PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Honda 125 İnnova sente ayarı

oyunageldim
15 Haziran 2013, 22:06
Merhaba arkadaşlar
Benim soruma karşılık benzer cevaplar forumda bulunmakta fakat her motorun kendine has özellikleri olduğundan malesef sonuca ulaşılamıyor

Motorum 2007 model İnnova (karbıratörlü) Bir iki ay önce motoruma bir arkadaşımın yardımı ile rektefiye yaptık,elim anahtar tutar buralardada zaten yakın olarak honda serviside bulunmamakta,herşey mekanik olduktan sonrada fazla sorun olacağını düşünmemiştim,

Söküm aşamasında ekzantrik dişlisinin konumuna dikkat etmedik,o günden beride motoru sentesine getiremiyorum,

Forumda bulunan bilgilere dayanarak (sente ve subap başlıklarının hepsini inceledim) Pistonu üst ölü noktaya getiriyorum volan üzerinde işaret zaten mevcut,
eksantrik milinide ,subaplar kapalı bırakacak şekilde ayarlayıp eksantrik dişlisinin üzerinde bulunan işaretide kafada bulunan işaretle izalayıp montajını gerçekleştiriyorum.
Bu konumda subaplar kapalı ve piston ölü noktada ,subap boşluklarınıda ayarlayıp (0.10mm) kapakları kapatıyorum.

Nerede yanlışlık yapıyorum bilmiyorum fakat sürekli çır çır bir ses:silent:,rolentadada düzensizlik ve titreme mevcut,ses büyük olasılık subaplardan geliyor,
Acaba bu sente olayı bu motorda farklımı ?Üst ölü noktadayken eksantrik mili başka bir konumdamı olmalı?

Eksantrik zinciri + mili yeni, subaplar + lastikleri yeni, Piyanolar yeni, eksantrik yayı + gergileri yeni

Bu konuda bana yardımda bulunursanız çok memnun olurum, keza 2 aydır bu sesi duymaktan bıktım artık

oyunageldim
17 Haziran 2013, 15:02
Bu konu hakkında bilgisi olan hiç yokmu arkadaşlar :salut:

cenkito
18 Haziran 2013, 11:39
bence subab ayarını fazla bırakıyorsun, sentil aradan zar zor cıkacak kadar sıkı gecme yap
sentili 010 araya sok zor cıkacak sekilde ayarla cık cıt ses düzelir

sente ayarına gelince
krank üst ölü noktaya iki defa gelir, birince iki subabın arasındadır egzantirik öteki ise tam üst ölü noktadır.
üön ya alırken birde bu olaya dikkat et

oyunageldim
18 Haziran 2013, 21:56
Sağolasın Cem arkadaşım,birde senin dediğin gibi deniyeyim genelde tatlı sıkı ayarlıyordum

Dediğin gibi üst ölü noktaya 2 defa geliyor,ben her iki subap kapalı haldeyken zinciri takıyorum,o zaman dişlideki işareti izalayabiliyorum
Pistonu üst ölü noktaya alıp iki subabın arasındayken zinciri geçirsem sorun oluşurmu acaba,iki subap arasındayken yanılmıyorsam emmenin başlangıcı oluyor

satoyama
18 Haziran 2013, 23:42
innovada sente oturmazsa zaten çalışmaz! siz senteyi nereden öğrenmiş duymuşsanız doğru yapıyorsunuz aynen yazdığınız gibi oluyor!

gelelim benim takıldığım konulara (2 adet innova eskitmiş birisi olarak)

karburatörlü innovalarda kronik yağ eksiltme sonunu var, 20bin den sonra motor malesef yağ eksiltiyor (bunu defalraca yazdım) motora bir zarar vermiyor ama eksiltiyor! hele hele hor kullanılmış 1500km de bir yağı değişmemiş innova ise allah yardımcınız olsun. motor gidebildiği son noktaya kadar yağsız bile gidebilecek akdar sağlam bir mekaniğe sahip ama sırf bu yağ eksiltme yüzünden çok sorunlar yaşayan arkadaşlar oldu.. (ben huyunu bildiğim için belirli aralıklarla ekliyordum)

siz rektefiye yaptıdım demişsiniz! sanırım orj. silindir seti piston sekmanların fiyatı fazla geldi, oysa çinli den daha ucuzdur. rektefiye işleminin verimli olmayacağını başta söylemek isterim. keşke orj parçaları ile birebir değişim yapsaydınız. conta takımını orjinal mi aldınız?

silindirden gelen sese gelirsek!

1. bollaşan egzantirik zinciri (gergi ayarlacak)
2. ayarsız siboblar.
3. üst kapak cam mili ve tertibatı sorunu.

kolay gelsin.

10-40 yarı sentetik motosiklet yağı kullanın (sakın kalın ve otomobil yağı koymayın)

oyunageldim
19 Haziran 2013, 01:24
Sayın Mustafa arkadaşım uzun uzun yazmışsın ellerine sağlık teşekkür ederim,
Motora inanki o kadar değişik sente ayarları yaptıkki motor her defasında tek marşta çalıştı :)
Rektefede kullandığımız parçalar orjinal değil malesef ama buna yakın olduklarına inanıyorum,
contalarda orjinal değil,zaten birtek alt conta değişicekti, değiştirmişken kafadakinide değiştirdik metal olmasına rağmen

Yağ eksiltme çok şükür yok rektefenin tam randımanlı işlediğini zannediyorum,keza bu süre zarfında çok geziler yaptık,hiçbir sorun ile karşılaşmadım
80~90 km hız arası 80~82 kuruş yakmakta 90~100 km hızlardada 90 kuruşu geçmiyor ,bir depoda 210 km yi görebiliyorum

10-40 sentetik kullanıyorum

Benim sente ayarından şüphelenmemin nedeni,arkadaşım (motor tamirleri ile uğraşır kendisi),bir gün sentesinde bir değişiklik yaptı, o çınlama sesinden eser kalmamış gibiydi ama yinede vardı tabii
Ama kullanım kitapçığında anlatıldığı gibi piston üst ölü noktadayken piyonlar boşalmıyordu, emme boş-egzos basıyordu
Bende bu işte bir yanlışlık var diyerek kitapçıkta yazılan doğruluğa getirdim,ama tekrar en başa dönmüş oldum çır çır çır !

satoyama
19 Haziran 2013, 03:04
Sayın Mustafa arkadaşım uzun uzun yazmışsın ellerine sağlık teşekkür ederim,
Motora inanki o kadar değişik sente ayarları yaptıkki motor her defasında tek marşta çalıştı :)
Rektefede kullandığımız parçalar orjinal değil malesef ama buna yakın olduklarına inanıyorum,
contalarda orjinal değil,zaten birtek alt conta değişicekti, değiştirmişken kafadakinide değiştirdik metal olmasına rağmen

Yağ eksiltme çok şükür yok rektefenin tam randımanlı işlediğini zannediyorum,keza bu süre zarfında çok geziler yaptık,hiçbir sorun ile karşılaşmadım
80~90 km hız arası 80~82 kuruş yakmakta 90~100 km hızlardada 90 kuruşu geçmiyor ,bir depoda 210 km yi görebiliyorum

10-40 sentetik kullanıyorum

Benim sente ayarından şüphelenmemin nedeni,arkadaşım (motor tamirleri ile uğraşır kendisi),bir gün sentesinde bir değişiklik yaptı, o çınlama sesinden eser kalmamış gibiydi ama yinede vardı tabii
Ama kullanım kitapçığında anlatıldığı gibi piston üst ölü noktadayken piyonlar boşalmıyordu, emme boş-egzos basıyordu
Bende bu işte bir yanlışlık var diyerek kitapçıkta yazılan doğruluğa getirdim,ama tekrar en başa dönmüş oldum çır çır çır !

innova 125 ile 1 depo benzin ile (karbüratörlü) max rekorum depo bitene kadar 163 km dir.

karbüratörlü modele daha az yaktıranı duymadım.

serkanADH13
19 Haziran 2013, 10:26
o gelen ses EKSANTRİK SESİ ve SUBAP SESİ EVET,
subapları daha sıkmalısınız,
0,10 onun için çok açık,
0,05 emme,0,07 eksoz olacak,
kısaca 0,05'lil sentili emme sıkı gececek eksoz hafıf boş gececek gıbı yap yeterlı,
ben sentıle ıhtıyac duymuyorum bıle ayar yaparken CUB'lara,
el alışkanlıgı dıyebılırız :)

sen bırde gergilerini kontrol et,
zincirin ve gergilerinin sesinden bahsedıyorsun sanırım,
gergi tekerleri orjınalınden küçük olabilir,yay daha yumuşak olabılır vs gibi...

oyunageldim
19 Haziran 2013, 16:08
Mustafa 1 litre ile 56~60 km yapabiliyorum,ama motoru kullanırken hiç yormam,3 er 5 er motorluk gezilerimiz oluyor,depoları doldurup çıkıyoruz yola ve finalde yine benzin istasyonu var,genelde hep uzun yolda ölçtüm,şehir içi değişir herhalde

Sırası ile motorları çekiyoruz pompaya toplam 160 km
Honda activa 110 cc 19 tl alıyor
Honda cbf 150 ccc 20 tl
Apache 150 cc 20tl
Honda innova 125 cc 13 tl :)
Son gezimizde activa 18 tl aldı,bende benimki 10 tl alır herhalde dedim ,tam 10 tl aldı:), arkadaşımın motor şimdi satılık :) innovanın temizlerinden bulmaya çalışıyor

Serkan arkadaşım sağolasın gösterdiğin ilgi için, birde sizin dediğiniz ölçülerde ayar yapayım bir değişiklik olur ise buradan paylaşırım
Şüphelendiğim her parçayı değiştirmiştim buna yaylı eksantrik gergisi ve plastik raylarıda dahil,onlarda sorun yok

Yanlız eksantrik zincirini orjinal diye aldım online satış yapan izmirde bir honda bayiinden,motorun üzerinden söktüğümüz DID marka çıktı ama firmanın gönderdiği üzerinde sadece M harfi olan bir zincir kutusu filanda yoktu bir poşet içerisine konulup kargolanmış,kendisi ile telefon ile yarım saat görüşmemize benim itirazlarıma rağmen zincirin orjinal olduğunu istersem sökme parasıda dahil geri ödeme yaparak zinciri geri alabileceğini belirtmişti,sözümona Hondanın servislere gönderdiği zincir buymuş (orjinal adı altında 50 tl verdim şimdi aynı zinciri 10~15 tl fiyatlara başka sitelerde görebiliyorum)

oyunageldim
20 Haziran 2013, 15:44
Evet haklıymışsın Gürcan arkadaş,subap ayarını kısınca rahatsız eden ses bariz bir şekilde azaldı,sadece rolentada biraz duyuluyor,O.05 sentil ile emmeyi ayarladım
ama 0.7 sentilim yoktu,bende 0.10 ile 0.05 arası egzos boşluğunu yaptım

Siz elle ayarlıyorum diyorsunuz,ben sentil ile bile 4+4 lük bir ayar yapamıyorum,bu motorda bu ayarın bu kadar ince olacağını tahmin edemezdim
Heleki 0.5 sentili Gördükten sonra bu kıl kadar olan boşluk farkının böyle bir sese neden olabileceğine ise hiç inanamıyorum :silent:

satoyama
20 Haziran 2013, 15:57
mobil 3000 10w-40 yağ kullan.

800gr.

oyunageldim
21 Haziran 2013, 18:10
Mustafa arkadaşım bende mobil kullanıyordum zaten,bir şikayetim olmadı şimdiye kadar
İki adet innova eskittim diyorsunuz,şöyle yap yada bunları yapma dediğiniz bir şey varmı?
ayrıca km saatimin iki adet entegresi yanık çalışmıyor,nereden temin edebilirim,çok oldum biraz ama :)

hercul3367
23 Haziran 2013, 08:26
sorunun çözülmesi iyi olmuş,geçmişolsun kardeş.

oyunageldim
23 Haziran 2013, 12:19
Sağolasın sayın hercul,bir adet sentil çakısı zaruri hale geldi o zaman ,
http://www.ebay.co.uk/itm/400416261543?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

satoyama
23 Haziran 2013, 13:42
Mustafa arkadaşım bende mobil kullanıyordum zaten,bir şikayetim olmadı şimdiye kadar
İki adet innova eskittim diyorsunuz,şöyle yap yada bunları yapma dediğiniz bir şey varmı?
ayrıca km saatimin iki adet entegresi yanık çalışmıyor,nereden temin edebilirim,çok oldum biraz ama :)

dünyanın en sağlam gösterge panelini bozmayı nasıl başarmışlar? :)

bir çok sebebi var. modifiye kurcalama bağlantıları, kısadevre, su alma gibi, entegreler yanmışsa değiştirseniz bile çalışacağını sanmıyorum. yeni göstergenin fiyatı abartı değil. yenisini alıp takmanızı tavsiye ederim. bu motoru nasıl bir arkadaş kullanmış daha önce? ve siz kaça aldınız çok merak ettim?

ayrıca far açma kapama düğmesi yapmak gibi bir çaba gösterilmiş mi daha önce?

oyunageldim
23 Haziran 2013, 19:33
Motoru görmüş gibi konuşuyorsun:) ,evet zenon takmışlar bunu açıp kapamak içinde ayrı bir anahtar takmışlardı,hepsini söküp attım

Motoru çok yormuş eski sahibi , şu andada ikinci baharını yaşıyor diyebilirim
1900 tl ye aldım,ama motor kısmı hiç açılmamıştı,sadece kaporta kısmında çatlaklar vardı

Antalyada bir bayiiye tamir için yolladım saati,2 adet entegresinin yanık olduğunu belirtti,parçaların siparişini vermiş fakat 2 ay geçmesine rağmen 2 adet mercimek başı kadar olan entegrelerin gelmemesi üzerine saatimi geri istedim,
herhalde aşırı esnaf olmalarından dolayı istedikten ancak 40 gün sonra geri alabildim saatimi (saatsiz geçen 100 gün) bu süre zarfında yeni bir km saati üretilir:silent:

Saatin yenisinin 350 tl :cyclopsan olduğunu söyledi

satoyama
24 Haziran 2013, 15:58
Motoru görmüş gibi konuşuyorsun:) ,evet zenon takmışlar bunu açıp kapamak içinde ayrı bir anahtar takmışlardı,hepsini söküp attım

Motoru çok yormuş eski sahibi , şu andada ikinci baharını yaşıyor diyebilirim
1900 tl ye aldım,ama motor kısmı hiç açılmamıştı,sadece kaporta kısmında çatlaklar vardı

Antalyada bir bayiiye tamir için yolladım saati,2 adet entegresinin yanık olduğunu belirtti,parçaların siparişini vermiş fakat 2 ay geçmesine rağmen 2 adet mercimek başı kadar olan entegrelerin gelmemesi üzerine saatimi geri istedim,
herhalde aşırı esnaf olmalarından dolayı istedikten ancak 40 gün sonra geri alabildim saatimi (saatsiz geçen 100 gün) bu süre zarfında yeni bir km saati üretilir:silent:

Saatin yenisinin 350 tl :cyclopsan olduğunu söyledi

honda otoseveri bi ara sor 125innova model yılını söyle fiyat sor bakalım bende merak ettim 2010 da 170tl idi.

oyunageldim
28 Haziran 2013, 22:10
Mustafa arkadaşım ,km saatini Tekirdağdan taa Antalyaya bir firmaya tamir için yollamıştım ,2 entegresinin yanık olduğunu söylediler fakat günler geçtikçe entegrelerin ilgili firma tarafından kendilerine yollanmadığını söylemişlerdi (yapamadık demiyorlarda !!!)
Bende 100 gün sonunda km saatime ancak kavuşmuştum

Akşam tv tamircisi bir kardeşime saati gösterdim açtı inceledi,bir lehimde kopukluk olabileceğinden şüphelendi,büyüteçle inceleri,kısa bir tel yardımı ile köprü yaptı
Ve saat şimdi çalışıyor dakika tutsam 10 dakikasını ancak almıştır:)

oyunageldim
07 Ağustos 2013, 16:06
Bu gün itibari ile 2 gün süren uğraş sonrasında sorunu hallettim,artık sessiz bir motorum var :)
Motoru komple açıp içerisini ve bütün parçaları komprosör yardımı ile benzin ile yıkadım,yağ süzgecinin yarısı pislikten karşısı görünmeyecek şekildeydi,şüphelendiğimde yağlamanın yetersiz olduğu yönündeydi
Kafaya giden yağ yollarının hepsini elden geçirdim temizledim,yağ filtresi ve bütün contaları değiştirdim,internette dönüp duran innova subap ayarı 0.10 olan ayar sadece enjeksiyonlu model içindir,karbüratörlüler için değil !!!

Subap ayarını ilk baş 0.08 ile 0.08 yaptım ufak bir ses kaLdı daha sonra emmeyi 0.06 egzosuda 0.07 yaptık tık ses kalmadı,bu ayarları altta linkini verdiğim sitelerde buldum
2006 modeller için yazılmış ama 2007 içinde olur herhalde,sentil ihtiyacımda çinden giderdim 1 ayda elime ulaştı,made ın China :)
El ile subap ayarının tam olarak yapılabileceğini sanmıyorum,en azından japonlar için,bence çok hassas,çin çan çunlarda farketmiyor herhalde

http://bikesintro.com/honda-anf-125-6-innova-06/
http://www.motorbikespecs.net/index.dyn?flag=2&model_id=5836298&make=Honda