PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Herkesin Kendini Gördüğü Ayna ve Karşısındakini Gördüğü Gözlük

yürekçe
19 Şubat 2013, 02:02
Selamlar.. baktım ki uzun zaman sonra buralar sakinleşmiş.
ben de yıllardır aklımda olan tartışmayı açayım bari dedim, en azından egomuzu ya da kompleksimizi görelim dedim.

bir dönem düşük cc veya çinli motosiklet sahibiyken bazı moto toplantılara giderdim, büyük cc motosiklet sahipleri genelde beni ve benzeri adamları pek takmazdı. sinir olurdum ama susardım. maksat, taraf olmak, yoksa tarafsız kalmak, aidiyetsizlik korkusu belki de.

sonra palazlandık, cc ve bütçe borç-harç vs bir şekilde zorlanarak büyüdü; bu sefer de nere gitsek ayakta ve kapıda karşılandık.
hoşuma gitmezdi ama bu seferde yüzüne vurunca d.tü kalktı ağzı dil yapmaya başladı denmesin diye sustuk.

sonra, motosikletimin marka ve modeli avatarda yazarken de, küçük cc iken pek hatırlamıyorum ama, büyük cc veya markalı bişeyler adı var iken, çinli veya küçük cc li arkadaşlara yorum yaparken genelde şu cevapları aldım ( genelden veya özelden )

- markaya binyosunuz diye küçümsüyorsunuz
- baba parasıyla konuşmak kolay
- beni anlamanız için aynı şartlarda olak lazım vs vs vs...

açıkçası, bana yapılmasını istemediğim hiç bir hareketi kolay kolay yapmam ama, suçladığım ve suçlandığım zamanlar hep düşündüm.

- nasıl görünüyorum?
- nasıl görüyorum?
- bunu ona söylettirmek için ne yaptım veya dedim?

- ve bir de şu apaçi/ezik takımının kendini tanımlarken yaptığı duygu sömürüsü...

yani, hadi bakalım kim kendini ve karşısındakini nasıl görüyor? kimler mirasyedi, kimler baba parası üstünde turluyor, kimler motosiklet camiasında nasıl incindi de içine attı, haykırmak istediğiniz benliğiniz kim?

Ben mi?

beni bilen bilir ki, tırnaklarımla kazıdığımla yaşadım, olanımı paylaştım...
ama beni küçük görenlere, büyüdüğümde de hiç yanaşmadım.

ama içimde hep bir uhtedir, bir doğum günümde ya da o kadar beklemeye gerek kalmadan uyandığımda yastığımın ucunda bir motosiklet aanahtarının olması...

sıra sizde....

serdar1547
19 Şubat 2013, 02:05
klasik bir duygu patlaması.......

alp_tunay
19 Şubat 2013, 02:12
Hiç ezik hissetmedim...
500-600 cc lere binerkende gezilerde ufak cc leri ezmemek maksadıyla hep geriden veya tek sürdüm..
Kimseyi küçük görmedim...
Şimdi 250 ye biniyorum...
2 tekerin varsa yeter...
Ne olursa olsun...
Yeterki benim olsun :cat:

takendy
19 Şubat 2013, 02:18
Sencer abi , tanımadığın birini özlemek, hiç görmeden döndüğüne sevinmek ilginç bir duyguymuş.

Genelde kendi imkanlarımla aldığım iyi motosikletlere bindim hiç baba parası yeme fırsatını yakalayamadım ama dışardan ukala biri olarak görünürüm, işim, görevim ve tecrübelerim gereği hemen insanlarla kaynaşamam, aslında hümanist biriyimdir. :)

Sınıflar benim için belirleyici değildir. İfade etmekten başka yerlerde kullanmam.
herkesi tanırım kimseyi tanımayanlardan başka,
egoları tatmin edeli epey oldu, çok şükür.

yürekçe
19 Şubat 2013, 02:20
klasik bir duygu patlaması.......

klasik, geçmişte yaşanan ve o haliyle değerli olandır. her gün yüzlerce genç motosiklet camiasına katılıyor, pek çok toplantıda pek çok yorum yapılıyor.
yaşınızı bilmem ama, benim yanımda bazı 16-17 lik kardeşlerimiz sohbet ederken, benim bilmediğim ama kendilerinin deli gibi araştırdığı bilgileri bile " sen eski motorcusun abi, bilmiyorum deyip dalga geçiyorsun " demeleri bile özgüvensizlik ve sebebi pek çok yere dayanabilen travmalardır bence. çünkü pek çok kişi, ev, araba, motosiklet alırken egosunu tatmin etmeye çalışıyor çünkü.

köyünden şehirdeki işine gidip gelmek için scooter alan bir kişiyle bile SS çi arkadaşların ara gaz verip aşağıladığını gördüm.
hatta benim 125 lik çinliye bile yaptılar, 15-20 kişilik gruptu.
şimdi belkide hiçbirinin motoru yoktur, ego tatmin edilmiştir. yazın hepsi birer binlik alıp kızkalesi yolunda dirseklerinde kask, mayolu halde cirit atarlar...

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:18 ----------

Sencer abi , tanımadığın birini özlemek, hiç görmeden döndüğüne sevinmek ilginç bir duyguymuş.

Genelde kendi imkanlarımla aldığım iyi motosikletlere bindim hiç baba parası yeme fırsatını yakalayamadım ama dışardan ukala biri olarak görünürüm, işim, görevim ve tecrübelerim gereği hemen insanlarla kaynaşamam, aslında hümanist biriyimdir. :)

Sınıflar benim için belirleyici değildir. İfade etmekten başka yerlerde kullanmam.
herkesi tanırım kimseyi tanımayanlardan başka,
egoları tatmin edeli epey oldu, çok şükür.

tanımadıklarını, tanıdıklarından daha çok sevmek, geri döndüğünde de hep bekleniyormuşsun hissi de ilginçmiş kardeşim :wiinkk:

M.balibey
19 Şubat 2013, 02:37
yazılanlara katılıyorum sanırım bunun bizdeki şöförlük kavramını erkeklikle bağdaştırmaktan da ileri geliyor bu yüzden üyesi olduğum bir grubu bıraktım bir insan bmw motor kullanıyor diye dünyadaki önemli insan olamaz bence ben onlara anca parayla adam yerine geçmiş derim

Deli Çerkes
19 Şubat 2013, 02:45
"Ye kürküm ye" bu dünya böyledir.

Permatiq59
19 Şubat 2013, 02:48
abi seni tanımıyorum. 24 yasımdayım. okuduklarımdan dolayı yasının buyuk oldugunu tahmın ettıgımden ''abi'' diye hitap ediyorum. kendi paramla 1800 liraya bi çinli scooter aldım. ehliyetimi bekliyorum. gelebilcek ön yargılara cevap olarak kaskımı montumu eldıvenlerımı tamamladım. hatta bır cınlı parası daha harcadım denebılır. bu forumda dahil olmak üzre 'BAZI' arkadasların ön yargılarıyla bende karsılastım. Şuan senin dediğin susma evresindeyim. Motorsikleti bir araç değil, tutku olarak görenlerdenim. yaza yıllık iznimde 7-10 gün kadar bir ege turu planlıyorum günlerdir.. günlerdir rota çiziyorum.. giden gezen arkadasların konularını tüm yorumlarla birlikte inceliyorum.. mesleğim iyi. hamdolsun, fena kazanmıyorum. aydan aya kenara yaza cıkmayı planladıgım minik tur için para biriktiriyorum. biriktirdiğim parayla çinli yerine daha düzgün bir motor alamazmıyım ? tabiki alırım.. ama bu sefer yaza cok istediğim tura cıkamam.. yani kıcımda sortla, kaskı koluma takıp, granajlı ss le yoldaki scooter sahibi vatandaslara aragaz yapmak yerine.. ''MOTOR'' ve ''YOL'' tutkusunu yasamayı secerek bu yola bu sene çinli ile cıkmayı planlıyorum.. umarım temmuz ayında ege şeridinde, eşek gibi yüklenmiş bir çinli üzerinde 60-80 km/h hızla yolda giden bir ''MOTORCU'' gorunce cakma motorcu arkadaslarımız ara gaz yapıp gecmezler.. yola cıkmadan once gezi planı bile paylasmayı düşünmüyorum.. cünkü gelecek bazı yorumlar 'o motorla o yola cıkılmaz' seklınde olacak. geri döndüğümde fotorafları ve yolda yasadıklarımı paylastıgımda da. ''cok guzel bı gezı ıyı cesaret seklınde olacak..'' bu bir ön yargı değil.. bu siteye üye oldugumdan beri gördüğüm gercek.. saygılar..

COQ
19 Şubat 2013, 02:49
Ne farkederki?
Böyle duygularla yasamak, yasamanin en zoru olsa gerek.
Taktigimiz seye bak.
Türklere özgü duygular bunlar.
Maddiyat ile ilgili saplantilari asamadigimiz sürece de devam edip gidecek.
Halbuki motosiklete binmek için bineriz bu alete.
Neye bindigimizin önemi yoktur.
Ve hatta,
kimin neye bindiginin de bir önemi yoktur.
Ve hatta,
herkesle dost, herkesle yoldas olmak zorunda da degiliz.
Kendimizi bir yere, bir olusuma, bir guruba ait hissetmek zorunda da degiliz.
Parayla bir motosiklet satin alarak, ayni zamanda bir statü satin aldigini zannetmek, ahmaklara mahsustur.
Ama benim canim ülkemde, o ahmaklardan daha ahmaklar vardir.
Adamin satin aldigini zannettigi statüyü onaylayan ahmaklardir bunlar.
Oysa!!!!!!!

yürekçe
19 Şubat 2013, 02:54
abi seni tanımıyorum. 24 yasımdayım. okuduklarımdan dolayı yasının buyuk oldugunu tahmın ettıgımden ''abi'' diye hitap ediyorum. kendi paramla 1800 liraya bi çinli scooter aldım. ehliyetimi bekliyorum. gelebilcek ön yargılara cevap olarak kaskımı montumu eldıvenlerımı tamamladım. hatta bır cınlı parası daha harcadım denebılır. bu forumda dahil olmak üzre 'BAZI' arkadasların ön yargılarıyla bende karsılastım. Şuan senin dediğin susma evresindeyim. Motorsikleti bir araç değil, tutku olarak görenlerdenim. yaza yıllık iznimde 7-10 gün kadar bir ege turu planlıyorum günlerdir.. günlerdir rota çiziyorum.. giden gezen arkadasların konularını tüm yorumlarla birlikte inceliyorum.. mesleğim iyi. hamdolsun, fena kazanmıyorum. aydan aya kenara yaza cıkmayı planladıgım minik tur için para biriktiriyorum. biriktirdiğim parayla çinli yerine daha düzgün bir motor alamazmıyım ? tabiki alırım.. ama bu sefer yaza cok istediğim tura cıkamam.. yani kıcımda sortla, kaskı koluma takıp, granajlı ss le yoldaki scooter sahibi vatandaslara aragaz yapmak yerine.. ''MOTOR'' ve ''YOL'' tutkusunu yasamayı secerek bu yola bu sene çinli ile cıkmayı planlıyorum.. umarım temmuz ayında ege şeridinde, eşek gibi yüklenmiş bir çinli üzerinde 60-80 km/h hızla yolda giden bir ''MOTORCU'' gorunce cakma motorcu arkadaslarımız ara gaz yapıp gecmezler.. yola cıkmadan once gezi planı bile paylasmayı düşünmüyorum.. cünkü gelecek bazı yorumlar 'o motorla o yola cıkılmaz' seklınde olacak. geri döndüğümde fotorafları ve yolda yasadıklarımı paylastıgımda da. ''cok guzel bı gezı ıyı cesaret seklınde olacak..'' bu bir ön yargı değil.. bu siteye üye oldugumdan beri gördüğüm gercek.. saygılar..

scooter ile türkiyeyi defalarca dolaşmış olan ümmet perkütan'ı tanır mısın?
google a ümmet perkütan yaz, göreceksin MT de yayınladığı gezilerini....
insanlar, kendi korkularını başkalarına yaşatmayı severler.
unutma, korku bulaşıcıdır. korkanın gözlerine bakma sen :)

http://www.google.com.tr/#sclient=psy-ab&hl=tr&tbo=d&site=&source=hp&q=%C3%BCmmet+perk%C3%BCtan&oq=%C3%BCmmet+perk%C3%BCtan&gs_l=hp.3..0i13.85156.90500.0.91250.14.14.0.0.0.1. 1000.4706.3-2j4j2j0j1.9.0.ernk_timediscounta..0.0...1.1.3.psy-ab.Si-pd4PhzUg&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&bvm=bv.42553238,d.d2k&fp=d901900ea538d97b&biw=1067&bih=576

piyanist_irf
19 Şubat 2013, 02:57
tırnaklarımla kazıyarak kazandım , olanını paylaştım kelimesini arşiv dağarcığıma müsadenle almak isterim güzel insan :) işin kibir , özgüven tarafına gelince aslında benim için uzunca yazılacak bir konudur ve dikkat ettiğim önemli bir unsur :)

bak bak döytü kalktı, parayı buldu böle oldu , baba parası yiyo , çinliydi , japondu filan , aslında oturup kafa kırsam , çok güzel makyajlı geydirmasyon cümlelerle süslü püslü yazarım amma velakin şu an gecenin bu vaktinde arşivimdeki tozlu raflarımda araki bulasın :)

çok doğru ve güzel bir konuya değinmişsin lakin konu senin olunca beklentide yükseliyor haliyle zaten :)

baba parası yeme konusunda yokluk içinde büyüdük millet mobilete binerken biz bisiklet sürüyorduk, biz mobilet aldık millet vitesli motor aldı, biz vitesli motor aldık, millet araba aldı, biz araba sahibi olduk millet uçmaya başladı , biz uçmaya başladık ,millet jet aldı yani babamızın parası vardıda bizmi yemedik :)

şimdi düşünüyorumda 38 yaşıma girdim iyikide yokluk içinde büyümüşüm varın yoğun ne olduğunu öğrendiğimi sanıyorum , insanları bindiği motosikletiyle değilde , karakteriyle, kişiliğiyle analiz etmeyi öğrenmişim :) bundan pekte şikayetçi değilim açıkçası ,

ama tahammül edemediğim bir durum varki , kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkalarınada yapmayacaksın, cümlesinden yola çıkarak , ukalalık , çok bilmişlik kesinlikle tahammül edemeyeceğim karakteristik davranışlar arasındadır , bu konuya şahsım adına çok dikkat ederim , ama bundan önce çokça sormuşluğum vardır kendime , bir insan neden ve nasıl ukala , çok bilmiş olabilir ?

ya çok biliyordur çok bilmişlik yapar yada karakterislik yapısında bunu kullanarak karşındakini ezmeyi sever bu tartışılacak bir konudur ama ne olursa olsun böyle adamları ben hiç sevmem sevemedim de bana çok aykırı bir durum oluşturmaktadır ,

hiç beceremedim şu ukalalığı , anasını sattımın yiyemediğim yapamadığım ve beceriksiz olduğum tek şey bu işte !

Mengu16
19 Şubat 2013, 02:57
Geçen yaz biri uzun yol, gezi yapıcam dedi, aynı sizin motordan vardı asya 150T 19A sonra geziden bikaç gün önce motorunu çaldırdı, size de öyle olmaz umarım iyi sahip çıkın motorunuza :)

NoMotorNoCry
19 Şubat 2013, 02:59
Geçenlerde eski bi tanıdık denk geldi.Çay söledim bi kaç muhabbet ettik.Transalp almışın galiba dedi.Evet dedim senin nerden haberin oldu?Gördüm dedi.Halbuseki fazla şehir içinde dolaşmam.Ama bi ara denk gelmiş.Ben kimseye söylemediğim halde , şehir içinde , mahallemde falan hiç bi zaman artislik olsun diye tur atmadığım halde herkesin haberi oluyo bi şekilde.Bazen tanımadığım kişler bile ortamda , sende transalp var dimi diye soruyo.Şaşırıyorum.Demek ki ilgi çekiyoruz.Tanınıyoruz bi şekilde.Ben de 150cc ile gezdiğim günlerde transalpe nasıl hayranlıkla baktığımı hatırlayıp gülüyorum.

Geçenlerde eskiden tanıdığım bi gençle karşılaştım.O da motorcu olmuş.CBR250 almış.Gençliğin verdiği tecrübesizlikle viraja fazla hızlı girmiş.En son hatırladığı şey virajı alamıyacağını anlamak olmuş.Sonrasında hiç bi şey hatırlamıyo.Gözlerini açtığında ise bembeyaz bi ortamda bulmuş kendini.Birden ağlamaya başlamış.Öldüğünü sanmış.Bağırmaya başlamış.Öldüm mü diye.Doktor MR'dan çıkarıp ölmedin lan yaşıyon daha deyip tekrar MR'a sokmuş.Şimdi motoru pert olmuş.Ne alayım diye düşünüyo.Ben de endurocu olmasını tavsiye ettim.Hem boyu uzun , hem de racing tarzının tehlikesinin artık farkına varmış durumda.Kendisine söz verdim , havalar düzelince bi gün geziye çıkıcaz.Kullanmasına müsade edicem.Belki içine enduro hevesini sokabilirim.

Küçükten başlayıp büyüğe gelmek insanı daha merhametli yapıyo.Bu işler her konuda böyledir.Adamın ilk arabası BMW olursa şahinleri küçümser.Ama benim ilk arabam şahindi.Düzgün bvir iş sahibi olmadan önce işçilik yaptım.Sıfırdan geldim ve tepeden bakmıyorum.O yüzden en güzeli tepeden inme bir insan olmamak.En güzeli sıfırdan basamakları yavaşça tırmanmak.Tepeden inme olanların halini görüyoruz.Genç kızları testereyle doğruyan manyaklara dönüşüyolar.

Permatiq59
19 Şubat 2013, 03:04
scooter ile türkiyeyi defalarca dolaşmış olan ümmet perkütan'ı tanır mısın?
google a ümmet perkütan yaz, göreceksin MT de yayınladığı gezilerini....
insanlar, kendi korkularını başkalarına yaşatmayı severler.
unutma, korku bulaşıcıdır. korkanın gözlerine bakma sen :)

http://www.google.com.tr/#sclient=psy-ab&hl=tr&tbo=d&site=&source=hp&q=%C3%BCmmet+perk%C3%BCtan&oq=%C3%BCmmet+perk%C3%BCtan&gs_l=hp.3..0i13.85156.90500.0.91250.14.14.0.0.0.1. 1000.4706.3-2j4j2j0j1.9.0.ernk_timediscounta..0.0...1.1.3.psy-ab.Si-pd4PhzUg&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&bvm=bv.42553238,d.d2k&fp=d901900ea538d97b&biw=1067&bih=576
ümmet abinin konularını bir bir inceledim abi. dedim ya yola cıkan arkadasların gezı raporlarını yazılan yorumlarla bırlıkte her aksam inceliyorum. okuyorum. bakıp gecmıyorum. tesekkur ederım önerin için :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:02 ----------

Geçen yaz biri uzun yol, gezi yapıcam dedi, aynı sizin motordan vardı asya 150T 19A sonra geziden bikaç gün önce motorunu çaldırdı, size de öyle olmaz umarım iyi sahip çıkın motorunuza :)
24 saat kamera sistemiyle izlenen kapalı garajımda cift zincirle muhafaza altında. tesekkur ederım iyi dilekleriniz için. :)

Cgty
19 Şubat 2013, 03:05
Büyük hacimli motosiklet kullanıcısının , küçük hacimli kullananla dalga geçmesi , dikkate almaması gibi durumlara sık rastlanıyor yazık ki .
Bence aradaki farkı yaratanlar , arkadaşının parasıyla , statüsüyle övünen insanlardır .
Bazıları bu yolda didinerek , tırnaklarıyla kazıyarak ilerliyor , bazıları da yolun sonunda doğuyor ve orada bekliyor,
Her ikisi de bu yolun sonuna varıyor , ama yolun en başından sonuna kadar didinen daha çok şey görüyor .

Demem o' dur ki herkes farklı hayatlar yaşıyor , farklı tecrubeler ediniyor . Dogmatik hiçbir şey kalmıyor neredeyse üzerimizde .
İnsanları statülendirecek tek kıriterin düşünceleri ve onları ifade edebilme biçimleri olması dileğiyle .

piyanist_irf
19 Şubat 2013, 03:07

kardeşim sende çinli sendromuna yakalanmışssın galiba sanırsam :) makinanın eskisi çini çonu yoktur bakımsız makina japonda olsa tura çıkamazssın yap bakımını ver kırbacı yürü git rüzdarın seni sürüklediği yöne gezi budur işte , plansız , sitressiz .

söylenenleri iyi analiz etmelisin çinli motorla kim diyorki tura çıkılmaz ? çinlinin adı çıkmış söyleyende buna istinaden seöylemiştir ama yine senin iyiliğin için büyük ihtimal :)

Permatiq59
19 Şubat 2013, 03:13
kardeşim sende çinli sendromuna yakalanmışssın galiba sanırsam :) makinanın eskisi çini çonu yoktur bakımsız makina japonda olsa tura çıkamazssın yap bakımını ver kırbacı yürü git rüzdarın seni sürüklediği yöne gezi budur işte , plansız , sitressiz .

söylenenleri iyi analiz etmelisin çinli motorla kim diyorki tura çıkılmaz ? çinlinin adı çıkmış söyleyende buna istinaden seöylemiştir ama yine senin iyiliğin için büyük ihtimal :)
zaten aldırmıyorum üstat. dediğin gibi bakımımı yapıp yola bırakıcam gerisini. dediğim gibi tüm gezi raporlarını inceliyorum. bu gezi raporlarımda gordugum ayrımcılıktı sadece. eger çinli sendromuna yakalanmıs olsam yol için biriktridiğim paramla 2ci el bir japon alabilirdim. hiç öyle bi takındım yok yani :)

yürekçe
19 Şubat 2013, 03:34
peki ya arabaların motoru dikkate almaması
kamyon ve otobüslerin de arabaları dikkate almaması
büyüklenmek-hödükleşmek....

dikkat ettim geçenlerde, sahilde karşıdan karşıya geçecem, yani geçmeye çalışırken beni gören araç hızlanıyor, koşsam dahi karşıya yetişemicem filan derken ben de araba kullanırken yay görünve yol vermemek için hızımı arttırdığımı farkettim. sanki yavaşlayınca diğer araçlar korna filan çalacakmış gibi geldi... oysa çalıp geçsinler.....

araçlardayken yayalara veya birbirimize tasladığımız üstünlük veya marka takıntısı... öğrenmemizde sorun yok sanırım ama eğitimimizde kesin sorunlarımız var.

yedi cihanı dize getirmişiz ama maalesef nefsimizi terbiye edememişiz hala!

Permatiq59
19 Şubat 2013, 03:40
peki ya bayanlara yol verip erkekleri umursamıyanlarımız ? :)

yürekçe
19 Şubat 2013, 03:43
peki ya bayanlara yol verip erkekleri umursamıyanlarımız ? :)
daha da kötüsü bayan sürücüleri sıkıştıranlar?

Permatiq59
19 Şubat 2013, 03:49
gecen yaz ailem ve yan komsularımızla tatıle gıderken bayanlar benim aracımda (söför ablam) erkeklerde komsumuzun aracında yola cıktık.. ablam onde bız arkada gıderken. bahsettin olayı birebir yasadık.. tabi arkadaki full dolu aracın babası abisi kardesi oldugunu nereden bilecek değilmi.. cok güzel bir dille uyardık... malesef ama malesef o tip yaratıklardan bizde cok var

Shrieker
19 Şubat 2013, 03:58
Bizim memlekette bisikletli yayayı, motosikletli bisikleti, arabalı motosikletliyi, kamyoncu da arabayı sıkıştırır :) Kaçınılmaz gerçek. Egonun sebebinin cehalet olduğunu düşünüyorum. Egolu/cahil adamın eline güç verirsen anında kullanır, başta verdiğim örnek kanıtıdır. Cehaletin sebebi ise merak yoksunluğu. Merak etmeyenlerin ülkesinde yaşıyoruz. En basitinden insanlar ülkeyi yönetenler için benim adıma, benim hakkımda nelere karar veriyorlar diye merak etmiyorlar. Hatta kültürümüzde bu durum o kadar kanıksanmış ki insanın başına ne gelirse ya meraktan ya... Neyse biliyosunuz gerisini. O halde böyle gelmiiiş, böyle gider...

DarkSnake
19 Şubat 2013, 05:10
Duygulandırmayın insanı ilerde hayalimdeki motoru alınca buraya "bir zamanlar fakir ve gururlu bir genç vardı" diye bir topic açmak istemiorum :)

Sinan Er
19 Şubat 2013, 10:57
Güzel bir konuya değinmişsin. İlk satırlarda hemen Nsreddin Hoca geldi aklıma. Bildik kürk hikayesi. Şimdilerde de değişen pek birşey yok.

Toplum olarak insanları, sahip oldukları ile sınıflandırdığımız için hayatın her alanında bu kıyaslama ile karşılaşıyoruz.

Giyimden kuşamdan tutunda evinizdeki eşyaya kadar hatta alışveriş yaptığınız yerde aldıklarınıza kadar sürekli birileri sizi süzüp belirli bir sınıfa koymaya ve ona göre muamele etmeye çalışıyor.

Bunun doğru olmadığını bilsekde toplumda kabul gören tam tam tersidir. Ama unutmamak lazım ki toplumu oluşturanlarda bizleriz. Hepimizin içine yerleşmiş-yerleştirilmiş bir olgudur bu. Türk olmak yada olmamakla da pek ilgisi yok bütün dünyada kabul gören insanların mal varlığıdır ve mal varlıklarına göre muamele görürler.

Çok bariz ver güncel bir örnek vererek bu konuyu dahada açmak mümkün.

Ülkemizde hergün yüzlerce insan kayboluyor ve ölüyor yılda birkaçbin yabancıda bunlara dahil. Herşeyin en iyisine sahip güçlü bir ülkenin vatandaşı kaybolunca olaylar değişiyor basınımız ezikliğimizi dahada arttırmak için çaba gösteriyor. Devlet erkanı ve bütün organları dahada ezilmemiz için seferber oluyor.

Netice ???

Hangi açıdan bakarsanız değişik bir fikre sahip olursunuz sahip olacağınız fikri refah düzeyiniz ve mal varlığınız belirler.

Okan Sinan Ocan
19 Şubat 2013, 11:23
İyi bir motora biniyorum , çin malı küçük motorlara göre daha güvenli daha sağlam ve çok çok daha konforlu. Bununla övünerek büyük motorcu olmadım iki tane 125 cc lik çinli motorumda var onların üzerine bindiğimde de büyüğünde nasıl çevreme ve trafik kurallarına saygılı kullanıyorsam onuda öyle kullanıyorum ben bununla övünüyorum .

Hiçbir motorumun plakasında katlama mekanizması veya görünmesini engelleyecek herhangi bir unsur yok hepsi olması gereken yerde tertemiz takılı.

Motorum çalışmaya başladığı anda sadece kaskım değil bütün koruma ekipmanım üzerimde.

Motorlarımda çevremi rahatsız edecek derecede gürültülü korna egsoz radyo teyp ışıklandırma v.s. yok.

Motorlarımın ve benim evraklarımız tam ödenmemiş borçları yok.

Rakamlardaki adaletsizlikten şikayet etsemde hiçbir otoyol vey köprüden ücretini ödemeden geçmişliğim yok.

Ben iyi bir motorcuyum hangi motora binersem bineyim trafikte diğer araçlara ,yayalara ve trafik kurallarına saygı duyuyorum.

Bir risk gördüğümde önce hatayı kendimde arıyorum , sorunu çözmek için karşıdan gelenden değil ilk hamleyi her zaman kendimden bekliyorum.

Bunu yapmayan kardeşlerimi ,dostlarımı ve abilerimi bindikleri motora bakmadan acımasızca eleştiriyorum bu yüzden beni sevmeyen çoktur.

Ama yine de

Ben iyi bir motorcuyum ve bununla ÖVÜNÜYORUM.

Bununla övündüğüm için çok eleştirildim küçümsendim hatta bu forumda hakarete bile uğradığım oldu ama yürüdüğüm yoldan vazgeçmem varsın küçümsesinler 44 yaşıma geldim hayalini kurduğum motorun kontak anahtarı başucumda bundan sonra birtek Allahtan sağlık dilerim başka kimseden bir beklentim yok. İster övsünler ister yersinler.

Sevgilerimle

Murat 48/30
19 Şubat 2013, 11:36
Güzel bir anlatım olmuş elinize sağlık.Bence cc farketmez en güzel motor alın teri ile alınandır.İsteyen istediğini desin, motoru olmayan kıskandığından, büyük motoru olanda kibirinden kaybeder.Çünkü konuşmak gevezeler için en kolay olandır.Biz kimseye aldırmadan yine yollara düşeriz ::gazla::

Ahmanamra
19 Şubat 2013, 11:37
Eskiden motorum yokken arkadaşlarımın aldıkları çn mallarıyla dalga geçerdim çünkü çok yolda bıraktılar bizi. Sonra sonra anladım ki küçümsemek gereken motor değil o motoru kullananın motora bakış açısı. Böyle böyle yıllar sonra bir motor sahibi oldum. Bütçeden dolayı çinli bakarken kendimi bütçemi aşıp japon alırken buldum. Şimdi törpülene törpülene geldiğim nokta girdiğim çevrelerde motorları küçümsemek değil iki teker ruhunun bilincine erişmemiş insanları küçümsemek. KAsk takmayanı trafiğe ve hayata saygı duymayanları ve ne kadar anlatırsan anlat hala bildiğini okuyan insanları küçümsemek. Önemli olan sahip olduklarımız değil. Onları nasıl değerlendirdiğimizdir.

Güzel bir konuyu tartışmaya açmışsın abi.

Murat 48/30
19 Şubat 2013, 12:01
Ümmet Perkütan ile ilgili kısa bir okudum resimlere baktımda çok duygulandım.Bu adamda seyahatname yazacak bir kapasite var.Bir babayiğit teknik destek sağlasada güzel bir kitap hazırlansa eminim büyük bir kitle okur.Bu vesile ile insanlarda verilen mesajlarla bilinçlendirilebilinir.

scooboy
19 Şubat 2013, 12:15
Allaha şükür maddi bir sıkıntım olmamasına rağmen 1 yaz boyunca zc150 kullandım.
(Daha iyisini alacak durumum vardı ama ayağımı yerden kessin işe gidip geleyim diye fazla bir şey beklemeden aldım 2.motor olarak)
Her zaman benzin aldığım pompaya yanaştım. Eleman gel, böle geç,ya yürüsene diye bağırıyo.???
Baktım arkamda kimseler yok. O an anladım kimsenin takmadığı bi çinlinin üstündeydim.
Bunu sürekli yakınımdakilere anlatırım. Böyle alt üst muhabbeti olduğunda.
Not: 2-3 Ay bindiğim mondial zc den aldığım zevki şimdi bindiğim motordan alıyorsam namerdim.

antilop_skul
19 Şubat 2013, 12:15
çok güzel konu olmus ...

küçük cc olayı çogu kişide aşagılık -lık olarak görünüyor yani benim 600 cc motorum olsa dediginiz gibi kapılarda karsılanırım fkat hiç 600 cc lik motorum olmadı çok 29 ekim 19 mayıs kortejlerine katıldım hep olanda sudurki buyuk cc ler zıplar gider sen ortada kalırsın

olayın apaçi boyutu var bide apaçiler bizi dıslıyorunuz diyor ben 100 cc motora biniyorum suanda ama kucuk ccli apacileri ben dıslıyorum. herkein kendi hayatı fakat adamlar diger motorcularıda kötülüyor . benim 100 cc cub motorum var ben kask mont dizlik oalrak biniyorum motora . ve aksam yola cıktıgımda mutlaka kısa mesafede olsa rekleftif yelek giyiyorum motorum 1000 tl fiyatı var artcımda aynı sekilde benim gibi giyiniyor . ama apaçiler ne kask var ne bisey bunları dıslamazsan sende zarar görüyorsun ..
sonuc suki apaci dısında herkes esittir bana göre . fakat büyük cc li olan insanların hep demiyorum ama çogu artist tir .örnekleri çok mevcut benden bukadar okuyana eyvallah okumayanın canı sagolsun hepimiz dost arkadas oalrak kalmak dilegiyle

mustafaferah
19 Şubat 2013, 12:46
umarım bu konu boylelerıne bır ders olur ınsallah, herkesın dusuncesıne saglık, kımse kımseyı helehele kucuk cc motor kullanıyor dıye assagılamamalı, herkes ımkanları yettıgınce alıp kullanmaya calısıyo :-) saygılar..

serdar1547
19 Şubat 2013, 13:12
geçen biri bana forumda eğer gerçek motorcu olsan aroraya binmezsin dedi eminim o da egosunu tatmin etmiştir...
benim için cc ayrımı-japon çin ayrımı yoktur ne olursa olsun motorcuya her zaman sevgi ve saygıyla yaklaşıyorum neden böyle onu da anlamadım ama işin aslı bu...

umutt
19 Şubat 2013, 13:19
böyle düşünen adam zaten başta kaybedendir ... çünkü motorundan ayrıldığında geriye sadece o ve boşluk kalır.. sadece imkanı oldukça çevresinde onu tatmin edecek kişiler bulabilir yada başkalarını küçümsüyebilir..

otopsici
19 Şubat 2013, 13:25
İyi bir motora biniyorum , çin malı küçük motorlara göre daha güvenli daha sağlam ve çok çok daha konforlu. Bununla övünerek büyük motorcu olmadım iki tane 125 cc lik çinli motorumda var onların üzerine bindiğimde de büyüğünde nasıl çevreme ve trafik kurallarına saygılı kullanıyorsam onuda öyle kullanıyorum ben bununla övünüyorum .

Hiçbir motorumun plakasında katlama mekanizması veya görünmesini engelleyecek herhangi bir unsur yok hepsi olması gereken yerde tertemiz takılı.

Motorum çalışmaya başladığı anda sadece kaskım değil bütün koruma ekipmanım üzerimde.

Motorlarımda çevremi rahatsız edecek derecede gürültülü korna egsoz radyo teyp ışıklandırma v.s. yok.

Motorlarımın ve benim evraklarımız tam ödenmemiş borçları yok.

Rakamlardaki adaletsizlikten şikayet etsemde hiçbir otoyol vey köprüden ücretini ödemeden geçmişliğim yok.

Ben iyi bir motorcuyum hangi motora binersem bineyim trafikte diğer araçlara ,yayalara ve trafik kurallarına saygı duyuyorum.

Bir risk gördüğümde önce hatayı kendimde arıyorum , sorunu çözmek için karşıdan gelenden değil ilk hamleyi her zaman kendimden bekliyorum.

Bunu yapmayan kardeşlerimi ,dostlarımı ve abilerimi bindikleri motora bakmadan acımasızca eleştiriyorum bu yüzden beni sevmeyen çoktur.

Ama yine de

Ben iyi bir motorcuyum ve bununla ÖVÜNÜYORUM.

Bununla övündüğüm için çok eleştirildim küçümsendim hatta bu forumda hakarete bile uğradığım oldu ama yürüdüğüm yoldan vazgeçmem varsın küçümsesinler 44 yaşıma geldim hayalini kurduğum motorun kontak anahtarı başucumda bundan sonra birtek Allahtan sağlık dilerim başka kimseden bir beklentim yok. İster övsünler ister yersinler.

Sevgilerimle
yine yaramı deşiyosunuz

Okan abi sanki beni tarif etmişsin teşekkür ederim

ek olarak halen çok acemiyim öğrenmem gereken çok fazla şey var ama iş dolayısıyla fırsatım yok

Eleştiri dozunu bazen aşıyorum fazla acımasızım sonra ulen caba ben mi hatalıydım diye yıllarca düşünüyorum

Tolga Can
19 Şubat 2013, 13:31
Bir zamanlar az olan küçük cc topluluğumuz zamanla bir orduya dönüştü, Bundan sonra büyük cc leri caddelerde sıkıştırıp döveceğiz :P
Benim ayağımı yerden kessin, istediğim yere getirip götürsün, işimi görsünde, kim neye binmiş, binerken ne giymiş hiç umrumda olmaz.
Allah herkesin gönlüne göre versin. Tekeriniz düz bassın. :cat:

phradrel
19 Şubat 2013, 14:02
ya ama ben de büyük cc motosikletlerle trafikte dalga geçiyordum, küçümsüyordum araba kadar motorla girilir mi o trafiğe diye. ben de vazgeçeyim o zaman :)

dreamkiller
19 Şubat 2013, 18:53
İlk tutkum rahmetli dedemin 250 lik klasik jawasının, deposunun üzerinde başladı.. Sonra aile baskısı.. Üniversiteyi kazan dırdırı.. Peki kazandık? Yok olmaz dediler.. Üniversitede her aksam müzik yaptım.. Yemedim biriktirdim.. 2000 model Honda CBR F satın aldık ev arkadasımla.. Sonra? Düştüm.. Kalktım ayağa ama gene hazırlanırken okul bitti.. O dönemki hatun zehirledi.. Aşığız ya.. Tercih yaptık.. Dedik iki teker yerden seker bırakalım bu işleri.. evlendim.. Sonra olmadı.. yürümedi evliliğim.. Boşanır boşanmaz beni hep bekleyen aşkıma geri döndüm.. Hayatta ne idim ne olacağım derken maddi sıkıntılarıma rağmen Kawasaki Ninja 250R motorumu satın aldım.. Bir kere düşüp hem kendimi hem o zamanlarda ki sevdiceğimi üzmüştüm.. Bu sefer akıllandım.. Gittim tam korumamı edindim.. Küçük cc li bir motorla herşeye baştan başladım.. Çok okudum çok uykusuz kaldım.. Bu sefer niyetim farklıydı, kendimi ve sevdiceğimi üzmeyecektim.. Küçük cc li motorla başladım yavaş yavaş emin adımlarla çıktım merdivenleri.. Bu sefer hayatıma şimdiki hatunum girdi.. EYVAH DEDİK SEVDİCEĞİMLE BİRLİKTE GENE AYNI SENDROMU YAŞARMIYIZ? birgün hatunum geldi ters ters baktı bana... Aha dedim zctk!!! Ve şöyle söyledi.. Hani benim montum kaskım? Yüzümdeki gülümseme nedeniyle üst dudağım burnuma yapıştı!!!

Derken motorcu arkadaşlarım olmaya başladı.. Forumdan RİO_MAVİ mesela.. panpaaaaaa bi ses ver!!! Gördüğüm her motorcuya selam veriyordum.. Ama kimse sallamıyordu.. Bir teslik vardı.. Bir iki motor kullanan insanların oluşturduğu gruplara dahil olmaya çalıştım ama nafile.. Konuşulan tek şey hatunlar.. Yok dedim bu böyle olmayacak ve bir daha denemedim..

Sonra hatunun konforunu düşünüp maxiscooter aldım.. :) tam facia.. Asla mutlu olamadım.. hemen akabinde TOKUR u aldım.. Bu sefer cc yükseltince benden önce selam verenler olmaya başladı.. Bu mudur statü olayı dedikleri diye düşündüm.. Scooter ile selamımı alıp selam veren kebapçılar bu sefer yüzüme bakmaz oldular.. Büyük cc kullanan japon kamikazeleri HYOSUNG yazısını görünce kafa çevirir oldular.. Ulan dedim ülkem insanına bak sen.. Her neyse uzattım.. Şimdi motorumun sorunları ile uğraşıyorum ama mutluyum arkadaş.. Eğer kullandığım motor yüzünden selamını çok görüyorsan zaten lazım değilsin bana.. Ben o yolda gün batımına doğru yoldayım dostum... İstiyorsan bir yol "dostu" 100 km uzaktaki benzinlikte beni yakalayabilirsin...

satoyama
19 Şubat 2013, 18:56
eline sağlık güzel yamışsın :rendeer:

+1907 :cat:

cub motoru severim, en kralınada bindim, hala olsa ikinci motor olarak binerim!

bizim altımızda bir kaç arkadaş enjeksiyonlu japon malı cub varken, bir tanışma ortamında bir arkadaş "bunlara nasıl biniyorsunuz ya bisiklet gibi" demişti

meğer kendinde kanuni caracal varmış sonra görmüştüm.. :queen:

ben ona buna önem vermem adam önem veririm.

benim 1 tane arkadaşım var, O nu herkes tanır!! eski nicki deer152 özgür, adamın hasıdır yeri gelir 50cc çinli ile gezer en kral ortama girer, eşine dostuna garibana kendine harcağı para ile bir çoğunun altındaki motoru satın alır, yeri gelir garajından en klas motorunu çıkartır tek tabanca takılır. :queen:

başkaan seni küstüren MT utansın..

speed_dream
19 Şubat 2013, 19:43
konuyla alakalı düşüncemi çok zaman önce imzama yazmıştım zaten isabet oldu :cherry:

KUVVETMİRA
19 Şubat 2013, 19:49
Ne farkederki?
Böyle duygularla yasamak, yasamanin en zoru olsa gerek.
Taktigimiz seye bak.
Türklere özgü duygular bunlar.
Maddiyat ile ilgili saplantilari asamadigimiz sürece de devam edip gidecek.
Halbuki motosiklete binmek için bineriz bu alete.
Neye bindigimizin önemi yoktur.
Ve hatta,
kimin neye bindiginin de bir önemi yoktur.
Ve hatta,
herkesle dost, herkesle yoldas olmak zorunda da degiliz.
Kendimizi bir yere, bir olusuma, bir guruba ait hissetmek zorunda da degiliz.
Parayla bir motosiklet satin alarak, ayni zamanda bir statü satin aldigini zannetmek, ahmaklara mahsustur.
Ama benim canim ülkemde, o ahmaklardan daha ahmaklar vardir.
Adamin satin aldigini zannettigi statüyü onaylayan ahmaklardir bunlar.
Oysa!!!!!!!

tesbit güzel de bu tesbiti yapmak işin kolay tarafı.
bu işin böyle olmasının sosyolojik, psikolojik bir zemini var.
esas mesele orda.

COQ
19 Şubat 2013, 23:59
tesbit güzel de bu tesbiti yapmak işin kolay tarafı.
bu işin böyle olmasının sosyolojik, psikolojik bir zemini var.
esas mesele orda.

Maddi zeminden sonra gelir o bahsettigin lojik dalgalar.
Mevzu ülkemizde tanimlanan lüks kavrami ve bu lükse varabilme güçlügü ile ilgilidir.
Yani vatandas uzun vadeli de olsa bir otomobil,bir motosiklet satin alabilme imkanina sahip oldugunda, mevzu yavas yavas biter.
Yavas yavas diyorum çünkü birinci nesil,
taksitle almis diye küçümseyecektir,
Dandik araba-motor diye küçümseyecektir.
Baska naneler de bulacaktir.
Ama iki nesil sonra o küçümseme biter, otomobil ve motosiklet;
bir televizyon, bir buzdolabi, bir ütü muamelesi görmeye baslar.

Ben mevzuyu biraz daha açabilmek için buradan bir kaç rakam vermek isterim.
Yani bu rakamlar, esyaya erisilebilirligin, toplumsal travmayi önlemede nasil etkili olacagini açiklamaya yetecektir.

Tabi verecegim rakamlar bir spor motosiklet kullanicisi oldugum için bu segmentle ilgili olacak.
Bugün Fransa'da 1000cc japon spor motosikletler ve BMW S1000RR yaklasik 15-16bin euro araliginda satilmaktadir.
Bu rakamlar Fransa'da yasayan ortalama bir vatandas için yüksek rakamlardir.
Asgari ücretin 1100 euro civarinda oldugu Fransada, bu motosikletlere sahip olabilmek için 15-16 ay çalismak zorunlulugu vardir ve eger adam motosiklet hastasi degilse, böyle bir salakligi asla yapmaz.
Ama erisebilirlik mevzusu burada araya giriyor.
Oldukça pahali olan bu motosikletleri, ayda 250-300 euro ödeyerek kolayca satin alabilirsiniz.
Yani asgari ücretin üçte birini motosiklete ayirirsaniz, bu saydigim motosikletlere kolayca sahip olursunuz.
Yani herkes alabilir.
Bu nedenle kimse kimseye bende su motor var diye hava atamaz.
Atamaz çünkü bilirki karsisindaki isterse, yarin gidip bir tane satin alabilir.
Ha burada lüks yok mu?
Var.
Mesela bir Ducati sahibi olmak için en az 22bin gözden çikarmak zorundasiniz.
Yani o parayi verenide birakalimda havasini atsin.:)

Kisacasi,
Türkiye'de bu duruma geldiginde mevzu çözülecektir.
Gelir mi?
Ne zaman gelir?
Bunlar muallakta konular.
Fakat er ya da geç gelecektir.

Fakat mevzu bu kadarla sinirli degil.
Isin bir de satin alinan motosikletten faydalanma kismi var.
Yani her motosiklet kullanicisi en kral motosiklete bineyim psikolojisini birakip, ihtiyacim olan motosiklete bineyim mantigina ve bilincine kavustugunda, zaten digerleri de bunun farkinda olacagindan, olay kendiliginden çözülecektir.

acayüp
20 Şubat 2013, 01:02
Meselenin özü bence cok basit.

Oyle aglak millet oldukki ,olanda agliyor olmayanda .
Olmayan zaten dokunmasanda agliyor.
Olanda , ben bunu aldim ama bi sor nasil aldim ühüü
Modunda.

Acikcasi nasil aldiysan aldin kime ne ki .

Gorusum budur. Kapismaci arkadaslara basagrilar dilerim :p

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:50 ----------

Ha birde motorla hava atan salagin onde gidenidir. O an hava atar ama ertesi gun 4 tekere mahkum kalabilir. O zaman hava atilabilicek guzellikte tekerlekli sandalye aramaz herhalde.
Begenmedigi mobiletliye melul melul bakarken bulabilir kendini. Oda sansliysa ve hayattaysa yani.

Uğur
20 Şubat 2013, 01:48
Üniversitede hocanın biri asistanının sürekli kendinden 2 adım gerisinde yürümesini istiyormuş.Asistan dayanamamış sormuş hocam neden böyle istiyorsunuz sürekli diye.
Hoca da kimin hoca kimin asistan olduğu belli olsun diye demiş. Asistan dayanamamış benim 2 adım geriden gelmemden ön plana çıkacak kadar silik bir adamsın hoca sen demiş..

Benim nazarımda da bi metal yığını ile de kendine sosyal statü elde ettiğini,saygın olduğunu,havalı olduğunu zanneden tüm tipler aynı bu hoca gibi silik adamlardır.
Onların hayatlarından motorlarını alın,koskoca bir sıfır kalır geriye,çünkü başka bir değer üretemezler..

Halbuki ne gerek varsa böyle motosikletinin cc'si ile,markası ile,değeri ile böbürlenmeye... Sanki mezara onunla girecek...

yürekçe
20 Şubat 2013, 02:37
hep görülüyor ki ego küçümseniyor, alınabilirlik tartışılıyor, herkes cc kardeşliği içerisinde.

bence henüz görmeye başlamış bir milletiz de...
bundan 20-25 yıl öncesine kadar her evde telefon bile yoktu, şimdi dolmuş veya otobüslerde bakın ki hemen her genç bireyin elinde bir telefon, uğraşıyor....
aynı yıllarda arabası olan özeldi... annemlerin gençliğinde ise bir bisikletin şimdiki bir araba kadar hükmü varmış.
nahalledeki ilk renkli televizyonu alanlar hala konuşur " ilk biz aldık" diye
biraz görmemişliğimiz var...
biraz da intikam alıyoruz sanki yokluklardan...

ilkay abi 16 bin euroluk motosikleti almak için 15-16 ay çalışmak yeterli diyor ( tabii ki yemeden içmeden ) ama gel gör ki benim ülkemde aynı motosikleti almak için

1- önce sürekli bir iş bulacaksın
2- bu sürekli iş en az asgari ücrette olacak
3- bu asgari ücreti sadece kendine saklayacaksın ve kuruşuna dokunmayacaksın ve ortalama 16000 x 2250: 36000 TL /800 TL : 45 ay eder ki bu da neredeyse 4 sene eder.... 4 seneye kadar da o motosiklet kredisi bitene kadar emdiğin süt burnundan gelir, motor eskir, değeri düşer, benzin alamzsın, 36000 tl ye en az 5 yıllık kredide 50,000 tl ödersin vesselam.

şimdi, ben ne kadar motosiklet manyağı olursam olayım şu şartlarımla 50.000 tl param olsa ilk olarak ev almaya çalışırım ki bu para pek çoğumuz için bir arada göremeyeceğimiz bir mebladır...
ülkem için genelleme yaparsak da ben bu parayı verdim, gözünüze sokarım diyorsa/demek istiyorsa, gecekondu kirası ödeyemeyen insalar var iken tv reklamlarında yüzmilyarlık rezidans reklamları dönüyorsa ve bu "değirmentaşları" buğday düşürmeye çalışıyorsa; tamamen ahlak ayarlarımızı "fabrika ayarlarına" geri döndürülemez konuma getirmek için olduğu içindir.

ve bu süreci ilgili devlet kuruluşları sadece seyrediyorsa....

bir askerlik anımı anlatayım;
bir yaz günü ve günlerden sanırım pazardı.
askerleri ot mangasına filan götüren çavuş dahil öğlen arasında herkes çok gergin.
öğlen er gazinosuna girmişler tv izleyip,çay içip dinleniyorlar ve herkes bezgin ve sanki yaptığından utanıyor.
ne oldu size dedim, paparaziyi gösterdiler...
serdar ortaç asker kaçağı akdeniz sahillerinde karı-kız, jet sky üstünde, öteki vurguncu gece klüplerinde vs vs,,,

bölük komutanına konuyu aktardım, paparazi yasaklandı...
ülkemde hiçbirşey değişmedi.
yok pardon değişti; kapkaç arttı, uyuşturucu çeteleri kamera karşısında mekan basmaya başladı, işyerleri kameraları açıkken soyuluyor vs vs vs...
hedef?
işte adam o gösteriyi yapıp hava atıyor dediğimiz kişi diyor ki?
bak, işte ben düzen adamı oldum ya da yıllarca kredi ödedim, askerden kaçtım, mirasyedim....

haa, mütevazi yaşayıp binenler de, zengin olanlar da yok mu?
var ama herkes sizin gibi değil ki kardeşim.
kaç kişi var şu formda, fakirlikten helaliyle kazanıp zengin olmuş, vergi kaçırmamış, baba parası yememiş, babası tarla ev satıp ticarethane açmamış?
var ise bile yaşı en az 45+ dır ya da Allah'ın sevgili kuludur :)