PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "B" Ehliyeti olan kişi , "A2" Almak İsteyince ARTIK SINAVA GİRMİYORMU ?

Sayfa : [1] 2

tiRyakio6
06 Haziran 2013, 05:20
"B" Ehliyeti olan kişi , "A2" Almak İsteyince ARTIK SINAVA GİRMİYORMU ?
SAĞDECE ; MOTORSİKLET DİREKSİYON SINAVINAMI GİRİYOR ?

Bilgisi olan varsa paylaşsınki , B sınıfı ehliyeti olan A2 de almak isteyen arkadasımız abimiz , Bilgilensin ona göre plan yapsın .

mahir212
06 Haziran 2013, 05:37
"B" Ehliyeti olan kişi , "A2" Almak İsteyince ARTIK SINAVA GİRMİYORMU ?
SAĞDECE ; MOTORSİKLET DİREKSİYON SINAVINAMI GİRİYOR ?

Bilgisi olan varsa paylaşsınki , B sınıfı ehliyeti olan A2 de almak isteyen arkadasımız abimiz , Bilgilensin ona göre plan yapsın .

Merhaba bu gün bir arkadasım icin bir kaç kursa gitmiştik oralarda sınav kalktı denmişti tabi resmi bi yazı görmedim ama kesin gibi geldi banada

Mengu16
06 Haziran 2013, 06:07
Girmez olur mu sıfırdan ehliyet alıyorsun gibi oluyo bütün işlemler. Yazılı sınavda sadece motor'dan soru soruyolar ama.

muhittinKaplan
06 Haziran 2013, 10:40
4 arkadaş alıyorlar. 29 unda sınav var.(Sonkez Yapacaklarmış)
Ama Bu Ekipten SOnra Yazılı Sınav Olmayacakmış.

canerol
06 Haziran 2013, 10:44
yav hep sınav sorsalar ne olacak 10 tane soruya cevap vermeyemi gocunuyorsunuz.
diğer işlemler gene aynıdır
he diyecenki sınav ücretinden kurtuluruz merak etme onuda kurs çıkarır bi yerden.

kasta37
06 Haziran 2013, 10:44
Bu ay almak isteyenler gircek diğe biliyorum bende gircem

muhittinKaplan
06 Haziran 2013, 10:47
Uygulama Dersi Fazlalaştırılmış.

aniluyg
06 Haziran 2013, 12:58
29 haziran sınavı için başvuruları kaçırmıştım. Bu dönemden sonrası için ehliyet kursunu bugün aradım tekrar ve sadece 27 Temmuz'da direksiyon sınavına gireceksiniz çünkü B sınıfı ehliyeti olanlar için yazılı ehliyet sınavı kaldırıldı dediler. Ayrıca 50 TL yazılı sınav ücretini de ödemeyeceksiniz dediler.

saglammk
06 Haziran 2013, 14:32
Ben de 2 gün önce başvurdum. Yönetmeliğin kesin olarak değiştiğini, yazılı sınava girmeyeceğimi, sadece 27 Temmuz'daki direksiyon sınavına gireceğimi söylediler. Resmi olarak bilgilendirme yakında yapılacakmış.

dcb86
06 Haziran 2013, 15:45
4 haziranda başvurdum, tekrar değişiklik olmazsa ehliyeti olanlar a2 için sınava tabi değiller, değişiklik olursa sizi ararız dediler.

Green Arrow
06 Haziran 2013, 15:54
Dua edin sınav kalkmasın o sınav kalktıgında kursa gitmek zorunlu olucak simulasyon aldırıcaklarmış hepsine zorunlu almayan kapanıcakmış benim aldıgım kurs harıl harıl arıyodu uygun nerden buluruz diye.Direksiyon sınavında bildigin 20 30 saniye degil herkesin dakikalarla sürecegi bir platform gibi birşey hazırlanıcakmış belirli merkezlere yani bizim halkı süründürür böyle şeyler doğrusu bu ama bizim insanımız 20 30 saniyelik sınavdan kalıyor onu nası geçerler çok merak ediyorum.

dcb86
06 Haziran 2013, 16:14
Dua edin sınav kalkmasın o sınav kalktıgında kursa gitmek zorunlu olucak simulasyon aldırıcaklarmış hepsine zorunlu almayan kapanıcakmış benim aldıgım kurs harıl harıl arıyodu uygun nerden buluruz diye.Direksiyon sınavında bildigin 20 30 saniye degil herkesin dakikalarla sürecegi bir platform gibi birşey hazırlanıcakmış belirli merkezlere yani bizim halkı süründürür böyle şeyler doğrusu bu ama bizim insanımız 20 30 saniyelik sınavdan kalıyor onu nası geçerler çok merak ediyorum.
öyle olursa ben baya zorlanırım,kursa git gel 120 km,

Green Arrow
07 Haziran 2013, 05:04
2014e anca başlar o olay öyle her kursa ve her şehre gerekli ekipmanı ve sınav alanını yaratmak basit bir şey değil.

Darkfire
07 Haziran 2013, 05:09
çoktan başladı bile bende alıyorum a2 ehliyet daha yeni ve yazılı sınava girmeden alıcam

cool113
07 Haziran 2013, 09:10
stajyer sistemi gelecekmiş diye duydum. staj süresince ehliyeti olan birinin gözetiminde binilecekmiş araçlara. motosiklette de olurmu bilmem. ehliyet verme sisteminin bencede değişmesi gerekli. iki koyun güdemeyecek kapasitedeki kişilere bedavadan ehliyet veriyorlar. şu anda kızıyor bazı insanlar fakat kazaların büyük çoğunluğu eğitimsiz sürücülerden kaynaklı. ne sinyal verir, lambur lumbur araç sürer, yol ortasında zart diye durur, araç sürerken aheste aheste sol şeritten gidip cep telefonuyla konuşur. hangi sınıf ehliyet olursa olsun en iyi şekilde öğretilmeden trafiğe çıkartılmamalı.

waeder
12 Haziran 2013, 01:34
Evet bende bugün kaydımı yaptırdım. Daha önce sınav vakti geçti 24 ağustos a kaldın demişlerdi dün aradılar B ehliyeti olanlar için yazılı sınav kalktı 27 temmuzda direk direksiyon sınavına gireceksin dediler bakalım inşallah bir aksilik çıkmaz.

TATLIHIZ
12 Haziran 2013, 01:35
A2 ehliyetim var B alıcam haziran 29 da sınav vardı aradılar sınava girmiceksin direk direksiyona geliyorsun dediler.

suatt22
12 Haziran 2013, 03:24
29 sınav vardı ama girmicezmi yani girersekde kayberdesek ne olcak işe bak saçmalık 3 ay beri ehliyeti bekliom yeni kanunla süreler ne olacak acaba

suatt22
12 Haziran 2013, 14:40
yokmu yardım eden

mahir212
12 Haziran 2013, 21:25
Eğer sınava girmek istemezsen girmez 27 Temmuz olması lazım direksiyon sınavına girersin Ağustos ortasına kadar alırsın ehliyetini ama bu daha önceden başka bir ehliyeti olan kisiler icin ilk ehliyet alıyorsan girmek zorundasın sınava :)

rumelian
12 Haziran 2013, 21:52
Yarin bende arayayim kursumu o zaman. Sinava girecegim diye girmedigim ve yaratmadigim stress kalmadi. Hatta sirket yurtdisi santiyesine gondericekti beni, istifa resti cektim! koca sirket sinavimi bekliyor, 30 hazirana ucak bileti aldi :)

Uway
12 Haziran 2013, 22:07
Girmiyorsun.Bizzat kurs ile görüştüm.Onun yalancısıyım

rich5053
12 Haziran 2013, 23:59
Merhaba foruma yeni üye oldum.
Pazartesi kursa A2 almak için başvurdum evrakları teslim ettim. B ehliyetim olduğu için yazılı sınavdan muaf olduğum sadece 27 Temmuzdaki direksiyon sınavına gireceğim söylendi.
İzmir Gaziemir Özel Ege sürücü kursu.

rumelian
13 Haziran 2013, 15:49
Bugun aldigim net bilgidir: Kayidini 1 hazirandan sonra yaptiranlar sinavdan muaf. Ben degilim:(
1 mayistan beri bekliyorum... Hep soylemisimdir bu ulkede herseyi son anda yapacaksin.

suatt22
14 Haziran 2013, 03:36
affeedersiniz ama aklıma gelen bütün küfürleri saymak istiyorum bunu yapanlara birde şöyle olay varmış sınava muaf olanlar kazanamadımmı tekrar tekrara sınva girecekmiş para ödücekmiş işin saçmalığına bakya benim b ehliyetim var madem sınavı kaldırıon komple kaldır insanları uğraştırmaktan zevkmi alıyosunuz serefsizler bunu yapanlar ne kafasıyla yapıolar acaba ayran kafasımı madem yönetmelik değişti ehliyeti almak neden 3 ay sürüo onuda düşüründe 3 ay ehliyet beklemiyelim 1 ay yap adam gibi yap zorlu olsun ama 1 ayda da ver ehliyetimi şerefsizler
im

Aliçooo
14 Haziran 2013, 14:17
Arkadaşlar herkese merhaba. Şu an Ardahan'da ikamet etmekteyim. Bir arkadaşımın C sınıfı ehliyeti var ve A2 sınıfı ehliyet almak istiyor. Bu yeni değişim C sınıfı ehliyet için de geçerli mi. Dün Ardahan'da bir sürücü kursunu aradık motor sınavına da girmesi gerektiğini söylediler. Ayrıca masraf olarak 600 TL sürücü kursuna 400 TL sınav harçları olmak üzere toplamda 1000 TL gibi bir masrafı olacağı söylendi. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi? Saygılar...

suatt22
15 Haziran 2013, 03:07
sayıyırum durmadan abi kulakları çınlasın i lerin

suatt22
15 Haziran 2013, 21:17
olmaz olsun böyle iş

adilku
15 Haziran 2013, 21:32
Bugün görüştüğüm sürücü kursunda 1 Haziran sonrası kayıt yaptıranların yeni yönetmeliğe göre fark sınavına girmeden direksiyon sınavına girecekleri, önceki kayıtlıların motor sınavına gireceklerini söylediler.

onurizm
15 Haziran 2013, 22:12
Sürücü kursuna başvuran arkadaşlar ehliyeti ne zaman alabileceğinizi söylediler mi peki?

adilku
15 Haziran 2013, 22:44
29 Haziran motor sınavı, 27-28 Temmuz direksiyon eski yönetmeliğe göre olacakmış.Ağustus ortası gibi de sürücü belgesi alabileceğiz.

onurizm
15 Haziran 2013, 23:08
Şimdi bende A2 alacağım da sıkıntı şu ki halen dağın başındayız:) Burdan da Ağustos başı gidiş olacak. Acaba burda direksiyona girsek yetişmezse gittiğimiz yerden ehliyeti alabilir miyiz?

serdar_ata
23 Haziran 2013, 17:07
valla arkadaşlar bende b sınıfı ehliyet var evrakları hazırlıyorum banada yazılı sınav artık yok dediler kursta sadece direksiyondan sınav oluncak dediler bakalım yarın tam kaydımı yapıcam

onurizm
24 Haziran 2013, 00:08
serdar_ata bende geçen gün sordum ağustosta olan direksiyona girebilirsin dediler. Sana ne tarihi ne zamana verdiler acaba?

littledevil
07 Temmuz 2013, 21:40
Banada kursdan 27 28 temmuza yetiştirilmeye çalışacaklarına yetişmezse 4 ağustosa girebileceğimi ve de ehliyetimizin yeni olacağı bir de tekrar ehliyet değiştirmek zorunda kalmıyacağımız söylendi

vacco
08 Temmuz 2013, 19:21
Selamün Aleyküm. Benimde ALLAH'A şükür B sınıfı ehliyetim var. A2 almayı düşünüyorum.Ben şimdi başvursam 27 temmuz direksiyon sınavınamı gireceğim eğer öyleyse direksiyon derside alma mecburiyeti varmı? Şimdi başvurmazsam başka sınavlar için kurstan direksiyon dersi almak zorundamı olacağım ve motor sınavına girmek zorunda olacakmıyım?

SULH
08 Temmuz 2013, 21:45
geçen gün bende sordum yeni yasaya göre sadece direksiyon sınavına girilecek dedi oda eylül ayındaymış

AsyMeTRiQue
09 Temmuz 2013, 00:00
Yazılı sınav kalktı evet. Hatta ben kursa 2 gün geç kayıt yaptırsaydım bende sadece direksiyon sınavına girecektim. Kurstan aldığım bilgi buydu. He B ehliyetin var ve araç kullanıyorsan zaten motor sınavı sıkıntı olmuyor orası ayrı. Ancak kurs sahibi tanıdık olduğu için bunun çok makarasını da yaptık. Keşke iki gün sonra kayıt yaptırsaydım dedim. Motor sınavından mı korkuyorsun gibi makaraya sardı :) Hayır dedim direksiyon sınavı süresi uzadı ya daha fazla motora binecektim dedim (motorum henüz olmadığı için her şeyi fırsat biliyoruz tabi :) ) yani söylediği şey öyle 8 duba koyacaklar aralarından geçip gideceksin hadi tamam demeyecekler. Sınav süresinin uzadığını ve bir çok güvenlik hatasında anında sınavın bitirilerek bir sonraki sınavda görüşürüz deneceğini söylüyorlar. :D yani Direksiyon sınavı zorlaştı diyebiliriz. Tamam teorik sınav kalktı ama!!

teknoali
09 Temmuz 2013, 00:07
benim a2 ehliyetim var sadece bende b almak istiyorum . bu olay tam tersi olarak benim içinde geçerli mi yoksa sadece b ehliyeti olupta a2 ehliyet almak isteyenler için mi geçerli ?

AsyMeTRiQue
09 Temmuz 2013, 00:21
Selamün Aleyküm. Benimde ALLAH'A şükür B sınıfı ehliyetim var. A2 almayı düşünüyorum.Ben şimdi başvursam 27 temmuz direksiyon sınavınamı gireceğim eğer öyleyse direksiyon derside alma mecburiyeti varmı? Şimdi başvurmazsam başka sınavlar için kurstan direksiyon dersi almak zorundamı olacağım ve motor sınavına girmek zorunda olacakmıyım?

Aleykümselam. Hayır bu gün kayıt olsan yazılı sınava giremezsin. Temmuz sonundaki sınav için ise kurs ta muallaktaydı. Bu sınava acaba yeni sistem üzerinden girilebilecekmi sorusu onlarda da mevcuttu. Hatta ben direksiyon sınav harcını vereyim dedim şimdiden 50 TL değilmi dedim yok şimdi verme dediler biz arayacağız seni o zaman gelirsin verirsin dediler. Neden dedim. Bu sınava yeni düzenlemelere göre girilecek ise sınav harcı 50TL olmayacak deniliyor. Sınav süresi uzadığından direksiyon sınav harcının da 80 - 100 TL aralığına çıkabileceğini söylediler.

Yani bu demek oluyor ki eğer sınav harcının ücreti yükselirse bu sınav dönemine siz de girebileceksiniz. Çünkü yeni sınav sistemi ücreti alınacak ise yeni sisteme göre B sınıfı ehliyeti olanlar da sınav harcını yatırıp ders almaları durumunda (Yani kursa gitmeleri durumunda) sınava girebilecekler. He ücret artmaz ise sadece Haziran sonunda yazılı sınava girenlerin bu direksiyon sınavına girebileceği anlamına geliyor. Benim kurstaki muhabbetten anladığım bu!

Ayrıca her ne koşulda olursa olsun ders almak zorunlu. Özellikle bu yeni düzenlemeler sonunda ders devamlılıklarının daha sıkı denetleneceği ve belirli bir sürenin altında ders almayanların sınava giremeyeceği yönünde... Yani düzenleme değişse de kursa yazılıp ders alma zorunluluğu söz konusu. Yani Ben kursa kayıt olmadan harcımı yatırıp başvurumu yapayım sınava gireyim gibi bir durum söz konusu değil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:10 ----------

benim a2 ehliyetim var sadece bende b almak istiyorum . bu olay tam tersi olarak benim içinde geçerli mi yoksa sadece b ehliyeti olupta a2 ehliyet almak isteyenler için mi geçerli ?

Şimdi ben kursa gittiğimde beni B ve daha farklı sınıflarda ehliyet alan kişilerle aynı motor dersine soktular. Ben bunu derste hocaya sordum hocam ben B sınıfı ehliyet sahibiyim A2 alacağım ve bu yüzden sadece motor dersinden sınava gireceğim Motosiklet ile ilgili olarak motor dersini ayrı olarak verecek misiniz diye sorduğumda bana sadece şunu söyledi: "Hayır ayrı bir ders yok çünkü motorların çalışma prensipleri aynı. Sınavda sizin önünüzdeki kitapçıkta sorularda 'Motosiklette şu şöyleyse sebebi nedir?' tarzında soracaklar diğer gruplarda 'Otomobilde şu şöyleyse sebebi nedir?' şeklinde soracaklar. Sadece öndeki sıfat değişecek ama cevap ikisinde de aynı olacak! Yani bir gruba 'Motosiklette eğer motor ateşleme yapmıyorsa sorun nedir?' diye sorulur diğerinde 'Otomobilde motor ateşleme yapmıyorsa sorun nedir?' gibi sorulur ikisininde cevabı örneğin 'indüksiyon bobininden gelen kablo çıkmıştır' olur" demişti.

Yani motor sınavının ikisi içinde sadece baştaki sıfatların farklılığı olarak değerlendirilirse evet sizinde B sınıfı için normal şartlarda girmemeniz gerekir. Ancak Değişen sistemle birlikte soru tarzlarında da değişimler olacağını düşünüyorum. Konular daha detaylı sorulabilir... Bu sebeple A2 den B ehliyeti almak isteyenler tekrar motor sınavına girmek zorunda kalabilir. Araştırmak gerek açıkcası... Bir kursa bununla ilgili sormak lazım...

teknoali
09 Temmuz 2013, 00:36
Şimdi ben kursa gittiğimde beni B ve daha farklı sınıflarda ehliyet alan kişilerle aynı motor dersine soktular. Ben bunu derste hocaya sordum hocam ben B sınıfı ehliyet sahibiyim A2 alacağım ve bu yüzden sadece motor dersinden sınava gireceğim Motosiklet ile ilgili olarak motor dersini ayrı olarak verecek misiniz diye sorduğumda bana sadece şunu söyledi: "Hayır ayrı bir ders yok çünkü motorların çalışma prensipleri aynı. Sınavda sizin önünüzdeki kitapçıkta sorularda 'Motosiklette şu şöyleyse sebebi nedir?' tarzında soracaklar diğer gruplarda 'Otomobilde şu şöyleyse sebebi nedir?' şeklinde soracaklar. Sadece öndeki sıfat değişecek ama cevap ikisinde de aynı olacak! Yani bir gruba 'Motosiklette eğer motor ateşleme yapmıyorsa sorun nedir?' diye sorulur diğerinde 'Otomobilde motor ateşleme yapmıyorsa sorun nedir?' gibi sorulur ikisininde cevabı örneğin 'indüksiyon bobininden gelen kablo çıkmıştır' olur" demişti.

Yani motor sınavının ikisi içinde sadece baştaki sıfatların farklılığı olarak değerlendirilirse evet sizinde B sınıfı için normal şartlarda girmemeniz gerekir. Ancak Değişen sistemle birlikte soru tarzlarında da değişimler olacağını düşünüyorum. Konular daha detaylı sorulabilir... Bu sebeple A2 den B ehliyeti almak isteyenler tekrar motor sınavına girmek zorunda kalabilir. Araştırmak gerek açıkcası... Bir kursa bununla ilgili sormak lazım...

aynen yarın ilk işim kursa sormak olacak. mantıken çok haklısınız . teşekkrüler

ceydamer
09 Temmuz 2013, 01:26
Daha yeni girdim. Bu arada B ehliyetli A2 sınavına girmiş bir bayan olarak kopya çekiyorum bile sandı adam

"Bayan ehliyet bırakmışsınız kimlik olarak, yani zaten ehliyetiniz var, başkası adına mı giriyorsunuz siz?" Diye bir soru ile karşılaştım :)
Sorular ise B ehliyeti alan kişi için inanılmaz basit korkmadan gir derim. Sınav başlangıcından sonra ilk iki dakikadan kısa sürede bitirmiştim sınavı, sonra oturdum bir saat bekledim :(
10 tane kop kolay soru soruyorlar. Çantada keklik tiplerden.

özgüryıldız
16 Ağustos 2013, 15:37
peki kaç liraya patlıyo b sınıfına a2 ekletmek

Salih_T
16 Ağustos 2013, 15:53
250 kurs + 60 tl direksiyon harcı + 10 tl sertifika + ortalama 230 emniyet = 550 diyebiliriz...

Camo
16 Ağustos 2013, 15:55
Benim arkadaşım Alacak yazılı sınava girmiyeceksin demişler.Ben 2008 De Motor sınavına girmiştim sadece

nietzsche
16 Ağustos 2013, 15:57
yazılı sınav kalktı. Artık sadece direksiyon sınavı var.

PowerGarage
16 Ağustos 2013, 16:00
Sınava giriyorsun her işlem sıfır ehliyet alıyor gibi oluyor sadece yazılı sınavda a2 motor sınav sorularını cevaplıyorsun trafik ve ilkyardım sorularını cevaplamıyorsun

Salih_T
16 Ağustos 2013, 18:07
Sınava giriyorsun her işlem sıfır ehliyet alıyor gibi oluyor sadece yazılı sınavda a2 motor sınav sorularını cevaplıyorsun trafik ve ilkyardım sorularını cevaplamıyorsun

Yazılı sınav kalktı... sadece direksiyon sınavı var..

erkansy
17 Ağustos 2013, 15:10
E ehliyet ile a2 motor ehlyetını aldık dıyelım,emnıyette harçları ayrı ayrı mı verıyoruz,
E-550 TL harç
A2 motor 200 tl harç mı ödüyoruz birde kart ücreti 101 tl toplam 850 tl mı odemeız gerekıyor, fıyatları kendım yazdım,

Salih_T
08 Ekim 2013, 13:00
B Ehliyete A2 İlavesinin Maliyeti (Ekim/2013 - ANKARA )

Buyruuuunnnn!...

1- Kurs :250,00 TL
2- Direksiyon Harcı : 60,00 TL
3- Sertifika Ücreti : 10,00 TL
4- A2 Harcı : 110,80 TL
5- Başvuru Formu : 1,65 TL
6- Ehliyet Bedeli : 101,00 TL
7- Fotokopi,Ulaşım : 10,00 TL
-----------
TOPLAM 543,45 TL