PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akaryakıt'ta Sürpriz İndirim

yiqit
07 Ağustos 2013, 15:17
EPDK’nın akaryakıt şirketlerine gönderdiği “Fiyatları en yakın uluslararası erişilebilir piyasa fiyatlarına uyumlu hale getirin ya da tavan fiyat uygulamasına geçilir” şeklindeki uyarı yazısı indirimin yolunu açtı.Benzin, motorin ve LPG’de indirime gidildi.
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Akaryakıt fiyatlarındaki indirimle ilgili; “Biz, devlete ait veözelleştirdiğimiz rafinerilerle, bayilerle ve dağıtım şirketleriyle ilgili rutin denetimimizi yapıyoruz. Herhangi bir fiyat farkı uygulamadan önce EPDK Akdeniz çanağındaki ülkeleriaraştırıp aynı baza getiriyor. Dağıtım şirketleri gereğini yapacak” dedi.

Akaryakıt firmalarına gönderdiği yazıda indirim yapmaları için bugüne kadar süre tanıyanEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), indirim yapılmaması durumunda, tavan fiyatuygulamasını devreye alabileceği şeklindeki uyarısı etkili oldu.

Bazı dağıtım şirketleri dün EPDK’ya motorinde 6 ila 8 kuruş, benzinde ise 2-3 kuruş indirimyapılacağını bildirdiler. LPG dağıtım şirketleri ise Tüpraş’ın yaptığı son zammı, tüketiciyeyansıtmayacağını bildirdi. İndirim miktarları, EPDK’nın beklentisi olan rakamlardan düşük olmasına karşın, Kurum’un yazısının hemen etkisini göstermesi dikkat çekti.

Akaryakıt sektörü temsilcileri, büyük oranlı indirime gidememelerini Türkiye piyasasının kendine özgü maliyet yapısından kaynaklandığını vurguluyor. EPDK’nın ise konuyu Bayram sonrası yapacağı ilk Kurul toplantısında masaya yatırması ve tavan fiyat uygulamasıkonusunda son kararı vermesi bekleniyor.

BENZİNDE 13 KURUŞ İNDİRİM

İndirimlerin bugün açıklanması bekleniyor. Buna göre, bazı şirketler motorinde 6-8, benzinde 2-3 kuruş indirim yapacak. Son üç aylık ortalamalar dikkate alındığında benzinde 8 kuruş, motorinde 13-15 kuruş, LPG’de 8-9 kuruş civarında indirim yapılmasına yönelik beklenti bulunuyordu. Bakan Taner Yıldız da tavan fiyat uygulamasına ihtiyaç olmaksızın dağıtım şirketlerinin gerekeni yapacağına inandığını söyledi.

GÖRÜŞMELER TEK TEK YAPILDI

KONUYLA ilgili dün görüştüğümüz sektör yetkilileri, EPDK’ya gidip kendi görüşlerini paylaştıklarını belirterek, “Toplu bir görüşme olmadı. Zaten fiyat konusunda toplu bir karar verilmesi mümkün değil. Her şirket kendi çerçevesinden değerlendirerek, karar verecektir” diye konuştu.

EPDK Tarife Dairesi ile bir araya geldiklerini anlatan sektör yetkilileri, “Ülkelerle karşılaştırma yaparken, elma ile elmayı karşılaştırmak lazım. İstanbul’daki tavan pompa fiyatını alıp, AB’deki fiyatla karşılaştırmak biraz elma-armut karşılaştırmasına giriyor” dedi.

PowerGarage
07 Ağustos 2013, 15:31
bayaaa indirmişler ya :) sadece adı indirim. :thumleft:

Mengu16
07 Ağustos 2013, 15:47
8 kuruş indirdilerse 2-3 hafta sonra 20 kuruş zam gelir, sevinecek bişey yok.

blt_59
07 Ağustos 2013, 15:56
'''“Fiyatları en yakın uluslararası erişilebilir piyasa fiyatlarına uyumlu hale getirin ''''' nasıl bi geçirmasyon varsa uluslar artık bize yetişemez olmuş :cherry:

KeaSH-07
07 Ağustos 2013, 16:00
azerbaycanda litresi 1 dolardan biraz ucuz , bizde ise 3 doları geçiyor nedir bu ya,o 2 dolarlık fark hep vergi
1 doları geçtik ama yapın şu haltı litresi 3 tl çivarı kurtulalım bu dizel ve lpg araclardan
miss gibi benzinin ayrıcalığını çıkaralım.böyle bişey olsa 2000 cc altında bi araba alırsam adam değilim
ama bizde nerde kaktır vergiyi yönetici oğluna gemicik alsın
kaktır vergiyi başkanın çevresi zenginliğine zenginlik katsın
kaktır vergiyi milletin vergisiyle maaşını alan polisi halkının üzerine sal,pkk eylemlerdinde teroristlere kortejlik yaptır polise
vatan hainleri tarafından yönetiliyoruz

srknbdm
07 Ağustos 2013, 16:01
sövsem ayıp olur.. sövmesem olmaz..

Serk21
07 Ağustos 2013, 16:49
Dövet baba once kaldirdi sonra indirdi.. suan POMPACILAR "indirdik bekliyoruz" modundalar ama belkide depodaki benzin bitip yeniden benzin almaya gidene kadar tekrar kaldirirlar.. bu inen - kalkan şeyler (fiyatlar) hep bize zarar veriyor :))

Fatih
07 Ağustos 2013, 16:59
20 Mart 2012 de 4.65 miş
07 Ağustos 2013 itibari ile 4,85

2000 yılında benzin 0.58 iken
2001 yılında 1.00 tl

Sövmek isteyen sövsün.
Ucuz demiyorum ama yalandan bıdı bıdı etmeyin.
http://wowturkey.com/tr413/k_yasar1965_benzin_kuyrugu.jpg
http://wowturkey.com/tr413/k_yasar1965_benzin_kuyrugu3.jpg
http://wowturkey.com/tr413/k_yasar1965_benzin_kuyrugu4.jpg
Karneler dağıtıldı ama benzin yok: İstanbul trafiğine kayıtlı 295 bin araçtan yarıya yakını karne alamadı. Vali “Karne satışına devam edileceğini” söyledi. Karne ile satış, vatandaşın ortalama on dakikalık zamanını alacak.
Devamı şurda (http://www.sabah.com.tr/fotohaber/gundem/1977nin_kuyruk_cilesi?albumId=22227&tc=37&page=1)

Aspnemy
07 Ağustos 2013, 17:02
Arkadaş sen ne kullanıyosun söyle bizde kullanalım kıyaslama yaparken ve paylaşım yaparken ne düşündün merak ediyorum doğrusu...Ayrıca o yazdığın 2001 deki zamı gözümüze sokmuşsun ya güya bak bakalım o zaman dünyanın en pahalı benzinini mi kullanıyormuşuz...

Samet Ağır
07 Ağustos 2013, 17:09
nasıl indirimmiş bu?? evimin yakınındaki benzincide lpg nin dünkü fiyatına bugün 6 kuruş eklenmiş...indirimle bindirimi karıştırır hale geldik sanırım..:pr:

Mengu16
07 Ağustos 2013, 20:49
20 Mart 2012 de 4.65 miş

2001 yılında 1.00 tl

Sövmek isteyen sövsün.
Karneler dağıtıldı ama benzin yok: İstanbul trafiğine kayıtlı 295 bin araçtan yarıya yakını karne alamadı. Vali “Karne satışına devam edileceğini” söyledi. Karne ile satış, vatandaşın ortalama on dakikalık zamanını alacak.
Devamı şurda (http://www.sabah.com.tr/fotohaber/gundem/1977nin_kuyruk_cilesi?albumId=22227&tc=37&page=1)
Kıbrısı işgal edip Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurduk diye ambargo koydular. O ambargoyu da delen kaddafi dir ama ona da kazık attınız 2011'de. Osmanlı gibi dünyaya hakim olmak istiyosunuz ama cumhuriyetten sonra türkiyeye toprak katmış tek lidere, ecevite saygınız yok. Akp ne yaptı güney sınırını açtı, yüzbinlerce arabı ülkeye doldurdu başımıza pkk'dan bile daha büyük tehlike açtı. Yarın öbürgün suriyenin kuzeyinde bir kürt yönetimi olursa bizden de biraz toprak aşırırlarsa hiç şaşırmayın. Hatay konusunda çok tereddütlüyüm özellikle, şu anki görünüşü hatayın türkiyenin elinden çıkmış gibi olduğu.

numangokce
07 Ağustos 2013, 21:00
8 kuruş indirdilerse 2-3 hafta sonra 20 kuruş zam gelir, sevinecek bişey yok.

katılıyorum. kaşıkla verip sapıyla çıkarıyolar :S

shooter1
07 Ağustos 2013, 23:28
güzel benzetme düz 10 tl olsun onlarda rahat etsin bizde 3 azalıyor 10 çıkıyor

katılıyorum. kaşıkla verip sapıyla çıkarıyolar :S

Progressive
08 Ağustos 2013, 00:44
20 Mart 2012 de 4.65 miş

2001 yılında 1.00 tl

Sövmek isteyen sövsün.

Vallahi bıktım bu aptal söylemlerden! Ulan dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz adam hala polyannacılık oynuyor.... Diğer arkadaşın dediği gibi o zaman ola lar ambargoları yok sayıp bu üzücü durumu paylaşman hiç bir şeye yaramaz..

Neyse konu ile ilgili zaten artık bu yalancı indirim laflarına inanmıyoruz.. Zaten bir bakan vergileri asla düşüremeyiz gibi bişi demişti.. Şirketlerde belli kar marjının altına düşmek istemeyecekleri için içinden çıkılmaz bir hal alıyor durum.

KUVVETMİRA
08 Ağustos 2013, 00:47
benzine zam ve benzine indirim konularının altında aynı içerikte mesajlar var.
ne emmeye geliyonuz ne gömmeye.

Progressive
08 Ağustos 2013, 00:50
Ayrıca utanmasanız cumhuriyete geçtiğimiz döneminde benzin mi vardı diyeceksiniz...

Olaya siyasi yaklaşmak asla istemem ama birileri mantıksız söylemleri sürekli tekrar edince patlıyor insan..

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:47 ----------

benzine zam ve benzine indirim konularının altında aynı içerikte mesajlar var.
ne emmeye geliyonuz ne gömmeye.

... en azından hem emmeye hem gömmeye ne olursa ona sus pus olmaya gelmiyoruz ;)

KUVVETMİRA
08 Ağustos 2013, 00:54
Ahahahah en azından hem emmeye hem gömmeye ne olursa ona sus pus olmaya gelmiyoruz ;)

ahahah ahah ne kelime oyunu yaptın ama be!
ama bu soruma cevap olmadı.
zam ve indirim konularına aynı tepkiyi vermeniz manidar mı değil mi?

Progressive
08 Ağustos 2013, 00:57
ahahah ahah ne kelime oyunu yaptın ama be!
ama bu soruma cevap olmadı.
zam ve indirim konularına aynı tepkiyi vermeniz manidar mı değil mi?

her 3-5 kuruş indirim sonrası bir 10-15 kuruş zam geldiği için olabilir mi?

adam gibi bir indirim değilde, sizin gibileri memnun etmek(uyutmak) için göstermelik indirim yaptıkları için olabilir mi?

ha bu arada orada kelime oyunu yoktu, gayet gerçek anlamında yazdım ;)

askon
08 Ağustos 2013, 01:00
velespite binin arkadaşlar aslında halk olarak şöyle bir ay kontak kapatsa herkes ortak eylem olsa bakalım ne olurdu .Ama bakıyorum dışarıya herkes halınden memnun anlamış değilim

KUVVETMİRA
08 Ağustos 2013, 01:00

adam gibi bir indirim değilde, sizin gibileri memnun etmek(uyutmak) için göstermelik indirim yaptıkları için olabilir mi?

ha bu arada orada kelime oyunu yoktu, gayet gerçek anlamında yazdım ;)

dur tahmin edeyim; atatürkçüsün, gezi olaylarını destekliyorsun, hükümetin hiçbir icraatini beğenmiyorsun, ergenekon davasında verilen cezaları siyasi buluyorsun....
ya bi yürüyün gidin çocuk mu kandırıyorsunuz be!

Progressive
08 Ağustos 2013, 01:02
dur tahmin edeyim; atatürkçüsün, gezi olaylarını destekliyorsun, hükümetin hiçbir icraatini beğenmiyorsun, ergenekon davasında verilen cezaları siyasi buluyorsun....
ya bi yürüyün gidin çocuk mu kandırıyorsunuz be!

analizini .........

neyse..

sen de sorularıma cevap ver bakayım hele? yazdıklarım yanlış mı da sen gelmişsin böyle saçmalıyorsun ?

KUVVETMİRA
08 Ağustos 2013, 01:05
analizini .........

neyse..

sen de sorularıma cevap ver bakayım hele? yazdıklarım yanlış mı da sen gelmişsin böyle saçmalıyorsun ?

ha ağzıbozuklardan olduğunu söylemeyi unutmuşum :)

söylediğin birşey mi var da yorum bekliyorsun?

benzin indirimi var ve sen zam geldiğinde verdiğin tepkinin aynını veriyorsun.
tablo bu.
ve bu bana samimi gelmiyor.

Progressive
08 Ağustos 2013, 01:09
ha ağzıbozuklardan olduğunu söylemeyi unutmuşum :)

söylediğin birşey mi var da yorum bekliyorsun?

benzin indirimi var ve sen zam geldiğinde verdiğin tepkinin aynını veriyorsun.
tablo bu.
ve bu bana samimi gelmiyor.

Türkçe sorunun var anlaşılan... Aşağıdakiler soru cümlesi ben tekrar hatırlatayım:

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:07 ----------

ha bu arada algılayamadın sanırım ama tepki aynı değil, tepki farklı. burada diyoruz ki bu indirimler yetersiz faydasız ve göstermelik..

KUVVETMİRA
08 Ağustos 2013, 01:15
Türkçe sorunun var anlaşılan... Aşağıdakiler soru cümlesi ben tekrar hatırlatayım:

bizim gibiler kimmiş?
bundan önce de indirim olmuştu, senin hesaba göre şimdi sıra bindirimdeydi.
peki böyle olmayıp da indirim olduğu için sevindin mi?
cevabı mesajlarınla kendin veriyorsun zaten.
benzin kaç para olursa olsun huzur bulmayacaksın mayk :)

Progressive
08 Ağustos 2013, 01:19
bizim gibiler kimmiş?

senin gibilerle tartışmayacağım diye kendime söz vermiştim... neyse bu son olsun...

ben orada bir indirim bir bindirim olacak derken illa bu sırada olacak mı diyorum? yani varya lafı neresinden tutuyorsunuz..

adam gibi indirim olduğunda huzur bulacağım corc :)

shooter1
08 Ağustos 2013, 01:30
3 TL olsun :cherry:

bizim gibiler kimmiş?

KUVVETMİRA
08 Ağustos 2013, 01:38
3 TL olsun :cherry:

http://www.youtube.com/watch?v=UE3pJ-EHpIw&t=6m26s&

Permatiq59
08 Ağustos 2013, 01:54
emilip gömülmeye alışkın değiliz. ve alışkın olmak istemediğimizden sorguluyoruz demekki.. benzin on liramı, olsun be... demiyoruz diye gücünemi gitti ? Türkiye ''CUMHURİYETİ''nde yaşıyoruz..

KUVVETMİRA
08 Ağustos 2013, 01:57
emilip gömülmeye alışkın değiliz. ve alışkın olmak istemediğimizden sorguluyoruz demekki.. benzin on liramı, olsun be... demiyoruz diye gücünemi gitti ? Türkiye ''CUMHURİYETİ''nde yaşıyoruz..

senden ala cumhuriyetçiyim, cumhur halk demektir, sizin zannettiğiniz gibi askeri vesayet değil!
halkın sandıktaki tercihi de belli.
şimdi kimin zoruna ne gidiyor anlaşılmıştır belki biraz.

Permatiq59
08 Ağustos 2013, 02:00
belli oluyor.. polemiğe girmeye deymezsin..

uzay gemisi
09 Mart 2020, 14:57
Benzinde 84 kuruş motorinde 65 kuruş indirim bekleniyormuş olur mu ki acaba🤔

Metehan07-70
09 Mart 2020, 17:14
Ya zammı falan geç te, Kuvvetmira beyfendinin bir mesajına takıldım ben konuda; ergenekon davaları ile alakalı. Acaba bu gün bu verdiği cevabı görünce o da dedimi ki; kandrıldım, forum ahalisi beni affetsin diye?

yigozya
09 Mart 2020, 21:43
La olm hortlatmayin şu konuyu heyecanlanıyorum bak tık diye gidecem bir gün:mrgreen:

Boldpilot
09 Mart 2020, 22:10
7.6lt depo var stokta yapamıyoruz 😀

vandamme
10 Mart 2020, 14:23
petroldeki düşüş pompaya yansıdı mı ?

gezginkral
10 Mart 2020, 14:29
petroldeki düşüş pompaya yansıdı mı ?

Az önce shell'deydim, yansımamış.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:28 ----------

Arkadaşlar eğer benzin düşerse 1 tanker alsak, bir ay sonra yükselme olacağı için o zaman satsak kar edebilirmiyim. (dolar parodisi :D)

uzay gemisi
10 Mart 2020, 14:53
Bu gece yarısından itibaren benzine 61, motorine 56 kuruş indirim geliyor

ero__
10 Mart 2020, 15:58
Ya zammı falan geç te, Kuvvetmira beyfendinin bir mesajına takıldım ben konuda; ergenekon davaları ile alakalı. Acaba bu gün bu verdiği cevabı görünce o da dedimi ki; kandrıldım, forum ahalisi beni affetsin diye?

Ağır fedöcü olmasın sakın?

gurcanozturk
10 Mart 2020, 16:04
Bu gece yarısından itibaren benzine 61, motorine 56 kuruş indirim geliyor

Cok buyuk indirim olmus, biraz zam yapsinlar.

Okuma yazma bilenler icin;

https://www.bloomberg.com/graphics/gas-prices/#20194:Turkey:TRY:l

https://www.macrotrends.net/1369/crude-oil-price-history-chart

uzay gemisi
12 Mart 2020, 13:48
Sözcü gazetesinde okuduğum bir habere göre son yapılan 60 kuruşluk indirimden sonra maliyenin günlük 8 milyon TL vergi kaybı varmış. Çok yakın bir zamanda 30 kuruşa yakın bir gizli zam gelecek

zeynelhazan
12 Mart 2020, 13:57
Sözcü gazetesinde okuduğum bir habere göre son yapılan 60 kuruşluk indirimden sonra maliyenin günlük 8 milyon TL vergi kaybı varmış. Çok yakın bir zamanda 30 kuruşa yakın bir gizli zam gelecek

Vergiden mi indirim yaptılar sanki? Petrol fiyatı ucuzladı onu da tam yansıtmadılar diye biliyorum, yanlış mıyım?

yokon
12 Mart 2020, 14:01
Maliye kardan zarar etti.

Şöyle ki:
Ham petrolde son bir haftada yaşan fiyat düşüş oranı %32
Pompa fiyatındaki düşüş oranı %10

kuvvetmira da ağır fetöcüymüş.

hasmet
12 Mart 2020, 18:35

Maliyenin garantili köprü geçişlerinden, garantili hava alanlarından zararı ne acep?

Saraydan?

Yeni 747 den?

Ekonomiye rağmen katlanarak büyüyen örtülü ödeneklerden?

uzay gemisi
13 Mart 2020, 11:33
Ben gizli zam gelecek demiştim ama bu gece yarısından itibaren benzine 50 kuruş daha indirim geliyormuş. Motorin için durum belirsiz

zeynelhazan
13 Mart 2020, 12:13
Ben gizli zam gelecek demiştim ama bu gece yarısından itibaren benzine 50 kuruş daha indirim geliyormuş. Motorin için durum belirsiz

Abi sana uydum dün 20 lira alacağıma 50 lira aldım :D