PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzin ve motorin fiyatında yanlış hesap

cbr125cbr
14 Nisan 2013, 12:36
Türkiye'de akaryakıt fiyatları belirlenirken iki ayrı veri dikkate alınıyor. Biri ham petrolün dünya piyasalarındaki varil fiyatı, diğeri de ABD Dolarının Türk Lirası karşısındaki değeri. Bu hesaptan yola çıkıldığında akaryakıt fiyatlarında bu hafta başında yapılan indirimin yeterli olmadığı kendiliğinden ortaya çıkıyor.
Ercan Seki'nin haberine göre şöyle ki; Bundan sadece 8 ay önce, 1 Ağustos 2012'de uluslararası piyasalarda ham petrolün varil fiyatı,?105 dolar civarındaydı. O zaman 1 ABD Doları ise 1.78 TL'ydi. O gün Türkiye'de 95 oktan benzinin litresi 4.37 Lira, mazot ise 3.85 Liradan satılıyordu.

Gelelim bugüne; ham petrol fiyatı 8 ay öncesinin de altına inerek 102 dolar civarına kadar geriledi. Dolar/TL endeksi ise 8 ay öncesiyle tıpatıp aynı. Akaryakıt ürünleri ise 8 ay öncesine göre, benzin 26 kuruş zamlı olarak 4.63 Lira, mazot ise 32 kuruş zamlı olarak 4.17 liradan satılıyor. Bu kuruşları yabana atmayın. Zira her bir depoda (50 litre) cebimizden, benzinde 13 lira, mazotta 16 Lira daha fazla para çıkıyor.
Burada sorgulanması gereken konu şu; Maliyeti etkileyen faktörlerden en önemlisi olan ham petrol 8 ay önceki fiyatının da altında, diğer faktör ABD doları aynı seviyede olduğuna göre, akaryakıt fiyatlarında şimdiki rakamlar mı doğru, yoksa 8 ay önceki rakamlar mı doğru? Şimdiki fiyatlar doğruysa, 8 ay önce akaryakıt fiyatlarını düşük tutan ayar mekanizmasına Türk halkı adına teşekkür etmek gerek. Yok eğer Ağustos 2012'deki fiyatlar doğru idiyse, acilen hem benzinde, hem de mazotta en az 30'ar kuruş daha indirim yapılması gerekiyor.

KAYNAK: http://ekonomi.haber7.com/gundem-veriler/haber/1013913-benzin-ve-motorin-fiyatinda-yanlis-hesap

http://image.haber7.com/haber/haber7/archive/akarjpg_h295.jpg

Mengu16
14 Nisan 2013, 12:39
Benzine yapılan indirim tabiki yeterli değil, ama daha çok indirseler hangi parayla besleyecekler elalemin vatandaşını teröristini.

serdar1547
14 Nisan 2013, 12:41
deveye diken insana s?ken yarar hesabını yapıyor şu an hükümet,başarılı da oluyor

antilop_skul
14 Nisan 2013, 13:28
saolsun devletimiz kacak yakıt kullan aile ekonomisine katkın olsun :)

necatik35
14 Nisan 2013, 14:11
Benzine yapılan indirim tabiki yeterli değil, ama daha çok indirseler hangi parayla besleyecekler elalemin vatandaşını teröristini.

Len Mengü, öyle kötü kötü yazıp durma.::yanliss:
Birazdan gelir hökümet yalakaları,sonra görürsün .......:P

erdem_cengiz
14 Nisan 2013, 14:15
padişahım çok yaşa

kürşat ışık
14 Nisan 2013, 14:20
bu zihniyet değişmediği sürece , bu şekilde devam edecek malesef..İnsalar hiçbirşeyin farkında değil..

Permatiq59
14 Nisan 2013, 19:52
aklıma bir şarkı geldi..

http://www.youtube.com/watch?v=GDLSL3HGq60

Mengu16
14 Nisan 2013, 19:56
Şu konuya bile yazan ne az kişi var, alan memnun satan memnun niye indirim yapsınlar :mrgreen:

KeaSH-07
14 Nisan 2013, 20:09
aklıma geldikce ayar oluyorum 1 tl iken acık depo pejo mopetim vardı nerden nereye :S

M.balibey
14 Nisan 2013, 20:13
Len Mengü, öyle kötü kötü yazıp durma.::yanliss:
Birazdan gelir hökümet yalakaları,sonra görürsün .......:P

abi bunların neresini savunuyorlar anlamıyorum ya depolarını anlaşmalı yerlerden ücretsiz dolduruyorlar(partilerin konvoylarında olduğu gibi) fiyatlar koymuyor yada akaryakıt yardımı yapıyor devlet yandaşlara

serdar1547
14 Nisan 2013, 20:44
yiyeceksin banı şimdi :cherry:

Bence 5 tlye sabitlesinler onlarda rahat etsin bizde :)
alıştım ben banlanmaya ama bir iki hafta yatıp cıkıyoruz,daha çok uzun süreli ceza almadım

cbr125cbr
15 Nisan 2013, 00:17
alıştım ben banlanmaya ama bir iki hafta yatıp cıkıyoruz,daha çok uzun süreli ceza almadım

Yazık olmuş, aslında sabır gösterip uygulamada söylediklerimizi yapmamız gerek. Ucu açık bir cümle oldu ama..

John Abruzzi
15 Nisan 2013, 00:30
belkide dışarıya sattığımız ucuz benzinin farkını kapıyoruzdur böylelikle, gerçi o fark kapanmaz ama olsun bu da bir ihtimal olamazmı ?

xawa
15 Nisan 2013, 01:14
Şu konuya bile yazan ne az kişi var, alan memnun satan memnun niye indirim yapsınlar :mrgreen:

yazsak ne değişiyorki herşey aynı, bu ülkede takım tutar gibi parti tuttukları sürece hiç birşey değişmez alışmışlar biat etmeye ne kadar

anlatsan boş.

hadi eylem yapalım desen kimseyi bulamazsın .

Slayerrr
15 Nisan 2013, 01:23
Siz hala benzin fiyatlarının petrol fiyatıyla alakalı olduğunu mu düşünüyorsunuz. :)

garaj20
15 Nisan 2013, 01:31
yazsak ne değişiyorki herşey aynı, bu ülkede takım tutar gibi parti tuttukları sürece hiç birşey değişmez alışmışlar biat etmeye ne kadar

anlatsan boş.

hadi eylem yapalım desen kimseyi bulamazsın .
eylem yapalım desen gelen olur ama 3 gün arabasına binmeyeceği yerde arabasına 3 gün benzin almayacağı yerde ya protesto var diyip gece evinden çıkıp deposunu fulleyen zihniyet oldukca ne adamlar indirme gider ne biz protesto ederiz. Bizim protestomuz adamların işine yarıyor zaten 3 ayda satcağını 1 gecede satıyorlar...

esparo
15 Nisan 2013, 03:24
Siz hala benzin fiyatlarının petrol fiyatıyla alakalı olduğunu mu düşünüyorsunuz. :)

doğru diyosun . benim senaryom şöle : akşamdan içmeye başlanır , arkadaş arasında muhabbet geçer " a:napak hacı benzine hareket lasım ne diyosun? b: 1 ile 10 arasında bi sayı tut a: tuttum. b: tamam yarın tuttuğun kadar bi indirim yapak . a: ula 10 tutmuştum biledim 1 tutardım peh "

-ZERO-
15 Nisan 2013, 03:40
kendi benzinini kendi yapacan arkadaş!! yapan yapıyor. 2 hammaddenin karışım oranını bildikten sonra çocuk oyuncağı.

esparo
15 Nisan 2013, 03:52
kendi benzinini kendi yapacan arkadaş!! yapan yapıyor. 2 hammaddenin karışım oranını bildikten sonra çocuk oyuncağı.

çocuk olmak varmış o zaman . artık çok geç oyuncakla oynamak için yaş 30, mecbur benzinlkten almam lasım :) çocuğun biri biri çıktıda "benzin yaptım 2 lira" dedi de biz mi almadık?

Mengu16
15 Nisan 2013, 03:56
O hammaddelerin litresi kaç liraymış ? veya varmıymış. hileli benzinle daha fazla km yapılmaz söyleyim.

-ZERO-
15 Nisan 2013, 04:00
çocuk olmak varmış o zaman . artık çok geç oyuncakla oynamak için yaş 30, mecbur benzinlkten almam lasım :) çocuğun biri biri çıktıda "benzin yaptım 2 lira" dedi de biz mi almadık?

çocuğun biri çıkıp benzim yaptım 2 lira dese onun bi taraflarından kan alır devlet :pl: eğer yapıp kendin kullanırsan sorun yok satmaya kalkarsan hadi geçmiş olsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:58 ----------

O hammaddelerin litresi kaç liraymış ? veya varmıymış. hileli benzinle daha fazla km yapılmaz söyleyim.

200+200 ''KİLOSU'' toplam 1000 dolar ile 1100 dolar arası değişiyor. litresi 4.2 4.3 civarı geliyor

tabi bunları asla ben demiyorum bi arkadaşım diyor :)

Mengu16
15 Nisan 2013, 04:23
Benzine enerji veren şey içindeki hidrokarbonlar biliyorsunuz, hammaddeleri birbirine karıştırıp ne kadar hidrokarbon benzeri bir bileşik oluşturulabilir bilemiyorum. Yüzde 10 kâr için o kadar uğraşılır mı :)

-ZERO-
15 Nisan 2013, 04:31
Benzine enerji veren şey içindeki hidrokarbonlar biliyorsunuz, hammaddeleri birbirine karıştırıp ne kadar hidrokarbon benzeri bir bileşik oluşturulabilir bilemiyorum. Yüzde 10 kâr için o kadar uğraşılır mı :)

tüm benzincilerin yaptığı şey aynı aslında. reklamlarda duymuşsunuzdur. biri der 1 depo yakıtta şu kadar tasarruf diğeri benim benzinim kullanırsan aracının performansını artar. aslında herkes yakıt karışımlarıyla oynayarak bu işi yapar.(veya en fazla ekstradan benzine kilosu 75 kuruş olan kimyasal bir madde koyarak) istese atıyorum 100 km de 10 km fazla gidebilecek benzin karışımı yapabilirler.(veya tam tersi) fakat 2 dezavantajı vardır. birisi araç çekişten düşer ikincisi petrol istasyonları daha az benzin satar ve nakit akışı yavaşlar. hani duymuşsunuzdur ''yav benim a istasyonundan aldığım benzin b istasyonundan aldığım benzinden daha az gidiyor'' gibi işte bunun sebebi yukarıda anlattıklarımdır.

eğer benim gibi yapılan zamlara ve iktidardakinlere kin duyorsanız emin olun yüzde 10 kar gözünüzün önüne dahi gelmez. amacınız fırsatçıları maddi açıdan yıpratmaktır.

sağlıcakla kalın :)

Mengu16
15 Nisan 2013, 04:40
Avrupadaki benzin fiyatlarına bakarsak ordaki fiyatların iki katına maloluyo dediğiniz şekilde benzin üretmek neredeyse. Ha bide bahsi geçen kimyasallar da muhtemelen petrol yan ürünüdür. Yani yoktan petrol üretmek söz konusu değil, sıkıntı da burda zaten.

-ZERO-
15 Nisan 2013, 04:44
avrupada kdv ve kdv gibi birçok vergi çeşidi yok. bunu unutmamak lazım. aslında benzin işlenmiş 2 tür hammaddenin ''belli orandaki'' karışımıdır. benzin yan ürünü denilen şey tiner, aseton v.b gibi şeylerdir. ki zaten tineri motorlu taşıtlara koymak zararlıdır.

NoVaRiX
15 Nisan 2013, 11:05
Eskilerin biz sözü var: "Biz eşek oldukça semer vuran çok olur!"
Hükümetin politikalarını desteklemeyebilirsiniz. Yada destekliyor da olabilirsiniz.
Ama bu tarz konularda gözü kapalı fanatizmden çok akla ve mantığa uygun bir duruş sergilemek önemli.
Ortada bir hata ve haksızlık varsa bunu ifade etmekten çekinmemeli insanlar.
Sayın Bakanımıza mail yazabilirsiniz konuyla ilgili. Denetçi kuruluşlara ulaşmaya çalışabilirsiniz.
En demokratik hakkınız olan (ancak malesef çoğu zaman orantısız güç ile bastırılan) eylemleri gerçekleştirebilirsiniz.
Vs vs..

Akaryakıt yada genel hatlarıyla enerji fiyatlarından ben de çok muzdaribim. Bu konuda yapılacak kampanyalara da her türlü destek vermeye hazırım.