PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yüksek kilometreli motora bir numara daha kalın yağ konulur mu ?

waeder
07 Şubat 2013, 13:55
Arkadaşlar merhaba 36.000 km de Honda Dylanım var ve 10w40 yağ kullanıyorum. Bir yerden yüksek kilometreli motorlarda bir numara kalın yağın (15w40 gibi) daha iyi olacağını duydum. Bu doğrumudur ? Siz ne düşünüyorsunuz acaba ?

RunemagicK
07 Şubat 2013, 14:01
yağ yakma durumu varsa kalın yağ koymak eksiltmeyi azaltabilir ama bu sadece kısa vadeli çözümdür. Kalın yağ yeterli kayganlığa ulaşamayacağı için aşınma daha fazla olacak ve motor daha fazla zarar görecek daha fazla yağ yakacaktır.

ferdinandd
07 Şubat 2013, 14:18
36.000km yüksekmi ki :silent: Kesin halk arasında uydurma bi bilgidir hiçbi güvenilir resmi kaynakta karşılaşmadım böyle bişeyle. Birde km yükseğin limiti nedir, yükseldikçe kalınlaşıcakmı 1947 Honda sürekli kullanılıyorsa artık taş koymakmı gerek :)

Okan Sinan Ocan
07 Şubat 2013, 14:47
Kesinlikle yanlış bilgi...

fake_members
07 Şubat 2013, 15:07
motor km biraz fazlaysa aşınmalar yüksek olduğu için kalın yağ konulabilir, bu sayede motordan gelen hışırtı vs sesler biraz daha azalır,soğuk havalarda yağın vizikozitesi dahada azalacağından İlk çalıştırmalarda biraz zorlanır, yakıt sarfiyatın artar, son hızın azalır. Ve en önemlisi yağlamanın etkinliği azalır.
motorunun servis manuelinde önerilen numaralarda yağ kullanmak gerekli
Genelde servis manualde önerilen yağ numaraları tek değildir, çünkü motosikletin bulunduğu iklim şartları değiştikçe yağ, hava yakıt,ayarlarıda değişir
Yağ yakan motor herzaman yağ yakmaya devam eder. yağını farklılaştırmakla yağ yakman azalabilir ama asla bitmez.

sessizsakin
07 Şubat 2013, 15:12
Kalın yağ ince yağ diye birşey yoktur. Akışkanlığı farklı ısılarda farklı olan yağlar vardır. bunu da hava şartlarına göre belirleriz.

Motosikletin yüksek kilometresine uygun bakımlarının yapılması gerekir. pistonları temizlenebilir. segmanları değiştirilebilir gibi bir çok konu düşünülebilir. ama kalın yağ yoktur.

Nolann
07 Şubat 2013, 15:13
36 bin km neresi yüksek :)