PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Konyalı Mobilet Jokeyleri

Wast*
18 Şubat 2013, 13:45
http://www.hakimiyet.com/yerel/konyali-mobilet-jokeyleri-h28549.html

---------- Post added at 13:45 ---------- Previous post was at 13:34 ----------

Yaşanan aksilikler bazen ölüme sebebiyet verse de, giydikleri özel kıyafetler sayesinde sporcular çoğunlukla küçük yaralarla atlatırlar kazaları. Konya'daki 'mobiletçi' gençlerin ise ne özel pistleri var ne de korunaklı kıyafetleri. Gençler, şehir içi yollarda, kamyon ve otomobillerin arasında ölümle dans ediyor. 'Tutku' olarak değerlendirdikleri mobilet sevdalarını Konya'nın yollarına yazıyorlar. 45 cc olan eski mobiletlerin motorlarını sanayideki ustalar 100 cc'ye çıkarıyor. Normal şartlarda 60 km hız yapan mobiletler, motorlarının güçlenmesiyle 150 km hıza ulaşabiliyor. Mobiletçi gençler alışılmadık biniş taktikleri uyguluyor. Rüzgarı kesmek için motorun üzerine uzanıyorlar.

Bir elle direksiyonu, diğer eliyle vitesi kontrol ediyorlar. Yatarak sürdükleri motorlarla akrobatlara taş çıkartıyorlar. İkili olarak yapılan yarışların 'jokey' denilen özel sürücüleri var. Jokeyler motorla adeta bütünleşiyor. Araçlarına gözü gibi bakıyorlar. Özel tasarımlarla boyanan mobiletler, isteğe göre kromla kaplanarak modifiye ediliyor. Kendi aralarında sınıflandırılan mobiletler 'İspanyol', 'Glardion' gibi isimlerle anılıyor. Hız yapması için strateji geliştiren ustalar, mobiletine göre çift ya da tek silindir motor takıyor.

Konyalı mobiletçilerin en büyük korkusu polis ekipleri. Sebebi ise yasal olmayan yarışlarda yakalandıklarında çok sevdikleri mobiletlerine el koyulması.

kingcüneyt
18 Şubat 2013, 13:46
resimdeki çift güzelmiş

serkanADH13
18 Şubat 2013, 13:50
Burada Hayatları Uğruna RUS RULETİ oynuyorlar,
ve bunada kendilerince TUTKU,ADRENALİN diyorlar,

Kafasızlıktan Başka bişiy değil,
bu şekilde yolda birine vursalar, vurdukları şahıs ölse ve kendileri ayağa kalkacak durumda olsalar oradan uzaklaşır kaçarlar,

Sonrada övüne övüne anlatırlar,
''Olum dün birine vurdum 150 ile giderken adam FUKARA SÜMÜĞÜ gibi yola yapıştı zor kaçtım'' Deyip kendi aralarında güler geçerler,
Asla düşünmezler,
O Kişi Birinin Anası,,Bacısı,Kardeşi,Oğlu Kızı Kim olursa olsun diye...

Böylelerinin Elinden Sadece Motoru Almak Yetmez.
Yüklü bir para cezasına çarptıracaksınki,
o motora modifiye yaptırmaya parayı nereden buluyorsa ödemeyede mecbur kalsın,
Aileside Baskı yapar bu arada bu kadar borca soktun gir çalış diye...

Yazık Çok Yazık...:salut:

Murat 48/30
18 Şubat 2013, 13:51
Bizimde bir abimiz gece yarışı yaparken arkadaşının karşıdan gelen farsız mobiletle kafa kafaya çarpışması sonucu paylayan kafasından fırlayan parçalar üstüne başına gelince bırakmıştı yarışları.Bizde mobilet toplama işinden vazgeçmiştik

piyanist_irf
18 Şubat 2013, 14:20
çocuk resmen (gez ,göz arpacık ve hedefin alt kenar ortası ) taktiğini uygulamış :cherry: askerlik yapanlar iyi bilirler kurşun gibi şuursuz vede kontrolsüz :) gülüyorum ne yapayım ağlanacak halimize , kontrolsüz güç güç değildir ,

70 -80 kg mobilet 150 km hız intihara davatiye demek .

Tİme_shİft42
18 Şubat 2013, 14:24
Ön arka disk fren olsa daha iyi olur :queen::queen: Abs felan :queen:

just4techno
18 Şubat 2013, 14:38
İrfan abinin dediği gibi "çırp çırp" :queen:

piyanist_irf
18 Şubat 2013, 14:40
Ön arka disk fren olsa daha iyi olur :queen::queen: Abs felan :queen:

abs hak getire birde paraşüt bağlayakmı ne dersin ? :cherry:

Cgty
18 Şubat 2013, 14:41
Ve mobiletuslar çevre yollarını cok seviyor ,
Burada arabalarla yarışıyor , mahallelerinde galibiyetlerini kutluyor.
Mobiletuslar tek tek ya da 2 mobiletlik gruplar halinde dolaşıyor.
...

Tİme_shİft42
18 Şubat 2013, 14:58
Ne gider amma bu çift glardiyonlar :queen::queen:

Zevki bir başka oluyor glardiyonların

mustafaferah
18 Şubat 2013, 17:01
tam mezarlık bunlar en ufak hata olum demek yakaladınmı bunları dırek hapse atıcan ınsan katılı bu tıpler kendını dusunmez karsıdakıne zarar yazık yazık

phradrel
18 Şubat 2013, 17:11
bunlar bi de jandarma/polis gelince mobiletleri koltukların altına alıp otobandan atlıyorlarmış, yan yoldan devam. kolluk da arkadan bakıyormuş :)

valvole
18 Şubat 2013, 17:21
Arkadaş apaçilerin toplumda kabul görmesi için çabalıyor. Azimle :mrgreen:

tezer
18 Şubat 2013, 17:52
Onu bunu geçtimde siz (allah korusun) bunlardan birine çarpsanız suçlu olarak sizi götürürler.

ugrgnr
19 Şubat 2013, 00:22

---------- Post added at 13:45 ---------- Previous post was at 13:34 ----------

Yaşanan aksilikler bazen ölüme sebebiyet verse de, giydikleri özel kıyafetler sayesinde sporcular çoğunlukla küçük yaralarla atlatırlar kazaları. Konya'daki 'mobiletçi' gençlerin ise ne özel pistleri var ne de korunaklı kıyafetleri. Gençler, şehir içi yollarda, kamyon ve otomobillerin arasında ölümle dans ediyor. 'Tutku' olarak değerlendirdikleri mobilet sevdalarını Konya'nın yollarına yazıyorlar. 45 cc olan eski mobiletlerin motorlarını sanayideki ustalar 100 cc'ye çıkarıyor. Normal şartlarda 60 km hız yapan mobiletler, motorlarının güçlenmesiyle 150 km hıza ulaşabiliyor. Mobiletçi gençler alışılmadık biniş taktikleri uyguluyor. Rüzgarı kesmek için motorun üzerine uzanıyorlar.

Bir elle direksiyonu, diğer eliyle vitesi kontrol ediyorlar. Yatarak sürdükleri motorlarla akrobatlara taş çıkartıyorlar. İkili olarak yapılan yarışların 'jokey' denilen özel sürücüleri var. Jokeyler motorla adeta bütünleşiyor. Araçlarına gözü gibi bakıyorlar. Özel tasarımlarla boyanan mobiletler, isteğe göre kromla kaplanarak modifiye ediliyor. Kendi aralarında sınıflandırılan mobiletler 'İspanyol', 'Glardion' gibi isimlerle anılıyor. Hız yapması için strateji geliştiren ustalar, mobiletine göre çift ya da tek silindir motor takıyor.

Konyalı mobiletçilerin en büyük korkusu polis ekipleri. Sebebi ise yasal olmayan yarışlarda yakalandıklarında çok sevdikleri mobiletlerine el koyulması.

bak bak :) anlatım biçimine bak. sanarsın yılların yarışçıları özel yapım büyük motosikletleriyle yarışıyolar. yarışların sanki tarihi var sanki o kadar büyük yarış düzenliyorlar. ya ben ne dıyım bılmıyorum kı valla denecek bırsey bulamıyorum. allah akıl, fikir, ihsan eylesin. dahası denır mı ki ?

en begendım sozse, 'yaşanan aksilikler bazen ölüme sebebiyet verse de...' bune ya ? :queen: allah sen bana sabır 'mobiletçiler'e de birazcık akıl ver yarabbim.

GONYALI1
19 Şubat 2013, 00:40
http://youtu.be/KZ8_wNFqdVk

Konya Cumhuriyet mahallesinin tek jokeyi Bulut Bey izleyin sonuna kadar mutlaka
Not: Mutlu Sonla Bitiyor :)

Wast*
19 Şubat 2013, 00:40
Bir elle direksiyonu, diğer eliyle vitesi kontrol ediyorlar 3 vites atıyo tamam ama oda debriyaja ayar yapılınca kendiliğinden :)
konyalılar disvovery'de http://www.youtube.com/watch?v=AisbO9alhEg baya eski bi video

ugrgnr
19 Şubat 2013, 01:25
Bir elle direksiyonu, diğer eliyle vitesi kontrol ediyorlar 3 vites atıyo tamam ama oda debriyaja ayar yapılınca kendiliğinden :)
konyalılar disvovery'de http://www.youtube.com/watch?v=AisbO9alhEg baya eski bi video

bu motor kaskla sürülcek motor değil :queen:

reverse
19 Şubat 2013, 01:37

Çok bomba video:D

''bu motorlar kaskla sürülecek motorlar değil..''
''zamanında çok deli yarışlar yaptık..''
''10 takla attığımı hatırlıyorum, gerisini hatırlamıyorum..''
''bisiklet çıktı karşısına, bisiklete çarptı öldü..''
''biz mtorun üzerine yatarız, yattığın zaman rüzgarı kesersin..''

Hahaha çok iyi ya.:D

rs_guven
19 Şubat 2013, 01:46
Aynı makaleyi yıllar önce zaman gazetesinde okumuştum.
Demek zaman gazetesi, yerel gazeteden alıntı yapmış. Hemde harfi harfine :)