PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kanuni Tiger performans dişlisi hakkında bilgisi, tecrübesi olan arkadaşlarıma

Filozofiks
22 Nisan 2013, 17:46
Arkadaşlar merhaba Tiger 250cc Motorum var yakın zamanda aldım. Performans dişlisi hakkında bilgi almak istedim bazı arkadaşlar motoru çürüteceğini daha çok yıpratacağını dile getirdi. Ancak bazıları gayet iyi konuştu, motosiklet hakkında mükemmel bir bilgi birikimim olmadığından dolayı sizlere danışmak istedim. Bana bu konuda yardımcı olursanız pek memnun olacağım. İlgilenen tüm arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkür ediyorum, cümleten iyi forumlar..

Tolga Can
22 Nisan 2013, 18:35
Şu tiger 250 kullanıcıları bir ortaya çıksa, kronik sorunları ne diye yazsa bende çok memnun olacağım.
Zira çoğu arkadaşım tiger250 için tamirhaneden çıkmazsın diyor. Bense kaslı yapısını çok beğeniyorum.
Hatta bir arkadaşım o kadar çok gitti ki, artık tamirhane de kalfa olmuştur dedim :P

canerol
22 Nisan 2013, 19:17
performans dişlisi dediğin 2008 modele kadar ön dişlileri 13 2008 den sonraki modellerde 15 dişli koymuşlar
bu hem son hızı arttırmış hemde vites aralıklarını uzatmış
arka dişliyide değiştireceksende 1 diş 1 diş küçült.

Şu tiger 250 kullanıcıları bir ortaya çıksa, kronik sorunları ne diye yazsa bende çok memnun olacağım.
Zira çoğu arkadaşım tiger250 için tamirhaneden çıkmazsın diyor. Bense kaslı yapısını çok beğeniyorum.
Hatta bir arkadaşım o kadar çok gitti ki, artık tamirhane de kalfa olmuştur dedim :P

temizini ve 2008 den sonraki modellerine yani S lere bakarsan kronik sorunları kaldırılmış motorlardır
arka takozları kırılıyor deniyor benim başıma gelmedi ve gördüğüm 2005 modellerde oluşan bir durum
elektrik aksamında sorunlar oluyor deniliyor gene aynı 2005 modellerde gördüğüm bir sorun
1 kaç sorunda daha var deniliyor ama kullanıcı hatası hep bunlar
ben birbuçuk senedir kullanıyorum.9000 kmye yakındır bende şimdiye kadar yağını filtrelerini falan filan değiştirdim başka hiçbir sorun açmadı bana.

Tolga Can
22 Nisan 2013, 19:32
İnsanda biraz şans olacak. Yoksa japon bile alsan elinde kalabilir.
Ben kaslı yapısından dolayı çok sevdim. Koruma demiri de çok yakışıyor. Çantalarla birlikte tam bir kaplan oluyor.
Kırmızı beni bitiriyor. Bakım olayı zaten normal, her motorda zamanı gelince mecbur değiştirmen gereken parçalar var.
Hiç bir parçasını değiştirmeden, sadece benzin koyarak gezebileceğimiz motoru hangi japon yapmışta, biz almamışız :P

muhittinKaplan
22 Nisan 2013, 20:37
1 yıl kadar kullandım. 2006 model di Tiger dı (S olmayanından) Sadece Aldığımda Ustama Baktırıp Bakımını Yaptırdım. Hepsi Bu.

Filozofiks
22 Nisan 2013, 21:46
sonuç olarak performans dişlisi hakkında net bi bilgi gelmemiş :D 2006 model motorum ancak asıl sorum dişliyi değiştirdikten sonra bi sıkıntı yaşar mıyım motora bi zararı olur mu ?

hisvarlar
22 Nisan 2013, 21:52

Zamanında çok araştırdım cidden bulaşılacak bir motor değil. Elbet sorunsuz binen kullanıcıları vardır ancak çoğunluk sıkıntılı. İlk motor olarak 1 tane alıcaktım Allah yüzüme baktıda vazgeçtim gittim mondial 250 mct aldım. Oda harika bir motor değil ancak en azından tiger kadar beter değil. İşin kötüsü tigerın parçalarıda pahalı, kanuninin eline düşmeyeceksin bu devirde. Şimdiki motorumda kanuni tarafından getiriliyor. Bir daha kanuninin getirdiği toplu iğneyi bile almam.

osmanba
22 Nisan 2013, 22:33
Henüz 600 km. de regal raptör sahibi iken görünüşü, suspansıyonu ve yol tutuşunu beğendiğim için ikinci bir motor olarak alıp 2005 model Tiger 250 yi 2008 Haziran ayına kadar yaklaşık 15000 km. yaparak Tüm Türkiye yollarında kullandım. İki kez arka saplamaları kestım. Hatta zinciri koparttım. Fakat bunları sadece perdeci iken servisçi olan muhterem ustam sayesinde yaşadım. Arda dişli 13 diş iken tereddüt etmeden 15 diş ile değiştim. Sonuçta mükemmel bir memnuniyet. Hem makına resmen bir vites artmış oldu hemde az da olsa görülen titreşim yok olduğu gibi hiçbir zararını görmedim. Son derece memnuniyetle kullandım. Yanlız arka saplama kesmesi sonucu hasar gören arka jantı ve saplamayı komple değiştiğim için asla başka bir sorun yaşamadım. Motorumu verdiğim arkadaş ise benden sonra iki sene boyonca kullandı ve hiçbir şikayet duymadım. Sonrası hakkında bilgim yok. Netiçe: Eğer arka dişli 13 diş ise kesinlikle 15 diş ile değiştirin. Eğer bir zarar görürseniz masrafi benden....

Filozofiks
22 Nisan 2013, 22:56
Henüz 600 km. de regal raptör sahibi iken görünüşü, suspansıyonu ve yol tutuşunu beğendiğim için ikinci bir motor olarak alıp 2005 model Tiger 250 yi 2008 Haziran ayına kadar yaklaşık 15000 km. yaparak Tüm Türkiye yollarında kullandım. İki kez arka saplamaları kestım. Hatta zinciri koparttım. Fakat bunları sadece perdeci iken servisçi olan muhterem ustam sayesinde yaşadım. Arda dişli 13 diş iken tereddüt etmeden 15 diş ile değiştim. Sonuçta mükemmel bir memnuniyet. Hem makına resmen bir vites artmış oldu hemde az da olsa görülen titreşim yok olduğu gibi hiçbir zararını görmedim. Son derece memnuniyetle kullandım. Yanlız arka saplama kesmesi sonucu hasar gören arka jantı ve saplamayı komple değiştiğim için asla başka bir sorun yaşamadım. Motorumu verdiğim arkadaş ise benden sonra iki sene boyonca kullandı ve hiçbir şikayet duymadım. Sonrası hakkında bilgim yok. Netiçe: Eğer arka dişli 13 diş ise kesinlikle 15 diş ile değiştirin. Eğer bir zarar görürseniz masrafi benden....

Elinize sağlık hocam çok güzel bir açıklama olmuş. Sanırım motorum 13 dişli sahibi değiştirmediğini söyledi çünkü oradan biliyorum. Peki hocam bu 15 dişliyi nereden taktırabilirim ?

i.tufekci
22 Nisan 2013, 23:17
Öğrencisin bildiğim kadarıyla Konya da. Yani tarif etsem bilebilir misin?

osmanba
22 Nisan 2013, 23:22
Ben İstanbulda yaşadiğim içim buradaki kanuni yedek parçası satan yerlerin telefon numaralarını internetten bularak tek tek sordum. Üç beş yerde olduğunu belirledikten sonra bana en yakın olan yerden 25 TL. ye satın aldım ve kendim değiştirdim. Şu an yine ikinci motor olarak cbf 150 var. Buna ait ön bir diş bübüy arka dört diş küçük dişlilerini aldım. Bugün yarın değiştirecem. Çünkü kesinlikle gerekiyor. Birtek dezavantajı aşiri dik rampalarda iki kişi ile kalkarken debriyajı kısa sürede birakmadan yarım debriyaj yürümek gerekiyor.

Filozofiks
22 Nisan 2013, 23:33
Sayın hocam size mesaj atıyorum özelden bir bakarsanız pek memnun olucam

fromghetto
23 Nisan 2013, 01:20
hacı 15lik dişli bi soru çıkartmıyo korkma ben aldığımda takılı olduğundan eskisiyle aradaki farkı bilmiyorum ama yıprandığı için değiştirdim sahibinden . comdan buldum bi ye ankarada üretiyo 50 tl falandı heralde kargo dahil yolladı kullanıyorum şimdi 8-9 aydır biniyorum 1 kere saplama kesti ama dandik kaplin kullandığımdan oldu oda yoksa elektrik olsun yada başka mekanik olsun bi sıkıntısını yaşamadım henüz Allaha şükür.

Filozofiks
23 Nisan 2013, 01:23
abi şimdi saplama ile kaplin nedir tam bilmiyorum hatta hiç bilmiyorum dediğim gibi motor hakkında çok kapsamlı bir bilgiye sahip değilim. bana bu konuyu biraz daha açarsan çok memnun olurum

fromghetto
23 Nisan 2013, 01:41
arka janta arka dişlinin bağlı olduğu cıvatalar (saplama oluyo yani böyle satılıyo ) sanıyorum galvanizden yani ömrü kısa e dayanıksız, bu cıvatalarında jant üzerine takıldığı burçlar ( kaplin diye satılıyo ) sert plastiği metal çevreleyerek yapılıyo bunlar kaliteli olursa sıkıntı yaşamazsın yok ben gibi hataya düşüp piyasadan dandik alırsan çok dayanmıyo kırılıyo
motor baya ağır olduğundan ilk harekette o saplama ve burçların üzerine baya yük biniyo kaliteli olması şart..

buda resim

http://img594.imageshack.us/img594/9537/diaspx.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/594/diaspx.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Filozofiks
23 Nisan 2013, 01:58
Eyvallah hocam elinize emeğinize sağlık teşekkür ederim.

asilturk
24 Ağustos 2015, 10:55
arkadaşlar kanuni tiger 250 aldım ön dişliyi değiştirmek istiyorum fakat internette çok araştırmama rağmen bulamadım afyonda oturuyorum internetten veya başka bi yerden nasıl temin edebilirim yardımcı olurmusunuz