PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön teker yalpalıyor?

Uffie
29 Mayıs 2013, 00:44
Arkadaşlar merhaba..

Mondial 125 Zn scooter kullanıcısıyım.Bir kaç gün önce motoruma bindiğimde ön tekerin yalpaladığını farkettim.Herhangi bir kaza bela gibi bir durum söz konusu değil çok şükür.Burada ve başka forumlarda da arattım fakat tatmin edici bir sonuca ulaşamadım.Özellikle hızlanmalarda,yollardaki engebelerde vs. Gidon elimden kaçacak gibi oluyor.Ön freni sıktığım zaman ön taraf gezinmeye başlıyor.

Ön fren diskim eskimiş gibi..Diskin en dış kısımları yavaştan kararmaya başlamış durumda.Bunun bir etkisi olabilir mi? Yoksa rulmanlardan kaynaklı bir sıkıntı mı var? Jantlarım telli olmadığı için akort gibi bir durum söz konusu değil.Ayrıca jantta görebildiğim kadarıyla bir hasar da yok.

Güzel ülkemin dahi motor tamircilerine gitmek istemiyorum.Çok mecbur kalırsam da sorununun ne olduğu hakkında bir fikir edinip o şekilde gitmek istiyorum çünkü motor ustası adı altındaki motor kasaplarına güvenmiyorum.

Kısacası problem ne olabilir?
İlk etapta kontrol edilmesi gereken,dikkat edilmesi gereken parçalar nelerdir?Ne yapmam gerekir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,iyi geceler.

MaMi_33
29 Mayıs 2013, 00:49
tekerinde balans yok demi

beko12345
29 Mayıs 2013, 00:55
Bendede mondial 150 mash ayni sîkînti bendede var , ama benim bazen oluyor o gezme olayi gidonu tutuyorum lastigi oynatiyorum bosluk yok ama nedense yolda bazen on lastik yuruyor anlayamadim sorunu ?

35emre35
29 Mayıs 2013, 01:07
janttaki yada gidondaki rulmanlarınızın değişim zmanı geldi muhtemelen

Uffie
29 Mayıs 2013, 01:15
tekerinde balans yok demi

Hocam balans derken? Otomobillerdeki gibi bilgisayarlı bir ayar mı yapılıyor biraz açabilirmisiniz?
@35emre35
Hocam problem rulmanda değilse nerede olabilir? Ki bana da rulman gibi geliyor ama?