PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : UZUn Yol Tecrübeleriniz

zeytinezmesi
28 Temmuz 2013, 20:14
motosikletimle uzun yola çıkmadan önce neler yapmalıyım ve alalı 5 ay oldu ve ben uzun yol yapmak, gezmek istiyorum. bunun için erken mi?

bayulken
02 Ağustos 2013, 12:38
bakımlarını yap yanına lastik patlamasına karşı bi set ya da tüp al giyin ve bas başka birşeye ihtiyacın olacağını sanmıyorum .

Re!S*33
02 Ağustos 2013, 14:18
kaç km lik bi yolculuk olacak bu ?

Pangea
02 Ağustos 2013, 14:34
YEdek benzin para yiyecek lastik tamir kiti zincir sigorta lokma ve tornavida takımı sanırım bunlar yeterli olur

izmir3535
02 Ağustos 2013, 16:02
rüzgar yememek için önlem alın uzun yolda rüzgar mahveder. yorgunluk yaratır. cebinizdede para varsa sıkıntı yok demektir.yollar sizin.

pistolpitt
02 Ağustos 2013, 16:18
kulak tıkacı olmadan uzun yol yapmayın

zeytinezmesi
13 Ağustos 2013, 00:56
TEŞEKKÜRLER :)

-TAN-
13 Ağustos 2013, 01:00
Bir tanecik ufacık buji varya adamı bitiriverir, para değil at bitane çantaya, bu hafta sonu bir arkadaş temde herekede kalmıştı yakın yola gidiyorum diye cantamı almamışım uzuldum. Sana lazım olmasa başkasına olur, zaten yerde kaplamaz

Tİme_shİft42
13 Ağustos 2013, 01:05
95 km yi 1 saat 10 dakkada geldim arkama bile bakmadan gene olsa gene yaparım :cherry:

airhead
13 Ağustos 2013, 01:08
söylenenlere ek olarak,alt-üst içlik takımı,yağmurluk,bot yoksa bikaç tane poşet,bağaj lstiği,ve en önemlisi bol bol dua.

albaywolf
13 Ağustos 2013, 14:19
Benzer her konuda o kadar çok şey yazılıyor ki yola çıkacak arkadaşın yedek don alacak yeri bile kalmıyor. Neredeyse yedek motosiklet al arkaya bağla ne olur ne olmaz denecek. Biraz özet geçsek olmaz mı? Mesela lastik spreyiyle yedek buji yeterli olmaz mı motosiklet için?

Osman___
13 Ağustos 2013, 14:19
Uzun yolda belin veya kalçan ağırabilir böyle durumlarda ufak bir minder veya yastık gibi bişey can kurtarıcı oluyor.. (:..

Khutuck
13 Ağustos 2013, 14:38
Dağ başına gitmeyeceksen hiç bir şey almana gerek yok. Atla, git, gez.

Acil112
13 Ağustos 2013, 15:05
Kanuni ile 40000 km yedek buji, ampul, hatta yedek debriyaj-gaz teli taşıdım, 1 sefer bile kullanmadım. Önemli olan motosikletin bakımlı olması. Bakımları aksatılmamış, yağı-suyu tam, zinciri, balatsı vaktinde(hatta daha erken) değiştirilmiş motosiklet yolda bırakmaz. Scooterler için ise yedek buji şart(gavur malı gibi kullandığımız için dayanmıyor).

celebi16
13 Ağustos 2013, 17:46
Kanuni ile 40000 km yedek buji, ampul, hatta yedek debriyaj-gaz teli taşıdım, 1 sefer bile kullanmadım. Önemli olan motosikletin bakımlı olması. Bakımları aksatılmamış, yağı-suyu tam, zinciri, balatsı vaktinde(hatta daha erken) değiştirilmiş motosiklet yolda bırakmaz. Scooterler için ise yedek buji şart(gavur malı gibi kullandığımız için dayanmıyor).

ben de eylülde türkiye turuna çıkmayı düşünüyorum kanuni ile inşallah bizde kazasız arızasız tamamlarız

initial-D
13 Ağustos 2013, 18:01
montla kaskın arasını boynunu kapatacak boyunluk al.ben takmadan yola çıktım iki parmak aralıktan boynumu 2 kere arı soktu 20 km arayla

güvenyahya
13 Ağustos 2013, 19:47
valla ben buji lastik sipreyi buji anahtarı zincir kilidi alırım varsa küçük bir cantanın içine pense koyun çok faydası oluyor :bounce:

manners
13 Ağustos 2013, 19:50
montla kaskın arasını boynunu kapatacak boyunluk al.ben takmadan yola çıktım iki parmak aralıktan boynumu 2 kere arı soktu 20 km arayla

yuh ya sansinda bu kadari. ben mobiletle giderken ari bacagimin arasina girmisti dotumden sokacakti az daha bacagimdan sokmustu nasil durdum hatirlamiyorum cok berbat bir durum, vede onemli bir nokta kesinlikle dikkat edilmeli.

Murat 48/30
13 Ağustos 2013, 20:01
Başlıca uzun yol düşmanları;
Titreşim,
Rüzgar,
FAzla rahat sele,
yabancı cisimler,
Virajlarda rahat duramayan artçı,
Yorgunluk,

Aklıma bunlar geldi:mrgreen:

celebi16
14 Ağustos 2013, 13:10
uzun yolda navigasyon gerekirmi

Linwelin
14 Ağustos 2013, 15:20
Yollari bilmiosan navigasyon kisa yolda da gerekir.

phradrel
14 Ağustos 2013, 16:38
sen burda yazılanları alırsan sepetli motorla çıkman gerekiyor, buji ney la :) herkes tecrübesinden yola çıkarak yazmış, herkesin bir haklılık payı var ama bence en önemlisi

uzun yola çıkmadan git hondadan eğitim al yarın kayıtları başlıyor. lastik tamir tüpü, tamirat da biliyorsan ufak bir kaç aleti de al yanına çık. ha bir de bence bunlardan da önemlisi, yardım paketi al yüz lira, yolda kaldın mı gerisi yalan :)

eklemeden edemeyeceğim 125 cc motor ile uzun yola çıkıyorsan ağrı kesici falan da al :) kas gevşetici de faydalı olabilir...

ama bencenin de bencesi motoru daha yeni aldıysan uzun yolu seneye bırak.

zeytinezmesi
27 Ağustos 2013, 19:25
sen burda yazılanları alırsan sepetli motorla çıkman gerekiyor, buji ney la :) herkes tecrübesinden yola çıkarak yazmış, herkesin bir haklılık payı var ama bence en önemlisi

uzun yola çıkmadan git hondadan eğitim al yarın kayıtları başlıyor. lastik tamir tüpü, tamirat da biliyorsan ufak bir kaç aleti de al yanına çık. ha bir de bence bunlardan da önemlisi, yardım paketi al yüz lira, yolda kaldın mı gerisi yalan :)

eklemeden edemeyeceğim 125 cc motor ile uzun yola çıkıyorsan ağrı kesici falan da al :) kas gevşetici de faydalı olabilir...

ama bencenin de bencesi motoru daha yeni aldıysan uzun yolu seneye bırak.

tamamdır teşekkür ederim :) özellikle kas gevşetici 1.5 saatlik sürüşlerden sonra çok lazım oluyor ;)

ogzcngdk
27 Ağustos 2013, 19:57
ben teknik konulara girmek istemiyorum zaten arkadaşlar yeterince bahsetmiş...

uzun yolda ara ara çok rüzgar yersin ve pilini 1 saatte bitirir adamın dayak yemiş gibi olursun.. püfür püfür gezerim hayalleri kurma üzülürsün sonra :)
hani şişme yastıklar varya kafalık.. onlardan edinmelisin bir tane küçük birşey seleye yerleştirip üstüne oturmak için.. bir süre sonra sakat gibi iniyorsun motordan millet bakıyor bu ne adam sakat sakat motormu kullanuyor diye :)
30-40 km de bir mola ver dinlen birşeyler iç benzinlikteki insanlarla sohbet et şu kadar saatte buraya varıcam diye yarışa girme yavaş yavaş, gezmeye çıkmadık mı ?
köy yollarından giderim dersen köy yollarını çok uzun tutma 15 dk sonra illallah ettirir adama takur tukur :)

mtasdel60
27 Ağustos 2013, 20:42
pet şişe benzin, ne olur ne olmaz:)

mustf
27 Ağustos 2013, 23:17
Sen uzun yola bir dahaki yaza çık. Bir yıl daha kullan tecrübe kazan.

Sanıldığı gibi uzun yol değil aslında şehiriçi kullanım daha zordur. Uzun yolu zor yapan üç şey var.

1- Rüzgar... En büyük bela budur. Onunla iyi geçinmezsen seni üzer. Sabırlı olup zevkle rüzgarı yönetmek tecrübe işidir. Şiddetli rüzgarı gördün mü fazla hızlı kullanma sabret... O sebepten bir yıl daha bekle dedim.

2- Bozuk yollar veya yol çalışmaları. Çok fazla bozuk yol kalmadı gerçi ama dikkat edilmesi gereken ve insanı üzen ikinci tehlikedir. Dikkatli kullan.

3- Acelecilik! Eğer altında 125 lik motor varsa yollarda sabırlı olmaya şartlandır kendini. Yerine göre rüzgarda 60 la yerine göre 90 la veya en fazla 100- 110 la filan gideceksin. Aslında yeterlidir ama özellikle tecrübe eksikliği insanı panik atak yapar. Ve acele etmeye başlarsın. Bunu yapma yavaş ve zevkle gideceğim, de. Zevkini çıkarırsın. Aksi halde yolculuk zehir olur...

Ha, bir de şu yanına malzeme alma durumunu takma. Motorun bakımlı ise hiçbir şey alma. Ybr yolda bırakmaz korkma. Ha, lastik patlarsa şehiriçinde de rezillik olur. Ama tubeles kolay kolay patlamaz. İç lastikli ile de zaten uzun yola çıkılmaz.

zeytinezmesi
27 Ağustos 2013, 23:39
teşekkürler :cat:

sailor33
27 Ağustos 2013, 23:53
Yanlış hatırlamıyorsam sen motorunu ailenden gizli almıştın dimi:pl: Sanki bir ara bir konu başlığında öyle yazdığını hatırlıyorum nedense

zeytinezmesi
28 Ağustos 2013, 00:01
Yanlış hatırlamıyorsam sen motorunu ailenden gizli almıştın dimi:pl: Sanki bir ara bir konu başlığında öyle yazdığını hatırlıyorum nedense

evet haberleri yok... :cherry: okulum bitene kadar da söylemeye pek niyetim yok :pl:

sailor33
28 Ağustos 2013, 00:04
Haberleri olana kadar da uzun yola çıkma bence. Aramızda casuslar olabilir söylerler :queen:

Şaka bir tarafa gerçekten bu işi aileninde haberi olduğu vakit gerçeğe dök. Ama yine de öğrendiklerinde bu kaza olayından bahsetme ebeveynler genelde çok paniklerdir bilirsiniz:cherry:

EnesBeyter
28 Ağustos 2013, 00:04
İlk etapta fazla abartma yolu baktın bünye kaldırıyosa devam. :queen:

zeytinezmesi
28 Ağustos 2013, 00:13
Haberleri olana kadar da uzun yola çıkma bence. Aramızda casuslar olabilir söylerler :queen:

Şaka bir tarafa gerçekten bu işi aileninde haberi olduğu vakit gerçeğe dök. Ama yine de öğrendiklerinde bu kaza olayından bahsetme ebeveynler genelde çok paniklerdir bilirsiniz:cherry:

evet zaten o yüzden HİÇ konusunu açmıyorum... tedirgin olmalarına gerek yok :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:11 ----------

İlk etapta fazla abartma yolu baktın bünye kaldırıyosa devam. :queen:

bende öyle düşünüyorum zaten ilk önce ilçeler seneye baharda yakın şehirler derken duruma göre açılmalara başlarım herhalde :)

sailor33
28 Ağustos 2013, 00:14
Gerçi bizimkilerin de hala motordan haberi yok (abim hariç) her zaman ki gibi annem den gene fırça yiycem yine mi motor aldın diye. O an camları açıp YANGIN VAAAAARRR diye bağırıp atlayasım geliyor:queen:

zeytinezmesi
28 Ağustos 2013, 00:18
üzülmemeleri için arada eksik söylemenin yada söylememenin kötü yanı yok bence... ayrı bir tutku...

sailor33
28 Ağustos 2013, 00:21
üzülmemeleri için arada eksik söylemenin yada söylememenin kötü yanı yok bence... ayrı bir tutku...

Tutkularınız dan vazgeçmeyin. Belli zaman dilimlerine yayın ama vazgeçmeyin. :cat: En güzeli de budur bence. Ama yine tekrarlayayım her şeyin bir zamanı vardır mutlaka

MrMaydec
28 Ağustos 2013, 00:24
ben alalı 4 ay oldu bakımları yapıldığı gibi atladım yola 300 km yakın yol yaptım kendine güveniyorsan durman hata :cat:

zeytinezmesi
28 Ağustos 2013, 00:29
ben alalı 4 ay oldu bakımları yapıldığı gibi atladım yola 300 km yakın yol yaptım kendine güveniyorsan durman hata :cat:

benim bu beşinci ayım ve bu gün ufak bir kaza geçirdim... asla korkak olmadım ama hep adımlarımı sağlam atmaya çalıştım.şimiyie kadar korkarak yaşamadım hiç. tedbirli oldum sadece... sanırım içimde bir şey doğru zamanı bekliyor... motosiklet konusunda kendime güvensem de hep bir kez daha düşünüp adım atmaya çalışıyorum. tecrübelerim acı tecrübeler olmasın diye..o yüzden beklemelerim :)

MrMaydec
28 Ağustos 2013, 00:31
ben aldığım ilk ayda 2 kere düştüm 1 kere uzak kaza geçirdim birdaha tedbirli davrandım, motorcular 2'ye ayrılır düşmüş motorcu ve düşmek üzere olan motorcu :queen:

zeytinezmesi
28 Ağustos 2013, 01:03
:) 3 kere gücüm yetmediğinden durduğum yerde yan yattım motorla beraber. az güçle devrilen motoru nasıl kaldıracağımı öğrendim derken hiç bir sıkıntı yoktu bu günde frenleme olayını sıyrıklı ve moruklu bir şekilde tecrübe ettim :)

abeciMotoru
28 Ağustos 2013, 09:51
motoru aldım 3 haftada 2000 km yol yapmışım, uzun yol kısa yol iyice abarttık galiba şuan debriajı sıkmaktan sol elimde inceden ağrılar başladı gibi hatta :) ama değer, uzun yola çıkacaksanız tek başınıza yola çıkmayın derim bir motor daha olsun yanınızda.