PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soğuk havalara katalizor...

thelast555
30 Kasım 2012, 18:05
ARKADASLAR ARABALARDA YAGIN CABUK ISINMASI ICIN BILDMIZ UZERE KATALIZOR OLUYOR MOTORDA NASI OLUO BU YAGINA MI ILAVE EDIOZ NERDEN ALIOZ bılen arkadaslar BILGI VERIRIRmısınız ?

bassturbin
30 Kasım 2012, 18:37
''Bildiğimiz üzere'' burdaki kimse katalizörün yağı çabuk ısıtmak için konulduğunu bilmiyor.Siz kimsiniz yahu söyleyinde bilelim :) ?

ogzcngdk
30 Kasım 2012, 18:52
Bende ilk defa duydum sanki

Syanur
30 Kasım 2012, 20:22
''Bildiğimiz üzere'' burdaki kimse katalizörün yağı çabuk ısıtmak için konulduğunu bilmiyor.Siz kimsiniz yahu söyleyinde bilelim :) ?

:mrgreen: :mrgreen: Allah iyiliğini... :)

Bence arkadaş arabalarda yağa, daha çabuk ısınması için katılan katkı maddesinden bahsediyor. O ürüne de birileri katalizör demiş sanırım, teorik olarak da yanlış değil. Ancak arabalarda ne katılıyor bilmiyorum ve benim kulağıma hoş gelmedi. Yağ ve araba üreticileri o ürünü tavsiye etmiyorsa -ki hiç sanmıyorum- kullanmam. Motosiklet de ise kesinlikle yağa ekstra bişeyler katmayın. Yağ, arabalardaki gibi sadece motoru değil aynı zamanda vites kutusunu da yağlıyor çünkü...

thelast555
05 Aralık 2012, 00:37
hc mi kimya dersı almadınız :) nyse cahillinize verıoyrom katalızor bır tepkımede aynı sekılde cıkan yalnız tepkıme ısısını dengeleyen kımyasal maddelere denır( kendımı kımya hocası gıbı hıssettım :) ) nyse yaga dokulmesınde bı zararı olmaz kısın ve souk sehırlerde yerlerde yagın cobuk ısınmasını saglamak amaclı yaga dokulur arabalarda veya baska sekıllerde bu sayede yag cabuk ısınır ve motorda sogukdan kaynaklı asınmalar daha aza ıner herturlu saglıklı olcagnı dusunuyorum.. ama motorsıkletlerde kulanımı warmı warsa nasıl bılmıyorum ha bu arada sız kımsınız feln demıs arkadaslar en azından bılen bırkac kısı warsa onlarve kendımı soylemeye calısmıstım bılmedınız seye yorum yapmak da enteresan.. bılen arkadaslar warsa yardımcı olablr mı ?

astorojna
05 Aralık 2012, 01:04
ya boşver be dostum hayatı akışına bırak ısınır o kendi kendine ateşlenir motorunu sümene bak be dostum

M.balibey
05 Aralık 2012, 04:20
araba ve yağ üreticilerinin geneli bu tarz ürünleri önermiyorlar onun yerine araçlarda 0w40 yada 0w30 kullanarak en soğuk şartlarda dahi motorun aşınmasını en aza indirebiliriz motosikletim içinde jikleli olduğundan 1 dk kadar ısıtıyorum jikle çekili olarak kışınsa 10w40 viskoziteli yağ kullanırım bu yağ katkılarına hiç güvenim yoktur bor kullanıp arabası haşat olan insanlar dolu

Mikuni
05 Aralık 2012, 04:52
katalizör derken acaba katalitik konvertör mü demek istenmiş acaba?

Chronix
05 Aralık 2012, 10:47
hc mi kimya dersı almadınız :) nyse cahillinize verıoyrom katalızor bır tepkımede aynı sekılde cıkan yalnız tepkıme ısısını dengeleyen kımyasal maddelere denır( kendımı kımya hocası gıbı hıssettım :) ) nyse yaga dokulmesınde bı zararı olmaz kısın ve souk sehırlerde yerlerde yagın cobuk ısınmasını saglamak amaclı yaga dokulur arabalarda veya baska sekıllerde bu sayede yag cabuk ısınır ve motorda sogukdan kaynaklı asınmalar daha aza ıner herturlu saglıklı olcagnı dusunuyorum.. ama motorsıkletlerde kulanımı warmı warsa nasıl bılmıyorum ha bu arada sız kımsınız feln demıs arkadaslar en azından bılen bırkac kısı warsa onlarve kendımı soylemeye calısmıstım bılmedınız seye yorum yapmak da enteresan.. bılen arkadaslar warsa yardımcı olablr mı ?

hani farkın da değilsin diye söylüyorum ama burası kimyagerler.net değil,hadi biz cahil olalım hatta bu konu da cahil kalalım da sen bir yaşını tamamlasan önce nasıl yazılır (W-V) onu bir öğrensen, daha sonra insanlarla nasıl iletişim kurulur, bir soru nasıl sorulur onu da bir öğren gel sonra biz de yardımcı olmaya çalışalım olur mu ?

sen şimdi burda katalizör dersen herkesin aklına ilk egzoz sistemi gelir. yağa katılan vs vs demişsin de onun da bir açıklamasını yapsaydın insanlar okudukların da ne diyor lan bu diye düşünmezlerdi..

drtayfun
05 Aralık 2012, 11:31
Katılıyorum.Forum'un düzeyini bozmayalım.

thelast555
05 Aralık 2012, 20:52
hani farkın da değilsin diye söylüyorum ama burası kimyagerler.net değil,hadi biz cahil olalım hatta bu konu da cahil kalalım da sen bir yaşını tamamlasan önce nasıl yazılır (W-V) onu bir öğrensen, daha sonra insanlarla nasıl iletişim kurulur, bir soru nasıl sorulur onu da bir öğren gel sonra biz de yardımcı olmaya çalışalım olur mu ?

sen şimdi burda katalizör dersen herkesin aklına ilk egzoz sistemi gelir. yağa katılan vs vs demişsin de onun da bir açıklamasını yapsaydın insanlar okudukların da ne diyor lan bu diye düşünmezlerdi..

biraz dusunulurse ve bılıyorsan cok zor deıl 2 sini ayır etmek w v ayrımınıda anlamak cok zor deıl yasım 25 kac yasında oldugunuzu bılmıyorum ama yınede saygısızlk etmek ıstemıyorum bılgısı olan arkadaslar demısın yardımcı olabılcek bılen arkadaslar yorum yapsın demısım buda gayet acık sanırım bunuda anlamak guc olmasa gerek yardımcı olmıcak ve sacma sapan yorum yapılcaksa yazmayın dıe yazmak kırıcı olmak ıstememstım ama madem konuyla alakalı bılgısı yok yaga dokulmıcegıne gore de sızın dedıgınız bır kımyasaldan bahsettıgım gayet acık bunuda cozemıyosa sız veya yorum yapacak arkadas bısey dıyemıcem tabi ama anladıgım kadarıyla bılen veya duyan arkadaslar yok 1 dk surmuyo zaten ama jıkle kulanmak sınır edıyor ama sanırım bunun da ylu dedıgın gıbı yagı kıslık almak tek adam akılı mantıklı yorum yapan m.balıbey e tesekur ederım saygılar.. bu arada bız cahılız bılmem ne gıbı alınganlıga gerek yok ben herkesın motor veya bazı kımya konusunda bılgılı olup olmamasına deıl o arkadas gıbı luzumsuz dalga gecer gıbı yorumlaraydı lafım sızde kendınızı bellı etmısız sızede gelsın ii aksamlar dılerm