PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klasik cevap.Motosiklet Tehlikelii

Sayfa : [1] 2

quick-pro
10 Mart 2013, 02:18
Herkese merhaba,belki beni hatırlarsınız haftaiçi foruma üye olmuş motosiklet alacağımı söylemiştim.Sizlerde yardımcı olmuştunuz.Küçük bir sorunum var :) Annem pek istemiyor motor almamı.nedeni ise başlıkda dediğim gibi tehlikeli olarak görüyomuş.Türkiye gibi biryerde daha tehlikeliymiş.babam fln olabilir diyor da.tek sorun annem.sizce annemi nasıl ikna edebilirim :) Not:biz hangi motor olsa diye düşünürken daha ilk etapda sorun çıktı :D

hisvarlar
10 Mart 2013, 02:24
Motordan önce kask,mont,eldiven,bot gibi güvenlik ekipmanlarını alırsan ikna olabilirler. Hem güdümlü anne terliklerine karşıda korur :P

alicebbar
10 Mart 2013, 02:25
Aynı bizimkiler tek çözüm var kapının önüne motoru çekmek :D ben öyle yaptım sorun kalktı hemen olmadı ama 2 ay kendi yemeğimi kendim koydum tabağıma :D evde yokmuşuz muameleleri felan derken normale döndük :D

MrMaydec
10 Mart 2013, 02:28
Sen bi ehliyetini al kararlı olduğunu göster ekipmanlarını al izin verirler bende yaşadım o sorunu şimdi ne yaparsan yap diyorlar :)

quick-pro
10 Mart 2013, 02:28
Güdümlü anne terlikleri :D kahkaha attim :) bu arada bot demisken haley davidson cizmeleride olurmu.bende varda ondan sordum

COQ
10 Mart 2013, 02:30
Babanla annenin arasini boz.
Bosansinlar.
Sen babanla kalmayi tercih et.
Hiç bir sorun kalmaz.
Abini dinle.:wiinkk:

quick-pro
10 Mart 2013, 02:35
Motoru nasil cekicem sorun o :D o parayi biriktirmeye calisirsam 40 yasinda fln alirim :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:31 ----------

Tek yol bu olsa bile yapmam :D

OGUZHANKY
ben motorumu geçen yılın nisan ayında aldım. Bu aynı zamanda benim ilk motorum. Almadan önce yaklaşık 6 aylık bi ikna süreci oldu. Ikna etmenin bi kaç ama kuralı var. 1-güven vermek. Motor konusunda bilgili ve ciddi olduğunu göstereceksin. Güvenlik ekipmanlarını anlatacaksın(motogp kazalarını örnek verebilirsin. 200 le kaza yapıyor kalkıp devam. Ama bu sadece iknaya yarar. Motor gerçekten tehlikelidir, unutma) 2-propaganda. Sürekli motor propagandası yap. Bilinç altlarına motoru sok =) onlara motoru tanıt. Insanlar bilmedileri şeylerden korkarlar.

ertuğrul66
Aynı bizimkiler... Babam olur alacağım diyor annem olmaz çok tehlikeli filan diyor ama ben en iyi savunma saldırıdır diyerek şöyle yapcam böyle yapçam yarışlara katılcam hemde en tehlikelileri gibi şimdilerde pek sesi yok ama motoru alacağımız gün geldiğinde yeniden patlayacak gibi duruyor :D sende dediklerimi uygula unutma en iyi savunma saldırıdır

quick-pro
10 Mart 2013, 02:41
Bende tam tersi yapiyorum.anne ben chopper alcam da o hiz motoru degilde zevk icin surcemde fln diyorum. Bakalim sonuc nasil olck :D

ertuğrul66
10 Mart 2013, 02:45
Bende tam tersi yapiyorum.anne ben chopper alcam da o hiz motoru degilde zevk icin surcemde fln diyorum. Bakalim sonuc nasil olck :D

Oğuzhan kardeşimin dediklerini uygulamayı unutma çok güzel teknikler hatta 2. bir kişiye anlatıyormuş gibi yap ama annende duysun bak bu yüzyılın tekniğidir haberin olsun :) çok işime yaradı bu teknik inşallah sanada yarar :) hadi kolay gelsin :)

OGUZHANKY
10 Mart 2013, 02:45
he bide şu çok etkili bak "ben bu motoru 30 yaşımda da olsam 40 yaşımda da olsam 50 yaşımda da olsam alıcam. Sizce şimdiden başlayıp tecrübe kazanmam mı daha sağlıklı yoksa 40-50 yaşımda başlamam mı?" bide onlarada biraz hak ver. Empati kur. Sonuçta sen onların evladısın ve hergün haberlerde sürüyle kaza haberi görüyolar.

DALGIC_800
10 Mart 2013, 02:46
git sessiz sedasiz korumalı ekipmanlarini al sorun ortadan kalkar :-)

quick-pro
10 Mart 2013, 02:49
Ya tabi haklilar o yuzden pek de karsi cikamiyorum.ama dedigiz yontemler com mantikli denicem bakalim :D

COMTAN
10 Mart 2013, 02:49
analar öyledir ne düşünürse bizim iyiliğimiz içindir çoğunun aklında motoru aldı deli gibi sürecek kendine ve çevredekilere zarar verecek diye düşünür.gelelim izin konusuna eğer onunla oturup akıllı bir dille konuşup bu konuda çılgınlık yapmayacağımızı kesinlikle kask ve koruma ekipmanlarımızı takacağımızı kenardan kenardan usul usul giderim dikkatli olurum.gerisi allaha kalmış derseniz belki olabilir.

quick-pro
10 Mart 2013, 02:51
Denemek lazım :D

memduhb
10 Mart 2013, 03:21
benım yönteni dene motoru eve getırmeden önce eve güzel bi alışveriş yap benimki 250 tl tuttu annenın biraz gazını alırsın ama yetmez bende öyle oldu motoru eve gwtirdikten sonra evin kapılarını değiştirdim

sonuç : motor 3250 tl alım satım sigorta vs 220 tl 250 tl alışveriş 1300 tl kapılar mont,kask,eldiven 286 tl toplam 5306 tl ye mal oldu :cherry:

AYDINLI
10 Mart 2013, 09:32
hemen hemen herkesin anne babası motor işine soğuk bakıyorlar neyse ki bizimkiler bana hiç öle durum yaşatmadı.fakat haklılarda çünkü biz hata yapmasak karşımızdaki hata yapıyor ve sonucunu biz motosiklet kullanıcıları çekiyor. kendimize güvendiğimizden çok önlemi elden bırakmayalım.

Tİme_shİft42
10 Mart 2013, 10:48
Babam neysede annem izin vermeyecek intahar ederim :queen:

c3nk
10 Mart 2013, 10:56
hocam annenin korkmasının sebebi bu dışarıda gördüğü kask takmayan hiçbir ekipman kullanmayan serseri mayın gibi motosiklet süren tipler yüzündendir, sen ehliyeti cebine koy bütün ekipmanlarını tamamla bide öyle çık bakalım ailenin karşısına, seni böylesine kararlı ve bilinçli gördükten sonra engel olmaya çalışacaklarını sanmıyorum.

quick-pro
10 Mart 2013, 12:19
Hem o var hemde diger insanlara nasil guvenicen diyor :)

crayz_metin
10 Mart 2013, 12:23
Ben motor alana kadar herkez karşıydı bana. İlk önce asya t1'lerin maxi kasasından bulup almıştım 650 TL'ye ilk motorumda. Evin önüne çektim motor aldım dedim babama. Ne motoru ben sana almıyacaksın demedimmi araba neyine yetmiyor felan dedi. Baba 650 TL ne yani fazla paramı hem çok az yakıyor hemde zaten uzun yola çıkmıyacam trafiğe çıkmıyıcam öyle buralarda dolaşmak için aldım demiştim sonra biraz biraz siniri geçmeye başladı öyle alıştılar gittiler. Biraz acemilik attıktan sonrada MH drift aldım. Ama bir scooter ile touring arasında çok fark var. Scooterda siperlik camı vardı torpidosu genişti felan rüzgar işlemiyordu hiç rüzgar hissetmezdim kısa kolluyla dolaşırdım. Ama touringte öyle değil. Bütün rüzgari üzerinde hissediyorsun. Herneyse uzun ettik. Yavaş yavaş alıştırırsın ama çok dikkatli kullanmanı öneririm. Hız felakettir heleki motorla :)

just4techno
10 Mart 2013, 12:23
Benimde annem izin veriyor babam izin vermiyor :queen:

quick-pro
10 Mart 2013, 12:59
ben ilk motor olarak hyosung gv250 düşünüyorum.tabi önce şu sorunu halletmek lazım :D

piyanist_irf
10 Mart 2013, 13:14
arşivimde şu an bulamadım ama annene bu resimleri ve bu konuyu okutabiliyorsan okut ,olmadı göster , hadi ben deliyim bunlardamı deli ailecek tırlatmışlar de :cherry:

al sana bi kıyak daha bide link vereyim :)

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/88928-mt-ailesi-degil-benim-ailem.html

soldan sağa , oğlan kardeşim,babam, kız kardeşim , ve ben , diğer 2 kızkardeşim karelerde yok , annem çok iyi artçıdır :)ama motorlarıyla çekerim bir ara sırf seni kurtarmak adına eeee daha ne yapayım arkadaş :)

http://img849.imageshack.us/img849/9528/9ea7864a.jpg (http://img849.imageshack.us/i/9ea7864a.jpg/)

http://img145.imageshack.us/img145/2228/img0040ql.jpg (http://img145.imageshack.us/i/img0040ql.jpg/)

çok yakında eşimin motosikletiylede çekerim :cherry:

quick-pro
10 Mart 2013, 13:22
harika yaa :D kesinlikle göstericem bunu :D çok saolunnn :)

alikan
10 Mart 2013, 14:08
Herkese merhaba,belki beni hatırlarsınız haftaiçi foruma üye olmuş motosiklet alacağımı söylemiştim.Sizlerde yardımcı olmuştunuz.Küçük bir sorunum var :) Annem pek istemiyor motor almamı.nedeni ise başlıkda dediğim gibi tehlikeli olarak görüyomuş.Türkiye gibi biryerde daha tehlikeliymiş.babam fln olabilir diyor da.tek sorun annem.sizce annemi nasıl ikna edebilirim :) Not:biz hangi motor olsa diye düşünürken daha ilk etapda sorun çıktı :D

Valide hanıma çok katılıyorum istanbulda motor kullanmak tehlikeli yollar dedemin tarlası gibi diyer araçlar desen her an ne yapıcakları belli deyil.

benim ailem hiç izin vermiyor, günde beş vakit 10 tekrar yaparsan fazla deyil bir hafta sonra tamam alalım da sussun derler. Anne rızası çok önemli.

Sabah kalkar kalmaz motor alalım, motor alıcam,motor,vuuuu vuuvuu, car çar par par pat put, gibi sesler çıkartıyorum bizimkiler 1 hafta dayana bildi sonra tamam alıcaz dediler şimdi süreyi uzatıyolar

Not: yaşım 17 ve temmuzda sürücü kursuna yazılıcam şimdiden ikna ettim bu taktiyi denemelisin

bu seferde bizimkiler gibi süreyi uzatıp işi yokuşa vururlar bununda üstesinden gelebilirsin...

quick-pro
10 Mart 2013, 15:10
Bunuda denicem.d ankaradayim ben.ankarada motor kullanmak nasil bilmiyorum ama :D

Gypsyking
10 Mart 2013, 15:27
Bende motor konusunda ıkna etme olayını aşmış bırıyım.Benim yontem sole anne benım alacagım motor hız motoru degıl hız yapmıyo gıbısınden laflarla en sonunda tamam oglum lafını işitmiş durumdayım bu yaz yanı 2013 agustos eylul gıbı dragstar 650 lık makınayı alıcam.Herkese guvenli surusler

LeFwicked3
10 Mart 2013, 15:42
Biraz şart koyuyomuş gibi yap ya da gerçekten koy mesela ' Tamam annem bak 70 i geçmicem' ya da ' Merak etme sen trafikte aralara girmem' gibi laflarla gönlünü alabilirsin şahsen ben öyle yapmıştım işede yaradı :D:D

serdar37100
10 Mart 2013, 16:21
Anne rızası olmayan hiç bir işte hayır yoktur annenin rızasını al önce sonra ne nasıl bir motosiklet alırsan al hiç önemi yok eyer anne rızası yoksa o işe uzak dur bizimkilerde aynı seninki gibi olmaz aldırmam şöyle olur böyle olur sen anneni ikna etmen için mantıklı açıklamar da bulunursan annen bir şekilde ikna olucak tır başarılar sana dostum

ScaLa
10 Mart 2013, 17:00
Aynı sebeplerden ötürü, bizimkileri motora ısındırmak adına, dedemin 2002 senesinde kömürlüğe kaldırdığı 1984 model Hercules marka ve 49cc 2hp'lik motoru, geçen sene kömürlükten çıkarmıştım :cherry:.

Alet henüz 7000km'de idi ve üzerindeki her şey orjinaldi. Lastikler dahil. Bujiyi değiştirdim, hava filtresini temizledim, benzin borularını yeniledim, gün boyu üzerinde pedal çevirdim ve o inat etti, ben inat ettim; sonuçta benim inatım ağır bastı ve 4-5 saatlik uğraş sonucu alet çalıştı :mrgreen:.

http://i1291.photobucket.com/albums/b559/bowsson/14072011147_zps95ff272c.jpg

İşte dede yadigarı, emektar Alman :mrgreen:. Dedemler, Almanya'dan gelirken, bunu da getirmişler, çok da iyi etmişler, motosiklete başlamamda ve bizimkileri bu işe ısıtmamda çok faydası oldu :)

Maksimum hızı, 40'tı. 2 kişi binince 30 :mrgreen:. 2 kişi giderken, STMax elektrikli bisikletlerin bizi solladığı çok oldu :P. Ama olsun, sabrımın karşılığını Allah'ın izni ile aldım, ve şuan güzel bir motorum ve motora sıcak bakan bir ailem var :mrgreen:

Babam hatta yeni motorumuzu alırken, benden daha heyecanlıydı, motorun üzerine çıkıncaki mutluluğu, beni daha çok mutlu etmişti :mrgreen:

DünküÇocuK
10 Mart 2013, 17:14
Aynı sebeplerden ötürü, bizimkileri motora ısındırmak adına, dedemin 2002 senesinde kömürlüğe kaldırdığı 1984 model Hercules marka ve 49cc 2hp'lik motoru, geçen sene kömürlükten çıkarmıştım :cherry:.

Alet henüz 7000km'de idi ve üzerindeki her şey orjinaldi. Lastikler dahil. Bujiyi değiştirdim, hava filtresini temizledim, benzin borularını yeniledim, gün boyu üzerinde pedal çevirdim ve o inat etti, ben inat ettim; sonuçta benim inatım ağır bastı ve 4-5 saatlik uğraş sonucu alet çalıştı :mrgreen:.

http://i1291.photobucket.com/albums/b559/bowsson/14072011147_zps95ff272c.jpg

İşte dede yadigarı, emektar Alman :mrgreen:. Dedemler, Almanya'dan gelirken, bunu da getirmişler, çok da iyi etmişler, motosiklete başlamamda ve bizimkileri bu işe ısıtmamda çok faydası oldu :)

Maksimum hızı, 40'tı. 2 kişi binince 30 :mrgreen:. 2 kişi giderken, STMax elektrikli bisikletlerin bizi solladığı çok oldu :P. Ama olsun, sabrımın karşılığını Allah'ın izni ile aldım, ve şuan güzel bir motorum ve motora sıcak bakan bir ailem var :mrgreen:

Babam hatta yeni motorumuzu alırken, benden daha heyecanlıydı, motorun üzerine çıkıncaki mutluluğu, beni daha çok mutlu etmişti :mrgreen:
cok iyi ya 19 yasındayım ama nostalji oldu :) eskiden boyle mobiletteler kiralardık 5 lira ya 20 dk yrm saat fln kiralardık :) bende hep boyle deden babadan eski birseyler kalmasını isterdim mesela siyah impala diziyi izleyenler varsa bilirler :)

neyse konuya doniyim motoru olan arkın varmı mesela varsa eger deki annene onun motorunn arkasına biniyorum daha tehlikeli de kaza olsa arkadan ucarım de olan bana olur surucuye pek birsey olmazde sonrda kendi motrm olsa hem daha dikkatli kullanırm hm cok hız ypmam bu sekilde sartlar koyabilrsn mesela devmlı gittign bir yer varsa motor az yakıyor hem yol parasından kurtulup hemde zamandan kazanıcam gibi seyler soyliyebilrsn yeterki motoru aldırt o kurallar bozuluo ztn yada tehlikeden bahsetmisken yolda yurumekte durakta otobus tehlikeside var burası turkiye annene bu tip seylerde soyliyebilrsin iti var kopugu var motorla tin tin gidip gelicem gibi seyler ins ikna edersin biraz uzun oldu ama umarım faydalı olur

quick-pro
10 Mart 2013, 19:00
Isallah olur.mağlesef arkadaslarimda motoru olan yok.evin yakininda harley davidson mağazasi var.oraya götürmeyi düsünüyorum :)

Dachota
10 Mart 2013, 23:04
:pale: Allah korusun...

Göktaşı çarpması 1 milyar 960 milyonda bir
Şarbon 55 milyon 52 bin 999'da bir
Veba 54 milyon 59 bin 705'de bir
Zehirli yılan, kertenkele veya örümcek ısırması 54 milyon 49 bin 600'de bir
Temizlik ve boya maddeleri yüzünden 27 milyon 24 bin 800'de bir
Kaçırılma 16 milyon 817 bin 784'de bir
Yıldırım 3 milyon 106 bin 880'de bir
Uçak kazası 659 bin 779'de bir
Otomobil kazası 524 bin 753'de bir
Elektrik kazası 493 bin 153'de bir
Yetersiz sağlık hizmeti 83 bin 720'de bir
Silahla vurulma 8 bin 802'de bir
Motosiklet kazası 6 bin 585'de bir
Zatürre 4 bin 107'de bir
Diyabet (şeker hastalığı) 4 bin 9'da bir
Felç 1658'de bir
Kanser 499'da bir
Kalp krizi 388'de bir

yürekçe
10 Mart 2013, 23:11
ben olsam ben de sana şu andaki tecrübe ve yaşına bakarak motor almazdım....
sen olsan kendine motosiklet alır mıydın?
sebeplerini kendine açıkça anlat, sonra aynını annenle konuşurken yap...
sen ona empati kur, o da sana kursun....

imer
10 Mart 2013, 23:14
Ailede amca,dayı..vs nin motor kullanması daha bir iyi oluyor.Benim amcam kullanıyordu babamı gaza getirdi annemde pek bişey diyemedi.Şimdi yeni motor aldım motor elime daha ulaşmadı anneminde haberi yok ama yavaş yavaş alıştırıyorum bak böyle böyle şeyler alıcam falan diyorum.Ehliyet en iyi faktör ikna konusunda birde herkesin bildiği şu yazıyı okut http://www.hurriyet.com.tr/otoyasam/7167625.asp?m=1

TATLIHIZ
11 Mart 2013, 00:55
Benim ailem motorcu 3 dayım var 3 üde motor sürüyorlardı :)

Hepsi cok kaza yapmıs.. üst gecitten ucmus arabaya vurmus kolunu kırmıs..

Motor alıcam diyince dayımlar karsı cıktı zaten en önce..

Motorsikletin tehlikeli olmadını kimse aksini idda etmiyor..

Zaman herseyin ilacı.

emrb
11 Mart 2013, 01:54
http://www.hurriyet.com.tr/otoyasam/7167625.asp?m=1[/QUOTE]

yazan keşke benim babam olsaydı :P

quick-pro
11 Mart 2013, 01:58
Bugün yavas yavas ısındırdım.d hatta tv seyrederken yanima oturup senin istedigin motor en fazla kacla gidiyor dedi ben noluyon lan cinsinden etrafima bakimdim.d 100 dedim.gliba bayagi dusuk soylemisim .d ama hiz sabitleyici takiliyo dedim.snra kaski anlattim.bigun harley davidsona gidelim dedim tm dedi :D

Faradaybv
11 Mart 2013, 02:06
Kardesim Anneni fazla kafana takma ne anneler biliyorum basta karsi cikipta motorcu olan :) Benim babamda motorcuymus gencliginde 16 yasima kadar bende motor istemistim sonra artik ona guven vermeye basladim trafikte bilinc oldugumu gordu iyi kotu bi cup aldik sorunluydu herseyi ile biz ilgilendik adam ettik onu motor felan yaptik. Tesisatini felan elden gecirdik hala biniyoruz satmaya kiyamiyor. Sen once babani kandir al motoru gerisi sorin degil kiyamazlar aileler cocuklarina.

arca94
11 Mart 2013, 02:54
Motosiklet kaza haberlerini ailenden uzak tut. Ben bile bu haberleri duydukça acaba diye düşünüyorum. Sonra geçiyor.

piyanist_irf
11 Mart 2013, 11:24
ben olsam ben de sana şu andaki tecrübe ve yaşına bakarak motor almazdım....
sen olsan kendine motosiklet alır mıydın?
sebeplerini kendine açıkça anlat, sonra aynını annenle konuşurken yap...
sen ona empati kur, o da sana kursun....

ulem seni bu yüsden seviyom beaaa :cherry:

ormankebabi
11 Mart 2013, 11:41
Aman tanrım bütün forum üyeleri aynı dertten mi muzdarip??? Ben bugün motosikletin faturasını almaya gidicem. Havaleyi yaptıktan sonra babamı aradım hala bekle havalar biraz daha güzelleşsin diyordu. :pr: Annemi ikna etmem daha kolay oldu... İkna etmeden önce ehliyete yazıldım. Doz doz motosikletin iyi taraflarını anlattım... Honda Güvenli Sürüş-1'e kaydoldum. Eğitim sonrası iki akşam boyunca nasıl eğlenceli nasıl güvenli diye bıdı bıdı yaptım :mrgreen: (Herkese profesyonel bir kurum veya kişiden eğitim almasını tavsiye ediyorum!) Sonra baktı annem hala tek parçayım, her gün otobüste rezil oluyorum. Ana yüreği işte dayanamadı :)

aonal
11 Mart 2013, 11:44
Kardeşim aynı durumu bende yaşadım önce kask mont eldiven aldım bunu gören anne ben sana motor yok demedimmi bu ne şimdi anne sözü dinlenmiyormu, ben neyim bu evde, anne deme bana, o motor bi gelsin tekerleklerini kescem(ki bu hala geçerli kescem diyor allahtan uzaktayım:) ) sözlü taciz terlik gibi şeylere alışıp sonra alıcaksın, mesala 2 gün önce cumartesi günü arkadaşıma motor aldık ve annesinin gönlü yokmuş sordum ne dedi evdekiler diye verdiği cvp : Bir hayırlı olsun diyenim yok :))

quick-pro
11 Mart 2013, 12:09
Doğru haberlerdende uzak tutmak lazim

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:49 ----------

Iste ben oyle olmasini istemiyorum :) ailecek gidelim motorlara bakalim secelim alalim fln :D istisnalar dısında yok oyle bi dunya dediginizi duyar gibiyim :D

serdar1547
11 Mart 2013, 12:25
10 yılı aşkın süredir motor üzerindeyim daha motora binmemi isteyen tek kişi bile yok

Muhendis45
11 Mart 2013, 12:29
Dostum sabah öğle akşam aç karnına sürekli konuyu açacaksın yağlayıp ballayıp anlatacaksın, artı yönlerini bir bir sayacaksın, korumalarımı alacam adam gibi kullanacam diyeceksin, kesin çözüm verir ;)

Tİme_shİft42
11 Mart 2013, 12:34
Gerçekten hevesin varsa almak istiyorsan kimseyi dinleme git al

ehil
11 Mart 2013, 13:41
bir cadaloz motoruyla annenin gözleri önünde seni artçı yapacak.