PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : biliyorum sizi sıkboğaz ettim ama son soru :)

quick-pro
13 Mart 2013, 15:42
İnternette arastirdim ama hic bilgi bulamadim.hyosung gv 250 de 2013 modelinde abs varmi.kndi sitesinede baktim bulamadim.bide bi motorda abs olmasi lazim dimi

yürekçe
13 Mart 2013, 15:54
ben de sana bir soru sorayım mı?

abs motosikletlerde ne işe yarar bilyon mu?

bak bir soru daha,

dik bir rampadasın, örneğin bir alışveriş mağazasının altındaki kapalı garaja inecen,
rampada durman gerekti veya dik bir rampada diyelim de sinekten yağ çıkartmaya dönmesin konu.

iki ayağını yere bastın.
sağ elinle ön freni sıktın.
sol elinin ne yaptığı mühim değil.

soru bu, cevabı sen veya bir başkası kim verecek?

( bu soru tenkit değil, abs li kullanımda ipucu vermek için uygulamalı sordum )

rs_guven
13 Mart 2013, 16:02
Abi cevapla ilgili problem yok da, ben ikinci soruyu anlamadım :)

astorojna
13 Mart 2013, 16:04

işin aslı bende 2 ci soruyu anlamadım:sunny:

yürekçe
13 Mart 2013, 16:07

kısaca, dik bir rampada, ( abs ler genelde ön tekerde olduğu için) durup da ön freni sıkıp beklemek istediğinde ön fren tutmuyor.
ben gsr 600 kullanırken bunu unutmuş, çok dik bir avm garaj çıkışında mecburen durmak zorunda kalıp aynı hatayı yaptım.

yani abs demek hep abs demek değil.
bakın BMW videolarında rampa aşağı inmek isteyip de opsiyonel ABS şerini kapatmayan veya unutanların akıbetlerini izlersiniz.
benim internetim uygun olsa size bir kaç video linki verirdim.

haklısınız. soruyu düzeltiyorum;

bak bir soru daha,

dik bir rampadasın, örneğin bir alışveriş mağazasının altındaki kapalı garaja inecen,
rampada durman gerekti veya dik bir rampada diyelim de sinekten yağ çıkartmaya dönmesin konu.

iki ayağını yere bastın.

soru şu,
bu motosiklet arka frene de basmadan durur mu?
durursa nasıl durur?
arka frende de ABS varsa ne yaparsın?

(cevabı sen veya bir başkası kim verecek? )

thepope
13 Mart 2013, 16:09
ben motoru evin altına koyarken aynı dediğiniz gibi bir rampa var ön frene basıyorum arkayı kullanmıyorum zaten motorda duruyor ama abs yok benim motorda.Abs lileride bilmiyorum.

yürekçe
13 Mart 2013, 16:35
sorduğum sorunun yaşanmış hali.
Abs li bir motosiklet

http://www.youtube.com/watch?v=SboCAsNUU7Q

acayüp
13 Mart 2013, 16:48
Bende mi gariplik var bilmiyorum ama abs olayına nedense hiç alışamadım ben. Kaygan zeminde çok güvensiz geldi bana .

rs_guven
13 Mart 2013, 16:52
kısaca, dik bir rampada, ( abs ler genelde ön tekerde olduğu için) durup da ön freni sıkıp beklemek istediğinde ön fren tutmuyor.
ben gsr 600 kullanırken bunu unutmuş, çok dik bir avm garaj çıkışında mecburen durmak zorunda kalıp aynı hatayı yaptım.

yani abs demek hep abs demek değil.
bakın BMW videolarında rampa aşağı inmek isteyip de opsiyonel ABS şerini kapatmayan veya unutanların akıbetlerini izlersiniz.
benim internetim uygun olsa size bir kaç video linki verirdim.

haklısınız. soruyu düzeltiyorum;

bak bir soru daha,

iki ayağını yere bastın.

soru şu,
bu motosiklet arka frene de basmadan durur mu?
durursa nasıl durur?
arka frende de ABS varsa ne yaparsın?

(cevabı sen veya bir başkası kim verecek? )

Elinize sağlık, daha açıklayıcı olmuş.

DarkKnight
13 Mart 2013, 18:20
Yani şimdi siz absiz motorun absliden daha stabil oldugunumu düşünüyorsunuz birde yeni abslerde ki markaların çoğu 2012 ve sonrası boschun yeni ürettiğini kullanıyor abs devreye girerse arkada önde sıkılıyor motorun kayıp devrilmemesi için attığınız video toprak zeminde absli motorun kitapçıgında zaten toprak ve çakıllı zeminlerde absnin kapatılmasıyla ilgili uyarı mevcuttur o yüzden bence sabaha kadarda tartışsak abs li motora bizim laf atma lüksümüz yok eldeki en iyi teknoloji bu daha iyisini yaparsanız o başka tabi.

salvoo
13 Mart 2013, 19:30
videodaki adam ayağa kalkamıyor kalksa toparlıcak olayı:)

Samet Ağır
13 Mart 2013, 20:02
sevgili Sencer.duruma el koymak gibi olmasın ama..

ABS anti blokaj sistem yani tekerlerin kilitlenmesini kızaklamasını bloke olmasını..

diğer bir deyişle araç hareket halinde iken tekerleklerin kaymamasını sağlamaya yarayan bir sistemdir..

çalışma mantığı ise insanın yapamayacağı kadar hızlı olarak frenı sıkıp bırakması sıkıp bırakmasıdır.

bu sistemin devreye girebilmesi için aracın hareket halinde olması gerekir..hareketi algılayan sistem tekerlerden birini veya birkaçının bloke olduğunu teker üstündeki bir sensörden algılayarak o tekerin frenini gevşetir sonra sıkar yine bloke olmaya meyillenirse yine gevşetir yine sıkar v.s v.s..saniyede bilmem kaç kere.
yokuşta da olsa tamamen duran bir araçta abs devreye girip aracı salıyorsa sisteminde arıza vardır.

hatta çoğu araçta belli bir hızın atında misal atıyorum 5 km hızın altında abs devreye girmez..

DarkKnight
13 Mart 2013, 22:16

ABS anti blokaj sistem yani tekerlerin kilitlenmesini kızaklamasını bloke olmasını..

diğer bir deyişle araç hareket halinde iken tekerleklerin kaymamasını sağlamaya yarayan bir sistemdir..

çalışma mantığı ise insanın yapamayacağı kadar hızlı olarak frenı sıkıp bırakması sıkıp bırakmasıdır.

bu sistemin devreye girebilmesi için aracın hareket halinde olması gerekir..hareketi algılayan sistem tekerlerden birini veya birkaçının bloke olduğunu teker üstündeki bir sensörden algılayarak o tekerin frenini gevşetir sonra sıkar yine bloke olmaya meyillenirse yine gevşetir yine sıkar v.s v.s..saniyede bilmem kaç kere.
yokuşta da olsa tamamen duran bir araçta abs devreye girip aracı salıyorsa sisteminde arıza vardır.

hatta çoğu araçta belli bir hızın atında misal atıyorum 5 km hızın altında abs devreye girmez..

Çok güzel açıklamışsınız otomobil ve motosikletlerde abs,asr,esp vs. gibi özellikler insanın beyin ve el ayak koordinasyon hızından 10larca belki 100lerce kat hızlı ve standart sürücülülerin bunları gerçekten kullanması hem rahatlıkları ve güvenleri için önemli.Yarışçılar ise kendi tepkilerinin dışında süprizlerle karşılaşmamak için bunları ya kapatıyor yada en düşük düzeylerde kullanıyorlar veya yarıştıkları kulvarların kuralları gereği hiç kullanamıyorlar.

antilop_skul
13 Mart 2013, 22:19
bende 50-60 ın uzerinde isen abs calıstıgını bılıyorum

yürekçe
14 Mart 2013, 00:01
Yani şimdi siz absiz motorun absliden daha stabil oldugunumu düşünüyorsunuz birde yeni abslerde ki markaların çoğu 2012 ve sonrası boschun yeni ürettiğini kullanıyor abs devreye girerse arkada önde sıkılıyor motorun kayıp devrilmemesi için attığınız video toprak zeminde absli motorun kitapçıgında zaten toprak ve çakıllı zeminlerde absnin kapatılmasıyla ilgili uyarı mevcuttur o yüzden bence sabaha kadarda tartışsak abs li motora bizim laf atma lüksümüz yok eldeki en iyi teknoloji bu daha iyisini yaparsanız o başka tabi.

güzel bir noktaya dikkat çekmişsiniz.
ama ben ABS nin ABS siz araçlara göre daha stabil olduğunu savunmuyorum ki...
sadece ABS nin nerede ve nasıl çalıştığına dikkat çekmek istedim.
Bosh veya kim üretirse üretsin, kullanmayı bilmiyorsak sorun yaratabilir.
ayrıca BMW hariç, kaç tane motosiklet marka ve modelinde ön ve arkada ABS var?
Bmw nin de
- 650 lik modellerinin 2005 ve üstü modellerde ABS nin opsiyonel olduğunu
- f800s ve st modelinde 2005 üstü dahi olsa ön/arka ABS mevcut olsa da kapatılamadığını ( bir dönem sahip olup kullandığım motosikletti )
- bir 650cc kayışlı olan modelin adını unuttum, onda da kapatılıp/açılmadığını biliyorsunuzdur sanırım.

hemen laf sokmaya çalışıp da, "daha iyisiniz yaparsanız, o başka tabii" filan diyeceğinize şu soruyu düşünün lütfen

- süpersport motosikletlerde neden ABS yoktur?

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:51 ----------

sevgili samet, ben örnek verdiğim şekilde durmak zorunda kaldım. ortalama 45-50 dereclik bir açıydı. maalesef bahsettim konudan o vakit haberim yoktu. arkadaşlar sağımdan ve solumdan destek oldular, motosikletten inmeye kalkıştım ama bir an ön freni bırakıverdim, motosiklet hareket etti rampa aşağıya ve motosikletin ön frenine yapışıp sıkıyor olmama rağmen hareket etti ( demek ki 5km. yi aşan bir hıza ulaşmışım ki ) ve sağımdaki demirparmaklıkların arasına direksiyon sağ el bileğimle girdi. ( yer mersin mezarlık Adese mağazası otopark çıkışı )
motesiklet 2008 model GSR 600 dü. sağ el bilek kemiği ulna denilen bilekteki çıkıntım kırıldı. maalesef kaynayamayan bir kemik olduğu için ameliyatla aldırdım. bir de aynamın aynası yani camı kırılmıştı.

ben, sadece tecrübelerimi paylaşmak istedim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:58 ----------

Çok güzel açıklamışsınız otomobil ve motosikletlerde abs,asr,esp vs. gibi özellikler insanın beyin ve el ayak koordinasyon hızından 10larca belki 100lerce kat hızlı ve standart sürücülülerin bunları gerçekten kullanması hem rahatlıkları ve güvenleri için önemli.Yarışçılar ise kendi tepkilerinin dışında süprizlerle karşılaşmamak için bunları ya kapatıyor yada en düşük düzeylerde kullanıyorlar veya yarıştıkları kulvarların kuralları gereği hiç kullanamıyorlar.

sevgili kardeşim,
kullandığınız hangi motosikletlerde ABS vardı merak ettim şimdi.

hangi yarışçılar bu ABS yi kapatıyorlarmış?
ben hiç bir SS de ABS görmedim.

yanılıyor muyum?

DarkKnight
14 Mart 2013, 00:07
[QUOTE=yürekçe;2962063]güzel bir noktaya dikkat çekmişsiniz.
Bmw nin de
- f800s ve st modelinde 2005 üstü dahi olsa ön/arka ABS mevcut olsa da kapatılamadığını ( bir dönem sahip olup kullandığım motosikletti )
- bir 650cc kayışlı olan modelin adını unuttum, onda da kapatılıp/açılmadığını biliyorsunuzdur sanırım.

hemen laf sokmaya çalışıp da, "daha iyisiniz yaparsanız, o başka tabii" filan diyeceğinize şu soruyu düşünün lütfen

- süpersport motosikletlerde neden ABS yoktur?[COLOR="Silver"]

Supersportlarda abs vardır sayın yürekçe bakınız ducatiibmw,honda,kawasaki ve yamaha gibi markaların hepsinde çekiş kontrol ve abs seçenekleri mevcut ve bunlar 7 8 kademeye kadar ayarlanıp kapatılabiliyor o kadar pahalıya gitmeye gerek yok türkiyede olmasada avrupada veya asyada 250 ccdeki hemen hemen her motorda abs opsiyonu mevcut ülkemizde racing ve 250lik serilerde oldugu kadar olmasa 15 25 bin lira aralıgında hondanı nc serisi yamahanın xj6 serisi ve racing diye tabir edline ninja300de abs özelligi mecuttur.Opsiyonel olmasının sebebi motorlar zaten genellikle uygun oldugu için alınıyor ve abs ucuz bir sistem değil diger aksamlarla karşılaştırıldıgında haliyle opsiyonel sunuluyor bir çok modelde.Amacım laf sokmak falanda değil ancak siz bu parçanın ve donanınım ne kadar ciddi olduğunu anlamadan sorgulama yoluna gitmişsiniz ve gene tekrarlıyorum daha iyisini üretemeyen bizlerin bunu ciddi anlamda tartışmaya hakkımız bile yok kaldı ki kitapçıkta onun en ufak sorun yaratabilecek herşeyi detaylı olarak düşülmüş ve müşteri uyarılmıştır kendilerine karşı kaza durumlarında dava açılmaması için.

Samet Ağır
14 Mart 2013, 00:14
evet Sencer..demekki motosikletin abs devre hızı çok düşük ayarlanmış..

ne yalan söyleyeyim ben yokuşta hiç duramazsın gibi algılamışım.buna da ''durup da ön freni sıkıp beklemek istediğinde ön fren tutmuyor.'' demen sebep olmuştu..ülem dedim o zaman bu motor yavaşlar ama sittin sene durmaz..arızalıdır o...:cherry:

desene sen maneti bıraktım hareket etti tekrar sıktım abs devreye girdi diye...:joker::rendeer:
hoş öyle de olsa dengeni kaybetmesen ve yeterli mesafen olsa motosiklet yinede dururdu..sorun inmeye çalıştığın o yerde..:pl:

yürekçe
14 Mart 2013, 00:17
Bmw nin de

- süpersport motosikletlerde neden ABS yoktur?[COLOR="Silver"]

Supersportlarda abs vardır sayın yürekçe bakınız ducatiibmw,honda,kawasaki ve yamaha gibi markaların hepsinde çekiş kontrol ve abs seçenekleri mevcut ve bunlar 7 8 kademeye kadar ayarlanıp kapatılabiliyor o kadar pahalıya gitmeye gerek yok türkiyede olmasada avrupada veya asyada 250 ccdeki hemen hemen her motorda abs opsiyonu mevcut ülkemizde racing ve 250lik serilerde oldugu kadar olmasa 15 25 bin lira aralıgında hondanı nc serisi yamahanın xj6 serisi ve racing diye tabir edline ninja300de abs özelligi mecuttur.Opsiyonel olmasının sebebi motorlar zaten genellikle uygun oldugu için alınıyor ve abs ucuz bir sistem değil diger aksamlarla karşılaştırıldıgında haliyle opsiyonel sunuluyor bir çok modelde.Amacım laf sokmak falanda değil ancak siz bu parçanın ve donanınım ne kadar ciddi olduğunu anlamadan sorgulama yoluna gitmişsiniz ve gene tekrarlıyorum daha iyisini üretemeyen bizlerin bunu ciddi anlamda tartışmaya hakkımız bile yok kaldı ki kitapçıkta onun en ufak sorun yaratabilecek herşeyi detaylı olarak düşülmüş ve müşteri uyarılmıştır kendilerine karşı kaza durumlarında dava açılmaması için.

bak, biliyorsan paylaşırsın ve öğreniriz.
ben ABS yi kötülemedim ki, hatta ben de ABS li motosiklet almak için özellikle seçici davranırım.
keşke bilek kemiğim kırılmadan ABS hakkında eksik bilgi sahibi olmasaymışım.
çünkü her yazı yazışımda bileğim ağrıyor.
ve keşke gsr 600 lerde de ABS opsiyonel kapatılıp / açılabiliyor olsaydı.
sadece bir tecrübemi paylaşayım dedim.
siz bana kütapçıktaki uyarılardan bahsediyorsunuz ya, işte ben de aynı şeyi söylüyorum.
ben ülkemde ss makinalarda ABS görmedim,
bunda SS motosikletlerle çok ilgilenmediğimden olabilir, paylaştın, öğrendik. sağolasın.
ama yok, daha iyisini ürette görelim vs tarzlar hoş değil.
o parçanın ne kadar ciddi olduğunun farkında olduğum için bunları yazıyorum zaten.
kullanmayı bilmek gerekir diye belirtmemiş miyim?

neyse, ne demek istediğimi anlamak isteyen anlamıştır.
zaten senin gibi 3-5 kişi sürekli ben ne yazarsam üstüme oynanıyor.
can sağolsun...

siz de sağolsun ki hatalarımı düzeltip eksiklerimi tamamlıyorsunuz.
aksi halde bir kişiyi yanlış yönlerdik günahı bize düşer.

sağlıcaklakalın :)

( ilk mesajımdaki son satırım )

DarkKnight
14 Mart 2013, 00:25
[QUOTE=DarkKnight;2962099]

bak, biliyorsan paylaşırsın ve öğreniriz.
ben ABS yi kötülemedim ki, hatta ben de ABS li motosiklet almak için özellikle seçici davranırım.
keşke bilek kemiğim kırılmadan ABS hakkında eksik bilgi sahibi olmasaymışım.
çünkü her yazı yazışımda bileğim ağrıyor.
ve keşke gsr 600 lerde de ABS opsiyonel kapatılıp / açılabiliyor olsaydı.
sadece bir tecrübemi paylaşayım dedim.
siz bana kütapçıktaki uyarılardan bahsediyorsunuz ya, işte ben de aynı şeyi söylüyorum.
ben ülkemde ss makinalarda ABS görmedim,
bunda SS motosikletlerle çok ilgilenmediğimden olabilir, paylaştın, öğrendik. sağolasın.
ama yok, daha iyisini ürette görelim vs tarzlar hoş değil.
o parçanın ne kadar ciddi olduğunun farkında olduğum için bunları yazıyorum zaten.
kullanmayı bilmek gerekir diye belirtmemiş miyim?

neyse, ne demek istediğimi anlamak isteyen anlamıştır.
zaten senin gibi 3-5 kişi sürekli ben ne yazarsam üstüme oynanıyor.
can sağolsun...

siz de sağolsun ki hatalarımı düzeltip eksiklerimi tamamlıyorsunuz.
aksi halde bir kişiyi yanlış yönlerdik günahı bize düşer.

sağlıcaklakalın :)

( ilk mesajımdaki son satırım )

Sencer bey üste oynamak nedir size karşı hiçbir tavrım yok orda diyorumki biz üretemediğimiz sürece siz dahilseniz bende dahilim eksik bildiğinizi düşündüğüm bir konuda bildiklerimi söylüyorum sonuçta yazmışsınız biri gelir okur ya bizim forumdan bi abinin başına birşey gelmiş gerek yok der vermez 1 2 bin lira fazlayı veya absiz bir motor seçer başına birşey gelir yazık.Avrupa birliği 2015den sora Türkiyede dahil olacak büyük ihtimalle abssiz motoru sınırlarının içine kabul etmeyecek aynı euro 3 normunu başlattıkları gibi o yüzden arkadaşlar paranız varsa sıkıştırabiliyorsanız o modelde mevcutsa absli motor alın bayilere gittiğinizde absli motor istiyoruz lafını kulaklarına işleyin yoksa bizim satıcılar ne satarımdan önünü göremez hale geliyolar.Tekrardan sizede bir yanlış intiba verdiysem kusura bakmayın.

yürekçe
14 Mart 2013, 00:30
[QUOTE=yürekçe;2962119]

Sencer bey üste oynamak nedir size karşı hiçbir tavrım yok orda diyorumki biz üretemediğimiz sürece siz dahilseniz bende dahilim eksik bildiğinizi düşündüğüm bir konuda bildiklerimi söylüyorum sonuçta yazmışsınız biri gelir okur ya bizim forumdan bi abinin başına birşey gelmiş gerek yok der vermez 1 2 bin lira fazlayı veya absiz bir motor seçer başına birşey gelir yazık.Avrupa birliği 2015den sora Türkiyede dahil olacak büyük ihtimalle abssiz motoru sınırlarının içine kabul etmeyecek aynı euro 3 normunu başlattıkları gibi o yüzden arkadaşlar paranız varsa sıkıştırabiliyorsanız o modelde mevcutsa absli motor alın bayilere gittiğinizde absli motor istiyoruz lafını kulaklarına işleyin yoksa bizim satıcılar ne satarımdan önünü göremez hale geliyolar.Tekrardan sizede bir yanlış intiba verdiysem kusura bakmayın.

estafurullah canım kardeşim.
ben ABS kötü diye bir söz söylemedim ki.
ABS yi doğru kullanmak gerekir dedim sadece.
( siz de anladığınız şekilde fikir beyan etmişsiniz ama benim öyle bir niyetim yoktu. yine de siz öyle anlamışsanız, başkaları da anlayabilir diye açıklama yapıp durdum . yine de teşekkürler )
konu buralara gelmeseydi,
ABS li kullanımın doğru şeklini ve tercih sebebi olmasını
opsiyonel durumlarda mutlaka kapatılmasını
hem anlatacak, hem de youtube daki sürüş eğitmenlerinin çektiği videoları paylaşacaktım.
neysem, kısmet böyleymiş.
son söz;

ne kullanırsanız kullanın ama doğru ve yerinde kullanın :)

Tolqa Sonmez
14 Mart 2013, 02:10
Vay beh,,, derbi maci izliyormus gibi herkesin yazdiklarini merak ederek okudum. Ne kadarda disardan kavgali gurultulu olsada, biliyorum ki motorci motorcinin derdinden anlar, onun iyligi icin konusur yardimlasir.

Konuya bende bir seyler eklemek isterim, Yukarida Yazildigi gibi ABS guzel bir technoloji ama herzaman ve her yerde kullanilmaya uygun bir sey degil. AMA gereksiz bir seyde degil. Bu ABS denilen seyi kolay kullanmak icin bir egitime gitmeye gerek yok, bunu kullanmayi bilmiyenler icin tasarlanmis bir sey. Duzgun asfaltli bir yolda onunuze bir seyler ciktiginda insanoglu ister istemez elini frene gidiyor ve kontrolsuz olarak freni butun gucuyle sıkıyor. Iste burda ABS devreye giriyor ve on frenin sıkısip motorcunun asfalti yalamasini engelliyor. Zaten freni kontrol eden prof. motorculari buna ihtiyac duymuyorlar.

viper17
14 Mart 2013, 02:15
estafurullah canım kardeşim.
ben ABS kötü diye bir söz söylemedim ki.
ABS yi doğru kullanmak gerekir dedim sadece.
( siz de anladığınız şekilde fikir beyan etmişsiniz ama benim öyle bir niyetim yoktu. yine de siz öyle anlamışsanız, başkaları da anlayabilir diye açıklama yapıp durdum . yine de teşekkürler )
konu buralara gelmeseydi,
ABS li kullanımın doğru şeklini ve tercih sebebi olmasını
opsiyonel durumlarda mutlaka kapatılmasını
hem anlatacak, hem de youtube daki sürüş eğitmenlerinin çektiği videoları paylaşacaktım.
neysem, kısmet böyleymiş.
son söz;

ne kullanırsanız kullanın ama doğru ve yerinde kullanın :)
Videoları merak ettim, rica etsem paylaşabilirmisiniz ?

Tİme_shİft42
14 Mart 2013, 02:27
Abs yi biz icat ettik :queen::queen:

yürekçe
14 Mart 2013, 02:31
Videoları merak ettim, rica etsem paylaşabilirmisiniz ?

paylaşmayı düşünen bendim.
elbette paylaşırım :)

http://www.youtube.com/watch?v=X6kO6ltk3a0

http://www.youtube.com/watch?v=dJ_UkAFW6cA

bu da aanimasyonu

http://www.youtube.com/watch?v=IUjTVzHIrXE

http://www.youtube.com/watch?v=rgbDyJhBb4c

bu da bosch marka :)
http://www.youtube.com/watch?v=rgbDyJhBb4c

http://www.youtube.com/watch?v=CUT_yp5Lwcg

şimdilik yeter sanırım :)

Tolqa Sonmez
14 Mart 2013, 02:41
bir onceki mesaji yollamamis zannetmistim! kusuruma bakmayin.

yürekçe
14 Mart 2013, 03:00
bir onceki mesaji yollamamis zannetmistim! kusuruma bakmayin.

ne var ki mesajında, fikrini söylemişsin işte, ne güzel :)

Dachota
14 Mart 2013, 12:03
bi link de ben atayım bari
abs ne işe yarar

http://www.youtube.com/watch?v=2BTVwL0GvBk

asbaran_54
14 Mart 2013, 12:57
YA ARKADAŞLAR VE QUICK-PRO BEN DE GİTTİM SONUNDA BİR HYO 250 R ALDIM AMA İNANIN VE DE LÜTFEN AYIPLAMAYIN; ABS VAR MI YOK MU BİLMİYORUM... MOTOR 2012 MODEL BİLEN VARSA BANA DA SÖYLESİN LÜTFEN

ramizan83
14 Mart 2013, 13:22
http://galeri2.uludagsozluk.com/362/cevap-soruda_395104.jpg

yeni yarışmamız hayırlı olsun

otopsici
14 Mart 2013, 13:40
Bmw nin de

- süpersport motosikletlerde neden ABS yoktur?

S[COLOR="#FF0000"]upersportlarda abs vardır sayın yürekçe bakınız ducatiibmw,honda,kawasaki ve yamaha gibi markaların hepsinde çekiş kontrol ve abs seçenekleri mevcut ve bunlar 7 8 kademeye kadar ayarlanıp kapatılabiliyor o kadar pahalıya gitmeye gerek yok türkiyede olmasada avrupada veya asyada 250 ccdeki hemen hemen her motorda abs opsiyonu mevcut ülkemizde racing ve 250lik serilerde oldugu kadar olmasa 15 25 bin lira aralıgında hondanı nc serisi yamahanın xj6 serisi ve racing diye tabir edline ninja300de abs özelligi mecuttur.Opsiyonel olmasının sebebi motorlar zaten genellikle uygun oldugu için alınıyor ve abs ucuz bir sistem değil diger aksamlarla karşılaştırıldıgında haliyle opsiyonel sunuluyor bir çok modelde.Amacım laf sokmak falanda değil ancak siz bu parçanın ve donanınım ne kadar ciddi olduğunu anlamadan sorgulama yoluna gitmişsiniz ve gene tekrarlıyorum daha iyisini üretemeyen bizlerin bunu ciddi anlamda tartışmaya hakkımız bile yok kaldı ki kitapçıkta onun en ufak sorun yaratabilecek herşeyi detaylı olarak düşülmüş ve müşteri uyarılmıştır kendilerine karşı kaza durumlarında dava açılmaması için.

yanlış anlamazsan ben yanlış biliyorum sanırım saydığın motorların hanigisi süper sport?
ve saydığınız markaların tamamında süpersport olupta abs si mevcut olan motosikletin linkini paylaşırsanız çok memnun olurum
ben biraz internet özürlüyüm bulamıyorum

yürekçe
14 Mart 2013, 13:51
[QUOTE=DarkKnight;2962099]

yanlış anlamazsan ben yanlış biliyorum sanırım saydığın motorların hanigisi süper sport?
ve saydığınız markaların tamamında süpersport olupta abs si mevcut olan motosikletin linkini paylaşırsanız çok memnun olurum
ben biraz internet özürlüyüm bulamıyorum

ya aslında ben de bilmiyorum R1 de yahut ne bileyim 1000RR da ABS var mı diye.
bilmediğim konuda diretmem ama keşke ilkay abi aydınlatsa bizi.

otopsici
14 Mart 2013, 15:14
Sencer abi arada hat karışmış sanki senden alıntı yapmışım gibi olmuş
hani seninle aynı fikirdeyim bilmediğim konuda ısrar etmem
çok merak ettim

quick-pro
14 Mart 2013, 15:44
Olabilir bende bilmiyorum olup olmadigini arastirdigim halde bulamadim :) peki motor guzel mi rahay mi :)

TanImsIz
14 Mart 2013, 16:19
SüperSport makinelerin hicbirinde Abs tercih edilmiyor nedeneni tam olarak bende bilmiyorum ama tahminim yol sürücülerinin motogp pilotları gibi virajda kızaklayabilcek bir arka lastik istemeleri. Bu arada BMW nin S1000RR ında abs mevcut. Ön diskte abs okuyucu görünüyor.

http://www.bmw-motorrad.com.tr/tr/tr/index.html?content=http://www.bmw-motorrad.com.tr/tr/tr/bike/sportbikes/s1000rr_my2012/s1000rr_mu_overview.html

Raphae1
14 Mart 2013, 16:48
absnin çalışma prensibi aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz..Özellikle yağışlı havalarda faydasını fazlasıyla gördüm. Kısacası ABS iyidir :)

http://www.akilli.tv/video/ABS-fren-sistemi-nasil-calisir_646053

drtayfun
14 Mart 2013, 16:51
Usta motorcular frenleri motorun denge merkezini değiştirmek ve kızaklayarak daha çabuk dönebilmek için de kullanıyorlar galiba, bu yüzden ABS ve CBS gibi sistemler onları yavaşlatıyor. Bu sistemler bizim için lazım....