PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Merhaba canlar ..Ankara'dan selamlar

VOLCAN93
02 Temmuz 2013, 01:15
Cümleten tekrar merhaba , motorsiklet dünyasına yeni yeni hazırlık yapmaya başladım,üniversite öğrencisiyim:)
Hesapta birikmiş paramız var kask-mont-korumların var ,150 cc motordan bir kaç aylık tecrübem var
kalan paraya uygun zamanda uygun fiyata HONDA SHADOW 600 almak istiyorum 150cc kullanmayı bilen biri için nasıl bir geçiş olur...
sadece uygun vasıtaya ihtiyacım var
-eski model otomobil yerine
-güzel havalarda işimi görecek
-biraz sesi gür trafikte farkedilebilcek chopper tarzı
-ağır ağır kullanacağım motorum olsun istiyorum..
(çin malı motora karşıyım ::sluu:: )

....250 cc alıp satıp tekra 600 cc uğraşmak istemiyorum,
2 yıldır B ehliyetim var 1 yıllık A2 ehliyetim var sakin oturaklı sürücüyüm
(toplam 35-40binkm trafikteym[çankaya] çok şükür kaza yapmadım) ,
ASIL SORUM : 600 cc shadow ile gündelik trafikte zorlanırmıyım...hiç tanıdık 600 chopper kullanan yok ...?? =//
***Konuyu ilk ben açmadığımın farkındayım aklıma takılan başka konularda var... :pale:

Burantay
02 Temmuz 2013, 01:44
bir ankara sakini olarak evet chopper tarzı motorlarda trafikte zorlanırsın ağırdırlar ve de gidon turları kısadır

thepope
02 Temmuz 2013, 01:52
bence almaya karar verdiysen al motoru trafik her zaman olmaz zaten diğer motorlara göre daha zordur ama şuda var yere yakın olduğu için ayakların çok rahat yere basabiliyor boy kısada olsa
yani sen herşeyi düşünüp karar verdiysen trafik de zorlanırım diye bu motordan vazgeçmemelisin bence.Sonuçta hep trafik olmuyor.

VOLCAN93
02 Temmuz 2013, 01:53
shadow alçak motor oturuş pozisyonu olarak öyle gördüm, (185boy)
yani bilmiyorum belki yokuşlarda arka fren desteği olarak çalışmam gerekebilir.. Ama yok arkadaş sen beceremzesin filan illede 250 cc al diyen ,
:silent:

thepope
02 Temmuz 2013, 01:59
senin boyda uzun sayılır yani git motora bir otur bak shadowda heybetlidir.Chopper olduğu için fazla gaz versende ön kalkmaz ama arka teker güç nedeniyle çok kolay patinaj çeker diye düşünüyorum.

VOLCAN93
02 Temmuz 2013, 02:02
debriyaj-gaz zorlanacağımı düşünmüyorum Motoru şaha kaldırmak yada aşırı gaz yoldan çıkmak mazallah,tabi zamanla bilinç altına oturur diye düşünüyorum. Cidden sakin kullanırım artist son gaz ara gaz pek tarzım değil (akan trafikte)

yürekçe
02 Temmuz 2013, 02:05
neden shadow 600???
neden başka model değil?

VOLCAN93
02 Temmuz 2013, 02:15
honda tipi hoşuma gidiyor belki dragstar650 de düşünülebilir lakin uzun zamandır araştırıyorum belki yanında dragstar 650 düşünülebilir..chopper tarzı biraz daha ağır başlı dikkatimi çekiyor, sürat sevmiyorum..

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:08 ----------

öncelikle aklıma takılan marka model değil (honda yamaha vs vs olsun da farketmez sağlam olsun)
**sınıf olark chopper
**hacim olarak 600-700 cc arası düşünüyorum

yürekçe
02 Temmuz 2013, 02:16
honda tipi hoşuma gidiyor belki dragstar650 de düşünülebilir lakin uzun zamandır araştırıyorum belki yanında dragstar 650 düşünülebilir..chopper tarzı biraz daha ağır başlı dikkatimi çekiyor, sürat sevmiyorum..

sana en klasik cevaplarımdan birisini vereceğim.
sana, gidersin, kaldırırsın, yakışır diyenlerin iltifatkar gaz vermelerini önemseme.
araç kullanırken, hele hele ki motosiklette :

1- Gitmek değil durmak önemlidir. tüm videolara bakın, herkes gidiyor, gittiği için de kaza yapmıyor. durması gereken yerde duramadıkları için kaza yapıyorlar.
2- motosiklette kilo olarak ağırlık önemli bir unsurdur. nasıl kullanacağını bilmezsen ciddi bir handikaptır, mesela yokuş yukarı yerler mucurlu bir zeminde artçınla durdun ve kalkış yaparken yattın, yani yapamadın ve ayakların altında kaldı? ne edecen? . ama otobanda, dengeli bir kullanımda ise yanından geçen tırlarda savrulmanı engelleyen bir özelliğe dönüşür.

diyeceğim o ki, kendine zaman tanı. ölç, biç, dene... gerekirse alacağın motoru yere yatır ve kaldırıp kaldıramadığına bak. motosiklet halter gibi kaldırılmaz, arkanı öner ve çömelirsin ve uygun yerlerinden tutup kaldırabilirsin. daha pratik olur :) videoları arayıp bulabilirsin.
soracakların varsa onları da sor :)

VOLCAN93
02 Temmuz 2013, 02:19
canlar aramızda vardır " ben 600cc chopper sahibi oldum" diyen nedir ne değildir
öğrenci hayatına haftasonlarına
kız arkadaşım 270 km şehir dışında gidip gelmek için
şehir içinde kolaylık olması için ideal olmaz mı ??

thepope
02 Temmuz 2013, 02:21
vallaha ağır mağır bilmiyorum ama bizim ordada 2 sokak aşağıda dragstar 650 var kullanıcısı bayan gayet güzelde kullanıyor maşaallah.Bu arada dragstar 650 bence shadowdan daha hoş duruyor.Ama shadow 750 dersen arasında tartışılır ikiside birbirinden güzel

VOLCAN93
02 Temmuz 2013, 02:27
haklısınız ağır olduğunun bilincindeyim ,birazcık geniş lastik takmayı düşüyorum bi nebze kolaylık olur.
lakin yakın bi dostumun bana 600cc ile başladım sakin sakin kullandım 4 yıl sonra sattım demesi ....mı acaba olur mu diye düşündürdü ..
ha şu da var adam bi kere duramamış öndeki arabaya gömmüş ön çatal eğilmiş.. yara almamış 900 tl çatal değişmiş

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:24 ----------

valla arkadaşım kadın kullanıyor diyorsun da işte .. bazı abilerimiz kardeşlerimiz haşa olmaz diyince duraklıyor insan bi tomar para verip ....sonra 2. el motor satmak zor oluyor..(zararla) yani alınca baktın sürekli başın belada satmaya çalışırmıyım diye endişe ettim ....
çünkü bazı arkadaşlar çok ısrarlı

thepope
02 Temmuz 2013, 02:27
Ben bir örnek verdim yani imkansız değil kullananlar nasıl kullanıyorsa sende kullanabilirsin diye düşünüyorum.Önceden 150 cc kullandım diyorsun o vitesliydi herhalde eğer vitesli değilse önce vitesli öğrenmeni tavsiye ederim.Zaten 2.ci el alıcaksın satarkende maks 1000 2000 lira zarar edersin en fazla alıcağın motorda 10000-15000 arasında fiyatı sen bilirsin yani ama 250 liğe daha rahat alışacağın kesin

yürekçe
02 Temmuz 2013, 02:29
canlar aramızda vardır " ben 600cc chopper sahibi oldum" diyen nedir ne değildir
öğrenci hayatına haftasonlarına
kız arkadaşım 270 km şehir dışında gidip gelmek için
şehir içinde kolaylık olması için ideal olmaz mı ??

öncelikle chopper : kişiye özel demektir. bahsettiğin modeller cruiser'dır.
600cc olmaları elbette güç ve tork olarak fark eder, ama şehir içinde sürekli kullanılacak bir makine mi buna sen karar vereceksin.
öğrenciyim diyorsun,maddi durumunu bilemem ama; vergisi, yakıtı, bakımı, yeden parçası, yağı, filitreler, balatalar vs masrafın olacaktır. bunları da hesaplamalısın. sadece haftasonları için demişsin, az yakıp daha hafif olan sürekli kulşlanacağın daha pratik bir model neden düşünmüyorsun??
270 km bana göre çok değil. gidiş dönüş 540km ederse o zaman eğlenceli ve sarfiyatlı bir yolculuk olacaktır. 100km/5 litre yaksa 540km : 27,5litre x 4500 TL : 123 tl eder ortalama... yemeği vs ila 150 eder, ayda 2 kez gitsen 300 tl :)

dediğim gibi maddi imkanlarını sen biliyorsun...

VOLCAN93
02 Temmuz 2013, 10:38
uzun yol masrafı birşey değil ,ankarada aradaa acil cart curt acil bişey oluyor ...otobüs akşam trafiği 40 dakikada gidiyor ,taksiye veriyorsun 15 dk motor olsa ne olcak kim bilir 4 km gop-kızılay arası_ ..........
.....Mali hesap bir yana araba almaktansa motor almak daha hesaplı olcak
250 cc motorlar belki güç olarak işimi görür lakin biraz küçük geliyor bana,
Genelde piyasada görüyoruz küçük chopper motor alıyor 4 ay kıllanıyor sonraki sezon hemen satıyor elemanlar..(sebeb model yükseltmek):)

Bulent78
02 Temmuz 2013, 11:06
Yakin bir arkadasin 750 shadowu vardi, simdi satti, kendisi sehirici trafiginde hic memnun degildi, evet guzel makina ama daha cok acik yollar icin yapilmis, trafikte motorun avantajlarini tam olarak yasayabilecegin bir model degil bence, agir ve manevrasi kisitli, bu da trafikte seni zora sokar, ha kullanilmaz mi tabii ki kullanilir ama onun yerine, cogunlukla sehirici kullanacaksan daha baska ve daha kolay kullanabilecegin modellere bakmani tavsiye ederim, illa cruiser dersen gv250 falan olabilir, ya da naked falan alabilirsin, tamamen zevkine kalmis. Kullanma sansin varsa bir dene shadowu, beklentilerinle ortusmuyor olabilir.

VOLCAN93
02 Temmuz 2013, 17:01
motorsiklet piyasası kasım-aralık gibi 2.el fiyatlar düşer diye tahmin ediyorum, bu konuda düşünceleriniz nedir,
7-8 bin tl ye temiz orj boyalı shadow 600 bulunur mu,shadow 600 ile dragstar650 kıyaslayınca piyasada az sayıda var sanki ??

VOLCAN93
03 Temmuz 2013, 01:00
arkadaşlar biraz yabancı sayılırım işin içinde olanlar yardımcı olablir mi ?

Burantay
03 Temmuz 2013, 01:16
mevsim ne olursa olsun 7-8 bin gibi bir fiyat aralığında -temiz işe yarar- dragstar ya da shadow bulamazsın

VOLCAN93
03 Temmuz 2013, 01:28
yahu geçen yıl bulmuştum ama öyle bakmıştım ,herhalde 2. el yükseldi 1-2 yoksa ben mi yanılıyorum,ne kadar lazım gerek 8bin yetmez mi üste para kalsın diye düşünüyorum bakım vergi cart curt için.... ???