PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bosch YTX 14- BS

leon99
20 Nisan 2013, 00:00
iyi akşamlar arkadaşlar. Gt 250 r' ım için Bosch YTX 14- BS marka 12volt 12 amper bir akü aldım. Ancak kullanım kılavuzunda Türkçe' den başka her dil var sağolsunlar. Aldığım sitede ilk kullanım için şarja takmanıza gerek yok diyordu. Sormak istediğim.

Akünün asitini doldurduktan sonra 30 dakika bekliyorum.
Daha sonra ne gibi bir işleme gerek var acaba?

puser
22 Nisan 2013, 14:21
sıvıyı doldurduktan sona 30 dk - 1 saat kadar kapaklar açık bekliyorsun (karışımdan sonra çıkan gazın dışarı atılması için) sonra sıvı seviyesini tekrar kontrol edip eğer yeterli düzeydeyse 1 - 2 saat kadar şarj etmen gerekiyor.
satıcı ilk kullanımda şarj etmene gerek yok dediyse eğer o akü bakımsız tip olabilir. bakımsız tip akülerin kapağı açılmaz, içerisindeki sıvıya müdahale edilmez. yinede ilk kullanım öncesi şarj etmek yerinde olacaktır.

leon99
22 Nisan 2013, 16:44
Teşekkürler dostum cevap için. Akü kullanıma hazır dediğin gibi yine de 1-2 saat şarja taktım.

Syanur
22 Nisan 2013, 17:00
Motorunuzun orjinalinde kaç A'lık akü geliyor? Yüksek Amperli akü kullanmanın bir sakıncası olabilir mi diye düşünüyordum da geçenlerde...

leon99
22 Nisan 2013, 17:40
12 volt 12 amper yuasa marka akü vardı motosikletin ilk aküsü sanırım. Aynı değerlerde aldım yenisini de.

puser
22 Nisan 2013, 23:26
Motorunuzun orjinalinde kaç A'lık akü geliyor? Yüksek Amperli akü kullanmanın bir sakıncası olabilir mi diye düşünüyordum da geçenlerde...

syanur,aküdeki amper olayı ile elektrik tesisatında dolaşan amper birbirinden farklı. çoğumuzun aklımızı karıştıran asıl nokta, aküden bahsederken eksik ifade kullanıyoruz. mesela burada da 12 volt 12 amper akü dedik. aslında doğru ifade 12 volt 12 amper/saat olmalı. aradaki fark, kilometre ile kilometre/saat örneğindeki gibi düşünülebilir. ikisi bir birinden farklı şeyler.

12 volt 12 amper/saat akünün anlamı şudur; eğer biz bu aküye 12 volt 1 amper akım çeken bir lamba bağlarsak (veya başka bir devre) akü lambayı 12 saat boyunca aydınlık tutacak demektir. bunun yerine 12 vot 12 amper akım çeken bir lamba bağlarsak, akü bu lambayı da bir saat boyunca aydınlık tutabilecektir.

aküdeki enerji depolanmış enerjidir. voltajın doğru olduğu müddetçe amperi istediğin ölçüde çekebilirsin. ancak yüksek amper/saatli aküyü şarj etmesi uzun sürecektir.
elektrik sistemin yüksek amper saatli aküye yeterli gücü veremezse şarj süresi çok uzayacak ve çoğu zaman akü tam şarj olamayacaktır. akü ve şarjlı pillerde hafıza etkisi diye bir şey vardır. eğer onu pek çok kez tam kapasite ile sarj edemezsen artık eski kapasitesinde enerji depolayamazlar.