PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MOTOSİKLET RUHSAT İŞLEMLERİ & YAŞ SINIRI ??

warlocks
07 Ağustos 2013, 13:18
Merhaba saygıdeğer abilerim.Ben kenan 26.10.1995 doğumluyum.nerdeyse okul kapanmadan 2 ay önce işe girdim şu anda hala çalışmaktayım.Sonunda Cbf''imin parasını biriktirmeyi başardım.Fakat şimdide ruhsat problemi çıktı ortaya.Forumlarda iyice araştırma yaptım fakat Güncel bir topic bulamadım.2008-2007-2009-10.11 var 2013 tarihli yazılar yok

Uzun lafın kısası sorum şu : http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-temiz-cbf-2013-mu-diye-soranlar-oluyor-132168939/detay/

alacağım motosiklet bu..17 yaşındayım 18 den gün aldım bu motorun ruhsatını kendi üzerime çıkarttırma imkanım varmı ? herhangi yaş sınırlaması varmı..Varsa ne gerekiyor.hangi işlemler gerekiyor..Evden motosiklete müsade çıkmadığı için maalesef haberleri olmayacak motordan.a2'mi birkaç ay önce aldım.Cevaplarınızı bekliyorum.

PowerGarage
07 Ağustos 2013, 13:29
Yaş sınırı var diye biliyorum 18

Pangea
07 Ağustos 2013, 13:31
10. aya kadar beklemen lazım 18. doldurmalısın

warlocks
07 Ağustos 2013, 13:31
ya çoğu forumda 18 yaş sınırı var diyorlar ama işte eski seneler olduğu için belki yönetmelikler değişmiştir dedim

offf...2 ay dahamı motosikletsiz yaşiyicam.bu nasıl bir eziyetdir yaa.anlamakta güçlük çekiyorum artık.adamlar 1996 doğumlulara ehliyet veriyor.motosiklet olmadan ehliyeti nereme tıkıyıcam

blt_59
07 Ağustos 2013, 13:36
kardeş şimdi noteri aradım,18 yaşını doldurmuş olması gerek dedi,sistem izin vermiyomuş demesine göre,hatta tc istedi tam bilgi vereyim diye felan,18 doldurmadıysan biraz zor gibi görünüyo,tamamen noter agzıyla bu bilgi,sen yinede en yakın notere git için rahat olsun,ha bide sana abi tavsiyesi,ailenin oluru olmadan alam derim,ben bisiklet almıştım yaşım 14 tü,eve gelmeden 2 defa düştüm hiç unutmam,rıza olmadımı tadıda olmaz..

warlocks
07 Ağustos 2013, 13:39
teşekkür ederim bülent abi ilgin için..babamı 15 yaşından beri motora ikna etmeye çalışıyorum 3 yılda bunu yapamadıysam.30 yıl beklesem yine olmaz..hem arkadaşların motoruyla günde aşağı yukarı 1 saat dolaşırım.cbf 150 kullanacak tecrübeye sahibim diye düşünüyorum

PowerGarage
07 Ağustos 2013, 13:48
Sürersin ve böyle motoru sevmen güzel bişey. Cbf 150 iyi seçim parçası bol ve ucuzdur. Sen genede dikkat et ve 2.ci el alırkende olsa ucuza garantisi devam eden yüksek model denk getirmeye çalış ki garantili motorun olsun acemisin sonuçta garanti işine yarayabilir. ve bu bana göre bişey tabiki senin motor sürüşün nasıldır bilemem ama cbf bana göre o kadar seri değildir başlangıç için ideal hantal bi motordur. Çok sürdüm cbf çok rahattı ama hızı yoktu iyi bir seçim olmuş bence bilinçli olman dileğiyle. koruma eekipmansız çıkma trafiğe dostum umarım hayallerini gerçekleştirirsin

warlocks
07 Ağustos 2013, 13:52
sağol burak abi.ama işte bu ruhsat olayına canım sıkıldı.

PowerGarage
07 Ağustos 2013, 13:56
Neden bu kadar canını sıkıyorsun ki paran olduktan sonra herşey olur annenin üstüne alırsın yakın bi akrabalarından abilerinin ablalarının üstüne alırsın yada 3 ay daha bekle o arada paranı biriktir sıfır al motorunu yıllarca bin buakdar beklemişşin 3 aymı bekleyemiceksin

warlocks
07 Ağustos 2013, 14:02
hocam sana 3 aycık demesi kolay gelde birde bana sor o 3 ayı.geçermi anasını satayım..hem onunla iş yapmayıda düşünüyordum..Kuryelik falan..ne zamana kadar benzin istasyonunda millete benzin pompalayacaz :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:59 ----------

Şöyle yapsam mantıklı olurmu peki ; Alacağım adamın yerini yurdunu tam öğrensem.motor'u şimdi alıp 18'e girdiğimde ruhsatı üzerime alsam nasıl olur acaba

batua7x
07 Ağustos 2013, 14:09
Donanimhaber forumunda arastirdim ben de.18 yasa gerek yok veli izniyle 13 yas ustu alinabilir diyor ama noteri aramis abi dogru bilgi odur.Gerci motosiklet sonucta ehliyeti alip ruhsat almamak sacmalik ama burasi Turkiye...

warlocks
07 Ağustos 2013, 14:09
tabiki bunu kuralına uygun yarım eğer yaparsam parayı aldığına dair evrak imza ne gerekirse.

PowerGarage
07 Ağustos 2013, 14:10
O olmaz tanımıyorsun etmiyorsun babanın oğlu değil oyun değil bu işler sen bence ehliyete yazıl elindeki paranın bi kısmıyla belki yer bulursun hemen bu ay sınavlar var onlara girersin eylülde ehliyetini alırsın eline sonrada motorunu alırsın ehliyetin yok galiba öyle bişey yazı göremedim ama öncelikle ehliyet al altından kalkamazsın cezaların 1400tl sadece sürücüye ruhsat sahibide başkasıysa 1400de ona gider ceza önce ehliyet geriye kalan paranın bi kısmıylada kaskını al mont al eldiven al dizlik al fazla para tutmaz hayatın önemli senin al bunları koy gardolabına sonra motorunu al bak kask orta halli bişey al 250tl civarı mont orta hallisi 200tl civarı eldiven 20tl dizlik 50tl hayatını korumak paha biçilemez ehliyet almadan motor alıcaksan burdaki kimse sana yardım etmez aksine önüne taş koyarlar ehliyetsiz motora binmeyin buda motorlu bi taşıt bisiklet değil nasıl araba için alıyorsunuz motor içinde mecburi bişey ehliyet

warlocks
07 Ağustos 2013, 14:18
a2 ehliyetim var yukarıda yazdım zaten olduğunu.ama dediğim gibi bu olayı kuralına uygun yapsak nasıl olur.parayı aldığını ve ruhsatı üstüme alacağım tarihi noter huzurunda ayarlasak

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:12 ----------

abi ben zaten yukarıda yazdım eğer veli içni olursa 17-18'i bırak 13 yaşında bile verirler :) ne yapiyim ki yok izin çıkmıyor

bagımlı
07 Ağustos 2013, 14:23
Aynı sıkıntı bendede var 17 yaşındayım motor parası biriktiriyorum motoru ablamın üstüne yapmayı düşûnüyorum.

warlocks
07 Ağustos 2013, 14:53
bak ne güzel sende en azında abla destek oluyor.benim sülalem karşı :) :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:24 ----------

neyse herkese teşekkürler bekliyelim madem naapalım.3 sene bekledim.3 ay sıkıcaz dişimizi

Mengu16
07 Ağustos 2013, 15:03
Babanın adına al motoru hem sigortayı en azından normalin yarısı kadar ödersin, şansın varsa 3'te bire kadar düşer primin.

yusufozugenc
07 Ağustos 2013, 15:14
Bana motor aldırsanız da aldırmasanız da ben her gün arkadaşlarımın motoruna biniyorum, başkasının motoruna binip yarım yamalak kask takacağıma kendi motorum tam takım ekipmanım olur daha güvenli olur diyeceksin. En güzel ikna yöntemi budur :) Ruhsat işine gelince de ailen noterde izin verirse senin üzerine olabiliyor diye biliyorum, notere sormak lazım

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:10 ----------

O olmaz tanımıyorsun etmiyorsun babanın oğlu değil oyun değil bu işler sen bence ehliyete yazıl elindeki paranın bi kısmıyla belki yer bulursun hemen bu ay sınavlar var onlara girersin eylülde ehliyetini alırsın eline sonrada motorunu alırsın ehliyetin yok galiba öyle bişey yazı göremedim ama öncelikle ehliyet al altından kalkamazsın cezaların 1400tl sadece sürücüye ruhsat sahibide başkasıysa 1400de ona gider ceza önce ehliyet geriye kalan paranın bi kısmıylada kaskını al mont al eldiven al dizlik al fazla para tutmaz hayatın önemli senin al bunları koy gardolabına sonra motorunu al bak kask orta halli bişey al 250tl civarı mont orta hallisi 200tl civarı eldiven 20tl dizlik 50tl hayatını korumak paha biçilemez ehliyet almadan motor alıcaksan burdaki kimse sana yardım etmez aksine önüne taş koyarlar ehliyetsiz motora binmeyin buda motorlu bi taşıt bisiklet değil nasıl araba için alıyorsunuz motor içinde mecburi bişey ehliyet

Forumun otonasihat servisi :) Ölmeden mezara koymuşsunuz adamı :P

warlocks
07 Ağustos 2013, 15:24
sorma yusuf abi yaa :) :) :) yok abi bak babamla oturuyoruz şu anda hiç tınlamadı bile tv 8 'de şabanı izliyo mk :)

blt_59
07 Ağustos 2013, 16:04
sorma yusuf abi yaa :) :) :) yok abi bak babamla oturuyoruz şu anda hiç tınlamadı bile tv 8 'de şabanı izliyo mk :) kalsik türk babası :cherry::cherry: motora babamın jawasında alıştık,kar yagmur demez işe giderdi,deli makinaydı wesselam,bir bisikletliye çarptıktan sonra sattı almadı bir daha,ben motor alacam dedigimde,lan olm kırmızı jawa bul yarısını ben verecem demişti :cherry:adamın içinde kalmış,şimdi biraderle bizim motorlarda koşturuyo,keşke babandada olaydı biraz heves kolay olurdu ikna etmen ama,kararlı oldugunu görürlerse kabulleneceklerdir mutlaka..

warlocks
07 Ağustos 2013, 17:17
Naapalım Çekecek çilemiz varmış :(

efedemir
07 Ağustos 2013, 22:20
merhaba kenan. ruhsatı üstüne çıkarabilirsin. bende 10.08.1995 dogumluyum bende çalışarak bi tane cup aldım. geçenlerde trafige yakalattım hiç bişeyi yoktu. faturayı ve ruhsatı üzerime çıkattırdım. bi kaç gün kaldı 18 me galiba ondan mı oldu bilmiyom ama şuan motorun ruhsatı benim üstüme ve bu ayın 10 nunda gircem 18 yaşıma. sende motoru üstüne alabilirsin ama ailenden habersiz bi iş yapma bence hevesini kursagında bırakırlar.

warlocks
08 Ağustos 2013, 00:15
Arkadaşlar.bugün avlıcar'daki 8.Bakırköy Noterde'ki bir tanıdığı aradım (ilhan bey) .TC kimlik numaramı söyleyerek olayı baştan sona anlattım.tescil & ruhsat & sigorta işlemlerinin tamamını kendi üzerime yapabileceğimi söyledi.Link'deki ilan sahibi bektaş beyle 3.250 'de anlaşarak motorun pazarlık kısmı hallolmuş oldu.bayramın 2.günü inşallah buluşarak ustamla birlikte motor'u inceleyip bir sürüş yapıcam.Allahın izniyle bir sorun çıkmazsa.İşlemlere'de resmi tatil'in bittiği gün başlayacağım.Herkese yardım ve önerileriniz için teşekkür ediyorum.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-temiz-cbf-2013-mu-diye-soranlar-oluyor-132168939/detay/

utkan35
08 Ağustos 2013, 01:07
kardeşim ben taühhütname aldım annem ve babamla gittim bende 18 yaşından kucugum 17 ve motoru üzerime çıkarıcam emniyete gittim bayramdan sonra gel dedi dosyamı filan hazır olucak alıcam bayramndan sonra pazartesi alıcam istersen burdan taühütname örneğini de verebilirim 57.50 TL VERDİM NOTERE

nevo33
08 Ağustos 2013, 01:18
A2 ehliyetin varmış. Gir bi pidecide kebapçıda işe, scooter'la 3 ay çalış. Hem motor sürmüş olursun hem ekipman paran çıkar.

SuperLigter
15 Ağustos 2013, 11:35
senle aynı durumdayım naptıun nası hallettın ?

utkan35
15 Ağustos 2013, 12:04
senle aynı durumdayım naptıun nası hallettın ?

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/120309-resit-olmadan-tescil-yapma-18-yasindan-kucuk-olup-ruhsat-cikartma.html

al kardeşim burada yazdım bak....