PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zincir Mazotla Mı Gazyağıyla Mı Temizlenir?

mustf
20 Nisan 2013, 20:16
Kullanma klavuzları mazotla veya karosenle temizleyiniz, diyor. İlk tercih olarak mazot ifade ediliyor.

Ama bizde aklıevvel ustalar nedense "mazotla olmazzz! gazla temizleyin" derler.

Bu nedir? Bir bilgiye mi dayanıyor yoksa diğer birçok şey gibi sadece saçmalık mıdır?

çelikatlı
20 Nisan 2013, 20:18
gazyağı babası. ama bulamazsan mazotta iş görür

htmetin
20 Nisan 2013, 20:20
Ben gazla temizliyorum. Ama bulmak zor oluyor bazen

mustf
20 Nisan 2013, 20:20
gazyağı babası. ama bulamazsan mazotta iş görür
Neye göre gazyağı babası? Mazot ilk tercih olarak ifade ediliyor klavuzlarda.

erdem_cengiz
20 Nisan 2013, 20:22
gazyağı iyidir ama fırçayla falan değil pet şişeyi del işeme şeylinde yada püskürtme olabilir. enjektörle akıtma olabilir

Mengu16
Mazot ta bir cins yağ çünkü, gaz yağı daha iyi çözer zincirdeki kurumuş yağı.

Sepetçioğlu
Zincir oringli mi?

mustf
20 Nisan 2013, 20:24
Mazot ta bir cins yağ çünkü, gaz yağı daha iyi çözer zincirdeki kurumuş yağı.

Yahu iyi de bunu bu adamlar bilmiyor mu? Neden öncelikle "mazot" diyorlar?

erdem_cengiz
20 Nisan 2013, 20:25
mustafa kardeşim ziiircnn o-ring li ise mazot değilse gazyağı

-ZERO-
20 Nisan 2013, 20:25
piyasada gazyağı fazlasıyla var fakat piyasada perakende satışı yok gibi. varsa da ben bilmiyorum. varil hesabı alınıp satılıyor genelde

mustf
20 Nisan 2013, 20:28
Zincir oringli mi?

Yok 1930 lardan kalma:queen: O ringsiz zincir mi var ya?

---------- Post added at 19:28 ---------- Previous post was at 19:26 ----------

Eyvallah güzel cevap...

hisvarlar
20 Nisan 2013, 20:29
Gazyağı o ring leri sertleştiriyor derler ama ben hala gazyağı ile temizlerim. Zaten gazyağı üstünde max 3-4 dk kalıyor sonra tazikli su.

Sepetçioğlu
20 Nisan 2013, 20:30
Yok 1930 lardan kalma:queen: O ringsiz zincir mi var ya?

---------- Post added at 19:28 ---------- Previous post was at 19:26 ----------

Eyvallah güzel cevap...

Olmadağını mı zannediyorsun?

Mengu16
20 Nisan 2013, 20:31
Yahu iyi de bunu bu adamlar bilmiyor mu? Neden öncelikle "mazot" diyorlar?
Soru sormuşsun cevaplıyoruz yahu diyeceksen bi daha konu açma !

Blackeagletr
20 Nisan 2013, 20:32
Tam tersi, mazot O-ringli zincirlere zarar verir, O-ringli zincirler gazyağı ile temizlenmelidir, en sağlıklısı budur. Mazot anında zarar vermese de belli bir kullanımdan sonra O-ringleri yıpratmaya başlar.

erdem_cengiz
20 Nisan 2013, 20:32
o-ringsiz zincir var. ne olursa olsun zincire su deymemeli. bence mazottan sonra bi süngerle zincir silinmeli

Khutuck
20 Nisan 2013, 20:35
Gazyağı, bulamıyorsan mazot.

Sepetçioğlu
20 Nisan 2013, 20:37
Cevap:

http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/28420-zincir-dosyasi-moto-aktuel-subat.html

mustf
20 Nisan 2013, 20:39
Tam tersi, mazot O-ringli zincirlere zarar verir, O-ringli zincirler gazyağı ile temizlenmelidir, en sağlıklısı budur. Mazot anında zarar vermese de belli bir kullanımdan sonra O-ringleri yıpratmaya başlar.
Lütfen kafadan atmaca yorum yazmayalım. Neye göre zarar verir buyurun açıklayın öğrenelim.

Evet... dinliyorum buyrunnn!

---------- Post added at 19:39 ---------- Previous post was at 19:37 ----------

Soru sormuşsun cevaplıyoruz yahu diyeceksen bi daha konu açma !

Neye göre kafana göre mi cevaplıyorsun? Dayanağın nedir yahuuuuu!
Ayrıca yahu demekte ne var anlamadım. Günlük hayatınızda "valiliğe dilekçe" modunda mı yaşıyorsunuz nedir yani?:queen:

çelikatlı
20 Nisan 2013, 20:40
Neye göre gazyağı babası? Mazot ilk tercih olarak ifade ediliyor klavuzlarda.

tecrübeye göre

KeaSH-07
20 Nisan 2013, 20:43
sirkede bekletirim kemal kükrer :)
şaka şakada wd40 gibi pas çözücüler oringlere zarar veriyor mu ?

çelikatlı
20 Nisan 2013, 20:44
oringsiz zincirmi kalmışmış. taptığınız honda oringsiz zincirle satıyor hondaları

Mengu16
20 Nisan 2013, 20:44
Lütfen kafadan atmaca yorum yazmayalım. Neye göre zarar verir buyurun açıklayın öğrenelim.

Evet... dinliyorum buyrunnn!

---------- Post added at 19:39 ---------- Previous post was at 19:37 ----------

Neye göre kafana göre mi cevaplıyorsun? Dayanağın nedir yahuuuuu!
Ayrıca yahu demekte ne var anlamadım. Günlük hayatınızda "valiliğe dilekçe" modunda mı yaşıyorsunuz nedir yani?:queen:
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=262313
Yüksek kükürtlü mazotlar zincirde paslanma yaparmış. Bikaç sayfaya daha baktım mazot mu gazyağı mı diye sorunca herkes gazyağı diyor.

mustf
20 Nisan 2013, 20:47
tecrübeye göre

Ya, bunlar beni oldu bitti öldürür.:queen: Kardeşim bu bilimsel birşey ne tecrübesi ya hangi tecrübeymiş bu?:pr:

---------- Post added at 19:47 ---------- Previous post was at 19:45 ----------

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=262313
Yüksek kükürtlü mazotlar zincirde paslanma yaparmış. Bikaç sayfaya daha baktım mazot mu gazyağı mı diye sorunca herkes gazyağı diyor.

Herkes mi? İyi o zaman tamam... Biz de bundan sonra "herkes!" deyiveririz olur biter.

Yapmayın ya.

Mengu16
20 Nisan 2013, 20:51
Ya, bunlar beni oldu bitti öldürür.:queen: Kardeşim bu bilimsel birşey ne tecrübesi ya hangi tecrübeymiş bu?:pr:

---------- Post added at 19:47 ---------- Previous post was at 19:45 ----------

Herkes mi? İyi o zaman tamam... Biz de bundan sonra "herkes!" deyiveririz olur biter.

Yapmayın ya.
Ne bekliyorsun anlamıyorum. Buraya soru sorduğunda herkes kendi görüşlerini açıklar. Bilimsel bilgi istiyorsan kendin araştırmalısın.
https://www.google.com.tr/#safe=off&output=search&sclient=psy-ab&q=diesel+as+chain+cleaner

sailor33
20 Nisan 2013, 20:52
Ben şahsen zinciri gaz yağı ile temizliyorum komple dişlilerden ayırıp gaz yağında beklediyorum çıkarıncada bir güzel silip sincir bakım spreyi kullanıyorum gayette iyi herhangi bir zararı yok tabi taktir sizin hangisi kafanıza yatarsa onu yapın deneme yanılma yöntemi olmuş olur enazından :wiinkk:

Blackeagletr
20 Nisan 2013, 20:58
Kafadan atmaca mı ? Düzgün yorum yazıyoruz yardımcı olalım diye herkes yardımcı olmak için birşey yazmış, haddini aşma, kimse sana cevap vermek zorunda değil. İnsanı yorum yazdığına pişman ediyorsunuz bazen. Gel gelelim konuya;

Mazot O-ringlere zarar verebilecek kadar çözücü bir maddedir. O ring dediğimiz kauçuk parçayı sertleştirerek kırılmasına ve görevini yerine getirmemesine yol açar.
Mazotun özelliklerini araştırabilirsin, yazılı belge mi istiyorsun? Kimya uzmana danışabilirsin. İnanmak zorunda da değilsin Kimseye burda laubali laubali yok kafadan atmaca yok yahuuuuuuuu tarzı şeyler yazıp seviyeyi düşürmeye haddin yok. İlla ki kanıt istiyorsan sökersin bir oringi, bir kaç güne bir mazot dökersin üstüne, sertliğini kontrol edersin. Olur biter.

mustf
20 Nisan 2013, 21:02
Ne bekliyorsun anlamıyorum. Buraya soru sorduğunda herkes kendi görüşlerini açıklar. Bilimsel bilgi istiyorsan kendin araştırmalısın.
https://www.google.com.tr/#safe=off&output=search&sclient=psy-ab&q=diesel+as+chain+cleaner
Beklediğim "doğruları bilmek ve bildirmek" ve burada kafadan dolma birtakım şeyleri aşabilmektir. Şahsi görüş değil. Burada doğrusu en doğrusu ifade edilmelidir.

En doğru yorumu bir arkadaş yazdı; " O ringli ise mazotla temizlenmelidir. " Bu yani.

Şimdi birileri de burada çıkıp; " Mazotla temzilemek yanlış. " demektedir.

Oysa dünya çapında firmalar bunu tavsiye ediyor. Ama burada bakan okuyan insan saçma biçimde şöyle diyor; " Demek ki mazot zararlı imiş! " Buna sebep olmaya kimsenin kafasına göre hakkı yoktur. Yapıyor veya yazıyorsa açıklayacaktır. Aksi halde susmalıdır...

---------- Post added at 20:02 ---------- Previous post was at 20:00 ----------

Kafadan atmaca mı ? Düzgün yorum yazıyoruz yardımcı olalım diye herkes yardımcı olmak için birşey yazmış, haddini aşma, kimse sana cevap vermek zorunda değil. İnsanı yorum yazdığına pişman ediyorsunuz bazen. Gel gelelim konuya;

Mazot O-ringlere zarar verebilecek kadar çözücü bir maddedir. O ring dediğimiz kauçuk parçayı sertleştirerek kırılmasına ve görevini yerine getirmemesine yol açar.
Mazotun özelliklerini araştırabilirsin, yazılı belge mi istiyorsun? Kimya uzmana danışabilirsin. İnanmak zorunda da değilsin Kimseye burda laubali laubali yok kafadan atmaca yok yahuuuuuuuu tarzı şeyler yazıp seviyeyi düşürmeye haddin yok. İlla ki kanıt istiyorsan sökersin bir oringi, bir kaç güne bir mazot dökersin üstüne, sertliğini kontrol edersin. Olur biter.
Aha da bilimsel yorum buyrunnnnn!:queen:

Arkadaş bilmiyorsan sus ya sus.:pr:

Blackeagletr
20 Nisan 2013, 21:04
Dünya çapındaki birçok marka dediğin hangileri ? Kaç tane motorun kullanma kılavuzunu gördüysem, çoğunda "Kerosene" ile temizleyin yazıyordu. Kerosene dedikleri de gazyağı zaten. Bir tek Modenasın kitapçığında böyle dediğini ilk defa senden duydum.

cenkito
20 Nisan 2013, 21:06

+1 katılıyorum

o-ring li ise mazot kullanılmamalı, gaz yagı kullanılmalı

dostum @ Blackeagletr bırak kim neye inanmak istiyorsa inansın

mustf
20 Nisan 2013, 21:07
Dünya çapındaki birçok marka dediğin hangileri ? Kaç tane motorun kullanma kılavuzunu gördüysem, çoğunda "Kerosene" ile temizleyin yazıyordu. Kerosene dedikleri de gazyağı zaten. Bir tek Modenasın kitapçığında böyle dediğini ilk defa senden duydum.

İkinci tercih olarak "karosen" der. Bu durum sizlerin mazotla temizlemeyi "kötü" diye nitelemenizi açıklar mı acaba?

Ayrıca karosen tam olarak bizim gazyağı da değil bunu da araştırın.

Blackeagletr
20 Nisan 2013, 21:08
Beklediğim "doğruları bilmek ve bildirmek" ve burada kafadan dolma birtakım şeyleri aşabilmektir. Şahsi görüş değil. Burada doğrusu en doğrusu ifade edilmelidir.

En doğru yorumu bir arkadaş yazdı; " O ringli ise mazotla temizlenmelidir. " Bu yani.

Şimdi birileri de burada çıkıp; " Mazotla temzilemek yanlış. " demektedir.

Oysa dünya çapında firmalar bunu tavsiye ediyor. Ama burada bakan okuyan insan saçma biçimde şöyle diyor; " Demek ki mazot zararlı imiş! " Buna sebep olmaya kimsenin kafasına göre hakkı yoktur. Yapıyor veya yazıyorsa açıklayacaktır. Aksi halde susmalıdır...

---------- Post added at 20:02 ---------- Previous post was at 20:00 ----------

Aha da bilimsel yorum buyrunnnnn!:queen:

Arkadaş bilmiyorsan sus ya sus.:pr:

Anlaşılan bu gece de piyangodan sen çıktın, böyle gevşeklikle asıl muhattap olanda kabahat. Bilenin bilmeyen kim olduğu ortada, gülünç duruma düşüyorsun farkında değilsin, egon hangi diyarlarda kim bilir. İyi geceler.

mustf
20 Nisan 2013, 21:14
Anlaşılan bu gece de piyangodan sen çıktın, böyle gevşeklikle asıl muhattap olanda kabahat. Bilenin bilmeyen kim olduğu ortada, gülünç duruma düşüyorsun farkında değilsin, egon hangi diyarlarda kim bilir. İyi geceler.

Gevşeklik mi?

Kafana göre yorum yapıyorsun, hiçbir dayanak yok. Ben ise dünya çapındaki firmaların tavsiyesini ifade edip savunmakla gevşek oluyorum öyle mi?

İyi o zaman açıkla savunduğun şeyi de ben "gevşek" olayım sorun yok.

Mesele ne biliyor musunuz? Kafanıza göre konuşuyorsunuz.

Tİme_shİft42
20 Nisan 2013, 21:15
Alakasiz bir cevap oldu :queen:

seigen
20 Nisan 2013, 21:16
http://www.reginachain.it/eng/use_and_maintenance/how_to03.shtml

Zincir üreticisi gazyağı demiş.

banro
20 Nisan 2013, 21:21
10 yıldır gazyaağı ile temizlerim sorun yaşamadım.

çelikatlı
20 Nisan 2013, 21:22
beypazarlı senmisin bak doğru söyle

mustf
20 Nisan 2013, 21:26
beypazarlı senmisin bak doğru söyle

Heee beypazarlı, hoşunuza gitmeyen birşey de oldu mu hemen "beypazarlı!" Kimse de çıkıp doğrusunu öğrenelim paylaşalım derdinde değil ki.

Birşey de sordun mu cevap; " tecrübeme göre! " olmadı beypazarlı.

Biri de çıkıp bilmediğini araştırıp öğrenmeye çalışmaz mı arkadaş ya?

htmetin
20 Nisan 2013, 21:30
jet uçaklarında kullanılan yakıt gazyağının ta kendisidir. Daha zor alev alır ama yandığı zaman daha çok ısı meydana getirir. Jet motorlarında çok yüksek bir basınçla püskültülerek yakılır. Ekonomik olduğu kadar daha az risklidir. Ve Bizi ilgilendiren kısmı ise aşındırıcılık ve çözücülük kısmıdır. Gazyağı birçok petrol ürününe göre daha az aşındırıcı ve daha az çözücüdür. Örneğin temiz bir bezin üzerine gazyağı dökün ve 4-5 dk bekledikten sonra arabanızın kaportasını silin ve parlaklığı görün aynı zamanda yağmuruda kaydırır boyanın üzerinden ve boyayada zarar vermez benzin gibi.. O-ringli zincirlerinizi temizlerken tel fırça ve benzin kullanmayın yeter :)

çelikatlı
20 Nisan 2013, 21:31
hastayım böylelerine yaa:) memleketin nere senin? istanbula yolun düşerse gel bi çay ısmarlayayım sana. gazdı mazottu bunlar böyle pc başında konuşulcak mevzular değil.iki oturup sohbet edelim.

mustf
20 Nisan 2013, 21:38
hastayım böylelerine yaa:) memleketin nere senin? istanbula yolun düşerse gel bi çay ısmarlayayım sana. gazdı mazottu bunlar böyle pc başında konuşulcak mevzular değil.iki oturup sohbet edelim.
Boşver de bilmediğin birşey olunca susmasını öğren. Takip et birşeyler kap gerisini kafana takma. Şöyle cevaplar da tüm dünyada komiktir bugünün şartlarında; " Tecrübeme göre. " Artık uzay ve bilim çağındasın.

çelikatlı
20 Nisan 2013, 21:46
tamam canm benim gelirsen mutlaka beklerim ama.dahada yazmıyom hadi hoşcakal.

mustf
20 Nisan 2013, 21:49
tamam canm benim gelirsen mutlaka beklerim ama.dahada yazmıyom hadi hoşcakal.

Kardeş sen bana gel dağyolunda mangalla şarap yapalım çay neymiş yani.:queen:

macar_93
23 Nisan 2013, 19:58
Ben tereyağı ile temizlemiştim çok güzel oldu =) =) Tavsiye ederim kesinlikle =)