PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlanlarda sizce hangi yaklaşım doğru?

metci
26 Nisan 2013, 13:16
Arkadaşlar herkese selamlar...
Malum 2. el araç ilanlarını sık sık inceliyoruz hepimiz... Zaten ben forumun gediklisi oldum 4 senedir motor bakıyorum :)

Bahsettiğim durum şu...
Mesela 2011 yılında Honda CBR 250R ilk çıktığında sanırım 8.810 TL idi...2011 yılı boyunca bu fiyattan satıldı.
Ancak şimdi aynı motosikletin sıfır fiyatı 10.300 TL... Dolayısı ile 2. el ilanları 8500-9000 civarında...
Yani arkadaş almış 2011 yılında 8810 liraya motorunu, şimdi açmış ilanı mesela 9000 liradan...
İlanda soruyorum 2011 model için; sahibi "sıfırı 10300 lira ben tertemiz motoru 9000-9500'e veriyorum" diyor...
Bana 8810 liraya aldığı motoru 9000-9500'e satması abes geliyor.
İlan sahibine göre de sıfırı 10300 olan motoru 7500'e vermek abes geliyor...
Sizce olması gereken nedir?

NOT: Herkes malına istediği fiyatı koyar vs demeyin lütfen... Elbette herkes istediği fiyatı koyar ancak bunun bir doğrusu olmalı...

DEISIS
26 Nisan 2013, 13:25
Ticaretteki yegane kurallardan biri:

"MAL MÜŞTERİYE SATILIR"

Biz burada ne desek boş. Fiyatı alıcılar belirler.

Alıcısını bulduktan sonra 10300 liraya satması bile bir beis ifade etmez.

Bana göre mi: Satıcı haklı malın sıfır fiyatı yükselmiş o da yüksek tutup

kar etmek ister. Her satıcı gibi. Velev ki ticaret yapmıyor olsun..

Siz ben onlar farketmez. Biz olsak da aynısını yapardık,yapıyoruz,yaparız,yaparlar.

acayüp
26 Nisan 2013, 13:28
Bu tamamen olayın neresinde olduğunuza bağlı. Sanırım şuanda alıcısın :) hele al sonrasında bir daha konuşuruz :P

takendy
26 Nisan 2013, 13:29
Honda'nın her zaman ki olayı,

bakınız , 2007 yılında 17.000 den satılan 1100 xx ler halen aynı fiyat,
bakınız afr. twin vs.

metci
26 Nisan 2013, 13:29
Bu tamamen olayın neresinde olduğunuza bağlı. Sanırım şuanda alıcısın :) hele al sonrasında bir daha konuşuruz :P

Zaten alıcı olduğum için kendi dediğim mantıklı ama satıcı olsam şimdi 10300 olan motoru 7000'e vermek ister miydim diye aklıma gelmedi değil :) O sebeple sordum :)

kurubuz
26 Nisan 2013, 13:31
Tenere bakıyorum. Sıfırı 22000 tl , ikinci eli 19000 TL :) .. Alan salak varmıdır bilmiyorum. :)

Tİme_shİft42
26 Nisan 2013, 13:52
Oğlum bak git diyecez o ilanlara :queen::queen::queen:

Satıcıya sorarsın neden fiyatı yüksek tutuyon diye sıfır fiyatını gösterir sana yok plakası yok extrası

Git o zaman sıfır al deyi verir

O zaman verilecek engüzel cevap

Oğlum bak git demek olur :cherry:

emocan
26 Nisan 2013, 13:54
rayiç bedel kavramı bu yüzden vardır.
rayiç bedeller o an bir ürünün piyasa fiyatıdır.
2011 yılındaki döviz kuru , o günden bu güne enflasyon, teknoloji ,grenaj değişikliği , arz talep vs. hepsi fiyatta etkilidir.
biz mesela sadece kuru inceleyelim .
2011 dolar kuru 1.55-tl . 8810-TL = 5.683-usd
2013 dolar kuru 1.80-tl 9000-TL = 5.000-usd

Görüldüğü üzre 2011 yılında 8810-tl den aldığı bir motoru 2013 yılında 9.000-tel den satarsa tl bazlı sıfırından pahalıya satmış gibi gözükürken aslında 500-usd ucuza vermektedir.

Sıfır fiyatlarını kıyaslayalım : 2011- 8.810-TL kur 1.55 = 5.683-usd
2013- 10.300-TL kur 1.80 = 5.722-usd ( 11 usd fark var okadar da artmamış he :) ) 2012 yılı enflasyon %6. onu uygulasak bile 6.024 usd olması gerekirdi.

Mengu16
26 Nisan 2013, 13:57
Birileri çıkar, faiz haramdır der, paradan para kazanmak olmaz der ama Bi motorun sıfır fiyatı yükseldi diye ikinci elinin fiyatını yükseltmek faiz almak değil de nedir ? Hondacılar duysun sesimi, haram iş yapmayın beyler indirin fiyatları :queen:

Sinan Er
26 Nisan 2013, 14:04
Döviz kuru örneği oldukca açıklayıcı olmuş.

acayüp
26 Nisan 2013, 14:27
Şimdi düşününki motorunuzun üzerinden kamyon geçti pert oldu motor. Trafik sigortasının size vereceği parayı bugünki sıfır fiyatından yıpranma ve yaşlanma düşereki yoksa 5 yıl önceki sıfır fiyatından yıpranma yaşlanma düşerek vermesini istersiniz. ???
Eğer hak geçmesin benim motorum 5 yaşında tabiki 5 yıl önceki fiyattan hesaplanmalı derseniz bu ilanlarada tepki vermekte haklısınız. Yok olmaz kardeşim şu günkü fiyatı ne ise ondan hesaplanmalı derseniz hiç ses etmeyin :)

Ben hiç alırken çok uyguna aldığım için aynı şekilde uyguna satıyorum şeklinde bir ilanla karşılaşmadım :)

metci
26 Nisan 2013, 14:39
Şimdi düşününki motorunuzun üzerinden kamyon geçti pert oldu motor. Trafik sigortasının size vereceği parayı bugünki sıfır fiyatından yıpranma ve yaşlanma düşereki yoksa 5 yıl önceki sıfır fiyatından yıpranma yaşlanma düşerek vermesini istersiniz. ???
Eğer hak geçmesin benim motorum 5 yaşında tabiki 5 yıl önceki fiyattan hesaplanmalı derseniz bu ilanlarada tepki vermekte haklısınız. Yok olmaz kardeşim şu günkü fiyatı ne ise ondan hesaplanmalı derseniz hiç ses etmeyin :)

Ben hiç alırken çok uyguna aldığım için aynı şekilde uyguna satıyorum şeklinde bir ilanla karşılaşmadım :)

O zaman şu fiyatlar ve zam politikası ile 2. el almak saçma oluyor.
Şimdi 10.000 TL'ye sıfır araç alayım 2 sene sonra 10000'e geri satarım nasılsa sıfırı 12000 olur o zamana kadar :P

Arda_Karaca
26 Nisan 2013, 14:41

Veya ev satıyorum. Aldığımda 65.000 liraydı şu an 165.000 lira değeri ama ben içinde oturdum 55.000'e vereceğim demiyor kimse :P.

DEISIS
26 Nisan 2013, 14:51
Birileri çıkar, faiz haramdır der, paradan para kazanmak olmaz der ama Bi motorun sıfır fiyatı yükseldi diye ikinci elinin fiyatını yükseltmek faiz almak değil de nedir ? Hondacılar duysun sesimi, haram iş yapmayın beyler indirin fiyatları :queen:

Kaybetme Riski olmaksızın Paradan para kazanmaya faiz denir hocam.

Bahsedilen duruma ise ticaret denir. Ortada bir meta var çünkü.

Ama oradan oraya bağlamışsınız ya olayı sizi tebrik ederim:mrgreen:

Mengu16
26 Nisan 2013, 14:57
Kaybetme Riski olmaksızın Paradan para kazanmaya faiz denir hocam.

Bahsedilen duruma ise ticaret denir. Ortada bir meta var çünkü.

Ama oradan oraya bağlamışsınız ya olayı sizi tebrik ederim:mrgreen:
Risk olursa daha kötü aslında, çünkü kumar oluyor para ile para kazanmak için risk almak.

mücahit_89
26 Nisan 2013, 15:22
arkadaşıma 2011 yılında 3650 anahtar teslim cbf 150 aldık yıl oldu 2012 sonu cbf oldu 4800,

şimdi burda empati yapın kendinizi koyun yerine cbfin sıfırı 4800 2. elleri 4 bin civarı, siz kaça satardınız?

bence çok normal bir durum bunu gidip honda yetkililerine söylemek lazım:)çünkü hondanın artık borsası kurulacak:queen:

bu işler şans işi biraz da mesela zamanında 3.100 e aldığım 2009 model cbfi 10bin km kullandıktan sonra 3600 e sattım işte hep bu fiyat artışı yüzünden:)gidipte ben 3'e aldım diye 2.500e satmak ne kadar mantıklı...

eski araba piyasasından hiç bahsetmeyelim o zman;millet araba alırdı 10 sene binerdi sonra karla satardı:)

velhasıl bizim arkadaşa cbf alırken 10-15 tane sıfır cbf alıp stok yapsaydık deli para kazanırmışız:queen:

DEISIS
26 Nisan 2013, 15:39
Risk olursa daha kötü aslında, çünkü kumar oluyor para ile para kazanmak için risk almak.

O konu İslamda KUMAR bahsi olarak extra olarak geçer. Onun meselesi farklı.

Yani FAİZ haramdır + KUMAR haramdır. :cat:

“Ey iman edenler! İçki, kumar, tapmak için dikilen taşlar ve fal okları ancak şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz. Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?”( Mâide, 5/90, 91)

Yazının Devamı: http://www.kunfeyekun.org/forum/dini-sorular-cevaplar/kumar-nedir-islam8217a-gore-hukmu-nedir-7743/#ixzz2RZJy85YO

iptaluyelik02
26 Nisan 2013, 16:10
Arkadaşlar herkese selamlar...
Malum 2. el araç ilanlarını sık sık inceliyoruz hepimiz... Zaten ben forumun gediklisi oldum 4 senedir motor bakıyorum :)

Bahsettiğim durum şu...
Mesela 2011 yılında Honda CBR 250R ilk çıktığında sanırım 8.810 TL idi...2011 yılı boyunca bu fiyattan satıldı.
Ancak şimdi aynı motosikletin sıfır fiyatı 10.300 TL... Dolayısı ile 2. el ilanları 8500-9000 civarında...
Yani arkadaş almış 2011 yılında 8810 liraya motorunu, şimdi açmış ilanı mesela 9000 liradan...
İlanda soruyorum 2011 model için; sahibi "sıfırı 10300 lira ben tertemiz motoru 9000-9500'e veriyorum" diyor...
Bana 8810 liraya aldığı motoru 9000-9500'e satması abes geliyor.
İlan sahibine göre de sıfırı 10300 olan motoru 7500'e vermek abes geliyor...
Sizce olması gereken nedir?

NOT: Herkes malına istediği fiyatı koyar vs demeyin lütfen... Elbette herkes istediği fiyatı koyar ancak bunun bir doğrusu olmalı...

bunun yanlış olduğuna nasıl karar verdin? :)
olması gereken şudur,malı piyasaya arz edersin,alıcı talep eder,mal çoksa alıcı azsa fiyat düşer,alıcı çoksa mal azsa fiyat yükselir.Sonuçta fiyatı arz-talep dengesi belirler,etik ya da romantik yaklaşımlar değil..

ramizan83
26 Nisan 2013, 16:44
Şu çin mallarıda böyle olsada ticaret tavan yapsa,,,
sıfırını alırsın beşe ikinci elini satartın 2ye3 onuda satabilirsen

MBHoro
26 Nisan 2013, 16:51
evet savaskayan'ın dediği doğru arz-talep diyoruz buna.. burda konu etik olması değil bencede.. ticari malın değer kazanması ya da kaybetmesi

ferdinandd
26 Nisan 2013, 16:58
Abi benim param ve tercihim belli ise, karşımdakinin kaça sattığının pek önemi kalmıyor :) O fiyata alana kadar almam olur biter. Yani satan kadar sende özgürsün :)

Başlangıç motosikleti olarak veya motosikletini elden çıkarıp model bakınıyor durumdaysan 2. elde işin zor çünkü biyerden sonra pes edersin ve karşındakine haketmediğini düşünsende bi şekilde yaratıp o parayı verirsin :/

Bana göre başta en az motosiklete ayırdığınız para kadar kenarda paranız olmalı bu değişmez kural.

Fiyat politikasına şahsi bakış açımsa şudur:

Güncel "0" km fiyatı üzerinden, ciddi kaza bela görmemişse her bir yıl yaşlanmışlık adına %10 düşülmeli (firmanın deposunda dursa bile!)

10.300 olan CBR fiyatı 2011,2012,2013 yıllarında hayattaydı ve bu yılları yaşadı...

1300*3=3900

10300-3900= 6400 TL, bu fiyatlara almakta satmakta mantıksız değil bence :silent:

Ki direk nakit alan bayiler veya bunun gibi galeriler bu tür bi hesap yaparlar, üzerine makkaj kusurlarını, detay kullanım hasarlarını keserler... ... bu böyledir

Kendi zevkine uygun ekstra aksesuarlar eklemişsen, ya bu aksesuarları ustaya götürüp söktürtüp ilanlar açar satmaya çalışırsın

veya bu zahmete ve söktürtme masraflarına sattığım kişi katlansın diyorsan makul bi fiyata verirsin göz yumulabilir bi zahmet, katlanılabilir bi zaman kaybı olur sadece :silent: Tercihim hiç eklenti olmaması :cat:

Ne desek boşş, isteyen istediğini yazıyor abi memleket efsanelerle dolu, saygımız sonsuz :mrgreen: Bu yüzden "0" km çoğu zaman en mantıklı tercih, bence bu yaklaşım doğru :cat:

http://m1304.hizliresim.com/18/u/mgmru.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Birine %10 1yıl için çok geliyor, 10.000 liramı sana vereyim ver CBRını 1 yıl kullanayım 1300 lira para vereyim geri verdiğimde 10 liramı geri alırım diyorum. 1300 liraya koskoca 1 yıl harciycakmısın motosikletimi diyor :mrgreen:

Ya ne farkı var allah aşkına, sen harcadın ya düş işte :mrgreen:

NoMotorNoCry
26 Nisan 2013, 17:22
Ohooo siz bide dl650 fiyatlarını görseniz.4 sene önce cbf150'yi satıp dl650 almayı düşünüyordum.Yani nerdeyse 4 senedir dl650 piyasasını takip ederim.4 sene önce 13 bin TL olan 2005 model dl650 , şimdi yine 2005 modeline daha fazla kilometiresi olana 15 bin TL istiyolar.Sıfırı 4 senede 20 bin liradan 28 bin liraya fırlayınca fırsatçı ikinci el sahipleri hemen fiyatları şişirdi.

Yanagisawa
26 Nisan 2013, 17:30
Ticaretle ilgili bir hikaye vardır ben onu naklediym siz konunun neresindeyseniz ona göre pay biçin :)
Kayserili tüccar yıllardır oğlunu yanında yetiştiriyormuş ve bir gün oğlunun artık piştiğine inanıp onu sınamak için oğluna seslenmiş Aliiii 2 kere 2 kaç eder demiş ? Aliden gelen cevap netmiş alırkenmi,satarkenmi baba demiş !!!
ticaret ve serbest ekonomi böyle bişeydir tamamen arz talep meselesidir.

chemical
26 Nisan 2013, 17:50
Sen 2012 yılında gramı 103tl olan altını aldın sene 2013 oldu altının gramı 83tl ye düştü satarken diyomusun ben 103 ten aldım siz 103ten bozun. Ya da tam tersi bu gün gittin altın aldın 83 liradan seneye gine 100 lira oldu dermisin 83ten bozun. Sizin söylediğiniz konuda etiklik gibi bir kavram yok bunun adı ticaret alırkende satarkende riski var. Kimse sıfırı 10300 neyse olan motoru 7500e satmaz 8000e sıfırını almış olsa bile. CBR600f ler 14binliraydı zamanında üstünden 7 sene geçti hala 12-13 liraya satıyolar, vfr800 aynı şekilde devam... şimdi zamanında 600f almış adam sizin hesabınıza göre yılda %10 amortisman bedeli olsa 7 senede sen hesap eder cbf150 parasına vermesi lazım:) yapmayın arkadaşlar sıfır motor alıyosun bi dünya para bayılıyosun 2000km yapıyosun 10binliralık motoru 7 ye ver diyosun avrupada olur ama burası türkiye sahibinden den arayanların %80i çakal.

rs_guven
26 Nisan 2013, 18:06
O zaman ne yapıyoruz? En yakın Honda bayisine gidiyoruz.
Fiyatına önemsemeden bir model alıyoruz. Parayı veriyoruz.
Yıllarca biniyoruz, vuruyoruz kırbacı. Sıkıldığımız zaman, karla satıyoruz. Sonra gidip bir sıfır Honda daha alıyoruz.
Böylece sürekli bedavaya süper motosikletler kullanıyoruz. Gerçekten mantıklı geldi bana.

agilty
26 Nisan 2013, 18:07
yani kardeşim biraz saçma olmuş açtığın konu. mesela ben arsa alıyorum yalovadan yada x bir şehirden 10 bin tl ye nasıl olsa ilerde burası büyücek arsanında fiyatı artıcak mantığıyla e şimdi 10 sene sonra o arsa 50 bin tl etse ben 10 bine satarmıyım. tabikide hayır. aynı mantık... motorların vergileri yükseldikten sonra motor alanlar çok kar etti mesela adam 8 sene önce 9 bin tl ye aldığı motoru şuanda 10 bin tl ye satıyor bkz kawasaki er6n.

rs_guven
26 Nisan 2013, 18:35
Arkadaşlar arsa ev gibi saçma örnekler vermeyin lütfen.
Neden mi saçma? Arsa kullanılmayan, yani yıpranma payı olmayan şeyler. Zaten sürekli değer kazanır. Bu gayet normal.

metci
26 Nisan 2013, 18:41
yani kardeşim biraz saçma olmuş açtığın konu. mesela ben arsa alıyorum yalovadan yada x bir şehirden 10 bin tl ye nasıl olsa ilerde burası büyücek arsanında fiyatı artıcak mantığıyla e şimdi 10 sene sonra o arsa 50 bin tl etse ben 10 bine satarmıyım. tabikide hayır. aynı mantık... motorların vergileri yükseldikten sonra motor alanlar çok kar etti mesela adam 8 sene önce 9 bin tl ye aldığı motoru şuanda 10 bin tl ye satıyor bkz kawasaki er6n.
Arsa-ev ile kıyaslarsanız elbette saçma gelebilir...
O zaman ben 2 senede bir sıfır motosiklet alayım, 2 sene sonra zamlanınca aldığım fiyattan, hatta kar koyarak satayım, e bu da pek mantıklı gelmiyor...
Bence buradaki sıkıntı sıfır araç satan firmaların her sene 1000-2000 lira zam koyması.
Haliyle 2. el pazarı karışıyor...

bunun yanlış olduğuna nasıl karar verdin? :)
olması gereken şudur,malı piyasaya arz edersin,alıcı talep eder,mal çoksa alıcı azsa fiyat düşer,alıcı çoksa mal azsa fiyat yükselir.Sonuçta fiyatı arz-talep dengesi belirler,etik ya da romantik yaklaşımlar değil..
Zaten hangisinin yanlış olduğuna karar veremedim, alıcı olarak kendi mantığımı ve satıcının düşündüğü mantığı yazdım :)
Dolayısı ile de herkesin ne düşündüğünü öğrenmek için konuyu açtım Savaş abi, saygılar...

kasta37
26 Nisan 2013, 19:08
Çok büyük bi mantık hatası var