PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ön fren tutmuyor

doganmizrap
31 Mayıs 2013, 00:34
Selam arkadaşlar bugün 250km bir yol yaptım motorumla. Geri dönerken km saati calismamaya başladı ve ben gelir gelmez ön tekeri söküp km yi çeviren yere baktım sekman sıyırmis yuvasından taktım yerine oturttum sonra ön freni birkaç kez pompaladim teker ve disk yerinde değilken tabi balatalar yapıştı birbirine. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine tornavida ile iterek balatalari açtım tekeri taktım yerine fakat şimdi ön fren yok yani baskı yapmıyor acaba neden? Bir bilgisi olan var mı? Yardımlarınızı bekliyorum...

Samet Ağır
31 Mayıs 2013, 00:36
sisteme hava yaptırmışsın..
ama havanın alınmasını buradan anlatmak öyle zor ki...

yakında olsan yapayım desem daha kolay olur...

serkanADH13
31 Mayıs 2013, 00:37
8,,10 sefer frene bas bırak,,bas bırak,

düzelecektir,
baktın olmuyor,
frenı pompala (bas.bırak,bas..bırak) 10,,15 sefer,
sonrasında basılı tut ve on fren dısc merkezındekı 8 numara anahtar ile hidrolik 1..2 sn boşlasın ve yıne sık,
sonra düzelmesi gerekiyor...

sorun yoktur yani.

doganmizrap
31 Mayıs 2013, 00:45
Belki 100 sefer pompaladim ama yine de basınç yok...

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:42 ----------

8 numara anahtarın tuttuğu pilastik tapalı biyer var ondan mı bahsediyorsun hocam?

Samet Ağır
31 Mayıs 2013, 00:46
işte o yüzden söylüyorum zor diye...bi yerden yağı tutturamazsan sabaha kadar pompalasanda başaramazsın..
tahliye açık dene.pompala bas tahliye aç kapa...açık dene yağı dışarı çıkarken gör,kapat,pompala..v.s v.s...

kendim yapmam lazım ..tarifi hakikaten çok zor..

doganmizrap
31 Mayıs 2013, 00:48
O tahliyeyi yani 8 numara anahtarın tuttuğu plastik tapalı yeri komple çıkardım yerinden ama oradan yağ gelmedi hiç...

serkanADH13
31 Mayıs 2013, 00:49
SAMET abinin anlattığı gibi,

ÜST hidrolik haznesinide kontrol et istersen,
boşalmışta olabilir.

doganmizrap
31 Mayıs 2013, 07:39
Haznede hidrolik full... Bugün iş çıkışı biraz uğraşıcam yine bakalım bi şekilde olacak bu...

doganmizrap
31 Mayıs 2013, 19:14
Samet abi ve serkan teşekkür ederim hallettim aldım havasını ...

Samet Ağır
01 Haziran 2013, 17:05
hadi bakalım..başardığına göre bir başkasına buradan tarif et ..:pl:
ne demek istediğmi anlamışsındır sanırım..gözün aydın...:cat:

Okan Sinan Ocan
01 Haziran 2013, 17:17
Genç kardeşlerim,

Kaç kere yazmışlığım var , bazı şeyler forumda anlatılır bazıları anlatılmaz. Sübap ayarını burada anlatın , yanlış olursa en fazla makina kırılır ama fen havasının alınması yanlış yapılırsa kırılacak şey kemiklerdir.

Fren havasının alınması deneyim ve dikkat isteyen bir iştir. Yanlış yapılması halinde ölüme varan sonuçları olabilir.

Bu nedenle bu tür şeyleri burada anlatmayınız, bilenler çevrelerindeki insanlara uygulamalı olarak göstersinler. Maazallah birilerinin sebebi olur vicdan azabı çekerisiniz.

Sevgilerimle

doganmizrap
01 Haziran 2013, 20:36
Mekanik olarak bu işlerden anlayan bir insan çok rahat yapabilir bence... Tabiki hiç anlamayan bir insanın yapmaya çalışması bence de yanlış ama ben bu tarz ufak tefek şeyleri kendim halledebiliyorum... Fren havasını almayı ilk defa öğrendim ama bence basit bir olay!