PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : VN 800 vites sorunu

high_sound
05 Temmuz 2013, 20:40
arkadaşlar merhaba
motorum VN 800 soğukken vites ayırmıyor ve motor kendi kendine gitmeye başlıyordu. ısınınca bi sıkıntım yoktu. hem ustam hem başka motorcu arkadaşlar balatanın sertleştiğini söyledi. ve sonuç olarak ebay den sipariş vererek debriyaj balatası getittirdim ve bugün taktık ANCAK ODA NE!!! çalışırken boşa geçmiyor. Usta debriyaj saclarından olduğunu söylüyor. Sökülmüş olduğu hali gördüm aslında kızarma vardı. ve usta zımpara ile temizledi ama durum bu şekilde.
SİZ ne dersiniz bu konuda?
sacları değiştirmeli miyim?
Yada Başka Bir problem mi var ? :((
şuan motorum ustanın dükkanda yatıyor.

thepope
05 Temmuz 2013, 20:51
debriyaj yaylarının vidalarını fazla sıkmış olabilirmisiniz?yay vidalıysa tabi bu söylediğim.bence saclarla bir alakası yok debirayaj maneti boşa mı hareket ediyor yoksa normal ama ayırmıyormu

high_sound
05 Temmuz 2013, 21:12
evet yayların üzerinde vida var ama usta bilmez mi bunu sonuna kadar sıktı yani gördüm :)

thepope
05 Temmuz 2013, 21:33
bilir herhalde belki montajda gözden kaçan birşey olmuştur ben saclardan olacağını düşünmüyorum

serkanADH13
05 Temmuz 2013, 22:48
debrıyaj ayarın yapıldımı pekı ?
yanı debrıyaj kolun uygun yerde kavrıyor olbılırmı ?

sanıyorum motorun kavrama yapmıyor,
kontrol et(tir),,,

high_sound
07 Temmuz 2013, 23:24
baktı ama hala bişey yok saclardan diyor hala sipariş verdim ama anlamadığım birşeyler var.

ilk hali: sogukken vitesi ayırmıyordu. ısınınca sıkıntı yoktu vites geçişlerinde problem yoktu.
suan ki durum. balata değişti ancak bu sefer çalışırken boşa geçmiyor makina :((
saç balata ve yay seti komple aldım salı elimde bakalım ne olacak :S

ferhatkars
08 Temmuz 2013, 00:05
tamirciniz kim????

high_sound
08 Temmuz 2013, 11:28
Şaşmaz da Mahmut usta ankara

mterayes26
08 Temmuz 2013, 14:10
Bunlar usta olacak motor soğukken ilk marş basmada , o motor ileriye doğru gider çünkü debriyaj plakaları arasın yağla doludur ve o yağlar yapışır ısınınca kesilir .

vidaların sıkılma oranı bellıdır ondanda yapmaz montaj sorunu var

ARBETUS
08 Temmuz 2013, 18:08
Ben 97 Model VN 800 ümün balatalarını kendim değiştirdim. Oradaki kritik mevzu debriyajı ayırmada kullanılan çengel gibi parçayı tasın ortasındaki mile geçirebilmektir. Benim vaktimi alan şey buydu. Motoru topladıktan sonra sorunsuz kullandım. Hareket halindeyken vites geçişleri ve boşa geçmede sıkıntı yaşadığımda debriyaj ayarıyla sorunu gidermiştim. Altta ve manetin oradaki ayarları kullanarak deneyin.

Sağlıcakla.

high_sound
08 Temmuz 2013, 23:20
parçalar yarın geliyor balata yay ve sac bakalım ne olacak :S
son durumu paylaşırım.
Ancak sadece balatayı değiştirmemle çalışırken boşa geçmemesine anlam veremiyorum :S

ferhatkars
09 Temmuz 2013, 20:31
Şaşmaz da Mahmut usta ankara

bende ankarada yasıyordum da...1,5 senedir kıbrıstayım...
iskitlerde tanıdıgım bir tamirci vardıda...
acaba ona mı gidiyorsunuz diye sordum... iyikide ona gitmiyorsunuz...

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:27 ----------

Ancak sadece balatayı değiştirmemle çalışırken boşa geçmemesine anlam veremiyorum :S
siz gene halinize şükredin....bu sorun genel olarak 1000-2000 km yapmış tüm çinli motorlarda var...
siz debriyaj takımı kopmle değiştirin eminimki sorununuz düzelecektir...
ustayla ilgili sorununuz varsa başkasına da yönlendirebiliriz...

high_sound
10 Temmuz 2013, 09:49
sonuç olarak değiştirdi ama yine yok :))

Kızdım ustaya bilmiyorum felan deyince Ulusana bıraktım :)

serkanADH13
10 Temmuz 2013, 10:19
sanıyorum ustanız motoru acarken içinden parca kaybetti,
parcaları yıkerken debriyaj göbek arkasından bir pul eksılmış olabılır,

ve oda düzeltemedi tekrardan,
ustanızı değiştirin,
ve bir dahada yakınından dahi geçmeyin :)

forewer
10 Temmuz 2013, 10:40
Usta çoğu diğer ülkemiz ustaları gibi görevini yaptı yonabildiği kadarını aldı ve bıraktı.:pr: