PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kanuni Windy Statör Kapağı Yardım!!!!!!!!!!!!!!

STEWARD26
07 Nisan 2013, 17:48
Arkadaşlar kanuni windy nin statör kablolarında problem var statör kapağının bütün vidalarını söktüm ama bir türlü çıkmadı bir fikri olan varmı???

ferhatkars
07 Nisan 2013, 18:00
işaretli yerdeki kapağın altında ve ön zincir dişlisinin oralarda da bidalar var...onları da söktün mü...

http://b1304.hizliresim.com/18/7/lvf2r.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

STEWARD26
07 Nisan 2013, 18:07
Evet gösterdiğin yerin 3 civatası ve içinde 1 adet civata var onlarıda söktüm ama kımıldamadı.Marş motorunu bile yerinden söktüm ama yok kımıldamadı bile

Mengu16
07 Nisan 2013, 18:39
Eğer o kapağı tutan bütün vidaları söktüm diyosan marş düzeneği dahil, motorun ön tarafından sol kapakla karter arasına tornavida sokmaya çalış bir yandan kapağı kendine doğru çekmeye çalışırken. Kapak contasının küçük bir kısmını zedeler ama orda motor yağı olmadığı için keçeyi değiştirmene gerek yok.

STEWARD26
07 Nisan 2013, 22:02
Kırmaktan korkuyorum yarın bi deneyeyim

Mengu16
07 Nisan 2013, 22:05
Kırılacak bişey yok kapakta ama o marş motorunun dişlilerini geri toplamak epey zor, korkacaksan asıl ondan kork :cherry:

STEWARD26
07 Nisan 2013, 22:07
Marş motorun içinde birbirine bağlı 2 dişli ve mili vardı.Kapağın gerisindede dişli varmı?

Mengu16
07 Nisan 2013, 22:09
Marş motorun içinde birbirine bağlı 2 dişli ve mili vardı.Kapağın gerisindede dişli varmı?
Krank milinin üstünde cırcırlı dişli var marş motorundan gelen dişlilere bağlı bir de. Onları hizalayıp denk getirmek biraz uğraştırıyo.

STEWARD26
07 Nisan 2013, 22:09
Kırılacak bişey yok kapakta ama o marş motorunun dişlilerini geri toplamak epey zor, korkacaksan asıl ondan kork :cherry:

antilop_skul
07 Nisan 2013, 22:10
statörümü cıkartamadınız eger statöru cıkartamıyorsanız cekttirme kullanmak zorundasınız

Mengu16
07 Nisan 2013, 22:11
Çektirme dedikleri M14 ince diş cıvataymış ya bu motorda :cherry:

STEWARD26
07 Nisan 2013, 22:14
Krank milinin üstünde cırcırlı dişli var marş motorundan gelen dişlilere bağlı bir de. Onları hizalayıp denk getirmek biraz uğraştırıyo.

Sağolasın yarın uğraşıcam

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:11 ----------

Statörü çıkartmayı düşünmüyorum.Ateşleme yapmıyor.Farklı zincir dişli kapağı taktım.Oda sanırım statörün çıkışındaki kabloları ezdi.Kabloları yenileyeceğim içerden.

M.balibey
08 Nisan 2013, 01:20
ben sökerken kapağın üst tarafına bez koydum ve lastik çekiçle iki kere vurup ayırmıştım

serkanADH13
08 Nisan 2013, 01:49
Tüm vıdalar sokuldukten sonra KLİNGRİT conta oldugundan o conta yapıştırmış olabılır,
etrafından plastik çekiç yardımı ile tıklamalısın,
sonrasında kımıdayacaktır
sakın alt kısmından tornavıda sokayım deme,
eger alttan tornavıda sokupta cıkartırsan ,o tornvıdanın ezdıgı yerı conta kapatamaz ve zamana yağ sızıntısına sebebıyet verebılır,
bılgın olsun..

Mengu16
08 Nisan 2013, 01:51
Tüm vıdalar sokuldukten sonra KLİNGRİT conta oldugundan o conta yapıştırmış olabılır,
etrafından plastik çekiç yardımı ile tıklamalısın,
sonrasında kımıdayacaktır
sakın alt kısmından tornavıda sokayım deme,
eger alttan tornavıda sokupta cıkartırsan ,o tornvıdanın ezdıgı yerı conta kapatamaz ve zamana yağ sızıntısına sebebıyet verebılır,
bılgın olsun..
Sol kapak içinde yağ yokki :) 3-5 damla yağ varsa da krank keçesinden sızıyodur. Bide contaya tornavida saplayıp sağa sola çevirip kapağı attırmak metal parçalara niye zarar versin ?

serkanADH13
08 Nisan 2013, 10:52
krank keçeleri çok çabuk yağ kaçırdıklarından açınca görecektir zaten,
kaldıki,madem öyle bir ihtimal var neden oraya keçe koymuşlar ???

Metallerden kast'ım ise elbette kapak ve ana bloktur,
iğne ucu kadar bile ezilse üzerıne gelecek conta kaplayamazsa oradan yağ sızacağından motorun altı komple ağ olacaktır,
krank keçesi 3,,5 damla dahi kaçırsa o pislik can sıkacaktır...,,

Bu arada her motorda STATÖR YAĞSIZ DEĞİLDİR,
Misal...TVS APAÇHE 150,,KANUNİ RACER 200S statör'ü yağ içerisinde çalışan motorlardan bir kaçı...

Tropiksera
09 Nisan 2013, 23:22
benimde statör yanmıştı bütün vidaları söktüm ama çıkmadı çıkar gibi oluyordu çıkmıyordu.sonradan anladım ki mıknatıylmış statör o yüzden çekiyormuş :)

Bu arada motoru orta ayaklıkda sol tarafa yatırarak kapagı çıkar yoksa yağ akar, benim motorun statör kapağı 2-3 damla yağ değil, kapa açar açmaz bi 250 gram yağ aktı gitti :)

Teo23
11 Nisan 2013, 20:56
Bu arada motoru orta ayaklıkda sol tarafa yatırarak kapagı çıkar yoksa yağ akar,

orta ayaklıkta sol tarafa nasıl yatıyor motor? ben anlayamadım :silent: Bir kişi tutar bir kişi sökerse ancak. Bir de kapak zaten solda, sağa mı yatır demek istedin?? Benim de kablo ısıdan sertleşmiş ve biraz oynatınca koptu galiba. Şarj olmuyor. Kapağı açacağım haftasonuna

STEWARD26
13 Nisan 2013, 22:41
orta ayaklıkta sol tarafa nasıl yatıyor motor? ben anlayamadım :silent: Bir kişi tutar bir kişi sökerse ancak. Bir de kapak zaten solda, sağa mı yatır demek istedin?? Benim de kablo ısıdan sertleşmiş ve biraz oynatınca koptu galiba. Şarj olmuyor. Kapağı açacağım haftasonuna

Şarj mı olmuyor yoksa çalışmıyormu

cenkito
14 Nisan 2013, 00:01
Şarj mı olmuyor yoksa çalışmıyormu

dostum mars motorunun baglantısı sıkıdır seni zorlayan o,o-ringli ve sıkı gecen bir yer

---------- Post added at 23:01 ---------- Previous post was at 22:52 ----------

http://img707.imageshack.us/img707/8859/zzzzzzoj.jpg

mars motorunu tutan iki vida var onları sök mars motorunu ayır, yada işaretli yerden zorla azıcık tık diye acılır ama manyoto mıknatıslı oldugundan cıkarırkende aklında olsun karsı kuvvet ile karsılasacaksın

Teo23
14 Nisan 2013, 00:17
@steward26: Çalışıyor da şarj etmiyor maalesef. Bir haftadır bu şekilde. Acaba konjektör mü bozuldu??

STEWARD26
14 Nisan 2013, 20:47
dostum mars motorunun baglantısı sıkıdır seni zorlayan o,o-ringli ve sıkı gecen bir yer

---------- Post added at 23:01 ---------- Previous post was at 22:52 ----------

http://img707.imageshack.us/img707/8859/zzzzzzoj.jpg

mars motorunu tutan iki vida var onları sök mars motorunu ayır, yada işaretli yerden zorla azıcık tık diye acılır ama manyoto mıknatıslı oldugundan cıkarırkende aklında olsun karsı kuvvet ile karsılasacaksın
Reis sağol valla işime yarıyacak diye düşünüyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:45 ----------

@steward26: Çalışıyor da şarj etmiyor maalesef. Bir haftadır bu şekilde. Acaba konjektör mü bozuldu??
Motorun çalışıyorsa statörün bozuk olasılığı düşük.Birde gaz verdiğinde kısa lambaların parlıyorsa statör değildir.İlk önce ölçtür bence akü çıkışlarını ona göre hareket et.

cenkito
14 Nisan 2013, 20:50
halledebildin mi işleri

STEWARD26
14 Nisan 2013, 20:58
halledebildin mi işleri
Bende ceset 2 tane
birisi tiger 250
öbürü windy
Tigerı ayağa kaldırdık sırada windy var zaman buluncada uğraşıcam.

cenkito
14 Nisan 2013, 21:09
iyi kolay gelsin
senin iş cokmuş daha o zaman :)

STEWARD26
14 Nisan 2013, 21:12
Valla tiger çok uğraştırdı.Komple elektrik tesisatını yeniledim desem yalan olmaz. Windy zincir kapağını orjinal almadım pahalı diye oda statör çıkışındaki kabloları ezdi ateşleme yapmıyor

cenkito
14 Nisan 2013, 22:09
insallah tek sorunu odur, o işi daha kolay halledersin
yama ile yada ekleme ile hallolur o.

STEWARD26
14 Nisan 2013, 23:49
Çıkarırsam sorunu çözecem inşallah

Teo23
15 Nisan 2013, 01:50
Motor çalışıyor, ama kısalar bozuk olduğu için mecbur uzunu açıyorum, eskiden aküsüzken az da olsa yanardı uzunlar, gaza yüklenince önümü idareten aydınlatırdı. Şimdi hiç ses seda yok ampülden. Ya statör ayvayı yemek üzere ya da konjektörde kablolarda bir problem var çözemedim. En iyisi bir ölçü aleti ile ölçmek. Şimdilik 12 voltluk ampül ile test edeceğim galiba. Bakalım elektrik nerede kesiliyor?? Ya marş motorunu bağlayacağım diye ne işler açtım başıma. Ne güzel şarj ediyordu ve uzun farla saatlerce dolaşabiliyordum. Marş motorunu bağladık sonra bu işler açıldı başıma. Neyse kolayca çözerim inşallah. Aslında tam senin dediğin yerde, zincir kapağının değdiği noktada zinciri değiştirirken kabloları şöyle hafiften bir itelemiştim ve çıtır çıtır dış kablo koruması kırılmıştı. Yalıtım bandı ile sardım ama sorun orada da olabilir.

STEWARD26
15 Nisan 2013, 15:20
Seninkisi bana konjektör den gibi geliyor

STEWARD26
19 Nisan 2013, 23:52
Statör kapağını çıkardım.Fakat kablolar sağlam.Boşu boşuna söktük•Sorun başka yerde.Ateşleme yapmıyor.

cenkito
20 Nisan 2013, 00:16
bobinden beyinden bujiden ...vs olabilir
kontrol listen baya uzun olacak gibi

STEWARD26
20 Nisan 2013, 21:20
Ateşleme var sorun bujidenmiş.Çapak yapmış.Biz en kolaydan başlıyacağımız yere en zordan başladık.Karburatörü,statörü bedavadan söktük

cenkito
21 Nisan 2013, 02:43
saglık olsun kardesim çözümü bulduguna göre sorun yok sadece antreman oldu sana biraz da tecrübe :)

STEWARD26
21 Nisan 2013, 15:53
saglık olsun kardesim çözümü bulduguna göre sorun yok sadece antreman oldu sana biraz da tecrübe :)
Valla tecrübe oldu ama Çok uğraştırdı.Karbüratörüde sökmüştüm karbüratörü n üstündek İğne Çekili pozisyonda kalıyor.Çalışınca gaz Full açık kalıyor.Uğraşıcaz napalım.

cenkito
21 Nisan 2013, 16:33
gaz pistonunu tam oturtamamıssındır
pistonun üstündeki girintiyi rolanti ayar vidasına denk getirecek sekilde tekrar tak

tecrübeyle sabittir :queen: aynısını bende yapmıstım :queen:

STEWARD26
21 Nisan 2013, 20:32
Reis pistonun üstündeki kertik KISMI içindeki girinti kısma gelecek şekilde takıyorum.Faka aynı sorun•

cenkito
21 Nisan 2013, 20:55
valla ustam yaysız ama telle (geri kolay gekmen için) sadece pistonu karburatore takmayı dene kolaylıkla asagı yukarı hareket etmesi lazım.
ben iğne ayarından sonra pistonu oturttum ama dediğin gibi tam gaz bagırmaya basladı, incelerken pistonu yanlıs yönde taktıgımı, asagı inmediğini yukarıda takılı kaldıgını gördüm kendi cevresinde asagı pürüzsüz inecek sekilde cevirip tekrar takmıstım

STEWARD26
21 Nisan 2013, 23:43
Hocam
Bakalım senin söylediğin gibi ters de takıyor olabilirim.

cenkito
22 Nisan 2013, 21:40
ustam piston olayı ne alemde sorun halloldu mu

STEWARD26
22 Nisan 2013, 21:50
Yarın 23 nisan izinliyim .Bakacagim yarin.Tigerin karburatorunude temizleyecegim.Ama ilk önce windy halkedeyimki en azindan birisi yatarsa diğeri ne binerim.

cenkito
22 Nisan 2013, 22:04
kolay gelsin şimdiden

STEWARD26
22 Nisan 2013, 22:26
Eyvallah son zamanlarda boş Zaman larimin tamam ini motosiklet lerle ugrasarak geçiriyorum.

STEWARD26
23 Nisan 2013, 16:25
Reis hallettim senin söyle digin gibi ters takiyormusum.Calisinca biraz aksirdi gaz yemedi sanırım pislik geldi. 2 tur attim duzeldi.Tavsiyelerin icin tesekkur ederim.

cenkito
23 Nisan 2013, 23:58
eline saglık
önemli değil :)

STEWARD26
24 Nisan 2013, 20:29
Paylaşmak güzel şey....