PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : arka frende boşluk oluştu..

ogzcngdk
17 Haziran 2013, 18:26
arkadaşlar son 1 haftadır arka frende sorunla dolaşıyorum

geçen gece yolda dönerken fren bir anda değişti basıyorum baya aşşağıda tutuyor oda zar zor...
sonra gündüz gözüyle baktım bastığımda arkadaki freni tutan kol 4-5 cm hareket ediyor o esnada fren hiç tutmuyor daha sonradan azar azar tutmaya başlıyor tutması için benim pedala baya basmam gerekiyor

fren balataları yeni değişti..

bildiğim kadarıyla bu boşluğun olmaması gerekir bittikçe vidasından sıkarız ama ben ordan sıkıp düzeltmeye kalkarsam düzelir ama sanki fren bitmek üzereymiş gibi olur

haftasonu motorun arka takımını dağıtacağım ama sorunun ne olduğunu bilmeden dağıtmakta istemiyorum bilirsem yapabileceğim birşeyse söküp yapacam..

başına gelen yada fikri olanlardan yardım bekliyorum ...

canerol
17 Haziran 2013, 19:22
o vidayı sıkarsan sorun hallolur
fakat birdende bu kadar boşlamaması lazım o vidanın olduğu kısım yalamamı oldu da geriye kayıp birden boşladı
tüm arkayı dağıtmaya lüzum yok bence

ogzcngdk
17 Haziran 2013, 19:53
o vidayı sıkarsan sorun hallolur
fakat birdende bu kadar boşlamaması lazım o vidanın olduğu kısım yalamamı oldu da geriye kayıp birden boşladı
tüm arkayı dağıtmaya lüzum yok bence

yok olay başka vidayla alakalı değil

CEM.
17 Haziran 2013, 20:38
arka frenın kampana olduguna göre hava alma yada hidrolikle ilgili birşey diyemeyiz.

2ncisi balatalar yeni degişti diyorsun yani kampana balataları fakat eger çok dandik takmıssa cok kısa zamanda bitebilir yada biraz ayarını yanlış yaptıysa motor hafif arka fren basılı gider 1 devir artar fakat sen farkettmessin sanki hafif inik lastik edası verir.balataların 2 güne biter.

ya bataların bitmiştir yada arkadaşın dedigi gibi kampananın ayarı var balata bittikçe sıkıyorsun eger seninki 1nci seviyedeyse birazcık sıkman gerekir.

çözümlenmeyecek bi olay olamaz alt tarafı kampana :)

varan22
17 Haziran 2013, 20:41
Değiştirmiş olduğun balata orjinal değilde yan sanayi balatalardan ise boşluk olması normal. Orjinal barkodlu ürünlerde bazen yan sanayi olabiliyor malasef. Orjinal olduğundan eminsen şuna dikkat et arka teker eski haline göre biraz ilerde olabilir bunu zincir bolluğundan anlıyabilirsin. Bu durumda fren çubuğunun mesafesi kısaldığından boşluk olması normaldir. Kısacası arka tekeri ne kadar geri çekersen o kadar boşluk azalır tabi zinciri göz önünde bulundurman gerek.

ogzcngdk
17 Haziran 2013, 20:58
yorumlar için teşekkürler ancak yeni dediğim 3000 km oldu...hiç sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar
orjinal olduğundan emin değilim ama orjinalleri elimde ve bitik durumda değil gerekirse değiştiririm..(orjinal diye getirttik serviste)

ve ilk mesajımda şöyle birşey yazmıştım dandiktir bitmiştir dediniz ama..

"geçen gece yolda dönerken fren bir anda değişti" muhtemelen bir çukura falan girdim frene basar hatırlamıyorum.. rıdvan abidende (slayerr) fikir aldım ama onun dediği şey olmamış malesef takip ediyorsa bilsin :)