PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tel Jant Balans - AkorAyarı ?

Syanur
15 Nisan 2013, 13:19
Motorumda 17" tel jant var. Misal;

http://1.bp.blogspot.com/_fzgXRVZHfqw/S9sQ5Qj6eLI/AAAAAAAAB2Y/03AbfSammOY/s1600/motostrano_2101_19719812.jpg

http://rickpiper.cbfsim.org/images/K7Wheels.jpg

Şimdi bu tarz tekerlere balans ayarı yapılıyor mu, yoksa tel jant olduğu için sadece akord ayarı mı söz konusu. Yoksa "2si de farklı farklı ayarlar, o yüzden 2 sini de yaptıman lazım" mı dersiniz??

Bir de daha öncesinde tekerlerimin akor yada balans ayarına ihtiyaç duyup duymadığını en sağlıklı şekilde nasıl anlarım ??

(motor biraz karasız bir sürüş sergiliyor. Ben genel yapısından ve yüksekliğinden dolayı olduğunu düşünüyorum ama yinede tekerleri de bir kontrol ettireyim diyorum)

TanImsIz
15 Nisan 2013, 13:22
Balans; hızın arttıkca teker teklemesin ve titremesin diye. Akord ayarı ise simetrisini kaybetmemesi için. Akord ayarını bisikletçiler bile yapıyor. ikisinide yaptırman lazım. Balans ı sadece lastik değişimlerinde yapman yeterli.

MBHoro
15 Nisan 2013, 13:22
tahminimce balans ağırlığı eklemek daha kolay olduğu için onu yapıyorlardır. akort ayarı biraz daha uğraş gerektiyor. tekerler sökülecek vs.

Mengu16
15 Nisan 2013, 13:23
Tel jantta balans ayarına bakılmaz diye biliyorum çünkü jant hopluyor zıplıyor balans makinasında.

blamir
15 Nisan 2013, 13:23
Bunu ben de merak ediyorum.

Syanur
15 Nisan 2013, 13:28
Buarada belki işe yararsa diye söyleyim, lastikler tubless yani içlastiksiz.

Balans; hızın arttıkca teker teklemesin ve titremesin diye. Akord ayarı ise simetrisini kaybetmemesi için. Akord ayarını bisikletçiler bile yapıyor. ikisinide yaptırman lazım. Balans ı sadece lastik değişimlerinde yapman yeterli.

Anladım. Akord ihtiyacı doğduğunda yani simetrisi kaybolduğunda yine hız arttıkça teker teklemesi ve titremesi sıkıntısı oluşuyor mu? Yada virajda karasızlık, hafifi yalpalama gibi durumlar...:silent:

Samet Ağır
15 Nisan 2013, 13:30

başka yorum isteme..
ikisinide yaptırmalısın..

akort ayarı tekerin yalpalı dönmesini engellemek içindir...

balans ise ağırlık merkezlerini eşitleyerek belli momentlerde titreme yapmaması,her devirde stabil dönmesini sağlamak içindir...çok hızlanamayan küçük motorlarda hissedemeyebilirsin ama hız arttıkça durumuna göre kontrolünü kaybettirecek bir hal bile alabilir...

Mengu16
15 Nisan 2013, 13:34
Buarada belki işe yararsa diye söyleyim, lastikler tubless yani içlastiksiz.

Anladım. Akord ihtiyacı doğduğunda yani simetrisi kaybolduğunda yine hız arttıkça teker teklemesi ve titremesi sıkıntısı oluşuyor mu? Yada virajda karasızlık, hafifi yalpalama gibi durumlar...:silent:
Jantta yalpa varsa motor yol üzerinde gezinir. Yukarı aşağı akordsuzluk senin motordaki gibi kalın jantlarda pek mümkün değil bence. Lastiklerinde balans olacağını pek sanmıyorum. Olsa da en fazla 120 km hız yapan bir motoru etkileyecek kadar olamaz diye düşünüyorum.

Syanur
15 Nisan 2013, 14:34
başka yorum isteme..
ikisinide yaptırmalısın..

akort ayarı tekerin yalpalı dönmesini engellemek içindir...

balans ise ağırlık merkezlerini eşitleyerek belli momentlerde titreme yapmaması,her devirde stabil dönmesini sağlamak içindir...çok hızlanamayan küçük motorlarda hissedemeyebilirsin ama hız arttıkça durumuna göre kontrolünü kaybettirecek bir hal bile alabilir...

Söz valla istemiycem, bu son :)

100ü görüyorum en fazla, çok nadiren 110u geçiyorum. Zaten balans sıkıntısı olduğunu düşünmüyordum motorda, o yüzden az bile varsa balanssızlık bu hızlarda çok etkilemeyebilir beni.

Lakin asıl sorum; Kendim, akord ihtiyacı olup olmadığını nasıl anlarım? Akordcuya götrümeden anlayamazsın diyorsanız tamam ama boşu boşuna da götürüp, "dürüst" birisine denk gelerek zaten bozuk olmayan akord ayarımı haybeye yaptırmayayım diyorum :wiinkk: Arka tekeri kaldırıp çevirdiğimde arka jantın çok düzgün olmadığını farketmiştim geçen. Sanki yamulmuş gibiydi hafiften, belki simetrisi bozulmuştur dediğiniz gibi.

Samet Ağır
15 Nisan 2013, 15:23
arka ve ön tekeri ayrı ayrı kaldır ve çevir..
lastik için değil jant için söylüyorum..
jantın lastiğe birleştiği noktaya(tek br noktaya) bak.dönerken sağa sola yukarı aşağı hareket ediyormu yoksa ip gimi dönüyormu??
sağa sola yukarı aşağı çok fazla bir hareket varsa akort yaptır..
jant düzgün ama lastik saçmalayarak dönüyorsa janta oturmamış olabilir,balon yapmış olabilir,içerde yama ket yapmış olabilir..ikisi farklı çözülür...
yav yine bi sürü yazdım iyimi?:pl::queen:

bide şu konumu incele..
http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/96676-tel-jantimiza-akort-yapalim.html

yasdal
15 Nisan 2013, 16:13
Eski motosikletim Tel Jantlıydı. Az çekmemiştim. Pek fazla motosiklet jantı akord eden yok. Bisikletçiler de yanaşmıyor fazla. KAdıköy de Buzz motor yapıyor. Lastik başına 100 TL gibi bir para alıyorlar. Eğer söküp götürürseniz 25 lira daha almıyorlardı o zaman.

Syanur
15 Nisan 2013, 16:21
Ben ankaradayım, burada birilerini bulmak gerekecek.

Akord yaptırmak için lastikleri çıkartmaya gerek var mı?

Mengu16
15 Nisan 2013, 16:31
Ben ankaradayım, burada birilerini bulmak gerekecek.

Akord yaptırmak için lastikleri çıkartmaya gerek var mı?
Akord için lastikleri çıkarıyolar evet.

blamir
16 Nisan 2013, 16:34
Benim KLX in arka teker akort istiyor :) BUZZ a bir soralım bakalım 100TL biraz fazlaymış ama.

Syanur
16 Mayıs 2013, 19:22
Ön çatalların bakımı için ön tekeri sökücem, o arada arkayı da söküp lastikleri de çıkatıp akord yaptırmaya karar verdim. Çünkü arka telleri de tek tek tıklatarak kontrol ettim, gevşeyenler var...

O sebeple ANKARADA AKORD YAPTIRABİLECEĞİM neresi var acaba ???

Denizic
16 Mayıs 2013, 19:45
Ön çatalların bakımı için ön tekeri sökücem, o arada arkayı da söküp lastikleri de çıkatıp akord yaptırmaya karar verdim. Çünkü arka telleri de tek tek tıklatarak kontrol ettim, gevşeyenler var...

O sebeple ANKARADA AKORD YAPTIRABİLECEĞİM neresi var acaba ???

Syanur benimkide tel jantli biyer bulursanız birlikte gidelim...

sakinseytan
16 Mayıs 2013, 19:57
şu telli janta balans olurmu benimde aklımı kurcalıyo.
benim xt nin çn jantı 21 inc den 18 e düşürdüm 20 cm tel aldım sirkeciden konple degiştirdim arkanın tellerinide degiştirdim.jantı cıplak soyup dizerken ciddi anlamda zorlandım ama akort ayarı yaparken sakin kafayla yanımada bi fincan cay aldım tek tek aynı ölcüde telleri sıkarak ve son olarakta yandan ve üstten akort teli degdirerek ayar yaptım şuan mis gibi çok hard kullanıyorum yamulmadı.
akort ayarı yapmak bişi degil herkez en basit kurbagacıkla ayarı yapabilir ama sorun yukarı aşşa sekmede bunu düzeltmek ciddi anlamda zor.
ben asla tamirciye gitmem sadece sevdigim abime danışırım ve sanmıyorumki tamirci akort ayarıyla uğraşsın adamlar kolay paraya temiz işe bakıyor.

Syanur
17 Mayıs 2013, 00:11
Tamam asla tamirciye gitme ama her işin de bir ustası var. Ben akord ustası arıyorum, yani bu işi yapan, eli alışmış, tecrübe etmiş... Yoksa motor tamircisi çok, gitsen "bırak yaparız" derler elbet.

Benim de uğraşabildiğim şeyler bir yere kadarmış, açıkçası akord ayarıyla uğraşmak istemiyorum, düzgün yapamazsan bir daha da uğraşmaya vaktim zaten yok. Sorun vakit aslında. Bir de lastiği sökmek, takmak, şişirmek felan ne yazıkki şu anda elimdeki alet edevat ile pek mümkün değil.

@deniz bulursam haber veririm :cat:

airhead
17 Mayıs 2013, 00:31
Ankarada balans ayarı yapan bulursanız banada haber edin yav

erro
17 Mayıs 2013, 09:18
hacı herşeyden önce senin arka teker yere dik basmıyo bile olabilir...arkanda sürerken ben öyle gördüm..ya da sadece bir göz yanılsamasıydı...

draggy
17 Mayıs 2013, 09:28
balans ayarı da yapılır evet, hatta ağırlık takılır bunun için..

Syanur
17 Mayıs 2013, 10:57
hacı herşeyden önce senin arka teker yere dik basmıyo bile olabilir...arkanda sürerken ben öyle gördüm..ya da sadece bir göz yanılsamasıydı...

O da muhtemel. Ben zincir temizlerken arka jantın iç kısmının asimetrik olduğunu tespit etmiştim zaten. Bir de yan basıyorsa süper :) Üstüne eski zinciri çok gerdirmem gerekiyordu, her seferinde de acaba arka tekeri "düz" ayarlayabildim mi diye de düşünüyordum. Bu ne saçmalık yav :sunny:

balans ayarı da yapılır evet, hatta ağırlık takılır bunun için..

Teşekkürler :wiinkk:

alp_tunay
17 Mayıs 2013, 11:08
Yarından tezi yok Ankarada Akord ayar tükanı açıyorum... :P

Syanur
17 Mayıs 2013, 11:20
AÇ AÇ AÇ AÇ !!! ::alkiis::

Yav siz eski kulağı kesiklerdensiniz A.Tunay bey abi, siz de bilmiyorsanız akordcu, nasıl olacak bu iş... :silent:

alp_tunay
17 Mayıs 2013, 11:25
YİBA da girişte bir adam yapıyordu...
Birde Yibanın yanından girdiğin zaman ilk sağ sokakta bir tükanda yapılıyordu...
Bir de dışkapıda köprünün heemen dibinde kenan diye bir usta vardı yapan...
Libya caddesinden bülbülderesine dönerdönmez bir bisikletçi vardı... O da yapıyordu...

Yapıyordu da yapıyordu işte...
Şimdilerde kaldılarmı bilmem...
Herkeste döküm jant olunca ... :)

Syanur
17 Mayıs 2013, 11:45
YİBA da girişte bir adam yapıyordu...
Birde Yibanın yanından girdiğin zaman ilk sağ sokakta bir tükanda yapılıyordu...
Bir de dışkapıda köprünün heemen dibinde kenan diye bir usta vardı yapan...
Libya caddesinden bülbülderesine dönerdönmez bir bisikletçi vardı... O da yapıyordu...

Yapıyordu da yapıyordu işte...
Şimdilerde kaldılarmı bilmem...
Herkeste döküm jant olunca ... :)

Bu dediğin bisikletçi galiba bizim karşı kapı komşumuz olan yaşlı amca :) Önceden motorlara da bakıyormuş ama şimdi sadece bisikletle uğraşıyor. Bu yaşlı amcanın dükkanı B.deresine dönünce biraz yukarıda. Öncesinde bir tane daha var orada genç bir çocuk, bisikletçi, babasından mı devralmış babasının başka yerde dükkanı mı varmış da burada kendine yer mi açmış, neymişse... Çok gözüm tutmamıştı o çocuğu ama küçücük dükkanda 3000 TL lik karbon fiber bisiklet şasesini tamir ediyordu :cherry:

Yibanın oralardan önce ben buralara bakayım, ne de olsa evime 5 dakka, yolunun üstü :)

phradrel
04 Aralık 2013, 13:06
sonuç ne oldu? istanbulda bu süre zarfında kimse yaptırdı mı? güncel fiyat bilgisi verebilecek var mı? benim jant bildiğin yamuk :)

GaCCaLL
04 Aralık 2013, 13:32
Ben kendimce çözüm buldum ama önce akord ayağını yapmam lazım,
ondan sonra belki resimleyip paylaşabilirim.

Hırbonen
15 Ağustos 2023, 19:17
https://www.motosikletjantakort.com/

Arkadaslar,İzmir deki bu yerin yapacagi ise guvenebilir miyim ? izmir icin bilgisi fikri veya tavsiyesi olan ?

tommygun
15 Ağustos 2023, 19:20
https://www.motosikletjantakort.com/

Arkadaslar,İzmir deki bu yerin yapacagi ise guvenebilir miyim ? izmir icin bilgisi fikri veya tavsiyesi olan ?

AT için olumlu referans vermişler