PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastiği fotoğrafından tanırım diyen var mı?

Terapist
01 Temmuz 2013, 19:38
Arkadaşlar motorum için lastik bakmaya başladım ya 2.ci el temiz lastik bulmam gerekiyor ya da iyi bir marka lastik alamayacağım. İnternette gezerken bulduğum çıkma lastiklerin neredeyse tamamı çöp durumdaydı.
En son bulabildiğim bir lastik var. Satıcısı lastiğin 2 aylık olduğunu en fazla 1000 km yaptığını söylüyor. Satma sebebininde motoru satması satarken eski lastiklerini takıp yeni lastikleri vermemesiymiş. Doğruluğuna bir türlü güvenemedim. Lastikleri elden teslim alacağım ama gideceğim yol epey var o yüzden lastiğin fotoğraflarını paylaşıyorum görüşünüzü almak için.
- Bu lastiğin durumu sizce nedir?
- Gerçektende 2 aylık ya da en fazla 1000 km yapmış bir lastik olabilir mi?
- Eğer lastiği almaya gidersem neye dikkat etmeliyim?

Not: lastik 2012 tarihli haftayı bilmiyorum.
http://img38.imageshack.us/img38/3977/lmvk.jpg

http://img824.imageshack.us/img824/3866/1dgp.jpg

http://img9.imageshack.us/img9/6279/9ylj.jpg

http://img585.imageshack.us/img585/9379/44ue.jpg

http://img543.imageshack.us/img543/1893/u18p.jpg

farcob
01 Temmuz 2013, 20:06
sıfır lastiğin diş derinliği 6 mm oluyor, buna göre karar ver.
lastikler iyi görünüyor.

serkanADH13
01 Temmuz 2013, 20:21
dostum yeterınce ıyı durumdalar,
dıkkatlı bakmalısın,
aşırı derin yara var ise sorun,
aşırı büyük YAMA var ise sorun,
En Kritik bAKIM İSE yanaklarda yama,,kaynak,,veya sorun var ıse alınmaz,,,

Onun dışında gayet iyiler...

tr_select
01 Temmuz 2013, 20:21
Durumları iyi görünüyor... Az kullanılmış gibi.

antilop_skul
01 Temmuz 2013, 21:07
iyi parlatılmıs orta lastık gıbı kac mm diş oldugunu sor eger 1000 km yapmıssa en az 4 mm olmalı zaten 4 un altındaysa alma

sakinseytan
01 Temmuz 2013, 21:13
sonucta 2.el yani bi sıkıntısı vardıki değiştirmiş.ama tarihi iyi fiyatı azsa alınabilir.dişine aldanmamak lazım sertleşmesine bakmak daha mantıklı

Terapist
01 Temmuz 2013, 22:24
sıfır lastiğin diş derinliği 6 mm oluyor, buna göre karar ver.
lastikler iyi görünüyor.
Bunu bilmiyordum faydalı oldu :)

dostum yeterınce ıyı durumdalar,
dıkkatlı bakmalısın,
aşırı derin yara var ise sorun,
aşırı büyük YAMA var ise sorun,
En Kritik bAKIM İSE yanaklarda yama,,kaynak,,veya sorun var ıse alınmaz,,,

Onun dışında gayet iyiler...
Hiçbir yaması yokmuş. O zaman alınabilir :cat:

Durumları iyi görünüyor... Az kullanılmış gibi.

Eyvallah hocam sağol.

iyi parlatılmıs orta lastık gıbı kac mm diş oldugunu sor eger 1000 km yapmıssa en az 4 mm olmalı zaten 4 un altındaysa alma

Neyle ölçücez ya bunu göz kararı mm hesabı yapılır ama 3-4ü ayıramam :)

sonucta 2.el yani bi sıkıntısı vardıki değiştirmiş.ama tarihi iyi fiyatı azsa alınabilir.dişine aldanmamak lazım sertleşmesine bakmak daha mantıklı
Adamın söylediğine göre lastikleri aldıktan 2ay sonra motosikleti satmış satarken eski lastikleri takmış amacı maddi kazanç yani :wiinkk:

KUVVETMİRA
01 Temmuz 2013, 22:30
cıncık gibi görünüyo hacı.

Terapist
01 Temmuz 2013, 22:38

Olur diyosun yani :)

Ramazan Can
01 Temmuz 2013, 22:39

:cat::cat::cat::cat::cat::cat::cat:

Arjantinli69
02 Temmuz 2013, 02:41
lastikler kız gibi maşallah,sen haber ver almazsan ben alayım yedek dursun depoda.:)

Terapist
03 Temmuz 2013, 08:39
Arkadaşlar dün lastiği almaya gittim. Satıcı yılının 2012 olduğunu söylemişti gittik baktım lastikler gerçektende sıfıra yakındı tam aldım arkadaşın evinden çıkıyordum, aklıma geldi lastiğin tarihine bakmak. Bir baktım lastikler 2008 model satıcı bilmiyordum bende falan dedi ama ne kadar doğru bilemiyorum eğer doğruysa ilana not düşer herhalde. sonra lastikleri bırakınca 100 lira daha indirim yaparım dedi ama ne yapayım 2008 lastiği neyse bana yine sava yolları göründü. Ee haliyle başakşehirden maltepeye kadar gidince insan satıcıyada sövüyo biraz:)

sessizsakin
03 Temmuz 2013, 10:06
Ben de baktım bi ara 2. el. Ama akı *okunu kurtarmıyo..
Tanıdık veya yakın mesafe olcak. zaman ayırsan da gam yemicen. Sava'dan ziyade bir de avon'a bak derim. asfaltla olan avuç içi kadar bağımız sonuçta.

Lastiğe vereceğin parayı, lastiğin ortalama ömrünü fiyatına bölerek hesapla. mesela kilometrede 0.05 lira lastik yakıyosan, %50 can güvenliğin, %0.08 lastik yakıyosan %90 can güvenliğin varsa, bence pahalı lastik almaya değer. fazlasıyla hem de.

Her pahalı lastik iyi olacak diye bi kaide yok ama, belli markaların belli serileri hep iyidir :)

Terapist
03 Temmuz 2013, 13:05
Ben de baktım bi ara 2. el. Ama akı *okunu kurtarmıyo..
Tanıdık veya yakın mesafe olcak. zaman ayırsan da gam yemicen. Sava'dan ziyade bir de avon'a bak derim. asfaltla olan avuç içi kadar bağımız sonuçta.

Lastiğe vereceğin parayı, lastiğin ortalama ömrünü fiyatına bölerek hesapla. mesela kilometrede 0.05 lira lastik yakıyosan, %50 can güvenliğin, %0.08 lastik yakıyosan %90 can güvenliğin varsa, bence pahalı lastik almaya değer. fazlasıyla hem de.

Her pahalı lastik iyi olacak diye bi kaide yok ama, belli markaların belli serileri hep iyidir :)

Dediklerinin hepsine katılıyorum ama şöyle bi durum var ya uygun fiyata bi lastik alıcam ya da şinkolara devam yağmurda soğuk havada çok fazla motosiklet kullanan biri olmadığımı düşündüğümde savaların bana yazın çok problem olmayacağını düşünüyorum. Yani şinkoyla binmektense savayla binmek daha güvenli gibi geliyo..

dreamkiller
03 Temmuz 2013, 14:30
Sava candır :P

Terapist
06 Temmuz 2013, 21:40
Sava candır :P
Aldım savaları hafta içinde taktırıcam ;)