PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hava Filtresindeki Meçhul Bağlantı

Teo23
09 Haziran 2013, 00:11
Bugün Hava Filtresi kutusunu açtım ve bomboş bir hazne ile karşılaştım. Hava filtresini aldım fakat üzerinde hortum bağlanacak bir yer var. Bu hortum acaba katalitik konvertöre mi bağlanacak? Çünkü onda da bir hortum bağlama yeri boşta. Bilgisi olan arkadaşların yardımlarını beklerim. Motor MCT 250 ve filtrenin resmi:
En sağdaki siyah plastik:
http://t1306.hizliresim.com/1b/8/nxuhk.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

motorcu48
09 Haziran 2013, 00:58
hava filtresinin tahliyesine benziyor

Teo23
10 Haziran 2013, 15:50
@Motorcu: anlayamadım ne demek istediğini??

Kendim sordum kendim cevaplayayım bari... :) Bu bağlantıyı, filtrenin en altında motor karterinden gelen bir bağlantıya bağlıyoruz galiba. Karter içindeki basınçlı hava bu şekilde dışarı verilmiş oluyor ve böylece filtreye ekstradan hava verilmiş oluyor. Bu şekilde hava filtresinin çok küçük olan hava girişi telafi edilmiş oluyor.

acayüp
10 Haziran 2013, 16:59
Buharlaşan motor yağı hava filtresine girerek yakılıyor. Onun hortumu için olabilirmi .

antilop_skul
10 Haziran 2013, 17:52
ben yazmıstım mct konusuna bakabılırsın =)

Teo23
10 Haziran 2013, 22:08
gördüm gördüm Antilop... Oraya bakmadan yazmış idim. Şu an hortumu bağladım, bakalım yarın 50 km yol boyunca deneyeceğim... Hava filtresini sabitlemek için de bir adet bulaşık süngeri ve boş sigara paketi kullandım... :) İnşallah yerinden çıkmaz bir daha... ;)

@acayüp: evet öyle galiba. Ama hava filtresine bayağı kuvvetli bir hava üflüyor. Çok kısa mesafede denedim, çekiş ve ivmelenme süper. Bakalım uzun yolda ne olacak??

Teo23
14 Haziran 2013, 01:09
Evet arkadaşlar benzin tüketimim aşırı arttı. Hava filtresi takınca karbüratörden halen bir ayar yapmadım ve 4,23 lt (20 tl) ile 80 km yapabildim. Filtre takmadan önce 120 km yapıyordum aynı benzinle... İnşallah güzel bir hava ayarından sonra tekrar o tüketime düşer. Yoksa halim perişanlık

thepope
14 Haziran 2013, 01:17
Evet arkadaşlar benzin tüketimim aşırı arttı. Hava filtresi takınca karbüratörden halen bir ayar yapmadım ve 4,23 lt (20 tl) ile 80 km yapabildim. Filtre takmadan önce 120 km yapıyordum aynı benzinle... İnşallah güzel bir hava ayarından sonra tekrar o tüketime düşer. Yoksa halim perişanlık

abi mct forumunda vardı hava ayarları 3 tur diye hatılıyorum.şu an kaçtur çokmu açılmış filtre yok diye acaba.

Teo23
15 Haziran 2013, 07:12
Evet öyle sanırsam. Şu an benzine yükleniyor kısmam lazım. Ama senin atelyede paylaştığın konu üzerine ben de düşündüm biraz. Ayar vidası dibe yakın. Bu çok benzin yolluyor anlamına gelmesi lazım. Ama yoksa az mı yoluyor şu an??? Dur bakalım sayayım bakayım kaç tur açık şu anda? Sonra deneme yanılma ile uygun yeri bulacağım... :wiinkk: