PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : uzun yol yardım

hüseyin hk
13 Şubat 2013, 13:04
arkadaşlar bende mondial mg 125 classic var. Yaklaşık 250 km uzaklıkta bir yere gidebilir miyim ? Yolda sorun çıkar mı ya da yolda bırakır mı ? Yardımcı olun

TATLIHIZ
13 Şubat 2013, 13:06
evet gidersiniz.. fakat ne zman gidiceksiniz.. sıkı giyinin.. ve en fazla 100 km de bir ara verin hem sizin saglınız hem motorun saglıgı için..

Mengu16
13 Şubat 2013, 13:09
Havada karada gidersin. ama yanına yedek iç lastik, pompa ve 2 tane büyük levye al. tabi bide ufak tefek alet takımları.

amaninmb
13 Şubat 2013, 13:59
ben scooterla 300 km gittim şimdilik en son ve 150 kmde 15 dakika mola verdim benzin aldım.
Motoruna ve kendine güveniyorsan çık. Bakımını yağını yoğurdunu kontrol ettir.

serdar1547
13 Şubat 2013, 14:14
o motorla sınırdışına bile çıkarsın

hüseyin hk
13 Şubat 2013, 14:24
daha önce hiç uzun yola gitmeyen birine başka tavsiyeleriniz de var mı ?

Mengu16
13 Şubat 2013, 14:37
daha önce hiç uzun yola gitmeyen birine başka tavsiyeleriniz de var mı ?
Hızın çok düşük olmadıkça 50-60km gibi, şeridin sağından veya emniyet şeridinden gitme. Diğer arabalar dibinden geçer sollar rahatsız olursun yoksa. Yola erken çıkıcam diye uykusuz kalma bide uzun düzlüklerde rehavete kapılıp virajlarda yolun dışına uçma :cherry:

hüseyin hk
13 Şubat 2013, 14:50
eyvallah kardeş :)

cesur509
13 Şubat 2013, 14:54
Bakımlı olan her motorla Türkiye'yi bile dolaşırsın . İster japon olsun ister çin farketmez :cat:

Re!S*33
13 Şubat 2013, 15:15
Tabi ki gidersin 250 km nedir ki :)

koray_77
13 Şubat 2013, 15:29
kapa gözlerini git fazla zorlamadan motoru 70-80 git bence

Murat 48/30
13 Şubat 2013, 15:55
Sizin adınıza şimdiden ben heyecanlandım :mrgreen:.

Özellikle sağ bankette gitmeyin lütfen.Arabanın ya sağ tekerinin yada sol tekerinin bastığı yerde gidilmesi öneriliyor hep.Yol daha temiz ve iyi oluyormuş.Ben genelde çok yaklaşanlar olunca şeritte sol sağ yapıyorum, onlarda sinyalini verip paşa paşa geçiyorlar.Tampon yapan olursa kesiyorum gazı sollayana kadar.İstiyorsa da dururuz problem değil acelem yok.Arabalar sizi sollarken hafif sağa çekerseniz önünüze kıran dingolardan korunmuş olursunuz.

Şimdiden hayırlı yolculuklar.

ÖzLeMKaYrA
13 Şubat 2013, 16:01
Sizin adınıza şimdiden ben heyecanlandım :mrgreen:.

Özellikle sağ bankette gitmeyin lütfen.Arabanın ya sağ tekerinin yada sol tekerinin bastığı yerde gidilmesi öneriliyor hep.Yol daha temiz ve iyi oluyormuş.Ben genelde çok yaklaşanlar olunca şeritte sol sağ yapıyorum, onlarda sinyalini verip paşa paşa geçiyorlar.Tampon yapan olursa kesiyorum gazı sollayana kadar.İstiyorsa da dururuz problem değil acelem yok.Arabalar sizi sollarken hafif sağa çekerseniz önünüze kıran dingolardan korunmuş olursunuz.

Şimdiden hayırlı yolculuklar.

Uzun yol değil şehir içinde de sağ şeritte 60'la giderken sellektör yapıyorlar, bende sola sola veriyorum şeridi ortalıyorum hızımı düşürüyorum ve o beni geçmek zorunda kalıyor... Yada ışık kırmızı yanıyor bende yavaşlıyorum ne fren nede gaz, tabi arkamda araba varsa hafif frene basıyorum ışığım yansın diye, ama hala geçmeye ve hızlı gitmeye çalışıyorlar, ışıklarda durmaya birkaç saniye erken varmak için...

hüseyin hk
13 Şubat 2013, 16:03
sağolun :) uzun yol tecrübem pek yok ta

ÖzLeMKaYrA
13 Şubat 2013, 16:12
Tabi benim anlattığımın uzun yolla alakası yok diyebiliriz kısmen, uzun yolda şehir içinde olabilir ancak ışıklarda falan... Uzun yol için dedikleri gibi ne kadar tecrübem olmasa da en iyisi kendinizi ve motorunuzu zorlamadan yolculuk yapmanızdır, verilen molalar çok faydalı olabilir, yola çıkmadan önce motora bakım yapılması lastiklerin kontrol edilmesi gerektiğini biliyorum, ayrıca herhangi bir arıza durumunda geçeceğiniz yerde ki motosiklet tamiri ile ilgili yerleri öğrenmenin faydası da olabilir, yanınıza alacağınız elinizden gelen tamirat için araç gereç almakta akıllıca olur...

rs_guven
13 Şubat 2013, 16:17
Bu kadar tavsiye karşılığında, nereden nereye ve ne zaman gideceğinizi paylaşır mısınız?

hüseyin hk
13 Şubat 2013, 16:25
Bu kadar tavsiye karşılığında, nereden nereye ve ne zaman gideceğinizi paylaşır mısınız?

mart ayındda Tokat tan sivas şarkışlaya ve yaza doğru tokattan samsun a gitmeyi düşünüyorum :)

Mikuni
13 Şubat 2013, 16:30
bir ümmet perkitan varıdı buralarda, ne oldu o vatandaş?

Mengu16
13 Şubat 2013, 17:11
bir ümmet perkitan varıdı buralarda, ne oldu o vatandaş?
Banlandı il gruplarında izinsiz etkinlik paylaşmaktan.

rs_guven
13 Şubat 2013, 17:23
Banlandı il gruplarında izinsiz etkinlik paylaşmaktan.

O nasıl bir suç. Etkinliği paylaşmak için izin mi gerekiyor?

---------- Post added at 15:23 ---------- Previous post was at 15:20 ----------

mart ayındda Tokat tan sivas şarkışlaya ve yaza doğru tokattan samsun a gitmeyi düşünüyorum :)

Mart ayında çok soğuk olur o güzergah. Mümkün oldugunca sıkı giyinin.

Murat 48/30
13 Şubat 2013, 17:31
Uzun yol değil şehir içinde de sağ şeritte 60'la giderken sellektör yapıyorlar, bende sola sola veriyorum şeridi ortalıyorum hızımı düşürüyorum ve o beni geçmek zorunda kalıyor... Yada ışık kırmızı yanıyor bende yavaşlıyorum ne fren nede gaz, tabi arkamda araba varsa hafif frene basıyorum ışığım yansın diye, ama hala geçmeye ve hızlı gitmeye çalışıyorlar, ışıklarda durmaya birkaç saniye erken varmak için...

Motoru aldığım 2. gün Kuşadası-Bodrum yapmak zorunda kaldım.İlk başıma gelen sollarken önüne kıran bilinçsizler.Bazen o kadar sinirlendiriyorlar ki elimi kaldırıp ne oluyor der gibi yapıyorum arkamdakine dibimde vallahi.Daha geçen ay Aydın'a gittim hafis sol yaptım ama şeritten taşmadım bu sefer sağlama çalıştı biri beni :) Bu memlekette motor sürmek suç vallahi :)

@Hüseyin lütfen koruma ekipmanlarınızıda unutmayın.Soğukta eklemlerinizide iyi koruyon.

hüseyin hk
13 Şubat 2013, 18:39
4 mevsim Mont var zatende dizler biraz sıkıntı. Soğukta gitmek pek uygun sayılmaz yaza erteleriz o zaman acil değildi zaten. Amaç hem eğlenip hem de uzun yol deneyimi kazanmak :) soğuk bu eğlenceyi engelleyebilir

tezer
13 Şubat 2013, 18:57
Arkadaşım benden tavsiye.Nerede başına gelir bilinmez belki hiç gelmez ama sen yinede yedek bir gaz teli ve debriyaj teli edin Birde yanına düz-yıldız tornavida pense bulundur.Daha geçenlerde köylere yaptığım gezi dönüşü gaz telim koptu.Neyse evime çok uzakta değildim kucakladım motoru öyle döndüm.Ya köyde kopsaydı ne yapardım bilmiyorum.Sende bir takım tel ayarla.Şimdiden iyi yolculuklar.

hüseyin hk
13 Şubat 2013, 19:06
Arkadaşım benden tavsiye.Nerede başına gelir bilinmez belki hiç gelmez ama sen yinede yedek bir gaz teli ve debriyaj teli edin Birde yanına düz-yıldız tornavida pense bulundur.Daha geçenlerde köylere yaptığım gezi dönüşü gaz telim koptu.Neyse evime çok uzakta değildim kucakladım motoru öyle döndüm.Ya köyde kopsaydı ne yapardım bilmiyorum.Sende bir takım tel ayarla.Şimdiden iyi yolculuklar.

inşallah bi.sorun olmaz da ıssız bi yerde kalıp da yapamakmaktan orda kalmaktan korkmuyo değilim

Karlıyollar
13 Şubat 2013, 19:15
250 km o kadar abartılacak yol değil.
80 km/h hızında gidersen hem sen hemde motor rahat eder.Sıkı giyin bide sakın yolculuk esnasında çok düşünme eğer düşünürsen dalgınlığına gelip kaza yapabilirsin.
Sağ salim istediğin yere varman dileğimle :)
Ben 100 lük kubam ile Balıkesir'den Bursaya gelip tekrar geri döndüm.
Gece yolculuk yapmaman daha iyi olur çünkü tırlar sıkıştırabiliyor.

tezer
13 Şubat 2013, 19:17
Yapamamaktan korkma En zoru gaz teli değiştirmek Oda 10 dk alıyor basit bir püf noktası var Bende nasıl değiştiğini bu sitede Mengü16 arkadaşımdan öğrendim ve hallettim.Eğer çevrende bu işlerden anlayan biri varsa yola çıkmadan nasıl yapılır öğren derim.

hüseyin hk
13 Şubat 2013, 19:27
80 km/h hızında gidersen hem sen hemde motor rahat eder.Sıkı giyin bide sakın yolculuk esnasında çok düşünme eğer düşünürsen dalgınlığına gelip kaza yapabilirsin.

tavsiyelerin için teşekkür ederim :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:23 ----------

Yapamamaktan korkma En zoru gaz teli değiştirmek Oda 10 dk alıyor basit bir püf noktası var Bende nasıl değiştiğini bu sitede Mengü16 arkadaşımdan öğrendim ve hallettim.Eğer çevrende bu işlerden anlayan biri varsa yola çıkmadan nasıl yapılır öğren derim.

öğrenirm gitmeden :)

Mengu16
13 Şubat 2013, 20:20
O nasıl bir suç. Etkinliği paylaşmak için izin mi gerekiyor?
Öye hatırlıyorum bir yerlerde yazıyodu garip bir tanımı vardı banlanma sebebinin.

amaninmb
13 Şubat 2013, 22:43

tırdan hariç kedi köpekde çıkıyor hadi kedi neysede köpek pek pis oluyor...
İte kopuğa dikkat.

MENGÜÜÜÜ
imzandaki alırsan honda pantolonda gider donda derken ne dimek istedin anlatıversene :)

Mengu16
13 Şubat 2013, 23:01
İte kopuğa dikkat.

MENGÜÜÜÜ
imzandaki alırsan honda pantolonda gider donda derken ne dimek istedin anlatıversene :)

Alırsın Honda pantolonda gider Donda :)
Birisi böyle bi yazı paylaşmış bende beğendim imza yaptım :cherry:

Karlıyollar
14 Şubat 2013, 01:19
İte kopuğa dikkat.

MENGÜÜÜÜ

haklısın onu unutmuşum köpekler tehlikeli

rev'it
14 Şubat 2013, 02:04
her türlü gidersin ama motor devrini 9000 üzerine çıkarma yani kırmızı çizgiye gelmesin.onun dışında sabit 110la gidersin (tabi mondial göstergesine göre 110 yoksa 110 la felan gittiği yok fazla gösteriyor) hiç durmadan motora bişey olmaz merak etme.bende mondial 125 uag ile 250 km yapmıştım nerdeyse durmadan hemde adana sıcağında yazın ortasında.en önemli şeyler motor yağının temiz olması ve motor devrini çok fazla yükseltmemen.

F54
14 Şubat 2013, 02:09
mg sağlamdır yolda bırakmaz eğer bakımlıysa

hüseyin hk
14 Şubat 2013, 10:21
her türlü gidersin ama motor devrini 9000 üzerine çıkarma yani kırmızı çizgiye gelmesin.onun dışında sabit 110la gidersin (tabi mondial göstergesine göre 110 yoksa 110 la felan gittiği yok fazla gösteriyor) hiç durmadan motora bişey olmaz merak etme.bende mondial 125 uag ile 250 km yapmıştım nerdeyse durmadan hemde adana sıcağında yazın ortasında.en önemli şeyler motor yağının temiz olması ve motor devrini çok fazla yükseltmemen.

teşekkür ederim tavsiyelerin için zaten 110 yapmaya gerek yok o kadar hıza bi de motor düz yolda uzun süre aynı devirde gidince gücü azalıyor çekiş düşüyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:18 ----------

mg sağlamdır yolda bırakmaz eğer bakımlıysa

bakımlı zaten tertemiz motor 2011 model daha 4500 km de :)

Gataca
07 Mart 2013, 02:51
İyi akşamlar,
Ben hiç Motosikletle uzun yola çıkmadım ama bence Uzun yol biraz zor. Keyifli olan bir sürü yanı var ama yolda kalma riski beni hep tedirgin eder :( Ben eğer böyle bir işe kalkacak olsam, tek olmazdım, muhakak bir grupla hareket ederdim ve ayrıca muhakkak Motosiklet yol Yardım Asistans Kartı alırdım. Bu tip uzun yollarda insanın başına gelebilecek bir sürü olay var, en azından riskleri en aza indirmiş olurdum.

hüseyin hk
07 Mart 2013, 12:47
İyi akşamlar,
Ben hiç Motosikletle uzun yola çıkmadım ama bence Uzun yol biraz zor. Keyifli olan bir sürü yanı var ama yolda kalma riski beni hep tedirgin eder :( Ben eğer böyle bir işe kalkacak olsam, tek olmazdım, muhakak bir grupla hareket ederdim ve ayrıca muhakkak Motosiklet yol Yardım Asistans Kartı alırdım. Bu tip uzun yollarda insanın başına gelebilecek bir sürü olay var, en azından riskleri en aza indirmiş olurdum.

bence de tecrübesi olmayan biri içintek gitmek pek iyi değil grupça gitmek en iyisi :) tavsiyeleriniz çin teşekkür ederim bende sizin gibi yolda kalıpta yapamayacağım birşey olmasından korkuyorum