PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk kazamı bugün yapmuş bulunmaktayım.

WİNDY S 125
26 Haziran 2013, 22:22
Merhaba arkadaşlar başlıkta belirtiğim gibi kaza yaptım.Olay hastane caddesinde gerçekleşti.Sürekli dur kalk yapmak zorunda kalıyorduk önümdeki araç hızlandı bende hızlandım.Ani fren yapınca bende frene asıldım fakat motoru kurtaramadım kaymaya başladım.O sırada duramayacağını hissedince ön frene asıldım ve milim kala durdurmayı başardım fakat genede çok yavaş bi dokunma oldu.Dengemi kaybettim ve motordan aşşagı düştüm ayağım altında kalmasın diye uğraşırken kafamı arabanın bagaj kapağına vurdum.Allahtan kafamda kask vardı da kask korudu.Motora baktım herhangi bir çizik kırık yoktu fakat ayağa kalktığımda ne göreyim.Arabanın bagajı yamulmuş kafamdaki kask orayı yamultmayı başarmış.Çok şaşırdım.Trafiği işin içine sokmadık.Çünkü ehliyetimi temmuzda alıcaktım.Velasır kelam adamla anlaşıp yolumuza baktık.Diyeceğim o ki kafanızda kaskınız olsun hayatımı kurtardı.:king:

c3nk
26 Haziran 2013, 22:27
geçmiş olsun, cana geleceğine mala gelsin..

WİNDY S 125
26 Haziran 2013, 22:29
geçmiş olsun, cana geleceğine mala gelsin..

teşekkür ederim evet aynen öyle.Motorda ve bende bişi yok ama araba için aynı şeyi söyleyemiyeceğim bu arada kask 100 tl fiyatında bir kask ve kaskta bi çizik gene yok ama o arabanın bagajı nasıl oldu yamuldu anlam veremedim.Kaskımın sağlamlığı konusunda şüphem vardı artık oda kalmadı :)

FermanogLu
26 Haziran 2013, 22:53
Geçmiş olsun.

WİNDY S 125
26 Haziran 2013, 22:53
Geçmiş olsun.

teşekkür ederim.

Phoenixs
26 Haziran 2013, 22:57
geçmiş olsun hocam :) motosiklet benim ayağımın üzerine düşmüştü bileğim 3 ay ağrımıştı :D o an can havliyle soktum ayağımı motora birşey olmasın diye :) yanlış bi davranış da :D yaptık bi kere

mc-hot
26 Haziran 2013, 22:58
Geçmiş olsun takip mesafesini koruyalım.

oguzhan6161
26 Haziran 2013, 23:11
Çok geçmiş olsun arkadaşım Allah kimseye kaza bela göstermesin. Kimseye bişey olmamış buna şükür..

hello_moto
26 Haziran 2013, 23:32
Geçmiş olsun.

Bu kazadan ilk çıkarılacak ders kask ın faydası.
İkincisi takip mesafesi.

Güzel. Ehliyet, koruma, sigorta konularında bir şeyler yok mu?

Ayrıca cana gelecek mala gelsin.

tr_select
26 Haziran 2013, 23:40
Motoru 15 metre ötedeki garaja sokarken bile kaskımı takarım... Kaskın önemi.... :)

speed_dream
27 Haziran 2013, 00:07
geçmiş olsun kardeşim
adanayı bilirim trafiği çok kalabalık ve karışık biryer ama dikkat

waeder
27 Haziran 2013, 00:10
Çok geçmiş olsun .

metci
27 Haziran 2013, 00:12
Geçmiş olsun...
Ehliyetsiz trafiğe çıkmanın ne kadar sakıncalı olduğunu tecrübe etmezsiniz umarım.

forevermore
27 Haziran 2013, 00:14
Dostum geçmiş olsun lütfen trafiğe çıkma ehliyetini alana kadar.

WİNDY S 125
27 Haziran 2013, 00:33
teşekkürler abiler arkadaşlar.Evet kask çok önemli.Ehliyete normalde aralık ayında yazılmıstım ama sürücü kursu saolsun sürekli ileri aylara ata ata anca temmuza karar verirldi.Yoksa şimdiye çoktan ehliyetimin olması gerekti.

egelim 43
27 Haziran 2013, 00:35
Geçmiş olsun :rendeer: ya kask olmayaydı değilmi :sunny: o zaman göçen senin kafan olabilirdi :pale: Allah korusun bunla gelsin geçsin :rendeer: buda sana ders olsun ehliyetini cebine koymadan çıkma bence araç değilde yayaya çarptığını düşün bir an :pale: ne dersen ne direk suçlusun mahkeme önünde :farao:

WİNDY S 125
27 Haziran 2013, 00:40
geçmiş olsun hocam :) motosiklet benim ayağımın üzerine düşmüştü bileğim 3 ay ağrımıştı :D o an can havliyle soktum ayağımı motora birşey olmasın diye :) yanlış bi davranış da :D yaptık bi kere

hocam aman bidaha yapma ben motorsiklete allahtan yan koruma taktırmışım onun sayesinde motora bişe olmadı bi çizik dahi yok + olarak ayağımın motorun altında kalmasına da engel oldu.:) ekipman çok önemli bunuda anlamış oluyoruz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:36 ----------

evet haklısınız.O karmaşada aklımdan herşey geçti.Sağ tarafa kırsam karşıdan araba geliyordu dedim kaldırım boşsa oraya çıkayım dedim ama orada doluydu.En son olarak en zarar görmüyecek köşe olarak arabanın sağ tamponu gözüme kestirdim.O kısmada çok süratli girmedik şükür ama dengemi kaybedip kendim düşünce çok gülünç oldu tabi kafamı o esnada arabanın bagajına vurmuşum ama ben inanın hiç bişi hissetmedim.

hayat2teker
27 Haziran 2013, 00:43
Geçmiş olsun, takip mesafesini ayarlarken cömert olmakta fayda var.
Ayrıca koruma demirin olsaydı ayağın motorun altında kalacak korkusu olmazdı, önemli bir aksesuar :cat:

WİNDY S 125
27 Haziran 2013, 00:45
Geçmiş olsun, takip mesafesini ayarlarken cömert olmakta fayda var.
Ayrıca koruma demirin olsaydı ayağın motorun altında kalacak korkusu olmazdı, önemli bir aksesuar :cat:

katılıyorum.Allahtan taktırmışım :) o olmasa ayak kırılırdı Allah muhafaza

Orkun35
27 Haziran 2013, 00:57
Geçmiş olsun dostum hata yapmadan tecrübe kazanilmaz bundanda bi ders cikarirsin umarim ehliyetini alman dileğiyle.
bir cok kasksiz motor kullanan arkadaslarimiza ders olmustur.

Tekerin düz bassin..

WİNDY S 125
27 Haziran 2013, 00:59
Geçmiş olsun dostum hata yapmadan tecrübe kazanilmaz bundanda bi ders cikarirsin umarim ehliyetini alman dileğiyle.
bir cok kasksiz motor kullanan arkadaslarimiza ders olmustur.

Tekerin düz bassin..

çok teşekkür ederim.Amin cümlemizin.

Uğur
27 Haziran 2013, 01:00
Çok geçmiş olsun,Allah beterinden saklasın.

SULH
27 Haziran 2013, 01:16
geçmiş olsun. Allah daha büyük kazalardan korusun.

utkan35
27 Haziran 2013, 01:33
geçmiş olsun arkadaşım...

gisler
27 Haziran 2013, 01:41
büyük geçmiş olsun...

forzaBJK
27 Haziran 2013, 03:55
gecmiş olsun!

arkadaşlar çıkarılacak iki dersi eklemişler sağolsunlar - 1. Kask, 2. takip mesafesi
bende buna üçüncüyü ekleyeyim..

3. fren kullanma şekli..
motosikletde bilhassa trafikte arka frenden cok ön freni kullanmak gerek, fren esnasında yük doğal olarak ön tekere bindiği için arka frenin fren etkisi oldukza az olur ve dolayısı ile bloke olmaya daha da meyilli dir. buda allah korusun viraja yattığında veya direksiyonu kırdığında motorun arkasının kızaklaması demektir, bu da eşittir düşüştür.
aşırı ön fren ise yine ön tekerin bloke olmasıdır bu da eşitir düşüştür - her iki tekerin bloklaması için geçerli olan, bloke olduğunda freni açıp tekrar dozajlı şekilde sıkmak.

bir engelin önünde düz yolda frenleme şekli kaza yapmamak için tabiiki önemli - bunu en doğru şekli ile yapmak ise daha da önemli.

kabaca ön freni sıkmadan bir göz kırpması öncesinde arka freni bloke olmayacak derecede sıkmak önemli derecede fren mesafesini azaltacaktır - engelin önünde durma mesafesini. ön fren ise dozajını arttırarak bloke olmayacağı kadar sıkmak - aynı anda ise arka freni biraz gevşetmek, lakin ön frenin sıkılması ile birlikte arka tekerin yola teması azalacak ve bloke olması kolaylaşacak.

http://img801.imageshack.us/img801/4993/n08.gif
(Kaynak (http://www.motorradonline.de/sixcms/media.php/11/thumbnails/Aufbau%20des%20Bremsdrucks%20%20Motorrad%2016_2011 .jpg.1711641.jpg), çeviri Recep Tormiş)

bu frenleme şeklini trafik lambasında ve durulması gereken her durumda çalışmak acil durumlara hazırlık olacaktır. ilk etapda hareketleri koordine etmek vakit ve beyin güçü isteyecek - zamanla ve çalıştıkca otomatikleşecektir ve beyni/gözü acil durumda muhtemelen çarpılacak engele değil, kaçış yolu veya boşluğa odaklamak için kullanmayı mümkün kılacaktır.

monolog17
27 Haziran 2013, 07:49
valla usta adam 30la gitsin önümde isterse sollayamayacak durumdaysam en az 6-7 metre koyuyorum araya daha yeniyim belki ondan arkadan öttürüyor bazıları kornayıda ben takmıyorum.

Ahmanamra
27 Haziran 2013, 09:48
Geçmiş olsun Allah beterinden saklasın kardeşim.Takip mesafeni ve duruş mesafeni her zaman koru ve ön freni kullanmaktan korkma .

serdar1547
27 Haziran 2013, 09:54
geçmiş olsun

dtahir
27 Haziran 2013, 10:20
Motoru 15 metre ötedeki garaja sokarken bile kaskımı takarım... Kaskın önemi.... :)

Kafanın önemi :)

cenkito
27 Haziran 2013, 10:36
cok cok gecmiş olsun komsu daha dikkatli olmanı öneririm
motor hakimiyetini bos bir alanda pratik yaparak geliştirmeni öneririm.

KUVVETMİRA
27 Haziran 2013, 10:39
dostum kask her zaman iyi değildir.
misal kafanda kask olmayaydı muhtemelen o bagaj göçmeyecekti ve sana zarar açmayacaktı.
bunlarıda düşünmek lazım :queen:

htmetin
27 Haziran 2013, 12:11
Çok geçmiş olsun. Allah beterinden saklasın. biran önce ehliyetini de al.

Ose
27 Haziran 2013, 12:49
Geçmiş olsun hocam ...

WİNDY S 125
27 Haziran 2013, 14:59
sagolun arkadaslar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:54 ----------

dostum kask her zaman iyi değildir.
misal kafanda kask olmayaydı muhtemelen o bagaj göçmeyecekti ve sana zarar açmayacaktı.
bunlarıda düşünmek lazım :queen:

o kask kafamda olmasa benim kafam çökücekti içine :)