PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaza ve Ardından Gelen Sorun

safakk
01 Temmuz 2013, 23:00
yakın zamanda eski scooterımı satıp 2. el cbx250 aldım ve aldığım günden beri de ısınamamıştım yeni motosikletime tam hakim olamadığımı hissetmiştim. Hatta satılığa çıkarmıştım tam da bugün bir cbf 150 ile takas yapacaktım ancak karşı tarafın önemli bir işi çıkması sebebiyle iptal olmuştu bu iş.

bu kez gezmeye çıkmıştım taaki bir taksi ara sokaktan fırlayana kadar.

ani fren yaptım ve tecrübesizliğim neticesinde ön tekeri kitledim ve sağ yanıma yatırmım motoru. fren sıktığım ve yan yattığım an dışında yerde gözümü açana kadar bant yok. kalktığımda ise sağa yatmış olmama rağmen sol elimin fena derecede incinmiş olması dışında bir şeyim yoktu çok şükür. kask mont dizlik bellik ve tabii ki eldivenin ne işe yaradığını tam manası ile anlamış oldum. :pale:

kendime gelip motoru çalıştırmaya kalktığımda ise çalışmadı. zaten sağ sinyal farımın kırılmasına epey canım sıkılmıştı ve motor elimde 10km eve kadar itelemek zorunda kaldım. yakınımda yöremde bir tamirci de yok maalesef.:salut:

sizce bu sorun neden olmuş olabilir kendimde bu sorunun üstesinden gelebilirmiyim yardımcı olursanız minnettar olurum.

not: motosikletin marş motoru dönmüyor bile. vurdurmaya çalıştığımda ise gaz verdiğim anda çalışmayı bırakıyor. acaba marş motoruna giden kablo mu yerinden çıktı yoksa marş motorunda mı arza? yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim

furko2424
01 Temmuz 2013, 23:09
Sigortası kırılmış veya atmış olabilir

tr_select
01 Temmuz 2013, 23:10
Gazı bıraktığınızda çalışıyor ise... Karbüratör diye düşündüm ben açıkcası. Motor çalışıyor ise marş motoru ile alakası yoktur sanırım. Elektirik geliyormu peki ? Geliyorsa elektirikle ilgili bir sorun var. Çalışmasına gelince karbüratörü kurcala. Rolantiye bak hortumlara bak...

furko2424, Vurdurunca calısıyor ise sorun elektirik değilde karbüratörle alakalı galiba. Veya benzin almıyor olabilir bir çok neden olabilir. rolanti olabilir

furko2424
01 Temmuz 2013, 23:16
Kardeş kusura bakma son 2 satırı okumamışım.sigortayla alakası yok.karbüratörden olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:14 ----------

Gazı bıraktığınızda çalışıyor ise... Karbüratör diye düşündüm ben açıkcası. Motor çalışıyor ise marş motoru ile alakası yoktur sanırım. Elektirik geliyormu peki ? Geliyorsa elektirikle ilgili bir sorun var. Çalışmasına gelince karbüratörü kurcala. Rolantiye bak hortumlara bak...

furko2424, Vurdurunca calısıyor ise sorun elektirik değilde karbüratörle alakalı galiba. Veya benzin almıyor olabilir bir çok neden olabilir. rolanti olabilir

Haklısın hocam son 2 satırı okumamışım

safakk
01 Temmuz 2013, 23:41

gazı bıraktığımda sönüyor çalışmayı kesiyor.
göstergelere far ve sinyallere elektrik geliyor.
yolda gördüğüm bir paketçi abi marş motoru kömürü bitmiş olabilir dedi de pek mantıklı gelmedi bana. neticede sabah olan kömür motor yan yatınca düşmez herhalde? :silent:

Kardeş kusura bakma son 2 satırı okumamışım.sigortayla alakası yok.karbüratörden olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:14 ----------

Haklısın hocam son 2 satırı okumamışım

valla abi gazı bırakır bırakmaz sönüyor yada debriyaja bassam da sönüyor ne yapsam bilemedim.
peki sigorta motorun neresindedir? nasıl kontrol ederim çok yabancıyım bu motosiklete :pale:

furko2424
01 Temmuz 2013, 23:52
gazı bıraktığımda sönüyor çalışmayı kesiyor.
göstergelere far ve sinyallere elektrik geliyor.
yolda gördüğüm bir paketçi abi marş motoru kömürü bitmiş olabilir dedi de pek mantıklı gelmedi bana. neticede sabah olan köimür motor yan yatınca düşmez herhalde? :silent:

valla abi gazı bırakır bırakmaz sönüyor yada debriyaja bassam da sönüyor ne yapsam bilemedim.
peki sigorta motorun neresindedir? nasıl kontrol ederim çok yabancıyım bu motosiklete :pale:
Hocam sinyallar filan çalışıyorsa sigortadan değildir.şamandıra kırılmış veya çatlamış olabilir.bundan dolayı benzin gitmiyordur.depoda yarıdan fazla benzin varsa ve benzin azalmıyorsa şamandıradan değildir.motoru sök yarın şamandıraya filan bak.zaten 2 tl filan.ama sana tavsiyem bu işlerden anlamıyorsan servise götür.

safakk
02 Temmuz 2013, 08:56
benzinim yarıdan fazlaydı ma tabii yan devrilince ne kadar kaldı bir fikrim yok doğrusu:pale:

yakınımda motosiklet serviside yok maalesef nasıl olacak hiç bilmiyorum

acaba marş motoruna giden elektrik kablosu falan mı yerinden çıktı :silent:

GaCCaLL
02 Temmuz 2013, 10:36
Motosikletlerde Kill Switch diye tabir edilen düğme kapalı konumda olmasın?

http://www.pashnit.com/pics/products/pmr/kill_switch/pmr_kill_switch3_800.jpg

Ufak bir hatırlatma zira bu kapalı iken motoru çalıştırmaya çalıştığında senin yazdığın tepkileri verir motor..

safakk
02 Temmuz 2013, 12:16
Motosikletlerde Kill Switch diye tabir edilen düğme kapalı konumda olmasın?

http://www.pashnit.com/pics/products/pmr/kill_switch/pmr_kill_switch3_800.jpg

Ufak bir hatırlatma zira bu kapalı iken motoru çalıştırmaya çalıştığında senin yazdığın tepkileri verir motor..

resmi göremedim ama bahsettiğiniz şeyi tahmin ettim hemen motosikletimin yanına gidip bakacağım belki de dediğiniz gibidir eğer öyle bir şeyse kafamı duvarlara vururum :mrgreen: teşekkürler :mrgreen:

beko12345
02 Temmuz 2013, 12:23
resmi göremedim ama bahsettiğiniz şeyi tahmin ettim hemen motosikletimin yanına gidip bakacağım belki de dediğiniz gibidir eğer öyle bir şeyse kafamı duvarlara vururum :mrgreen: teşekkürler :mrgreen:
Sonuç? .

tr_select
02 Temmuz 2013, 12:46
Hocam benzin kalmayınca da o tepkileri verir motosiklet... Çalışır, ama gaz verince stop eder direk. Depoya baksana bi ?

safakk
02 Temmuz 2013, 12:58
Sonuç? .

sonuç hakkaten arkadşın dediği gibi çıktı engine kill switch kapalı konumdaydı açınca çalıştı :cherry::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Hocam benzin kalmayınca da o tepkileri verir motosiklet... Çalışır, ama gaz verince stop eder direk. Depoya baksana bi ?

sorunu hallettim. çok şükür büyük bir şey çıkmadı sadece engine kill switch açık kalmış :mrgreen::mrgreen:

tr_select
02 Temmuz 2013, 13:05
KArbüratörü temizlemiştim, hortumları değiştirdim topladım motoru basıyordum marş almıyor. Sırf bu yüzden beyne kadar her şeyi söküp kontrol etmiştim... O tuşdan nefret ettim:queen:

safakk
02 Temmuz 2013, 13:24
KArbüratörü temizlemiştim, hortumları değiştirdim topladım motoru basıyordum marş almıyor. Sırf bu yüzden beyne kadar her şeyi söküp kontrol etmiştim... O tuşdan nefret ettim:queen:

hadi ya allahtan gaccal gibi pratik bir forumdaşımız var yoksa bende senin gibi sök tak a başlayacaktım :mrgreen::mrgreen:

teşekkürler gaccal :cat:

utkan35
02 Temmuz 2013, 13:51
geçmiş olsun sorunu çabuk çözmenize sevindim kaza üstüne böyle bir sorun insanın moralini baya bozmuştur...

safakk
02 Temmuz 2013, 15:46
geçmiş olsun sorunu çabuk çözmenize sevindim kaza üstüne böyle bir sorun insanın moralini baya bozmuştur...

hemde nasıl. zaten düştüğüm için üzülüyordum bir de motosikletim çalışmayınca iyice moralim bozulmuştu. tekrar teşekkür ederim :)

beko12345
02 Temmuz 2013, 17:06
sonuç hakkaten arkadşın dediği gibi çıktı engine kill switch kapalı konumdaydı açınca çalıştı :cherry::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

sorunu hallettim. çok şükür büyük bir şey çıkmadı sadece engine kill switch açık kalmış :mrgreen::mrgreen:
Geçmiş olsun bari :) keşke çaktırmasaydınız :):)

safakk
03 Temmuz 2013, 01:52
Geçmiş olsun bari :) keşke çaktırmasaydınız :):)

abi çaktırsam ne olacak düşmenin şokuyla gayet doğal :mrgreen:

flame
03 Temmuz 2013, 02:45
Sizin yine iyiymiş.Bizim komşu motosikletinin deposunu dolduruyor.Evine koyuyor ertesi gün sabah biniyor 10km sonra motosiklet hık pık duruyor.Adamcağız 10 km itmiş motosikleti.3 istasyon geçmiş.Depo full diye.Tamirciye varınca bir bakmışlar benzin yok.Gece oğlu alıp yakıtı bitirmiş meğerse :)

safakk
03 Temmuz 2013, 15:01
Sizin yine iyiymiş.Bizim komşu motosikletinin deposunu dolduruyor.Evine koyuyor ertesi gün sabah biniyor 10km sonra motosiklet hık pık duruyor.Adamcağız 10 km itmiş motosikleti.3 istasyon geçmiş.Depo full diye.Tamirciye varınca bir bakmışlar benzin yok.Gece oğlu alıp yakıtı bitirmiş meğerse :)

:mrgreen: öyle evladım olsa ekmek vermem lan :P :queen:

alper_sahin
03 Temmuz 2013, 21:40
Geçmiş Olsun. İlk motorumla kaza yapınca bendede aynı sorun ceryan etmişti gösterge sinyal far çalısıyor marşta tık yok haraket bile etmiyordu. ben marş dinamosu ile çözmüştüm olayı birde elektrik tesisatını söküp yeniden takmıştım çalısmıstı ama benim ilk makine kuba km-125-6 köy eşşeği yani herşeyi basitti sizin motorunuz karmaşık bir tesisatı olabilir diye düşünüyorum. kabloları kontrol edin siz çıkıklık falan varmı diye sonrasında belki sorunu anlıyabilirsiniz ama mutlaka tamirci bakmalı diye düşünüyorum makineye.

Allah Başka kaza bela vermesin ustam ön teker kitlemesinden ben her yeni motor alışımda bir kere çok ufakta olsa yan yatırıyorum motoru sonra bir daha olmuyor :) ama benim yatırmalar ufak oluyor kaldır devam et çizik falan olmuyor pek

safakk
03 Temmuz 2013, 23:39
Geçmiş Olsun. İlk motorumla kaza yapınca bendede aynı sorun ceryan etmişti gösterge sinyal far çalısıyor marşta tık yok haraket bile etmiyordu. ben marş dinamosu ile çözmüştüm olayı birde elektrik tesisatını söküp yeniden takmıştım çalısmıstı ama benim ilk makine kuba km-125-6 köy eşşeği yani herşeyi basitti sizin motorunuz karmaşık bir tesisatı olabilir diye düşünüyorum. kabloları kontrol edin siz çıkıklık falan varmı diye sonrasında belki sorunu anlıyabilirsiniz ama mutlaka tamirci bakmalı diye düşünüyorum makineye.

Allah Başka kaza bela vermesin ustam ön teker kitlemesinden ben her yeni motor alışımda bir kere çok ufakta olsa yan yatırıyorum motoru sonra bir daha olmuyor :) ama benim yatırmalar ufak oluyor kaldır devam et çizik falan olmuyor pek

hacı sorunu çözdük be o kadar uzaya çıkmaya gerek yokmuş engine kill switch den kaynaklanıyormuş :P:mrgreen: teşekkür ederim iyi dilekleriniz ve yardımlarınız için :) inşallah bu kaza benim için ilk ve son olur :)