PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Maruti ile takas yapsam mı ki?

amaninmb
24 Nisan 2013, 12:13
Bilirsiniz. Tipik motor kullanıcısıyım ve Kullandığım Honda Fizy var... Türkiye'nin en çok araba satan diye reklamlarını duyduğumuz ama benim nasip kısmet dediğim web sitesinde ararken SUZUKİ MARUTİ ' yi buldum.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-suzuki-ayagini-yerden-keser-120332542/detay/

ve sordum Honda Fizy ile takas edermisiniz diye. Oda olur + nakit vs diye konuşuldu tabi son sözü söylemedik.
Sizce Mantıklımı?
Ki motor bilirsiniz yaz - kış olmuyor...
Birde hanım falan derken arabaya geçsekmiki diye.

Murat 48/30
24 Nisan 2013, 12:28
Altınızda amsrafsız motor mevcut ve bu aracın masrafı illaki çıkar kanımca :)

amaninmb
24 Nisan 2013, 12:35
illaki çıkar biliyorumda. Yaz - kış motor olmuyor :) Bu fiyatada bunu bulunca hopladım.
Konya-Finike arası uzun gitmeye değermi yada Finike'de olan varmı :)

acayüp
24 Nisan 2013, 13:10
Bende aynı soru ıcındeyken subaru vıvıo aracla karsılastım kafamda bınbır soru ıle supheyle aldım arabayı. 6 aydır kullanıyorum ve bu aracı aldıgım ıcın cok mutlu ve memnunum.
Marutı daha kolay bır arac subaruya gore . Yazın yıne motorumla dolasıcam fakat bu aracı uzun yıllar satacagımı sanmıyorum . Cok ısımı gordu uzun kısa bıcok yol gıttım . Dısarıdan gorundugu gıbı degıl . Sevımlı rahat ve cook ekonomık araclar . 150 cc scooter la aynı yakıtı yakıyorum :). Lpg takanlar bugunku rakamlarla 10-12 kr. Yakıyor ama ben lpg taktırmayacagım bu halı benı memnun edıyor ( 20-22 kr ) .
Arac duzgunse fazla dusunmeyın derım .

hisvarlar
24 Nisan 2013, 13:38
Motoru sağlamsa ve arabayada ihtiyacınız varsa alınır. Aracı alırken hararet yapmamasına, soğutma sisteminin sağlam olmasına ve motora bakın yeter. Kalanı basit işler, sonradan halledilir.

savica
24 Nisan 2013, 14:33
ben suzuki maruti sahibiyim, yaklaşık 6 ay önce aldım, aldığm nedenleri ise seninkileriyle aynı; motorla yaz-kış olmuyor ayrıca evliyim ve bir kızım var. Herhangi bir sorun varsa yarımcı olmaya çalışırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:20 ----------

İlana baktım. Sonuçta 19 senelik araba, masrafı illaki olacak fakat alırken baktıracağın yerler değişmesi pahalı ve zahmetli olan yerler; silindirlerin kompresiyonu ölçtür(yağ yakma sorunu var mı yok mu yani rektefiye istiyor mu istiyorsa ıvır zıvırla 2000 tl'ye patlar),soğutma sisteminde hararet, su eksiltme var mı, ön takım ne durumda ve vites geçişlerde bir sorun yoksa alınır. Bunlardan büyük masraf çıkabilir öbürler ıvır zıvır. Ben mesela alırken 2000 modelini uyguna buldum fakat kimseye göstermeden aldım, sonuç; ön takım ve arka amortisörlere yaklaşık 500 lira gitti, soğutma sisteminde değiştirmediğim yer kalmadı, beni idare ediyor ama üst kapak contasından soğutma suyu azar azar eksiltiyor ona da bir 350 lira gidecek. Ama yine de pişman değilim çünkü bu paraya alınacak en iyi araba ayrıca parça sıkıntısı da yok.

serdar1547
24 Nisan 2013, 14:48
motor tabiki tek başına yetmiyor çünkü kışın kullanması eziyet oluyor üstelik ailece de binilmiyor araba düzgünse alırsın ilerleyen zamanda durumun müsait olursa yine istediğin motoru alırsın...benim de araba var yalnız yılın 8 ayı yatıyor dört ay ya binerim ya binmem...uzun yolda ve ailece arabayı kullanıyorum birde aşırı soğuk ve yağışlı havalarda arabayı kullanıyorum diğer zamanlarda hep motor kullanırım.

amaninmb
24 Nisan 2013, 15:10
Konuşmalarımız:

Birde hocam;

-Araç sıkıntısız Konya'ya gelirmi?

-Motorunda sıkıntı varmı?

-Vize'den neden geçmedi birde.

-Bunların haricinde kaza , çarpma vs varmı

Hayırlı Günler.

sondan başlıyayım

- kaza değişen kesinlikle yok, keyfi 1,5 yıl önce kendim boyattım aynı rengine sadece dışından (ufak tefek çizikler yine oldu )

- aldığımda araç kötü durumdaydı ve vizesi yoktu, komple yaptırdıktan sonra ha bu gün ha yarın derken yapılmadı, yani vizeye girmedi, vizeden geçmeyecek bir sıkıntısı yok (hafif kusur muhakkak her araçta çıkar)

- Motoru 1,5 yıl oldu yapılalı daha ciddi bir yol yapmışlığı yok

(Bu haliyle 2 defa Burdur , 4-5 sefer Antalya ya 2 defa serik'e gitti en uzun yolları bunlar )

- ilanda belirttim iki lastik sıfırlıyacağım daha alınmadı (birinde alacak karşılığı alınacak alınmazsa fiyattan düşerim iki lastiği, bir de aküsü değişşe iyi olucak onuda halledeceğim.

- araç uzunyola gider çokta keyiflidir. tüpü yok ama kmde maximum 250 krş yakar (tüplü şahin doğan v.b. kadar yani, kısmet olur alırsan, en kötüsü yolda polis çevirirse (kısmet çevirmesin ) maximum 62 TL vizesizlikten ceza yazıp, iki hafta yaptırmak için süre verir. ama aracım heryere gider sıkıntısı yok.

-bir de araç resimlerde göründüğü gibidir. Süper olmasını bekleyip beklentiye girme

başkaca soracağın şeyleri cevaplarım (aklına takılan varsa sor )

hisvarlar
24 Nisan 2013, 15:28
Kaza değişen kesinlikle vardır, boyada keyfi olmamıştır. Kimse 4 bin liralık aracı keyfi boyatmaz, elbet rahatsız eden bir kusur vardı ki boyandı. ANCAK bu yaştaki bir araçta kaza boya değişen olmasıda çok normal. Bunun dışında adam güzel açıklamış durumu, iyi bir motor ustasına gösterildikten sonra alınmayacak araba değil.

savica
24 Nisan 2013, 15:31
sondan başlıyayım

- kaza değişen kesinlikle yok, keyfi 1,5 yıl önce kendim boyattım aynı rengine sadece dışından (ufak tefek çizikler yine oldu )

- aldığımda araç kötü durumdaydı ve vizesi yoktu, komple yaptırdıktan sonra ha bu gün ha yarın derken yapılmadı, yani vizeye girmedi, vizeden geçmeyecek bir sıkıntısı yok (hafif kusur muhakkak her araçta çıkar)

- Motoru 1,5 yıl oldu yapılalı daha ciddi bir yol yapmışlığı yok

(Bu haliyle 2 defa Burdur , 4-5 sefer Antalya ya 2 defa serik'e gitti en uzun yolları bunlar )

- ilanda belirttim iki lastik sıfırlıyacağım daha alınmadı (birinde alacak karşılığı alınacak alınmazsa fiyattan düşerim iki lastiği, bir de aküsü değişşe iyi olucak onuda halledeceğim.

- araç uzunyola gider çokta keyiflidir. tüpü yok ama kmde maximum 250 krş yakar (tüplü şahin doğan v.b. kadar yani, kısmet olur alırsan, en kötüsü yolda polis çevirirse (kısmet çevirmesin ) maximum 62 TL vizesizlikten ceza yazıp, iki hafta yaptırmak için süre verir. ama aracım heryere gider sıkıntısı yok.

-bir de araç resimlerde göründüğü gibidir. Süper olmasını bekleyip beklentiye girme

başkaca soracağın şeyleri cevaplarım (aklına takılan varsa sor )

Kaza değişen kesinlikle yok diyor...Allah aşkına 19 senelik arabada kaza ve değişeni olmayacaksa hangi arabada olur :D
Ben şahsen kesinlikle muayenesiz araba almam,arabaya muayene yaptırsın ve fiyatına eklesin sen de o şekilde alırsın.

amaninmb
24 Nisan 2013, 15:41
Kaza değişen kesinlikle yok diyor...Allah aşkına 19 senelik arabada kaza ve değişeni olmayacaksa hangi arabada olur :D
Ben şahsen kesinlikle muayenesiz araba almam,arabaya muayene yaptırsın ve fiyatına eklesin sen de o şekilde alırsın.

:) şimdi o polemiğe girmeyelim.
babamda 93 model skoda var 85binde ve vuruğu kırığı yok :)
Oldumu arada olur :)

yahu ben böyle görmek istiyorum içime kurt düşürme :)
tmm konuşayım bakalım vize konusunu...

ve aldıktan sonra bin lira masrafı gözden çıkarıyorum zaten o yaşta o fizikte o endamda araba için. :)
Düşünüyorumda benim Fizy'i bu fiyatlara verebilmem için bu şart :)

- motor durumu nasıl? (rekefiye istiyormu yani)

-Soğutma sisteminde hararet varmı?

-Ön takım nasıl

-vites geçişleri ne durumda

yine sondan başlayayım 33 yaşındayım. Özel bir hukuk firmasında çalışıyorum.(Av. Atilla Sözbir ile birlikte)

-araç 19 yaşında çürük yok, kaporta galvanizli saç, değişeni olmadığını söylemiştim.

-vites geçişleri çok yumuşak, dreksiyon hidrolik değil ama çok yumşak oda

- Öntakım Belki vizeye gitmeden bir elden geçebilir, sağa sola çekmesi yok.

- hararet yapmıyor kesinlikle

- Şu an motor ile ilgili sıkıntısı yok, tahminim bu kullanımla 1,5 2 sene daha rahat binilir.

Sorman da bir sıkıntı yok dilediğin kadar sor, müsait oldukça cevaplarım

savica
24 Nisan 2013, 15:54
İstiyorsan o avukatın adını sil,buraya yazmaya uygun olmayabilir.
Şimdi hocam istisna kaideyi bozmaz, 19 senelik arabaların yüzde kaçı kazasız? :wiinkk:
Kaporta konusunda haklı olabilir çünkü bu arabalar gerçekten galvanize ve kolay kolay çürümezler.
Herhangi bir büyük sorunu yoksa 1000tl ile bu arabayı çok güzel hale getirirsin.

acayüp
24 Nisan 2013, 15:58
Muayene konusu sıkıntılı. 100 tlye hallolucak dıye gıdersın adamlar ontakımda bosluk var , amortısorler dengesız , frenler sorunlu vs vs sıralar onları yaptırmanı ıster 100 tl lık ıs cıkar 1000 tlye.

amaninmb
24 Nisan 2013, 16:00
:) sürem bitmiş. Bir adminden el atmasını kakalamasını rica edeceğiz artık.
ctrl-c ctrl-v yapınca akşama kadar (dergi dizgi tasarımlarında)
isim soyisim vs kaçıyor arada.

heyt be böylemi düşünüyorsun. Bakalım bakalım. vize işinide bir konuşalımda ona göre karar vereceğiz artık.
Ve sanada sorayım hacım;
-en son kaçı gördün :)
-kawasakimi bu
-abi bunun yerine araba alsaydın :)

neyse laubali olmayalım

-uzun yolda güven veriyormu?
-ciddi en son kaçta savurma veya yanından tır geçince zorluyor. (Bis'e binmiştim de tır mır sinek geçse rüzgar yiyor neredeyse vıııızzzz. birde bis'lerde motor arkada ya virajlara hafif hızlı gir Porsche gibi atıyordu hayvan)
-ve fiyat normal mi?

Tolga Can
24 Nisan 2013, 16:36
Gelsin benim motoru alsın ama çin :D

savica
24 Nisan 2013, 16:40
:) sürem bitmiş. Bir adminden el atmasını kakalamasını rica edeceğiz artık.
ctrl-c ctrl-v yapınca akşama kadar (dergi dizgi tasarımlarında)
isim soyisim vs kaçıyor arada.

heyt be böylemi düşünüyorsun. Bakalım bakalım. vize işinide bir konuşalımda ona göre karar vereceğiz artık.
Ve sanada sorayım hacım;
-en son kaçı gördün :)
-kawasakimi bu
-abi bunun yerine araba alsaydın :)

neyse laubali olmayalım

-uzun yolda güven veriyormu?
-ciddi en son kaçta savurma veya yanından tır geçince zorluyor. (Bis'e binmiştim de tır mır sinek geçse rüzgar yiyor neredeyse vıııızzzz. birde bis'lerde motor arkada ya virajlara hafif hızlı gir Porsche gibi atıyordu hayvan)
-ve fiyat normal mi?

:)
-en son 110 gördüm,en fazla yapacağı 130'dur
-suzikawa kendisi :cherry:
-araba alsaydım kimse bana "recep ivediğin arabası bu di mi?" demezdi :mrgreen:

-"uzun yolda güven veriyor mu?" ---> uzun yolda istikrarlı bir şekilde 80-90'la gidersin. Bu tabi ki de uzun yol arabası değil ve onu göz önünde bulundurarak yola çıkarsan sıkıntı olmaz
-fiyat normal

amaninmb
24 Nisan 2013, 16:45
Yav Skuturnan bile sağa sola gidersen 80-90 güle oynaya yetiyor.
arabada şükür yahu. yavaş gitsin yolda koymasın yeter...

savica
24 Nisan 2013, 16:54
adama vizesini yaptıracaksın, sonra motoru iyi ustaya baktıracaksın gerisi kolay. Bu ara forumumuza her zaman bekleriz :wiinkk: http://www.marutiforum.gen.tr/

MeTaL
24 Nisan 2013, 16:58
illaki çıkar biliyorumda. Yaz - kış motor olmuyor :) Bu fiyatada bunu bulunca hopladım.
Konya-Finike arası uzun gitmeye değermi yada Finike'de olan varmı :)

Bence bilmediğiniz şehirden motosiklet / araba almayın. Ben bundan 2-3 sene önce Kaş dan bir motosiklet aldım 7 bin tL ye sahibi "masrafı yok abi" dedi motosiklete 5.000 tL masraf yaptım adam olmadı. 4.500 tL zararla sattım.

Finike / Kaş bu tarafların insanı organize çalışıyor, esnafının 1. amacı turistleri kazıklamak olduğundan mıdır nedir bilinmez, yerli yabancı herkezi aynı kefeye koyuyorlar. Benim aldığım motosikleti Finike' de ve Kaş' da 4 farklı ustaya gösterdim ama hepsi tanış olacak ki; "10 numara motor abi" dediler. 10 numara olan motor 200 km sonunda 5.000 tL masraf çıkarttı.

Bence memleketinizden, yaşadığınız yerden bu kadar uzak, tanıdığınızın olmadığı bir yerden böyle bir alışveriş yapmayın. Hayır vazgeçseniz bile dünyanın yolu, sadece Antalya' dan Finike zaten 4-5 saat. Motorla gideceksiniz olacak 6-7 saat. Herşeyi geçtim oranın insanı biraz çiğ oluyor ...

yesilius2
24 Nisan 2013, 17:26
Şuanda aktif olarak Suzuki Alto kullanıcısıyım. Bundan öncede 91 model Marutim vardı. 800 cc ve tüplü. Tek marş ile İstanbul-Adana arası gidip geldim ve hiç bir sıkıntı çıkarmadı. Yalnız aklınızda olsun Marutiler Hindistan Altolar ise orjinal Japon üretimidir. Altolar daha serii dir. Tabiki aldıgınız araca baktırmanız daha iyi olacaktır bu araç olmasa bile altolar ve marutiler gerçekten çok güzel arabalar.
Bu da benim ufaklık :)
http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/535024_234613100014245_52628713_n.jpg
http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/28154_234612296680992_1002785135_n.jpg
http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/537856_235110463297842_1480041716_n.jpg

amaninmb
24 Nisan 2013, 17:33
Ne Maruti - Alto kullanan varmış forumda da yahu :)
Gizli bir bölüm açılsa olur zannımca.

acemi60
24 Nisan 2013, 17:37
Yılların yorduğu bir araçtır büyük olasılıkla. Masrafı göze almak gerekir.Muayenesiz satılmak istenmesi de hayra işaret değil.

amaninmb
24 Nisan 2013, 17:48
Yılların yorduğu bir araçtır büyük olasılıkla. Masrafı göze almak gerekir.Muayenesiz satılmak istenmesi de hayra işaret değil.

Muayene'yide söyledim bakalım üste ne kadar para isteyecek. Bakalım bakalım...

ozcanaykul
24 Nisan 2013, 19:20
Plaka:007 SU767
Hasar Durumu
Sorgulanan bu poliçeye ait hasar vardır. Hasar Adedi: 1

Tramer kayıtlarında 1 adet hasarı bulunmakta satıcı hasar yok dıyerek yalan soyluyor bilgin olsun

zerzura
24 Nisan 2013, 19:28
Ne Maruti - Alto kullanan varmış forumda da yahu :)
Gizli bir bölüm açılsa olur zannımca.

E onlar da motorsikletten sayılır :)

İş gören şirin arabalar. Motor hacmi küçük olduğundan devirli kullanıır genelde. Yağ eksiltmesin aman dikkat. Bir de su soğutma sistemine.

Crocuta
28 Nisan 2013, 16:45
Uzun süre ailemde suzuki maruti vardı , hiç bi sıkıntı çıkartmadı araba ama sadece 110-120 km sürate geldiğiniz zaman araba sanki havalanıyor gibi oluyor çok hafif olmasından kaynaklanıyor :) aynı böyle 0.8 motordu , çok az yakıyordu , tabi değiştircekseniz yine bi ustaya gösterin sonra masrafınız olmasın , hakkınızda hayırlısı olsun :)

TATLIHIZ
28 Nisan 2013, 17:01
Alınır abi Niye alınmasın Cok seker ve kucuk araclardır.. Bende 3 kişi biniyorum..Keske uno deyilde maruti alsam diye düşünmedim deyil..4000 Tl ye arac alıcaksın..Motoruna baktır saglamsa al gec.. Kaza bela olmasa camurluk cekiclenmesi vs diyorsa hiç bakma bile..suanda 2012 nin cogu araclarında var bunlar :) hayırlısı olsun

drsteel
28 Nisan 2013, 17:31
al yakında hurda çıkacak 10 bine satarsın. bindigin kar kalır

amaninmb
28 Nisan 2013, 21:37
Aracı almadım. İşim çıkınca keldı gidemedim.
Adamda satılmazsa yani almazsan şu vakte kadar kendim bineceğim demişti.
Sanırım öyle oldu.
Teşekkürler Herkese , Kafamda bu motoru satıp biraz para ekleyip Konya veya Ankara'dan almaya karar verdim ve yakın şehirden yani.