PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : trafik cezaları madde 2918 değişti

ak1n
24 Haziran 2013, 12:08
2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu 36. ve 48. maddeleri DEĞİŞTİ !
• Ehliyetsiz sürücüye 1407 TL, ruhsat sahibi değilse ruhsat sahibine de 1407 TL ve ARAÇ TRAFİKTEN MEN
• Alkol metre üflemeyene; 2.000 TL ve Ehliyet 2 yıl alınacak. Ehliyet yanında yoksa ARAÇ TRAFİKTEN MEN
• Taksilerde 0,50 (diğer. 0,20) promil üstüne 700 TL ve 6 Ay ehliyet men.
• Alkollü 5 yıl içinde 2. yakalanmaya 877 TL ve 2 yıl ehliyet men.
• Alkollü 5 yıl içinde 3. yakalanmaya 1407 TL ve 5 yıl ehliyet men.
• Kontrollerde 1,00 promil üstüne sürücülere adli işlem için polis merkezine teslim.
• Kontrollere uyuşturucu kontrolü eklenmekle beraber tespitinde 3600 TL ve 5 yıl ehliyet men.

cool113
24 Haziran 2013, 12:16
vay arkadaş bu yasaya rağmen hala ehliyet almamakta direnen varsa bence çok cesaretli.

monolog17
24 Haziran 2013, 12:57
usta motorun ruhsat plaka bugün çıkıcak etrafta geziyodum ara sıra bunları gördükten sonra motoru kapadım depoya plaka ruhsat ne zaman elime geçer o dakka çıkarım artık yasaya bak ya ilk defa iyi bişey yapmışlar galiba.ama şu ehliyet işine bişey bulunsa çok iyi olur bence çünkü kusursuz değiliz abi unutmamak elde değil ki illa bigün unutulur kanımca.

DZAN
26 Haziran 2013, 12:14
Ehliyetsiz sürücüye 1407 TL, ruhsat sahibi değilse ruhsat sahibine de 1407 TL ve ARAÇ TRAFİKTEN MEN
Ondan sonra neden polisten kaçıyosun derler.

sereye
27 Haziran 2013, 13:49
Çok acımasız olmuş.

Ose
27 Haziran 2013, 13:58
Şakamı lan bu !!! Sonra millet neden polisten kaçıyor neden polise tepki gösteriyor yuhhh el insaf yha

UNdocab
27 Haziran 2013, 14:04
Süper olmuş az bile.
Şaka mı bu diyen arkadaşlar asıl siz şaka mısınız?
Neyi savunuyorsunuz farkında mısınız?
Neden polise tepki gösteriyor nedir ?
Sen direksiyon başına alkol alıp geç ve/veya ehliyetin olmasın sonra gel bana sevdiklerime zarar ver.
Birde 1400 küsür paraya laf et.
Adamın bir tarafından kan alırlar Kâmil demiş usta :)

EnesBeyter
27 Haziran 2013, 14:27
para cezası üstüne men edilmesi iyi olmuş alkollü direksiyona geçene:cat:

blamir
27 Haziran 2013, 14:36
Bir yanlış anlaşılma var sanırım. Ehliyetsiz derken ehliyeti henüz almamış anlamında mı? Yoksa ehliyeti evde unutan yada dalgalınlığına gelip benim gibi cüzdanı gittiği yerde bırakanlarada aynı işlem uygulanacak mı?

Fatih
27 Haziran 2013, 14:42
Ehliyetsiz araç kullanmaya az bile. X2 istiyoruz!

UNdocab
27 Haziran 2013, 17:37
Bir yanlış anlaşılma var sanırım. Ehliyetsiz derken ehliyeti henüz almamış anlamında mı? Yoksa ehliyeti evde unutan yada dalgalınlığına gelip benim gibi cüzdanı gittiği yerde bırakanlarada aynı işlem uygulanacak mı?
Bu dediğinizin cüzi bir miktar cezası var bu durum ile alakalı değildir. Ehliyet numaranızı bilmeniz işlemin daha kolay yapılmasını sağlar

F54
27 Haziran 2013, 18:17
alkol uyuşturucu kullanan adama bu cezalar az gelir zaten adamın kafa 1 milyon:thumleft:

antilop_skul
27 Haziran 2013, 18:39
ya hacılar 20 promil dio diger araclarda yanı motorla icmicen kamyon kamyonetle ıcmıcen ucak kullanırken ıcmıcen iş makınası kullanırken ıcmıcen biskilet kullarken ıcmıcen oo oo o

acaba 1 kutu efer %5 vol. degeri kac promil alkol ediyor

burdurlu1985
27 Haziran 2013, 21:58
ilk defa ii bir uygulamaya rastladım.......
ehliyetin yoksa , alkollü isen kullanma arkadaş....
ceza bi yana canına kastın mı var.............

emrb
27 Haziran 2013, 22:06
alkol konusuna değinmiyorum bile iyi etmişler.Ama ehliyet ruhsat konusunu çok daha iyi etmişler.Ehliyet alanlar enayi değil.Keşke kask korumalıklar konusunada şöyle sağlam el atsalar.Dün trafikte bi tane zibidiyle yan yana durduk.Malum ankaranın modifiyeli ybrleri.adamın arka çantada dım tıs dım tıs müzik.korumalıklar desen nerdeyse atlet kilot binecek yanıma yanaştı bana baktı bi güldü robot muamelesi yaptı geçti gitti.o değilde çok iyi sürüyolar yav :cherry:

maverıck
27 Haziran 2013, 22:07
yıne ısın mokunu cıkarmıslar tayyıbın ıslerı ıste...

Okan Sinan Ocan
27 Haziran 2013, 22:40
yıne ısın mokunu cıkarmıslar tayyıbın ıslerı ıste...

Çoluğunu çocuğunu alkollü veya ehliyetsiz biri ezer inşallah.

Sana bu bile az. Edep ya-hu...

karaeser
27 Haziran 2013, 22:49
Çoluğunu çocuğunu alkollü veya ehliyetsiz biri ezer inşallah.

Sana bu bile az. Edep ya-hu...

Yapma arkadaş yahu, hadi diğer arkadaş hatalı bir laf etmiş ama senin yaptığına ne demeli? Resmen beddua ediyorsun.

Okan Sinan Ocan
27 Haziran 2013, 22:56
Yapma arkadaş yahu, hadi diğer arkadaş hatalı bir laf etmiş ama senin yaptığına ne demeli? Resmen beddua ediyorsun.

Aynen öyle yapıyorum , keşke daha beter beddua edebilsem ama bildiğim en ağır beddua bu....

c3nk
27 Haziran 2013, 23:07
eee çaldıkları paraları nereden çıkarıcaklar başka..

54RR
27 Haziran 2013, 23:08
• Ehliyetsiz sürücüye 1407 TL, ruhsat sahibi değilse ruhsat sahibine de 1407 TL ve ARAÇ TRAFİKTEN MEN

Adam 1400ü ödedi bir de 7 lirası var :P

Okan Sinan Ocan
27 Haziran 2013, 23:14
eee çaldıkları paraları nereden çıkarıcaklar başka..

Seninde çoluğunu çocuğunu alkollü veya ehliyetsiz biri ezer inşallah.

Anlayana...

ak1n
27 Haziran 2013, 23:25
Adam 1400ü ödedi bir de 7 lirası var :P
tabe 10 lirasını bozdurcak hatta vezne bozamıcak boz gel dicek onun stresi felan artık yeter dedirtcek ceza kısmı orası 7 lira deyip gecme piskolojik savaş :D

apranax77
27 Haziran 2013, 23:59
Bence alkol konusunda birşey diyemem ama, ehliyet konusundaki cezalar çok. çünkü ehliyeti para ile alınabilen bir ülkede yaşıyoruz, bilinenlerden farklı bir şey yok kurslarda. Heleki ruhsat sahibine ve trafikten men etme cezası bence fazla, belki arac sahibinin haberi bile olmadan bu tarz cezalar yenilebilir.

ak1n
28 Haziran 2013, 00:17
Bence alkol konusunda birşey diyemem ama, ehliyet konusundaki cezalar çok. çünkü ehliyeti para ile alınabilen bir ülkede yaşıyoruz, bilinenlerden farklı bir şey yok kurslarda. Heleki ruhsat sahibine ve trafikten men etme cezası bence fazla, belki arac sahibinin haberi bile olmadan bu tarz cezalar yenilebilir.
kesinlikle katılıyorum.. ehliyet kursunda adam gibi arabayı veya motoru ogretseler neyse.. :) ehliyet cezası benim gözümde devlete para kapısı açmak için açılmış ceza kapısı 200 300 olsa anlıcaz 1400 nedir :D bir de diğer bakış açısı yakalanıcak cogu elemanda cezadan daha ucuz motorlar vardır eminim ... :D motoru satsa odeyemez.. neyse hayırlısı belki bir kaç apachi azalır 14 yaşında cocuğa motor veren ebebeyinler akıllanır..

maverıck
28 Haziran 2013, 21:51
al sana bır tayyıpcı daha mr.oocan hahahaha sen bana beddua etsen ne olur be sadece guluyorum coluk çocuklarla uğraşıyoruz burda