PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egzoz hakkında bilgisi olanlar yardımlarınızı istiyorum.

Filozofiks
19 Nisan 2013, 00:01
Merhabalar arkadaşlar, kanuni tiger 250 motoruna sahibim. Daha yeni hatta çok yeni sahibi oldum. Ancak herkesinde dilediği gibi chopper modellerinde egzoz sesine çok önem duyulur. Maalesef ki tiger 250 orijinal egzozunda beklenen sesi alamadım. Bazı arkadaşlarım susturucuları çıkartmamı söylediler ama bi kaç kişiden duyduğuma göre motorun ömrünü kısaltıyormuş. Beni tatmin edecek egzoz sesini duyabilmem için ne yapmam gerekli siz bu işin üstatlarına danışmak istedim. Ve şunu da belirtmek isterim ki maddi konuda çok özgür değilim, kısacası öğrenciyim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. İyi forumlar..

ogzcngdk
19 Nisan 2013, 00:12
egzosların susturucularını çıkartmak veya bir başka deyişle içini boşaltmak motorun ömrünü kısaltmaz motorun daha rahat çalışmasını sağlar birazda fazla yakar ama çok farkedilecek şekilde değil ve sanırım pahalıda bir işlem değil bunu yaptırmak

tabi işini iyi yapan biri olması lazım çünkü kulak seven bir ses çıkarsa ortaya olmaz o iş :pr:

ayrıca polisler egzostanda ceza kesebilir ama herşeye rağmen eğer iyi bir ses varsa aragaz atmak ve yüksek viteste gazı açmak çok zevkli :queen:

Filozofiks
19 Nisan 2013, 00:15
yani öyle çoooook abartı bi ses istemiyorum zaten yani istediğim sadece motor sesini bastırması o kadar.

greyhorse
19 Nisan 2013, 00:22
Egzoz susturucularını sökmenin geri dönüşü yoktur denilebilir. Tamiri epey meşakatlidir..Belli bir süre sonra içeriden çürümeye başlar.Muayenede sıkıntı olabilir.Ceza kesilebilir.Hepsinden önemlisi bir müddet sonra kafa kaldırmaz cevredekilerin bakışlarından sülalene sövdüğünü rahatlıkla anlamaya başlarsın.Yeni bir susturucu seti yada çıkma bir egzoz seti alıp üzerinde oynama yapar elindeki orjinal olarak kalabilir..Piyasada kısa susturucu setleri var.Ses ,Performans olarak tatminkar

takımı 55$ +nakliye var
http://www.ebay.com/itm/ONE-PAIR-SHORTY-MUFFLERS-FITS-MOST-BIKES-CLASSIC-SHORT-MUFFLER-BOBBER-CHOPPER-/271189667083?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item3f2429ed0b&vxp=mtr

hisvarlar
19 Nisan 2013, 00:25
Duymak istediğiniz chopper sesi V motorlardan çıkar, tigerın motoru sıralı 2 silindir ne yazık ki. Ne yaparsanız yapın o tonu, o homurtuyu yakalayamazsınız. Ancak daha yüksek ses alacağınız kesin.

astorojna
19 Nisan 2013, 00:26
soru içinde soru olacak kusura bakmayın ama bende performans egzozu kullanıyorum. susturucuyu sökmedim,polis ceza yazıyormu? ve muayeneden geçiyormu?

Samet Ağır
19 Nisan 2013, 00:36
egzoz sadece bir borudan ibaret değildir...hesabı kitabı vardır..

tabiri caizse çok boş yada çok dolu olması iyi değildir...
incelerseniz....

http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/99949-viragoya-komple-yeni-egzoz-yaptim.html

http://www.motosiklet.net/forum/mt-kendin-yap-%5Bdiy-do-it-yourself%5D/114262-zzr-600-egzoz-revizyonu-tamirati-yada-imalati.html
ama şimdilik bundan öte yardımım olamayacak..iyileşinceye kadar...

Filozofiks
19 Nisan 2013, 01:25
yani benim istediğim açıkçası apaçi diye adlandırdığımız tiplerin motorları gibi değil en azından biraz daha tok ses istiyorum egzoz susturucusunu çıkartmak bana pek mantıklı gelmiyo zaten. ama farklı bişeyler yapılamazmı diye sormak istedim.

ferad
19 Nisan 2013, 01:30
yani benim istediğim açıkçası apaçi diye adlandırdığımız tiplerin motorları gibi değil en azından biraz daha tok ses istiyorum egzoz susturucusunu çıkartmak bana pek mantıklı gelmiyo zaten. ama farklı bişeyler yapılamazmı diye sormak istedim.
En iyi cozum kaliteli bir tup egsoz hocam hem rolantideki sesi guzellesir hem bastin mi kafa utulemez

Filozofiks
19 Nisan 2013, 01:33
En iyi cozum kaliteli bir tup egsoz hocam hem rolantideki sesi guzellesir hem bastin mi kafa utulemez

konuda çok bi bilgim olmadığı için tüp tabirine yabancı kaldım. Peki ne kadar maliyetli olacak böyle bişey yaptırırsam ?

ferad
19 Nisan 2013, 01:59
Tupten kastim sadece ekstra satilan egsoz kismi yani borular falan haricinde.Ornegin ;
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-motosiklet-universal-performans-egsoz-114870892/detay/

shi_bumi
19 Nisan 2013, 02:19
Sanılanın aksine motosiklette ses motorun kendisinden alınır, ezgozdan değil. Yani ne yaparsanız yapın o motordan hayal ettiğiniz sesi alamazsınız. Motorun sesi motorun tipine (sıralı silindir, V-silindir, boksör vb.) ve hatta V-motorlarda silindirler arasındaki açıya bağlıdır (45, 60, 90)

Ayrıca açık egzoz yakıt-hava karışımını fakirleştirir. Fakir karışım daha yüksek silindir başı harareti demektir. Daha yüksek silindir başı harareti daha çok bela demektir :)

Filozofiks
19 Nisan 2013, 12:16
Tupten kastim sadece ekstra satilan egsoz kismi yani borular falan haricinde.Ornegin ;
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-motosiklet-universal-performans-egsoz-114870892/detay/

anladım ferad hocam ama chopper modeli var şu an elimde ondan mütevellit bu egzoz pek uymaz gibi geliyor bana :D

dreamkiller
19 Nisan 2013, 12:36
Dostum takılma böyle şeylere.. Bu motorda o istediğin ses karakterini alamazsın.. Ya kafa ütülersin yada böyle fıtı fıtı binersin motoruna.. Elbet birgün motorunun cc sini yükseltmek isteyeceksin.. O zaman alırsın bir V motorlu cruiser sonra gür gür gür binersin paşa paşa.. İlk motorun olduğunu tahmin ettiğim(yanılıyor olabilirim) bu motorla motosiklet yaşantısına alış, onunla bütün olmayı öğren, sesi bir veya iki sonraki motorunda elde edersin nasıl olsa.. Saygılar..

Filozofiks
19 Nisan 2013, 18:15
Dostum takılma böyle şeylere.. Bu motorda o istediğin ses karakterini alamazsın.. Ya kafa ütülersin yada böyle fıtı fıtı binersin motoruna.. Elbet birgün motorunun cc sini yükseltmek isteyeceksin.. O zaman alırsın bir V motorlu cruiser sonra gür gür gür binersin paşa paşa.. İlk motorun olduğunu tahmin ettiğim(yanılıyor olabilirim) bu motorla motosiklet yaşantısına alış, onunla bütün olmayı öğren, sesi bir veya iki sonraki motorunda elde edersin nasıl olsa.. Saygılar..

eline yazına sağlık, okuduğum an çok haklı olduğunu hissettim. Motorum 250 cc lik ve güldür güldür ses çıkmasını istemek ona haksızlık olur elbette. Ayrıca bu 2. motorum 1. motorum scooterdı elbette vitesli klasmanında ilk motorum diyebiliriz. yorumun için teşekkür ediyorum.

dreamkiller
19 Nisan 2013, 20:17
Rica ederim dostum.. Aydinlanma sagladiysam ne mutlu bana..