PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zincir kitlemesi

Teo23
30 Mart 2013, 23:03
Evet arkadaşlar, insanın korktuğu başına geliyormuş... Bugün sabah zinciri yağladım, zincir açıkta tehlikeli ve toz almasın diye eski körükleri geçirdim, geçirmez olaydım. Körüğün ön tarafı biraz yıpranmıştı ama idare eder diye düşündüm. Neyse Karbüratörü de sıfır aldığım için bir deneme sürüşüne çıktım. Lambalardan çok hızlı bir kalkış yaptım hakkaten yeni karbüratör o kadar farketti ki motor adeta uçuyor. Lambadan yaklaşık 50 metre sonra 80'e kadar çıkmıştım teker kitledi. Otomatikman debriyajı sıkmışım ama her derde deva debriyaj hiçbir işe yaramadı. Arka teker sağa sola atarken gidon ile motoru düz tutmayı başardım. Allahtan arkadan gelen arabalar çok uzaktaydı ve en sağ şeritteydim. Sağ şeritin ortasında kaldı motor. İkili ayağa aldım ve geriye baktığımda 25-30 metre s şeklinde teker izi vardı yerde. Devrilmeden, arabanın altında kalmadan kurtulduk çok şükür. Galiba krank kolu kırıldı diye düşünürken zincir körüğünün yarısına kadar dişli boşluğuna girmiş olduğunu gördüm. Dişli kapağını çıkarmam çok zor oldu, sıkışmış. Dolu ile birlikte bastıran yağmuru da yedikçe vidalar hiç çıkmadı. Ntv hava'ya bildiğim ne kadar varsa saydırdıktan sonra kapağı çıkarabildim. Körüğün yarısı oraları doldurmuştu hep. Maket bıçağı ile kese kese ve arka tekeri gevşetip zinciri bollaştırarak ancak çıkarabildim. Baktım yağmur şiddetleniyor, hemen arka tekeri gerip sabitledim ve eve yavaşça döndüm.
Hikaye kısmı böyle... Şimdi bu kilitlenme motor kısmında bir soruna neden olabilir mi acaba? Yarın neleri kontrol etmemi tavsiye edersiniz?

tahsins
30 Mart 2013, 23:07
hava durumu için accuweather kullan kardeşim. ben daha yanıldığını görmedim

aranel
30 Mart 2013, 23:21
hava durumu için accuweather kullan kardeşim. ben daha yanıldığını görmedim

Aynen birader accuweather ı tek geçerim meteoroloji den daha iyi iş çıkarıyolar. Bende yanıldığını görmedim.

Teo23
30 Mart 2013, 23:25
Hava durumundan daha önemli idi sorduğum ama sizi de kırmam... :wiinkk:

İmportant
30 Mart 2013, 23:38
Aynen birader accuweather ı tek geçerim meteoroloji den daha iyi iş çıkarıyolar. Bende yanıldığını görmedim.

uk.weather.com daha iyidir.

adem80
30 Mart 2013, 23:55
geçmiş olsun teo. Arka teker ve zincir kitlemiş. Motor değil. Bence motor hiç bi zarar görmemiştir. Bende titanla 100 + bi hızda arka alt zincir muhafazayı zincire kaptırmıştım. Bişey olmadı motora.

Teo23
31 Mart 2013, 03:32
Sağolasın Adem, çok beter bir durum. Ben de körüğü zincirin arasında görünce sevindim bile diyebilirim... :) Zaten anında debriyaja da basmıştım. Neyse ucuz atlattık, zincirin bu kadar önemli olduğunu bile bile böyle bir kaza atlatmak da bile bile lades oldu.

Ufuk İnkaya
31 Mart 2013, 03:54
Hiç bir şey olmaz ben de Hyo ile yanlarken kopardım zinciri benim de arka dişli ile balkon arasına girdi ben takımsız şekilde çıkarmıştım yarım saatte :)

Teo23
31 Mart 2013, 04:12
Evet sağolun dostlar içim biraz rahatladı. Bu kadar masraf yapıp motoru sıfırladım derken bir körüğün açtığı işe bak... Gerçi sizinkiler arka teker dişlisi kitlemiş, inşallah ön dişli motor bloğuna girdiği yerden keçeler yağ atması yapmaz. Benim korkum o yüzden. Motorun yağ yakmasını yeni çözmüşken, buradan yağ eksiltmesi yaparsa vay ki vay... Neyse sabaha az kaldı, hemen gidip bakacağım... ;)

Teo23
01 Nisan 2013, 00:02
Evet hiçbir sorun yok motorda... Teşekkürler

canki585858
01 Nisan 2013, 00:48
merhaba arkadaşlar. benim başımada dün şöyle bi durum geldi. kazasız atlattım şükür.
- haftasonu diye geziye çıkayım dedim. 10km kadar yol yaptım çeşme başında bi su içeyim dedim. Çeşmeye 10m kalası ön dişli fırladı yerinden zincir boşa çıktı arka dişliden de çıktı zincir.Allahtan duracaktım da hızlı değildim. Ön dişlinin yerinden çıkmasını anlayamadım. Abimi arayıp malzeme istedim 1 adet ön dişli ve dişli segman ı. Sorun segman da imiş. Segman ın dişleri bitmiş ve yerinden çıkmasına sebep olmuş. Getirdiği malzemeler ile yenisini taktım.Kazasız belasız ucuz atlattım. Ama aşırı süratli kullandım 3.viteste 9000 devirde 80-90 kullandım bundan kaynaklanabilir mi diye de düşünüyorum???*

- bugünde 150km yol yaptım motorun çekişi süper ötesi diyebilirim. rampaları inanınki 3. viteste son gaz 80-90 la çıkıyorum devir 9.000 de. rampa inişte 120km/hız ı gördüm 4. viteste. çok memnunum şuan ayarlarından. önceden düzde maksimum 80 e çıkardı. şimdi düzde 100-110a çıkıyor rahatlıkla. Bu durum dişliyi değiştirmemle alakalı değil son 1 aydır bu şekilde rahat motorum.

- motorum : BisanROadstar CUp100 7200 km de. acaba pistonlar açılmış ondan mıdır? Yani bi süredir uzun yolda kullanıyorum motorun açılması için. Çarşı içlerinde bile beni geride bırakmıyor dediğim gibi anında 90 lara çıkabiliyorum 3. viteste.

- Önereceğiniz şeyler ya da yorumlarınız olursa memnun olurum. Kullanış şeklimin doğruluğu yanlışlığı hakkında. Şimdiden teşekkürler arkadaşlar

TATLIHIZ
01 Nisan 2013, 10:32
Bence senin gösterge yanlıs :)

canki585858
01 Nisan 2013, 10:50
Bence senin gösterge yanlıs :)

HAYIR KARDEŞİM :) ben motosikletle gittim babamgilde araba ile arkamdan geldiler:) yanlış değil yani :) hadi benimki yanlış arabada mı yanlış :)

- İnanın ki çok güzel ayarları çekişi felan mükemmel son 1 aydır. bende en son yaptığım ayarlarına bir daha dokunmadım . Rölanti biraz yüksek belki ama stop derdim felan olmuyor çok rahat yani. Rölanti 2,000 de. Sabahları veya ilk çalıştırmada stop ettiği için bu şekilde ayarlayıp bıraktım. Ve 1 aydır da hiç rölanti hava ayarına dokunmadm . :)

TATLIHIZ
01 Nisan 2013, 10:58
Kardesim 100 cc cup sen inaniyormusun 120 gittigine Ybr ye 120 gidiyor diyorlar dalga geciyorlar bunu yazsan topa tutarlar seni..Benim arkasımdada var..celik 2 kişi 120 diyordu.. ybr le 90 dedi..

sapo
01 Nisan 2013, 11:08
hemen debriyaja bastim diyon .killanmana gerek yok birsey olmamistir motora.sen yarin on ver arka disliye bak birde zincire bak gozle gorulur bir hasar yada yamulma varsa degistir dislileri.zincirdede bazi baklalarda sikilasma sozkonusu olabilir varsa oyle bir durum zinciri de degistir.aslinda zincir ve dislilerin takim halinde degistirilmesi gerekiyor,yani dislileri degistirip zinciri degistirmezsen eski zincir yeni dislileri cabuk yipratir..

benimde basi boyle bir durum gelmisti 2 ay kadar once bizim hatun sabah ise giderken mont giyiyor aksam eve donerken montunu cantanin ustune dolayip oyle biniyor motora uzun bagcikli ayakkabi da giyiyor .birgun ayakkabisinin bagcigi arka teker miline sarmis farketmemis eve geldik ayagimi kaldiramiyorum diyor lan bir baktim bagcik dolanmis teker miline ,dedim birdaha ya bu tur ayakkabi giyme. yada giyeceksen motora binme ,tamam dedi bagciksiz bot giymeye basladi ama aksamlari hala mont cantaya asili geliyor eve lan dedim gecen gun kopacakti ayagin 2 dakka montu giysen gunaha mi girersin demeye kalmadi 100 metre sonra arka teker kitledi trafigin ortasinda kala kaldik motorda essek olusu gibi zaten zor gucumuz yetiyor arka teker kitleyince milim kimildamiyor 3 metre yolun kenarina alana kadar motoru kicimin arasindan akan ter pantolonun arkasini islatti hanima da bastim kalayi caddenin ortasinda tabi burdaki gavurlar ne anlar ne dedigimi.o sebepten daha rahat kalayladim .sonra bir baktim arka dislinin haline ceket o kadar pis dirmiski olmus tas gibi ne ileri gidiyor ne geri tekeri bile sokemedim o kadar berbat .mecburen basladim parca pincik kesmeye .bizim hatun da pek sabirsiz oldugundan bekleyemedi cairdi bir taksi tuttu evin yolunu .sinirden kan beynime sicradi o sinirle anca 3 saatte temizleyebildim .o gun bugundur motora bindirmiyorum bindirmeyecegimde hem basima dert ac hemde yari yolda birak beni oyle yagma yok...

TATLIHIZ
01 Nisan 2013, 11:12
hemen debriyaja bastim diyon .killanmana gerek yok birsey olmamistir motora.sen yarin on ver arka disliye bak birde zincire bak gozle gorulur bir hasar yada yamulma varsa degistir dislileri.zincirdede bazi baklalarda sikilasma sozkonusu olabilir varsa oyle bir durum zinciri de degistir.aslinda zincir ve dislilerin takim halinde degistirilmesi gerekiyor,yani dislileri degistirip zinciri degistirmezsen eski zincir yeni dislileri cabuk yipratir..

benimde basi boyle bir durum gelmisti 2 ay kadar once bizim hatun sabah ise giderken mont giyiyor aksam eve donerken montunu cantanin ustune dolayip oyle biniyor motora uzun bagcikli ayakkabi da giyiyor .birgun ayakkabisinin bagcigi arka teker miline sarmis farketmemis eve geldik ayagimi kaldiramiyorum diyor lan bir baktim bagcik dolanmis teker miline ,dedim birdaha ya bu tur ayakkabi giyme. yada giyeceksen motora binme ,tamam dedi bagciksiz bot giymeye basladi ama aksamlari hala mont cantaya asili geliyor eve lan dedim gecen gun kopacakti ayagin 2 dakka montu giysen gunaha mi girersin demeye kalmadi 100 metre sonra arka teker kitledi trafigin ortasinda kala kaldik motorda essek olusu gibi zaten zor gucumuz yetiyor arka teker kitleyince milim kimildamiyor 3 metre yolun kenarina alana kadar motoru kicimin arasindan akan ter pantolonun arkasini islatti hanima da bastim kalayi caddenin ortasinda tabi burdaki gavurlar ne anlar ne dedigimi.o sebepten daha rahat kalayladim .sonra bir baktim arka dislinin haline ceket o kadar pis dirmiski olmus tas gibi ne ileri gidiyor ne geri tekeri bile sokemedim o kadar berbat .mecburen basladim parca pincik kesmeye .bizim hatun da pek sabirsiz oldugundan bekleyemedi cairdi bir taksi tuttu evin yolunu .sinirden kan beynime sicradi o sinirle anca 3 saatte temizleyebildim .o gun bugundur motora bindirmiyorum bindirmeyecegimde hem basima dert ac hemde yari yolda birak beni oyle yagma yok...

İyi gün dostuymus yengede o zman :)

canki585858
01 Nisan 2013, 12:01
Kardesim 100 cc cup sen inaniyormusun 120 gittigine Ybr ye 120 gidiyor diyorlar dalga geciyorlar bunu yazsan topa tutarlar seni..Benim arkasımdada var..celik 2 kişi 120 diyordu.. ybr le 90 dedi..

inanıyorum abicim :) bizzat kullandım ya şaka değil. rampa aşağı maksimum 120km/hız yaptım. düzde ise 3. viteste rahatlıkla 80-90 a çıkıyorum. 4. vitese geçincede 100 -110 a doğru çıkıyor rüzgarın önden esmediği durumlarda. birgün video çekip size göndereceğim. ekipmanlarımı hazırladıktan sonra.

Teo23
01 Nisan 2013, 20:36
@sapo: Hakkaten motoru yerinden kımıldatmak bile büyük güç istiyor. Gelen arabalar da sıkıştırıyor. Arkadaş yolun ortasında kalmışız işte kornaya bassan nolacak ki?? Bi gözüm arkada gelen araçları kollamakla meşgul olduğundan işte yapamadım. Peşinden dolu, yağmur... Aman aman çekilecek kahır değil.

@canki58: Araba ile değil de GPS ile ölçmekte fayda var. Ben sırf bu merakımdan GPS alacağım bi tane. Hem bisiklet gezilerinde hem motorda kullanmayı düşünüyorum. Standart 100'lük motor ile bu süratleri görmen biraz zor gibi. Ben de ön dişliyi küçültmeden önce inişte 120 km/h görüyordum, düzde 110. Şu anda 110 ve düzde 105. Ama yokuş çıkışlarında 90 sabit hız ile uzun rampaları çıkabiliyorum. Ortalama hızım arttı yani. Yokuşlu 30 km'de 10 dakika daha önce varıyorum. Bu göstergelerin doğruluğu şahsen bana pek güvenilir gelmiyor. Teker tur sayısına göre hesap yapan dijital bisiklet kilometrem var, 100 km/h'nin üstünü de gösteriyor. Onu tekrar bağlayıp karşılaştıracağım

canki585858
01 Nisan 2013, 21:24
@sapo: Hakkaten motoru yerinden kımıldatmak bile büyük güç istiyor. Gelen arabalar da sıkıştırıyor. Arkadaş yolun ortasında kalmışız işte kornaya bassan nolacak ki?? Bi gözüm arkada gelen araçları kollamakla meşgul olduğundan işte yapamadım. Peşinden dolu, yağmur... Aman aman çekilecek kahır değil.

@canki58: Araba ile değil de GPS ile ölçmekte fayda var. Ben sırf bu merakımdan GPS alacağım bi tane. Hem bisiklet gezilerinde hem motorda kullanmayı düşünüyorum. Standart 100'lük motor ile bu süratleri görmen biraz zor gibi. Ben de ön dişliyi küçültmeden önce inişte 120 km/h görüyordum, düzde 110. Şu anda 110 ve düzde 105. Ama yokuş çıkışlarında 90 sabit hız ile uzun rampaları çıkabiliyorum. Ortalama hızım arttı yani. Yokuşlu 30 km'de 10 dakika daha önce varıyorum. Bu göstergelerin doğruluğu şahsen bana pek güvenilir gelmiyor. Teker tur sayısına göre hesap yapan dijital bisiklet kilometrem var, 100 km/h'nin üstünü de gösteriyor. Onu tekrar bağlayıp karşılaştıracağım

ben ön dişliyi küçültüp büyütmedim kardeşim orjinal üzerindeki 14 veya 15 diş olması lazım orjinalinde. şuan aklımda değil yani. Bisiklet km si dediğinden bende de mevcut fakat motosikletim tel jant olmadığı için uygulayamadım. Ama hız konusunda kararlıyım ve yanılmıyorum. çift kişi bindik abimle 110 u gördük. Yani bana sorarsan herşey motorun sıcaklığına kalmış gibi. Yani motoru çalıştırıp hemen gaza yüklenmek yerine bi süre devirli kullanıp motorun parçaları açıldıktan sonra gaz a dokunmanla kendini atması bir oluyor. 2. viteste son gaz 60-70 lere bile çıkabiliyor. Biliyorum size belki şaka geliyor ama inanın ki doğruları söylüyorum :) Rampa çıkışlarda ise düzde 4. viteste 110la giderken rampaya geldiğimde devir düştüğünde 3. vitese geçiyorum hemen devri aşırı düşürmeden son gaz vererek 9000 devirde 85-90 ile rampayı kesintisiz çıkıyorum.

- kamera ile kayıta almayı düşünüyorum da nasıl yapacağım ben bu işi???? Fotoğraf makinasını elimde tutamam , göstergeye bakacak şekilde uzun bi vida çıkarsam gidondan kamerayı oraya sabitlesem??? Bu şekilde yapmaya yaparım da kameranın lensi açıkta kalacağı için toz taş vs gbiisnden şeyler lense zarar verir ve kirletir??? Bunun için motorun ön koruma camına mı ihtiyacı var*???

veya Kask ın içine mi yerleştirmem gerekir???

Teo23
02 Nisan 2013, 04:17
Dediğin fotoğraf makinası ile kayıtı ben de düşünmüştüm ama sabitlemek sorun ve en ufak hatada makinaya elveda diyebilirsin. Tripodu bir şekilde sabitleyip, ona bağlamak daha mantıklı. Hız konusuna gelince bir başka motorda daha test etme imkanın varsa, Honda ya da Yamaha v.b. büyük bir makina ile o hızlara çıkarsan aradaki farkı mutlaka göreceksin. Yine hala bu süratte ısrarlı isen doğrudur o zaman... :wiinkk:

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:57 ----------

Bisiklet km'si ile ilgili: Onu da bağlayabilirsin illa tel jant olacak diye bir kural yok. Tekerin göbeğe yakın yerinden mıknatısı bağlayabilirsin. Şekil 1a:

http://a1304.hizliresim.com/18/2/lpyun.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

ferdinandd
02 Nisan 2013, 04:57
Arkadaşlar, insanın korktuğu başına geliyormuş. Karbüratörü sıfır aldığım için deneme sürüşüne çıktım. Lambalardan 50mt sonra 80' e kadar çıkmıştım teker kitledi.

Geriye baktığımda 30 mt S şeklinde teker izi vardı. Devrilmeden, arabanın altında kalmadan kurtulduk çok şükür. Dişli kapağını çıkarmam dolu ve yağmurun bastırmasıyla çok zor oldu, sıkışmış... ...

Abi hiç anlamadığım mevzular, çok çok geçmiş olsun, anladığım kadarıyla bildiğin ölümden dönmüşsün aslında :pale:

Bukadar ciddi bi mevzuya gelen cevapları görünce tutamadım kendimi (gece gece beyin sulanmasından olsa gerek:sunny:) bi gülme krizi geldi, şimdi ne alaka allah aşkına şu cevaplar :mrgreen: Bi yandan forumun bu yönünü çok seviyorum bütün stresimi alıyor :cherry::mrgreen:

hava durumu için accuweather kullan kardeşim

Aynen birader accuweatherı tek geçerim

uk.weather daha iyidir

Bence senin gösterge yanlıs

Mengu16
02 Nisan 2013, 05:06
Benim 100'lük motorumda zincir 8-10 kere atmıştır pek de ölümcül bişey değil doğrusu, sadece motordan tekere tahrik kesiliyor yolda kalıyorsunuz zinciri takıcam diye elleriniz batıyor. tekerin kitlenmesi söz konusu değil arka maşayı ona göre yapmış adamlar, zincir bi yere sıkışmıyor.

acayüp
02 Nisan 2013, 09:45
Demekkı neymiş ?
Böyle hayatının pamuk ıplıgıne baglı oldugu yerlerde ' idare eder ' anlayışından uzak durmak lazımmıs . İdare etmezmis.
Gecmıs olsun . Benımde basına gelmiş 200 Mt kaymıstım , ne hissettiğini biliyorum.

Teo23
02 Nisan 2013, 14:45
Arkadan yakından bir araba ya da kamyon geliyor olsa idi, pek yazacak durumumuz olmayacaktı, orası kesin. Zincir ihmale gelmezz. Hakkaten Allah korudu. Aman diyim dikkat

@Mengü: Zincir atması değil zincir kitlemesi...

@Ferdinannd: Dediğin doğru... İlk etapta ben abarttım galiba diye düşünmüştüm ama öyle değil tabii ki...

@acayüp: Sağolasın ucuz atlattık... Bir de birkaç forum başlığında zincir ile ilgili önemli olduğunu filan yazmıştım. Bile bile lades

Teo23
03 Nisan 2013, 22:38
Evet son durumu da bildireyim, tam dediğim yerden ön dişlinin motor bloğuna girdiği yerden bir damla yağ düşürmekte... Ama yalnızca 30 km kadar kullandıktan sonra bir damla, hepsi o kadar. O damlayan yağ da kitlenen tekeri hatırlatsın da daha dikkatli kullanırım artık... Geçmiş olsun diyen arkadaşlara teşekkürler