PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sağırlaşma

shooter1
30 Temmuz 2013, 07:01
önceki konularda göremedim ama motorun sağırlaşması tam olarak nedir

tr_select
30 Temmuz 2013, 07:28
Motor sağırlaşması, aracın uzun süre(5-6 yıl en az) devirsiz kullanımından kaynaklanan,motorun performansının bir bölümünü kaybetme olayıdır.
İlk defa motosiklet için böyle bir konuya denk geldim. Genelde arabalar için bu konu tartışılır ve konuşulur.
25 yaşındayım. Şu zamana kadar acemi arkadaşlar hariç devirsiz kullanan kişi görmedim. En azından ara ara devirli kullanılır motosiklet. ( Sollama-Yandan geçen m3'ü tokatlama çabaları veya güzel kız görüp redline girme:pl:)

shooter1
30 Temmuz 2013, 07:29
merak ettim sağırlaşma diye konuşuyor bu arada rodajı düzgün yapılmamış motosiklet ne olur ilk 1000 km önemli diyorlar

tr_select
30 Temmuz 2013, 07:54
merak ettim sağırlaşma diye konuşuyor bu arada rodajı düzgün yapılmamış motosiklet ne olur ilk 1000 km önemli diyorlar

Ben merak ettiğim her şeyi araştırırım. "Google" Rodaj yazdığınızda binlerce yazıya, video, dökümana ulaşabiliyorsunuz. Tavsiyem, sizde aynı işlemi uygulayın.

Rodaj; motor kısmındaki parçaların alışma süreci denilebilir kısacası. İşi bilen arkadaşlar Tek seferde yapılan veya 2-3 seferde tamamlanan yolculuklara çıkıp motorun rodaj süresini tamamlarlar.

Rodaj süresince yapılması gerekenler ise; Hararet yaptırmamak-yük veya yolcu taşımamak- Yüksek devirlerde süratli kullanmamak (0-500)- Sürekli sabit gaz ve aynı vitesde gitmemek- bozuk yollara girmemek....

0-300 km önemlidir. Sürekli vites değişimi ve ani hız-yüksek devirden kaçınma... Bu anlattıklarım motordan, motora fark edebilir...

izmir3535
30 Temmuz 2013, 11:21
1997 yılında iki arkadaş aynı anda 0 kilometre mz301 aldık. ben rodaj dönemine uymadan kullandım. hep seri hep hızlı ve genelikle 2 kişi gezdim. diğer arkadaşım rodaj dönemine uydu. fakat yolda nezaman hız denemesi yapsak benim mtr herzaman onu geçiyordu. :cherry:

kurubuz
30 Temmuz 2013, 11:34
1997 yılında iki arkadaş aynı anda 0 kilometre mz301 aldık. ben rodaj dönemine uymadan kullandım. hep seri hep hızlı ve genelikle 2 kişi gezdim. diğer arkadaşım rodaj dönemine uydu. fakat yolda nezaman hız denemesi yapsak benim mtr herzaman onu geçiyordu. :cherry:

Büyük ihtimal senin motorun arkadaşının motorunda biraz daha fazla yağ yakıyordu. Yağ yakan veya hafif üfleyen motor çok iyi kaçar. Sen biraz hırpalayınca silindir aşınması arkadaşınınkinden fazla olmuş olabilir. Rodaj sadece iyi hızlanma ile ilgili bir şey değil. Motorun uzun ömürlü olmasını sağlar.

salvoo
30 Temmuz 2013, 11:42
rodaj var rodaj var :):) biri rodoja uymaz hızlı gider motoru daha çabuk yıpranır.biri rodaja uymaya çalışır yavaş gider motoru sağlam kalır.biri rodaja uyar hem hızlı gider hem motoru sağlam kalır :)
sağır kalma olayıda motor senin verdiğin gaza duyarsız kalması anlamına geliyo.Gaz çekiyosun ama motor hala tın tın gidiyo. o yüzden sabit hızlarda kalma atıyorum 3 dakka 60 la gidiyosan 1 dakka 90 100 yap ki pistonlara 60 lagittiğinde kendine yer yapmasın. eğer genelde hep aynı hızla gidip motoru ona göre alıştırırsan ilerleyen zamanlarda motor o seviyeye kadar rahat cıkar ondan sonra biraz zorlanır.tabi bu dediğim 600cc altı için çünkü 600 ve üstü henüz rodaj yapmadım bilemicem :) bol şans

izmir3535
30 Temmuz 2013, 13:00
Büyük ihtimal senin motorun arkadaşının motorunda biraz daha fazla yağ yakıyordu. Yağ yakan veya hafif üfleyen motor çok iyi kaçar. Sen biraz hırpalayınca silindir aşınması arkadaşınınkinden fazla olmuş olabilir. Rodaj sadece iyi hızlanma ile ilgili bir şey değil. Motorun uzun ömürlü olmasını sağlar. 1998 de vekaletle mtr u sattım. fakat süresiz vermişim vekaleti. gençlik işte . 2 yıl önce vergi dairesinden borç geldi .plaka ya baktım benim böyle bir aracım yok dedim.ardından trafik şb ye gittim. bir baktım ki 1998 de sattığım motor halen benim üzerime. şahıs aydında oturuyor.şahısı buldum. borcunu ben yatırdım hemen satış verdim.senet aldım karşılığında .senetide 1 kaç ay sonra ödedi zaten. biraz muhabbet ettik. daha mtr bile yaptırmamıştı. rodaja uymadım ama 13 yıl lık mtr halen taş gibiydi.