)

mahomeral
07 Ağustos 2013, 19:57
teşekkr ederim..
ayrıca cbf nin tipi bana da biraz uyuz geliyordu fakat alıştım hatta beğeniyorum artık
Evet haklısınız her şeyin bir alıcısı vardır ancak ben biraz sabırsız bir insanım. Hemen elimden çıkarmak isterim. Çıkaramasam da çok zarar ederim diye düşünüyorum.

Evet Cbf de çok güzel bir motor. Rahatlık konfor anlamında çok iyiymiş. Bunları sadece okuyarak öğrendim ancak motoru şekil olarak çok beğenmedim açıkcası. Siz de motorunuzu yeni almışsınız. Size de hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

PowerGarage
07 Ağustos 2013, 19:59
Tvs bu yıl cbf yide ybr yide bitiricek. Cbf den açık ara önde kalite olarak her kim bunu kabul etmek istemesede durum bu motorundan kablosuna cbfdende ybrdende çok çok kaliteli yeni modeli ve parasını hakediyor. 70-80bin km boyunca sorunsuz kullanılcak bi motor tvs ve ötekilere göre çok daha hızlıdır. arabadan debriyaja alışkınsınızdır scooter veya cup tercih etmemenizde bi sakınca yok bence bi tvs apachede size yeter yavaş yavaş öğrenirsiniz o kadar büyük bi motor olmadığından sadece kalkışlara alışmanız yeterli olucaktır 1gün boyunca kapalı alanda kalkış çalışın yeterli olur trafikte biraz kendinizi uzak tutarsınız 1haftada trafiğede alışırsınız bence sizin durumunuzda debriyajı yaparım derseniz güveniniz varsa 150cc uygundur ve paranız yeterliyse tvs apache öneririm. Yok ben 5buçuk milyar vermiyim ama aynı gücü versin uzun yolda gitsin şehir içinde seri olsun alışırım ben derseniz mondial 150 mcx roadracer öneririm gerçekten çok atik ve bi tvs kadar hızlı bi makinadır. Titreşimi çok azdır çinlilerle alakası yoktur. Ya tvs derim ben yada 150 mcx roadracer derim. ybr hiç tavsiye etmem çünkü çok güçsüz bir motor. özellikle yeni modelleri beygiri çok düşük. Cbfde iyi makina ama o kadar parayı cbf verceğine tvs ver derim daha kaliteli ve daha sorunsuz binebilirsin. mondial mcx roadracerin plakasız fiyatı 3100 tl falan oda yolda bırakmaz seni ama biraz daha bakım ister sorman gereken bişey varsa sorabilirsin burdayım ben :king:

Tİme_shİft42
07 Ağustos 2013, 20:03
Benim motoru örnek vereyim balansörlü bir motor titreşimi hiç yok tek silindir bu sonuçta titrer diyorlar ama yok arkadaş titremiyor genelde titreşimi artçı daha çok hisseder derler ama bu gün kendi motoruma artçı oldum yok arkadaş ne ayak koyma yerlerinde titreşim var ne selede hele gram titreme yok :)

Tvs alırdım ben olsam yeni kasalarında titreşim yok deniliyor Rahatsız etmeyecek derecede titreşimi varsa gene Tvs derim

TurcoLoco
07 Ağustos 2013, 20:16
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Evet, bu konuda kendime güveniyorum. Zaten öyle hız merakım da yok. SuperSport bir makine hayalim de yok. Öğrendikten sonra güzel bir chopper almak istiyorum ve uzun yolculuklar yapmak istiyorum. Tek amacım bu. Gerçekten güzel bi dünya bu. Keşke şimdiye kadar bu zevki keşfetmiş olsaydım. Haklısınız sıfır almamalıyım ama TVS alacaksam da sıfır olmak zorunda zira şu an ikinci el 2013 Apache yok gibi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:13 ----------

Çok sağolun. Cevabınız beni TVS Apache ye bir adım daha yaklaştırdı. Ancak bahsettiğiniz Mondial Mcx Roadracer modelini merak ettim. Hemen bakıyorum.

PowerGarage
07 Ağustos 2013, 20:21
Bence hem sıfır hem 2.ci el parasında olsun tvsnin derseniz mondial 150 mcx roadracer. Selesi biraz yüksektir her türlü şartta gider boyunuz motora uyuyorsa hiç durmayın alın derim çok torklu bi motordur. Veyaaaa http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-mondial-temiz-bakimli-ihtiyactan-125337972/detay böyle bişey önerebilirim 250 lilik olması sizi yanıltmasın son hızı falan okadar değildir racing motoru değil çok çok rahat su soğutmalı çift silindir uzun yolda çok rahat gidebilcek torklu bi motordur. kolay alışırsınız ön kaldıran çok atik racing yarış motorlarından olmadığından 1-2günde kapalı alanda kalkışına çok rahat alışırsınız eyer bikere alayım uzun yola çıkayım motoru değiştirmiyim dersen bikere al bu model bişey bak keyfine ayrıca chooper markasının motoru var bu modelde regal raptor markasının üretimi sadece adı mondial motoru regal raptor.

TurcoLoco
07 Ağustos 2013, 20:38
Bence hem sıfır hem 2.ci el parasında olsun tvsnin derseniz mondial 150 mcx roadracer. Selesi biraz yüksektir her türlü şartta gider boyunuz motora uyuyorsa hiç durmayın alın derim çok torklu bi motordur. Veyaaaa http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-mondial-temiz-bakimli-ihtiyactan-125337972/detay böyle bişey önerebilirim 250 lilik olması sizi yanıltmasın son hızı falan okadar değildir racing motoru değil çok çok rahat su soğutmalı çift silindir uzun yolda çok rahat gidebilcek torklu bi motordur. kolay alışırsınız ön kaldıran çok atik racing yarış motorlarından olmadığından 1-2günde kapalı alanda kalkışına çok rahat alışırsınız eyer bikere alayım uzun yola çıkayım motoru değiştirmiyim dersen bikere al bu model bişey bak keyfine ayrıca chooper markasının motoru var bu modelde regal raptor markasının üretimi sadece adı mondial motoru regal raptor.

250 cc'lik Motordan biraz çekiniyorum açıkcası. Çünkü şimdiye kadar hiç motor kullandım. İlk bindiğim motor kendi motorum olacak.

c3nk
07 Ağustos 2013, 20:41
hocam ne alırsan al hangi motoru alırsan al ama gözünü seveyim kasksız ekipmansız sürme motosikletini ve oldukça da dikkatli ol kurallara uy...

TurcoLoco
07 Ağustos 2013, 20:46
hocam ne alırsan al hangi motoru alırsan al ama gözünü seveyim kasksız ekipmansız sürme motosikletini ve oldukça da dikkatli ol kurallara uy...

Evet çok haklısınız. Ben de kasksız ve ekipmansız binmek istemiyorum. Bunu hiç düşünmedim bile. Bu bir zevk işi ve zevkimizi gereksiz risklerle berbat etmenin bir anlamı yok. Keşke herkes sizin gibi duyarlı olsa da bu kazaların hiçbiri yaşanmasa.

Tsubasa
07 Ağustos 2013, 20:51
bak bu kanıya nasıl vardın bilemiyorum ama
tvs artık yeni kasayla ben artık öne geçtim arayı actım diyor.
kaliteyse parca kalitesine bakalım 3 motorunda bakalım hangisi daha kaliteli degeceksiniz?
saglamlıksa saglamlık 70 80 bin km sorunsuz binen insanlar var forumda..
görüntüyse, tvs deki görüntü hangi küçük cc deki motorda var?
güç ise 14 hp motosiklet? gaz kolu ne cbf e benzer ne de ybr ye. bastın mı uzar gider.
bu arada balıkesirde yeni kasa satılık vardı 4600 liraya 1 günde satıldı. arkadaşıma almak için aradık malesef yetişemedim 100 lira pazarlık ederek almış birisi.
bu sene tvs, hem ybr yi hemde cbfi baya baya ezecek..

TurcoLoco
07 Ağustos 2013, 20:56
bak bu kanıya nasıl vardın bilemiyorum ama
tvs artık yeni kasayla ben artık öne geçtim arayı actım diyor.
kaliteyse parca kalitesine bakalım 3 motorunda bakalım hangisi daha kaliteli degeceksiniz?
saglamlıksa saglamlık 70 80 bin km sorunsuz binen insanlar var forumda..
görüntüyse, tvs deki görüntü hangi küçük cc deki motorda var?
güç ise 14 hp motosiklet? gaz kolu ne cbf e benzer ne de ybr ye. bastın mı uzar gider.
bu arada balıkesirde yeni kasa satılık vardı 4600 liraya 1 günde satıldı. arkadaşıma almak için aradık malesef yetişemedim 100 lira pazarlık ederek almış birisi.
bu sene tvs, hem ybr yi hemde cbfi baya baya ezecek..

Bahsettiğim gibi benim bu konuda bilgim yok. Olmadığı için sizlere danışıyorum burada. Böyle düşünmemin sebebi şimdiye kadar okuduğum yazılardır.
Zaten yeni kasa benim de çok ama çok hoşuma gitti. Buna sözüm yok. Ben sadece ilk motor olarak 5.000 tl vermeli miyim yoksa vermemeli miyim?Bu kafa karışıklığımı gidermeye çalışıyorum.
Sizlerin bildiği ve benim bilmediğim onlarca başka model vardır. Sadece bunları öğrenme amacındayım.
İlginiz için çok teşekkür ederim.

Tsubasa
07 Ağustos 2013, 21:01
Bahsettiğim gibi benim bu konuda bilgim yok. Olmadığı için sizlere danışıyorum burada. Böyle düşünmemin sebebi şimdiye kadar okuduğum yazılardır.
Zaten yeni kasa benim de çok ama çok hoşuma gitti. Buna sözüm yok. Ben sadece ilk motor olarak 5.000 tl vermeli miyim yoksa vermemeli miyim?Bu kafa karışıklığımı gidermeye çalışıyorum.
Sizlerin bildiği ve benim bilmediğim onlarca başka model vardır. Sadece bunları öğrenme amacındayım.
İlginiz için çok teşekkür ederim.
bak alırım satmam dersen uzun süre değiştirmem dersen al. hiç düşünme bile
yarın gider değiştiririm dersen dhaa ucuz markalara yönel
kanuni bora salcano wolf drift gibi modellere yönel.
ama ben alırım binerim dersen tvs seni baya baya tatmin eder, cünkü küçük motor içinde rakibin olmayacak
dönen bir daha bakacak. falan filan =)

TurcoLoco
07 Ağustos 2013, 21:18
bak alırım satmam dersen uzun süre değiştirmem dersen al. hiç düşünme bile
yarın gider değiştiririm dersen dhaa ucuz markalara yönel
kanuni bora salcano wolf drift gibi modellere yönel.
ama ben alırım binerim dersen tvs seni baya baya tatmin eder, cünkü küçük motor içinde rakibin olmayacak
dönen bir daha bakacak. falan filan =)

İlk defa alacağım için Tvs nin bir yerine bir şey yaparsam içim acır. Ucuz bi motor alıp biraz öğrendikten sonra TVS alsam daha sağlıklı olacak sanırım.

tr_select
07 Ağustos 2013, 21:33
Bence tvs filan gerek yok. Öğrenmek için alıcaksınız ve kısa sürede satıcaksınız anladığım kadarıyla. Modial dirift veya muadilleri var sorunsuz çinli olarak geçen. 2000-2500 liraya temiz ikinci el alın. seneye tahminimce yükseltmek isteyeceksinizdir... Fazla bir zararınız olmaz satarken. Gerçi siz bilirsiniz. Tvs iyidir hoştur güzeldir kendi segmentinde kraldır ama bir 5.000 bağlamak var birde 2000-2500 :)

TurcoLoco
07 Ağustos 2013, 21:47
Evet öğrendikten sonra mutlaka değiştirmek isteyeceğim. PowerGarage arkadaşın önerdiği Mondial MCX roadracer güzelmiş gerçekten. Fiyatı da iyi. Sanırım ilk öğrenme motoru olarak bu aleti satın almam en yerinde karar olacaktır. Yalnız burada bir sorun ortaya çıkıyor. İkinci elde motordan anlamadığım için düzgün bir olduğu tam anlayamayacağımdır. Burada tek tutunacağım yol km. düşüklüğü ve kasa temizliği olacak.

tr_select
07 Ağustos 2013, 21:52
Evet öğrendikten sonra mutlaka değiştirmek isteyeceğim. PowerGarage arkadaşın önerdiği Mondial MCX roadracer güzelmiş gerçekten. Fiyatı da iyi. Sanırım ilk öğrenme motoru olarak bu aleti satın almam en yerinde karar olacaktır. Yalnız burada bir sorun ortaya çıkıyor. İkinci elde motordan anlamadığım için düzgün bir olduğu tam anlayamayacağımdır. Burada tek tutunacağım yol km. düşüklüğü ve kasa temizliği olacak.

Kendi servisine gösterebilirsiniz. Türkiyenin her yerinde mondial servisi var. Veya her hangibir özel servise gösterirsiniz motoru... Elciklere bakarsınız sola sağa yatması varmı. Zincire bakın durumu nedir. Motor rolantide çalışıyorken garip garip sesler geliyormu onu dinleyin egzozu kapatıp. Rica edin artçı olarak arkasında 2-3 tur atın. Motor bloğuna bakın 2-3 tur sonrası terleme-yağ kaçırma vs her hangi bir sorun varmı diye...

PowerGarage
07 Ağustos 2013, 21:52
Al bi mcx roadracer belki satmazsın bile çünkü gücü uzun süre sana yeterli gelicektir eminim kaliteside yeterli bence şimdilik satmak için değil binmek için uzun süre bi mcx düşünebilirsin

Tsubasa
07 Ağustos 2013, 22:09
hatta 2000 lira sıfır gibi salcano wolfler var rodajı bitmemiş onlardan al sonra kaça giderse gitsin satarsın

TurcoLoco
07 Ağustos 2013, 22:13
Kendi servisine gösterebilirsiniz. Türkiyenin her yerinde mondial servisi var. Veya her hangibir özel servise gösterirsiniz motoru... Elciklere bakarsınız sola sağa yatması varmı. Zincire bakın durumu nedir. Motor rolantide çalışıyorken garip garip sesler geliyormu onu dinleyin egzozu kapatıp. Rica edin artçı olarak arkasında 2-3 tur atın. Motor bloğuna bakın 2-3 tur sonrası terleme-yağ kaçırma vs her hangi bir sorun varmı diye...

Çok teşekkür ederim bu bilgiler için. Mutlaka dikkat edeceğim bunlara ama egzozu nasıl kapatacağız?

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:10 ----------

hatta 2000 lira sıfır gibi salcano wolfler var rodajı bitmemiş onlardan al sonra kaça giderse gitsin satarsın

Mutlaka değerlendireceğim. Çok sağol :)

PowerGarage
07 Ağustos 2013, 22:13
ayağını egzozun ağzına daya işte egzoz kapanır :D egzoz sesi gelmeden motoru dinle aynı ritimdemi çalışıyor aradan başka sesler çıkıyormu motordan bi arkadaşınla git egzozun ağzını o kapatsın sen dinle

tr_select
07 Ağustos 2013, 22:33
Çok teşekkür ederim bu bilgiler için. Mutlaka dikkat edeceğim bunlara ama egzozu nasıl kapatacağız?

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:10 ----------

Mutlaka değerlendireceğim. Çok sağol :)

Elinizle kapatın bir sorun olmaz.. Motor sıcak değilse tabi :)

çekirgeee
08 Ağustos 2013, 00:32
http://www.youtube.com/watch?v=24Y48YY36d8

özellikle videonun sonunda tamda sorunun cevabı var :)
barkın abi noktayı koyar :)

TurcoLoco
08 Ağustos 2013, 01:21
Çok teşekkürler.Mutlaka egzozu kapatıp dinleyeceğim. Ritmik bir çalışma sesi arayacağım. :cat:

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:03 ----------

http://www.youtube.com/watch?v=24Y48YY36d8

özellikle videonun sonunda tamda sorunun cevabı var :)
barkın abi noktayı koyar :)

Kavga çıkar demesi mi acaba sorunun cevabı? :)