PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : debriyaj telini koparttım

tahsins
16 Ocak 2013, 23:45
daha dün debriyaj yüksekliğini ayarlamama rağmen bugün gene bozuldu. gene ayarladım ama ilk debriyaja basmamda tel koptu.

eski konuları araştırdım. debriyajsız nasıl gidileceğini öğrendim.

ama servis 10km uzaklıkta. debriyajsız gitmeye cesaret edemiyorum.

geçici tel bağlayıyayım dedim ama debriyaj telinin bağlandığı şeyi (alttaki resim) parmağımla ileride itsem geride çeksem debriyaj ayırmıyor.

http://img69.imageshack.us/img69/9262/img20130116205335.jpg (http://img69.imageshack.us/i/img20130116205335.jpg/)

bu durumda debriyajı nasıl ayırtabilirim. ?

Mengu16
16 Ocak 2013, 23:47
10km ötedeki servise motor harici bir araçla gidip debriyaj telini alın ve kendiniz takın, en doğrusu bu. Tabi servise gitmeden telefon etmeyi ihmal etmeyin. Servis yerine herhangi bir motor parçacısına da gidebilirsiniz ybr debriyaj teli almak için.

adem80
16 Ocak 2013, 23:49
tahsin arkadaşım, motor evde kalıyor, 10 km lik yolu başka bi vasıta ile gidiyosun, 1 ad debriyaj teli alıyosun, geri gelip evde teli takıyosun. 1 ci viteste nasıl kalkış yapmayı planlıyosun? Yolda, ışıklarda dur kalkları? Olmaz o iş.

tahsins
16 Ocak 2013, 23:54
peki debriyajı nasıl ayırtabilirim mengü ?
yani motor orta sehpadayken bi türlü debriyajı ayırtamadım. vitese geçip teker dönmeye başlıyor. ama resimdeki şeyi ileride itip tekeri durdurduğumda motor stop ediyor. yani bi türlü ayırtamadım debriyajı ...

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:52 ----------

tahsin arkadaşım, motor evde kalıyor, 10 km lik yolu başka bi vasıta ile gidiyosun, 1 ad debriyaj teli alıyosun, geri gelip evde teli takıyosun. 1 ci viteste nasıl kalkış yapmayı planlıyosun? Yolda, ışıklarda dur kalkları? Olmaz o iş.

biraz itekleyip hızlanınca vites zorda olsa 2 ye geçiyomuş. ama ışıklarda nasıl olur bilemem..

adem80
16 Ocak 2013, 23:59
tahsin arkadaşım ya şanzumanı dağıtırsın yada zarar verirsin. Başka vasıtayla git iste. 10 tl lik masrafı 100-200 tl ye çıkartma derım.

tahsins
17 Ocak 2013, 00:35
doğru diyosun adem. yarın servise gideyim tekrar. alayım teli. bakalım ben değişebilecekmiyim bunu

sakinseytan
17 Ocak 2013, 00:52
ben sarıyerde adliyeye gitmiştim tvs ile geri gelirken kütt devriyaj teli koptu :D bende boş vitese alıp yokuş yukarı çıkardım saldım aşşa 2 ye bi taktım calıstı sonra hiç durmadan maslaga kadar geldim bi ara yanlız kırmızı ışık yandı benzin istasyonuna daldım durmamak için süper heycandı kornaya basa bas geldim hiç durmadan :D arabayla başıma gelmişti onda bişi yapamamıştım servis cagırmıştım ama motorda sıkıntı olmaz tecrübe varsa tabe ha bide vitesleri devriyajsız degiştiriyodum oda meslek sırrı

cenkito
17 Ocak 2013, 00:55
eger birden tel kullanım anında koptuysa içeriden debriyaj ayırıcı levyenin yayıda atmıs olabilir öyle olsa bile motoru ters tarafa yatırıp debriyaj kapagını acıp yagı falanda bosaltmadan
o işlemi yani yay vs yapıp kapatabilirsin.
tabi öncelik teli yenileyip denemek olmuyorsa baska seylere bakmaktır

h2rx
17 Ocak 2013, 02:36
debriyajsiz vites degisiyor ise 10 km rahatlikla gidilebilir. kopuk debriyaj ile ortalama 60 km gezdigimi bilirim :)kemikli vitesin bir nebze yumusamasini da saglamisti. ama yanlis bilmiyorsam hilal denilen parcaya zarar verebilirsiniz.

Mengu16
17 Ocak 2013, 02:56
Ben patlak ön lastik üzerinde 15 km yol yaptım eve kadar, kıyaslamak biraz saçma ama debriyajsız 10km yol niye yapılmasın 2. 3. viteste her yere gidersin.

tahsins
17 Ocak 2013, 08:45
eger birden tel kullanım anında koptuysa içeriden debriyaj ayırıcı levyenin yayıda atmıs olabilir öyle olsa bile motoru ters tarafa yatırıp debriyaj kapagını acıp yagı falanda bosaltmadan
o işlemi yani yay vs yapıp kapatabilirsin.
tabi öncelik teli yenileyip denemek olmuyorsa baska seylere bakmaktır

yok bariz kopmuş tel. son bir haftada devamlı ayarlıyodum. sonundada koptu :) öğrenicez , yeni motorcuyuz

sabiht
17 Ocak 2013, 10:15
Her şeyin bir yolu yordamı vardır. Neticede çölün ortasında yalnız başına kalmış biri değilsiniz, ancak; paranız çoksa yada macera arıyorsanız o başka...

Okan Sinan Ocan
17 Ocak 2013, 11:25
yok bariz kopmuş tel. son bir haftada devamlı ayarlıyodum. sonundada koptu :) öğrenicez , yeni motorcuyuz

Sevgili Kardeşim,

Hem tel kopup hemde yay atmış olabilir ( ikisi aynı anda ) arkadaşın seni bu konuda uyarıyor .Dışarıdan bakınca anlaman mümkün değil , teli değiştirdikten sonra debriyaj ayırmaz ise bu işlemi yapmak zorunda kalabilirsin.

Debriyaj teli sana kopacağının sinyalini birkaç gündür veriyormuş zaten . Durup dururken debriyaj üst üste ayar istemeye başlarsa hemen teli kontrol edin. Lifleri atmaya başlamış demektir . Ayrıca herzaman yedekte bir adet gaz , bir adet debriyaj teli bulundurmakta büyük fayda vardır.

Sevgilerimle

tahsins
17 Ocak 2013, 12:32
Sevgili Kardeşim,

Hem tel kopup hemde yay atmış olabilir ( ikisi aynı anda ) arkadaşın seni bu konuda uyarıyor .Dışarıdan bakınca anlaman mümkün değil , teli değiştirdikten sonra debriyaj ayırmaz ise bu işlemi yapmak zorunda kalabilirsin.

Debriyaj teli sana kopacağının sinyalini birkaç gündür veriyormuş zaten . Durup dururken debriyaj üst üste ayar istemeye başlarsa hemen teli kontrol edin. Lifleri atmaya başlamış demektir . Ayrıca herzaman yedekte bir adet gaz , bir adet debriyaj teli bulundurmakta büyük fayda vardır.

Sevgilerimle

dışarıdan belli olmuyor. en iyisi fazla ayar istemeye başlayınca değişmek
tabi belli etti kopacağını. bide aşırı kullandığımdan. yağlamadım bide. sonucunda koptu.

sabah ybr komple debriyaj teli aldım. birebir aynıymış benimkiyle. taktım hemen. 7 tl için çekilen eziyete bak arkadaş :)

en iyi tamir bakımdır diye boşa dememişler :)