PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 100 cc Snappy X kaç kişi sığar ve 2 kişiyle kaç basar Yeni alıcamda ben

baris5995
20 Nisan 2013, 10:34
Merhaba arkadaşlar ben yeni motor alıcam daha ilk defa yarı otomatik vitesli kullanıcam baktım araştırdım snappy x mondialin iyi diyorlar bende gittim baktım tipini felan beğendim kafamdda bazı sorular oluştu acaba 2 kişide binebilir mi bu motoru binersede kaç basar bayır aşağı bayır yukarı düz yolda falan zorlarsak motoru bilgileriniz varsa benimle paylaşabilirsiniz cup kullanıcıları felan Teşekkürler :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:16 ----------

Beyler yorumunuz yok mu hiç :(

utkan35
20 Nisan 2013, 10:43
binilir neden binilmesin fakat diğer 125lik motorlara göre yavaş kalır yani arkadaşlarınla filan gezerken atıyorum ybr dir drifttir onların performansı daha iyi olur ama binilir düz yolda 100 filan belki 105 110 filan zorlasan daha fazlasını bekleme 100lük motor ama ilerde sana yetmez maddi durumun var 125lik bişi bak derim

serkanADH13
20 Nisan 2013, 11:00
dostum onu alacagına 110,,125 cc bakmanı onerırım,
yok arıza vermez kolay kolay,
fakat o guc yetmeyecektır ve dıerlerıyle arasnda cok bişiyde yok,
o sebepten,

onun dışında cub modeller saglamdır,
dıkkatlı bınersen düşmezsen veya en ufak seste bakım yapar veya yaptırırsan yagında zamanında degısır ıse sorunsuz bınersın,
ilerıde bıraz tıtresımı artacaktır bilgin olsun,

rs_guven
20 Nisan 2013, 13:25
Bende 2006 model mondial cub vardı. Iki veya tek kişi fark etmez. Her halükarda 80 km hızla gidiyordu. 85'e çıkarttıgın zaman deli gibi bağırıyordu.
Yokuşun dikligine göre çoğu zaman, vites düşürmen bile gerekir. Ona göre hızını sen hesap et artık.
Yani açıkcası pek bir hız beklemeyin. Ama düşük yakıt tüketimi, yüksek devirde sürmediğiniz zaman da çok rahat bir sürüş sağlar.
Saglamlıgı, bakım ve kullanım titizliğinize bağlı. Iyi bakarsanız, o da size iyi bakar.

utkan35
20 Nisan 2013, 16:15
işin kısası 2 kişi gezerim yokuşu filan rahat çıksın hızlanması iyi olsun arkadaşlarıma ayak uydurabiliyim diosan cup alma 125 lik birşey bak aa yok ben şehiriçinde tın tın gezerim 80ini geçmesede olur diosan cup al yerinde olsam 125lik birşey bakardım cup alıcaksın zorlucaksn bu sefer hemen bakım isticek cup zorlamaya gelmez sonra sürekli sorun çıkarır

BlackBaron
20 Nisan 2013, 20:23
[QUOTE=baris5995;3002909]Merhaba arkadaşlar ben yeni motor alıcam daha ilk defa yarı otomatik vitesli kullanıcam baktım araştırdım snappy x mondialin iyi diyorlar bende gittim baktım tipini felan beğendim kafamdda bazı sorular oluştu acaba 2 kişide binebilir mi bu motoru binersede kaç basar bayır aşağı bayır yukarı düz yolda falan zorlarsak motoru bilgileriniz varsa benimle paylaşabilirsiniz cup kullanıcıları felan Teşekkürler :)[COLOR="Silver"]

Hiç motor kullanmamış bir kişinin yarı otomatik cub'a alışması tahminen 10-15 dakika alır. Almayı düşündüğünüz motor denildiği gibi -uzun süre sorunsuz binilebilmesi için- bakımının eksik edilmemesi, yağının tercihen 2000 km'de bir yarı sentetik yağla değişilmesi, uzun süre yüksek devirde ve tam gazla sürülmemesi gerekir. Ben snappy x sahibi biri olarak, motoru sıfır aldığınız taktirde ilk 500 40, 1000'e kadar da 50'yi aşmamanızı ve hem 500 hem de 1000 km'de yağ değiştirmenizi öneririm. Ek olarak, rodaj bitene kadar artçı almamak motorun performansı için iyi olur. Düzde 80-85, yokuş aşağı 100 görür; cub'tan daha fazlasını beklemeyin.

Mengu16
20 Nisan 2013, 20:35
Hiç motor kullanmamış bir kişinin yarı otomatik cub'a alışması tahminen 10-15 dakika alır. Almayı düşündüğünüz motor denildiği gibi -uzun süre sorunsuz binilebilmesi için- bakımının eksik edilmemesi, yağının tercihen 2000 km'de bir yarı sentetik yağla değişilmesi, uzun süre yüksek devirde ve tam gazla sürülmemesi gerekir. Ben snappy x sahibi biri olarak, motoru sıfır aldığınız taktirde ilk 500 40, 1000'e kadar da 50'yi aşmamanızı ve hem 500 hem de 1000 km'de yağ değiştirmenizi öneririm. Ek olarak, rodaj bitene kadar artçı almamak motorun performansı için iyi olur. Düzde 80-85, yokuş aşağı 100 görür; cub'tan daha fazlasını beklemeyin.
2000 değil 1000km de bir yağ değişimi tavsiye ederim. 2000km'ye kadar hem yağ seviyesi çok azalıyor hem de yağ zift gibi oluyor yarı sentetik de olsa tam sentetik de olsa.

fbcino
20 Nisan 2013, 21:22
2000 değil 1000km de bir yağ değişimi tavsiye ederim. 2000km'ye kadar hem yağ seviyesi çok azalıyor hem de yağ zift gibi oluyor yarı sentetik de olsa tam sentetik de olsa.

Çin işi motorlarda 1000 km de yağ değiştirmek idealdir, iki motorumun da yaz kış 1000 km de yağını değiştiririm. Yağın markası kalitesi kalınlığına bakmam geçen 9 TL ye 10-40 NCR marka yağ satıyorlardı hemen değiştirdim.

baris5995
20 Nisan 2013, 23:15
binilir neden binilmesin fakat diğer 125lik motorlara göre yavaş kalır yani arkadaşlarınla filan gezerken atıyorum ybr dir drifttir onların performansı daha iyi olur ama binilir düz yolda 100 filan belki 105 110 filan zorlasan daha fazlasını bekleme 100lük motor ama ilerde sana yetmez maddi durumun var 125lik bişi bak derim

125 lık motorun vergisidir falan uğraşmak istemiyorum şimdilik cup ile başlayım diyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:07 ----------

Şimdilik cup ile başlamak istiyorum yada 100 cc lik başka bi motor önerin cuptan biraz iyi bi motor oolabilir ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:09 ----------

dostum onu alacagına 110,,125 cc bakmanı onerırım,
yok arıza vermez kolay kolay,
fakat o guc yetmeyecektır ve dıerlerıyle arasnda cok bişiyde yok,
o sebepten,

onun dışında cub modeller saglamdır,
dıkkatlı bınersen düşmezsen veya en ufak seste bakım yapar veya yaptırırsan yagında zamanında degısır ıse sorunsuz bınersın,
ilerıde bıraz tıtresımı artacaktır bilgin olsun,

Ya usta bende vergi felan tantanalarla uğraşmak istemiyorum ben zaten motorla 2 kişşi gezicem bana 90 yeter yani fazlada gerek yok yani onun için cup tercih ettim peki senin tercih ettiğin 100 cc lik motorlar varsa benimle paylaşabilirsin :)

utkan35
20 Nisan 2013, 23:41
http://www.mondialmotor.com.tr/?p=model&i=1365 bak şu modellerı cupa tercih ederim cupa göre biraz tipsiz kalabilir ama hem gücü daha cok hemde dik motor ve debriyajlı hızlanışı daha iyi olur ve plastik aksam yok gücü yetmezse 125 cc yapabilrsin 80 90 liraya vergide ödemessin tabi karar senin yine cupta plastik aksam kırılabiliyor titreşimden çatlıyor çukura filan sert girdinmi filan

Esrarengiz03
21 Nisan 2013, 00:01
125 lık motorun vergisidir falan uğraşmak istemiyorum şimdilik cup ile başlayım diyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:07 ----------

Şimdilik cup ile başlamak istiyorum yada 100 cc lik başka bi motor önerin cuptan biraz iyi bi motor oolabilir ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:09 ----------

Ya usta bende vergi felan tantanalarla uğraşmak istemiyorum ben zaten motorla 2 kişşi gezicem bana 90 yeter yani fazlada gerek yok yani onun için cup tercih ettim peki senin tercih ettiğin 100 cc lik motorlar varsa benimle paylaşabilirsin :)

http://www.kubamotor.com/new4/urunlerimiz/touring/cg-klasik 100cc 5 vites titreşim yok denecek kadar az yüksek devirlerde bile rahatsız olmazsın olmazsın eski motorum olarak çok memnundum ama hızı yetmedi sattım.

baris5995
21 Nisan 2013, 11:38
http://www.mondialmotor.com.tr/?p=model&i=1365 bak şu modellerı cupa tercih ederim cupa göre biraz tipsiz kalabilir ama hem gücü daha cok hemde dik motor ve debriyajlı hızlanışı daha iyi olur ve plastik aksam yok gücü yetmezse 125 cc yapabilrsin 80 90 liraya vergide ödemessin tabi karar senin yine cupta plastik aksam kırılabiliyor titreşimden çatlıyor çukura filan sert girdinmi filan

Soğalasın dostum peki bide superboy diye bir motor var o nasıl bişey princeden iyi mi yoksa eşitler mi ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:34 ----------

http://www.kubamotor.com/new4/urunlerimiz/touring/cg-klasik 100cc 5 vites titreşim yok denecek kadar az yüksek devirlerde bile rahatsız olmazsın olmazsın eski motorum olarak çok memnundum ama hızı yetmedi sattım.

Sağolasın teşekkürler peki bu link attığınız kuba motoru prince yada mg superboydan daha mı iyidir ?

utkan35
21 Nisan 2013, 11:42
Soğalasın dostum peki bide superboy diye bir motor var o nasıl bişey princeden iyi mi yoksa eşitler mi ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:34 ----------

Sağolasın teşekkürler peki bu link attığınız kuba motoru prince yada mg superboydan daha mı iyidir ?

dostum superboy la mgprince in herseyi aynı görunus ve ön fren hariç mg princde ön fren disk superboyda kampana sorun teşkil edermi diyorsan kullanan arkadaşlara sor derim

http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/108782-mondial-100-mg-superboy-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi.html

rs_guven
21 Nisan 2013, 11:54
Titreşim düşük devirlerde çok düşük. Ama uzun süre devri yükselttiginiz zaman, el ve ayaklarınız uyuşuyor.
Titreşim ya vardır, ya yoktur. Yok gibi falan diyenlere bakmayın.

baris5995
21 Nisan 2013, 12:16
Titreşim düşük devirlerde çok düşük. Ama uzun süre devri yükselttiginiz zaman, el ve ayaklarınız uyuşuyor.
Titreşim ya vardır, ya yoktur. Yok gibi falan diyenlere bakmayın.

Prince iyi ama dimi guven ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:06 ----------

dostum superboy la mgprince in herseyi aynı görunus ve ön fren hariç mg princde ön fren disk superboyda kampana sorun teşkil edermi diyorsan kullanan arkadaşlara sor derim

http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/108782-mondial-100-mg-superboy-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi.html

Prince daha iyidir o zaman usta dimi hem fiyatıda superboydan iyi

rs_guven
21 Nisan 2013, 12:33
Dedigim gibi düşük devirlerde çok iyi. 90 km hızla seyretmeyi unutun. Çok kısa süreli 110 km hıza bile çıkabilirsiniz ama devamlı seyir etmek başka birşey.
Titreşime dayanabilirseniz, 80 km hız ile seyir yapabilirsiniz. Bende vergisiz oldugu için tercih etmiştim. Aynı imkan şimdi olsaydı, daha konforlu 125 veya 150 cc birşey alırdım.

baris5995
21 Nisan 2013, 12:35
Dedigim gibi düşük devirlerde çok iyi. 90 km hızla seyretmeyi unutun. Çok kısa süreli 110 km hıza bile çıkabilirsiniz ama devamlı seyir etmek başka birşey.
Titreşime dayanabilirseniz, 80 km hız ile seyir yapabilirsiniz. Bende vergisiz oldugu için tercih etmiştim. Aynı imkan şimdi olsaydı, daha konforlu 125 veya 150 cc birşey alırdım.

O kadarda rahatsız mı ediyor bu motorlar :( ben cup almayı düşünüyordum

rs_guven
21 Nisan 2013, 12:51
Birazda konfora olan düşkünlükle ilgili. Etkilenmeyen çok insan tanıyorum.
Imkanınız varsa mutlaka kullanın, öyle alın. Bence cub konfor olarak prince'den daha iyi. Sürüş keyfi olarak tabi ki prince.

baris5995
21 Nisan 2013, 12:55
Birazda konfora olan düşkünlükle ilgili. Etkilenmeyen çok insan tanıyorum.
Imkanınız varsa mutlaka kullanın, öyle alın. Bence cub konfor olarak prince'den daha iyi. Sürüş keyfi olarak tabi ki prince.

Valla şimdi prince ile cup snappy x arasında kaldım dostum alıcam en yakın sürede ama işte kararsızım :/ bi tercih verirmisin yada sen daha iyi anlarsın bi araştırırmısın

rs_guven
21 Nisan 2013, 13:00
Ben ikisine de kullandım. Hatta eski cub'ım bizim avluda duruyor.
Bana yakın olsaydınız birer gun ikisini de size verirdim. Kendiniz karar verirdiniz. Biraz uzaktaymışsınız.
Cub alırsanız, her zaman içinizde bir debriyajlı hevesi yatacaktır. Bunu peşinen belirteyim.
Debriyajlı motosiklet kullanımına gelince, kullanım sıklığına bağlı olarak birkaç gunde rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

baris5995
21 Nisan 2013, 13:02
Ben ikisine de kullandım. Hatta eski cub'ım bizim avluda duruyor.
Bana yakın olsaydınız birer gun ikisini de size verirdim. Kendiniz karar verirdiniz. Biraz uzaktaymışsınız.
Cub alırsanız, her zaman içinizde bir debriyajlı hevesi yatacaktır. Bunu peşinen belirteyim.
Debriyajlı motosiklet kullanımına gelince, kullanım sıklığına bağlı olarak birkaç gunde rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim size hertürlü debriyajlı diyorsunuz teşekkürler

rs_guven
21 Nisan 2013, 13:05
Bana kalırsa cub ama dediğim gibi, her zaman debriyajlıya imrenir durursunuz.

baris5995
21 Nisan 2013, 13:07
bişey sorucam cup un çekiş gibi mesela bayır da düz yolda bayır aşağıda daha mı seri debriyajlı princeden ?

rs_guven
21 Nisan 2013, 13:09
Cub her turlu daha seridir. Sadece son hıza gelince, prince daha hızlıdır.

baris5995
21 Nisan 2013, 13:11
cupta son hıza gelince titremesi nasıl ve en son zorlasak , zorlamazsak kaç basar genelde 2 kişi binicem

princede zorlarsak kaç basar titreme nasıl zorlamazsak kaç basar = son viteslerde ? 2 kişi binicem ?

rs_guven
21 Nisan 2013, 13:20
Cub'ta 100 km hız ile giden arkadaşlarım var. Ben en uzun gezimi, geçen yaz Adana-Kızkalesi arası
(aynı gun gidiş-geliş 300 km 2 kişi) cub motorumla yaptım. 70-85 km hızla gidip geldik.
Zorlamadan ikisiyle de en fazla 70 yaparsınız. Biraz sıkıştırarak 80 ile de seyir yapabilirsiniz.
Ben ybr ile deneme suruşu yapmadan önce hiç titreşimden şikayetçi değildim.
Şimdi titreşimi beni ölduruyor :queen: Vergi çok mu sorun?

baris5995
21 Nisan 2013, 13:53
Cub'ta 100 km hız ile giden arkadaşlarım var. Ben en uzun gezimi, geçen yaz Adana-Kızkalesi arası
(aynı gun gidiş-geliş 300 km 2 kişi) cub motorumla yaptım. 70-85 km hızla gidip geldik.
Zorlamadan ikisiyle de en fazla 70 yaparsınız. Biraz sıkıştırarak 80 ile de seyir yapabilirsiniz.

ya aslında vergi bana sorun gelmez ama babam vergiye karşı ne bileyim illa tutturmuş 100 cc motor :/ yani gönül ister ybr 125 drift 125 falan ama işte hem maddi durumlar hemde babam karşı

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:22 ----------

USTA mg superboy mu mg prince mı cup snappy x mı tercihini söylermisin bunların hepsi 100 cc ?

rs_guven
21 Nisan 2013, 14:31
Rahatlık ve yakıt için snapy, görüntü ve keyif için prince. Tercihi sizin beklentiniz belirler.
Superboy'u geçin bence.

baris5995
21 Nisan 2013, 14:34
Rahatlık ve yakıt için snapy, görüntü ve keyif için prince. Tercihi sizin beklentiniz belirler.
Superboy'u geçin bence.

superboyda bütün hepsi var mı rahatlık hız falan ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:32 ----------

Superboy'u geçin bence.

görüntü keyif keyif derken hız mı sürüş mü ? princede cup ta nasıl aynı mı hızları

rs_guven
21 Nisan 2013, 15:01
Görüntü derken şıklık, keyif derken debriyajın keyfi. Hız farkı yok. ikisinin de hızları neredeyse aynı.

baris5995
21 Nisan 2013, 15:07
Görüntü derken şıklık, keyif derken debriyajın keyfi. Hız farkı yok. ikisinin de hızları neredeyse aynı.

Çok teşekkürler bu gidişle prince alıcam galiba debriyajın keyfi bi başka :)

rs_guven
21 Nisan 2013, 15:12
Vergiyi problem etmeyip, wolf veya drift alırsanız, daha mutlu olursunuz bence. Tecrübe konuşuyor :)

baris5995
21 Nisan 2013, 15:27
Vergiyi problem etmeyip, wolf veya drift alırsanız, daha mutlu olursunuz bence. Tecrübe konuşuyor :)m i

ya ben zaten onları istiyorum işte babam sıkıntı yapıyor alıcaksan al diyo 125 alcaksan hiç alma diyo ilerleyen zamanlarda diyo şimdilik 100 cc hangisiyle idare edeyim en fazla 6 ay falan idare edicem

rs_guven
21 Nisan 2013, 16:13
O zaman debriyajlı alın. En azından debriyajı kullanmayı öğrenirsiniz.

baris5995
21 Nisan 2013, 16:41
O zaman debriyajlı alın. En azından debriyajı kullanmayı öğrenirsiniz.

Peki sağol o zaman prince tercihim :cat:

rs_guven
21 Nisan 2013, 16:43
Peki sağol o zaman prince tercihim :cat:

Şimdiden hayırlı olsun o zaman. Seni de prince sayfasında görmek isteriz.

baris5995
21 Nisan 2013, 16:48
Şimdiden hayırlı olsun o zaman. Seni de prince sayfasında görmek isteriz.

Link atarmısınız çok teşekkürler :)

rs_guven
21 Nisan 2013, 16:59
http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/101929-mondial-100-mg-prince-34.html

yürekçe
21 Nisan 2013, 17:03
17 kişi oturarak, şöför dahil 4 kişi oturarak sığar.

2 kişi olarak kullanılmaz, beklicen, tüm yolcular gelecek.
yoksa benzine yazık, zarar edersin...

şu sürekli gelip abuk mesajlar atup banlanan eleman, sen misin len yine?

baris5995
21 Nisan 2013, 17:08
ben bu siteye daha yeni katıldım ? :silent:

rs_guven
21 Nisan 2013, 17:12
17 kişi oturarak, şöför dahil 4 kişi oturarak sığar.

2 kişi olarak kullanılmaz, beklicen, tüm yolcular gelecek.
yoksa benzine yazık, zarar edersin...

şu sürekli gelip abuk mesajlar atup banlanan eleman, sen misin len yine?

Sencer abi ne bu sertlik :)

yürekçe
21 Nisan 2013, 17:14
ya abicim, yeni gelmiş 2 ayrı başlık açmış,
açtığı başlıklara abksan ehliyet yok, videodan vites atmayı öğrenecek, yarı otomatikte kararlıymış, yaşı gelince alacakmış vs vs...

bir motora kaç kişi sığar diye soru soran, ehliyetsiz ve 17 yaşında bile değil.

iğneliyorum ki, çuvaldız bende saplı zaten ;)

baris5995
21 Nisan 2013, 17:17
Sencer abi ne bu sertlik :)

guven usta bana niye bu ters yapıyor :silent:

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:15 ----------

ya abicim, yeni gelmiş 2 ayrı başlık açmış,
açtığı başlıklara abksan ehliyet yok, videodan vites atmayı öğrenecek, yarı otomatikte kararlıymış, yaşı gelince alacakmış vs vs...

bir motora kaç kişi sığar diye soru soran, ehliyetsiz ve 17 yaşında bile değil.

iğneliyorum ki, çuvaldız bende saplı zaten ;)

yav kardeşim kaç kişi değil anlatamadım 2 kişi rahatça sığar mı yani cup lara bilgi almak istiyorum sen bana ne ters yapıyorsun bu tavırlar falan ?

rs_guven
21 Nisan 2013, 17:23
guven usta bana niye bu ters yapıyor :silent:

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:15 ----------

yav kardeşim kaç kişi değil anlatamadım 2 kişi rahatça sığar mı yani cup lara bilgi almak istiyorum sen bana ne ters yapıyorsun bu tavırlar falan ?

Sencer abinin niyeti farklı. Boşa konu açan gençlerden biri sandı.
Hiç durmadan, ban yiyene kadar konu açan arkadaşlar var. Tepkisi onlara.

Mengu16
21 Nisan 2013, 17:31
İyi niyetli birisin ama başlığa bakınca motora 3-4 kişi binmek istiyor heralde diye anlıyorum :queen:

baris5995
21 Nisan 2013, 17:41
İyi niyetli birisin ama başlığa bakınca motora 3-4 kişi binmek istiyor heralde diye anlıyorum :queen:

sağolasın yok yok yanlış anlattım ben kusura bakmayın :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:38 ----------

Valla bilmiyorum ben daha yeni geldim siteye motor sorup soruşturmak için tam bilgi almak için kusura bakmayın rahatsızlık verdiğim için özür dilerim bilmiyordum yani böyle konulara sinir olacağını kusura bakmasın oda

utkan35
21 Nisan 2013, 19:21
cupta da titreşim war onu söyleyim bendede wardı cunkü yerinde olsam mg prince alırdım ilerde cc sinide büyütürsün yetmemeye başlarsa

Esrarengiz03
23 Nisan 2013, 01:24
benim babamda ilk baş vergisiz dedi vergili olsaydı ben verecektim zaten neyse aldı 1 ay kadar geçti mahalleden 125lik 150lilik motorlar geçiyor mc-x falan adamın gözü onlarda kaldı sordu kaç para diye bana mc-x e 3200 dedim iyiymiş dedi bu sene ondan alıcaktı fakat şimdilik kubanın xcg modelini almayı düşünüyorum zaten uzun yol pek yapmam arada bir fln okulumda engel olur en uygunu kuba şimdilik :)