PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Scooter hakkında birkaç soru

QM50
13 Şubat 2013, 00:04
Öncelikle herkez'e iyi forumlar arkadaşlar kafama takılan birkaç soruyu sizlerle paylaşmak istedim motorum Asya-As 125 T
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-asya-asya-motor-113589254/detay
bu tarz bir motor motor bundan ama ilan benim değildir...
1 )arkadaşlar öncelikle motoru çalıştırmaya gittiğimde marşa basıyorum ve takır takır gibi garip sesler geliyor marşa basınca sanki bi dişli atlıyormuş gibi acaba sorun marş motorundamı yoksa dişlidemi ??
2 ) Motosikletim daha 8.000 km de ama eski sahibi yağsız kullanmış ve yağ yakıyordu bende aynı silindiri taşlatıp yeni bir piston aldım piston 0.25 sekman olduğu için biraz daha taşlatmak zorunda kaldım ama motor yağ yakıyordur ilk birkaç ay silindir taşlandığı için normal alışır flan dediler ama hala aşırı yağ yakıyor motorun çekişinde hiçbir sorun yok aksine öncekinden daha seri ama egsozdan mavi duman atıyor ve acaip yağ eksiltiyor acaba silindir genişmi kaldı yada yeniden mi rektefiye etmeliyim
3) motor sürekli buji eskiltiyor yanı neredeyse 250-300mk bile yapmıyor aynı bujiyle sorun yağ yakmadan kaynaklandığını düşünüyorum acaba dogrumu???
4) motora xenon far aldım ve altlardada mavi led var fakat motor aküyü anında bitiriyor farı çıkarttım kendı farını taktım ama akü hala bitiyor sanırım şarj etmiyor akü sağlam çünkü evde şarj tutuyor konjektörden olduğunu düşünüyorum doğrumudur acaba ??
5)son olarakta motorda herhangibir kaza mevcut değil fakat direksiyon sert yanı söyle yolda giderken bırakınca 2-3 sanıye düz gidiyor ama sonra sağa sola yalpalıyor veya birtarafa dönmem gerektiğinde güçlük çekiyorum biraz nasıl desem eski araba direksiyonları gibi ağır dönüyor ön amortisörlere baktım sağlam gözüküyor sorun bilyalarda polabilirmi cevaplar için şimdiden teşekkürler iyi forumlar...:rendeer:

Mengu16
13 Şubat 2013, 00:07
Piston-sekmana silindir taşlatmaya ne kadar para verdiniz ? piston-silindir takımının yenisi zaten 50-60 lira. Silindiri taşlatalım piston-sekman takalım diyen bir usta mı siz mi düşündünüz bunu yapmayı ? Çinli motorda rektefiye yapmak çok anlamsız 10-20 lira fark için verimsiz çalışan bi motora sahip olmaya değmez.

haojin2005
13 Şubat 2013, 00:14
Riallide 40-50 milyona silindir piston alırsın.Bir 50-60 milyon da değişimine ödersin,sorun hallolur.Yıl olmuş 2013 japon motosikletlere bile artık taşlama-rektefiye yapılmıyor silindir pistonu değiştiriliyor.

QM50
13 Şubat 2013, 06:04
Piston-sekmana silindir taşlatmaya ne kadar para verdiniz ? piston-silindir takımının yenisi zaten 50-60 lira. Silindiri taşlatalım piston-sekman takalım diyen bir usta mı siz mi düşündünüz bunu yapmayı ? Çinli motorda rektefiye yapmak çok anlamsız 10-20 lira fark için verimsiz çalışan bi motora sahip olmaya değmez.
haklısınız fakat silindir taşlamaya mecbur kaldım aslında istediğim pistonu değilde o.25 sekman daha büyügünü göndermişler kargoda o yüzden taşlattım :S

Mengu16
13 Şubat 2013, 06:11
haklısınız fakat silindir taşlamaya mecbur kaldım aslında istediğim pistonu değilde o.25 sekman daha büyügünü göndermişler kargoda o yüzden taşlattım :S
Evet ama rektefiye yapmayı denemişsiniz zaten sadece piston sekman alıp :) komple set piston-sekman-silindir alınca böyle sorunlar olmuyor adamlar ölçüp biçip paketliyor sorun çıkmıyor motora taktığınızda o yüzden.

QM50
14 Şubat 2013, 04:34
Evet ama rektefiye yapmayı denemişsiniz zaten sadece piston sekman alıp :) komple set piston-sekman-silindir alınca böyle sorunlar olmuyor adamlar ölçüp biçip paketliyor sorun çıkmıyor motora taktığınızda o yüzden.
doğru söylüyosun hocam en iyisi yeni bi set sekman piston gömlek almak onu haleetim i varsayarsak diğer sorunlar hakında ne yapabilirim tahminlerim doğrumu yada bi öneriniz varmu sonucta 1 xenon bide led motorun aküsünü bitiriyor bu normalmı xenonu rialliden almıstım yanı motosiklet için olanından buji sorunununda motorun yağ yakmasına bağlı olduğunu düşünüyorum yardım ve önerilerinizi bekliyorum

Mengu16
14 Şubat 2013, 04:42
Motor yağ yakıyosa bujiyi bozabilir ama baya baya yağ yakması lazım, 2 zamanlı gibi duman atmadıkça pek bişey olacağını sanmıyorum. Xenon far sizin scootera fazla gelebilir her ne kadar motosiklet xenonu olsa da. Elektrik sistemi ve akünüzün de eskimiş olacağını tahmin ediyorum yeni motor olsa biraz daha rahat çalıştırabilir xenonu.

QM50
14 Şubat 2013, 04:49
Motor yağ yakıyosa bujiyi bozabilir ama baya baya yağ yakması lazım, 2 zamanlı gibi duman atmadıkça pek bişey olacağını sanmıyorum. Xenon far sizin scootera fazla gelebilir her ne kadar motosiklet xenonu olsa da. Elektrik sistemi ve akünüzün de eskimiş olacağını tahmin ediyorum yeni motor olsa biraz daha rahat çalıştırabilir xenonu.

zaten motor ısınınca bildiğin 2 zamanlıya geçiyor :S yani normalde fazla yakmıyor ama ısınca hafif gazlayınca flan baya baya yağ yakıyor peki direksiyon için ne yapabilirim komple sökmemmi gerekir yanı sağa doğru çekiyor diyebilirim birde gereğinden fazla ağır bu arada yardım için çok teşekkür ederim

Mengu16
14 Şubat 2013, 04:57
Direksiyonun ağırlığı furş takımının eskimesinden olabilir amortisörlerden gidona gelen boru var ya onu tutan bilyelerde bozukluk olabilir. Oraları sökerseniz temizlemek için falan eskisi gibi toplayamayabilirsiniz bilyeler dağılmışsa. Furş takımının yenisini almakta fayda var 15 lira falan fiyatı gidon yumuşak dönsün istiyorsanız, bide takarken kauçuklu gres sürün bilyelere bolca. Motorun sağa sola çekmesi eğer kazası yoksa amortisörlerin birinin patlak veya gevşek olmasından olabilir. Veya bu 125T'nin ön süspansiyonunda ilginç bi salıncak sistemi var ya o boşluk yapmış olabilir. Bunlar sadece tahmin ama görmeden bişey diyemiyorum.

QM50
14 Şubat 2013, 05:12
Direksiyonun ağırlığı furş takımının eskimesinden olabilir amortisörlerden gidona gelen boru var ya onu tutan bilyelerde bozukluk olabilir. Oraları sökerseniz temizlemek için falan eskisi gibi toplayamayabilirsiniz bilyeler dağılmışsa. Furş takımının yenisini almakta fayda var 15 lira falan fiyatı gidon yumuşak dönsün istiyorsanız, bide takarken kauçuklu gres sürün bilyelere bolca. Motorun sağa sola çekmesi eğer kazası yoksa amortisörlerin birinin patlak veya gevşek olmasından olabilir. Veya bu 125T'nin ön süspansiyonunda ilginç bi salıncak sistemi var ya o boşluk yapmış olabilir. Bunlar sadece tahmin ama görmeden bişey diyemiyorum.
tamam hocam ozaman sökmeden önce bi sipariş vereyim sökmüşken de değiştireyim aklımda soru işareti kalmasın çok teşekkür ederim yardım için