PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fazer karmaşası???

leon99
24 Kasım 2012, 00:33
İyi akşamlar arkadaşlar... çift silindir az yakmasını istediğim Kawasaki er6n ' yi parça ve yetkili servis sıkıntılarından dolayı takip etmeyi bıraktım. Memur olmam ve motosikleti keyif olarak hafta sonları binebilmemden ötürü 4 silindirin beni yakıt olarak pek zorlamayacağını düşünmeye başladım.
Merak ettiğim;

-4 silindir motosikletler arasında yakıt tüketimi diğer 4 silindirlere göre biraz daha düşük, vergi diliminde yüksek kısma girmeyen, parça ve yetkili servis sıkıntısı olmayan marka ve model tavsiye edebilir misiniz? (Ne kadar para o kadar köfte hesabına uymuyor ama. ne yaparsınız arayış işte:))

-Asıl konu ilgimi çekmeye başlayan 4 silindir olan Yamaha FZ 1, FZ1 Fazer, FZ6, FZ6 Fazer, FZ6 Fazer ABS, FZ6 Fazer S2, FZ6 Fazer S2 ABS ve FZ8 modelleri arasındaki fark nedir? En çok tercih gören hangi modeldir? (Bir de Yamaha' nın Türkiye pazarındaki parça ve yetkili servis ağı nasıldır. Kawasakinin sıkıntılı olduğu gibi bir durum var mıdır?) Kullanıcılardan yorum alabilir miyim?

İlginizden dolayı teşekkürler arkadaşlar... Yardımlarınızı bekliyorum.

merianne
24 Kasım 2012, 01:00
altın albiseli adam fz8 i devirli kullanımda 8 litre yaktığından bahsetmişti.

ÖMER FARUK İ
24 Kasım 2012, 01:03
Ben fazer6 98 bg kullanıyorum. Ara hızlanmalar hariç 100-120 arası seyahat ediyorum ve 4.8 lt civarı yakıyorum. Bu saydığınız modellere bakarak tarzınızı belirlediğinizi
sanıyorum. Ekonomik olarak sıkıntı yoksa elbette fazer8'i tavsiye ederim onun da yakıt tüketiminin bu civarda olduğunu biliyorum. Yoksa temizini bulmak kaydıyla
fazer6 tavsiye ederim. En fazla tercih edileni budur. Yine bu modelde parça sıkıntısı yaşamazsın. Ve gerçekten yakışıklı motordur. Kazasız sürüşler:)

pctechnic
24 Kasım 2012, 01:03
Cihan54 göreve dostum.. Görev beklemez :D

ÖMER FARUK İ
24 Kasım 2012, 01:05
Bu arada sürekli redline giderseniz bu rakamlar 2'ye katlayacaktır.

pctechnic
24 Kasım 2012, 01:09
FZ1 1000 cc, FZ8 800 cc diğerleri 600 cc. FZ6 ların bir s2 modeli birde fz serisi var. s2 abs li ve abs siz, FZ6 abs li ve abs siz modelleri var. Model model de grenaj farkları var bildiğim kadarıyla. FZ 8 ler de eksozu yandan geliyor çok iğrenç bir görüntü fazer a gitmemiş kanımca.

VIA
24 Kasım 2012, 01:28
Hocam bende devlet memuruyum diğer fz serisini pek bilmem fakat 2 yıldır 2007 mod fz6 fazer kullanıyorum. Yakıt tüketimi sizi fazla yormaz özellikle hafta sonları bir kaç yüz km ve senede birkaç uzun yol için. Subapları ayarlı, hava filtresi temiz kısacası bakımları yapılı bir fz6 fazerin yakıt sarfiyatı kullanım tarzına göre değişkenlik göstersede çok fazla değildir.

Kendi motosikletimde uzun yolda 90-120 km/s hızlarda 100km lik mesafede tüketim ortalaması 4.5 litre, şehir içi kullanımda ışıklara trafiğin yoğunluğu ve dur kalklara göre min 5 max 6 litre , uzun yolda 120-170 değişken hızlarda yine 5.5-6.5 litre civarı bir tüketimi var bence fazer sürüş keyfi için çok değil.

Şu ana kadar en çok tutulan modeller fz6 fazer ve abs ilavesi olan 600cclik modellerdir. İki yıldır rutin bakımları dışında hiç bir parça ihtiyacı gerektirmediğinden yamaha fazer parçası konusunda henüz tecrübe edinemedik :) Servis ağı fena değil birkaç aydır Ankara'dayım daha öncesinde Van'da bulunuyordum oradada servis vardı ve hizmet kaliteside oldukça iyiydi.

Temiz bir fz6 fazer bulursanız kaza vb. hasar durumu hariç uzun süre parça ihtiyacınız olmayacaktır. Umarım faydalı olmuşumdur.

leon99
24 Kasım 2012, 01:37
peki dört silindir tavsiye edilebilecek model var mı aklınızda arkadaşlar...

erro
24 Kasım 2012, 01:41
son 2-3 yıldır fz6 ların yerini fazer 8 ler aldı...fz6, fz6 fazerın kafa granajı olmayanı..fz6 s2 ise çok ufak tefek bir kaç değişikliğin yapıldığı bir model..2008 yılında çıkmış olabilir net değilim..dikkat etmen gereken nokta bazı yıllarda 78 ve 98 beygir olarak üretildi...78 model olanı çok tutmuyo..ilanlarda dikkat edersen hekes 98 bg diye belirtir özellikle...

benim tavsiyem ise fz6 fazer ABS...15-16 civarı fiyatları var...

leon99
24 Kasım 2012, 01:42
Ben fazer6 98 bg kullanıyorum. Ara hızlanmalar hariç 100-120 arası seyahat ediyorum ve 4.8 lt civarı yakıyorum. Bu saydığınız modellere bakarak tarzınızı belirlediğinizi
sanıyorum. Ekonomik olarak sıkıntı yoksa elbette fazer8'i tavsiye ederim onun da yakıt tüketiminin bu civarda olduğunu biliyorum. Yoksa temizini bulmak kaydıyla
fazer6 tavsiye ederim. En fazla tercih edileni budur. Yine bu modelde parça sıkıntısı yaşamazsın. Ve gerçekten yakışıklı motordur. Kazasız sürüşler:)7

Genelde hızım 100-120 civarıdır kullanımım bu şekilde olur. fazer6' ın son yılı 2009 üretimi galiba. Peki merak ettiğim yıllık ne kadar vergi ödüyorsunuz?

erro
24 Kasım 2012, 01:44
peki dört silindir tavsiye edilebilecek model var mı aklınızda arkadaşlar...
4 silindir içerisinde çok tutulanlarda fazer serisi, suzuki gsr 600, honda cbr 600f ve nispeten kawa z 750...onun dışında honda cbf600, honda hornet..

ÖMER FARUK İ
24 Kasım 2012, 01:45
Benimkisi 4-6 yaş yıllık 142tl 7-11 yaş 92tl. yani gerçekten az. Bu arada 4 silindirler içinde benim bilidiğim en az yakan motor.

leon99
24 Kasım 2012, 01:58
Hocam bende devlet memuruyum diğer fz serisini pek bilmem fakat 2 yıldır 2007 mod fz6 fazer kullanıyorum. Yakıt tüketimi sizi fazla yormaz özellikle hafta sonları bir kaç yüz km ve senede birkaç uzun yol için. Subapları ayarlı, hava filtresi temiz kısacası bakımları yapılı bir fz6 fazerin yakıt sarfiyatı kullanım tarzına göre değişkenlik göstersede çok fazla değildir.

Kendi motosikletimde uzun yolda 90-120 km/s hızlarda 100km lik mesafede tüketim ortalaması 4.5 litre, şehir içi kullanımda ışıklara trafiğin yoğunluğu ve dur kalklara göre min 5 max 6 litre , uzun yolda 120-170 değişken hızlarda yine 5.5-6.5 litre civarı bir tüketimi var bence fazer sürüş keyfi için çok değil.

Şu ana kadar en çok tutulan modeller fz6 fazer ve abs ilavesi olan 600cclik modellerdir. İki yıldır rutin bakımları dışında hiç bir parça ihtiyacı gerektirmediğinden yamaha fazer parçası konusunda henüz tecrübe edinemedik :) Servis ağı fena değil birkaç aydır Ankara'dayım daha öncesinde Van'da bulunuyordum oradada servis vardı ve hizmet kaliteside oldukça iyiydi.

Temiz bir fz6 fazer bulursanız kaza vb. hasar durumu hariç uzun süre parça ihtiyacınız olmayacaktır. Umarım faydalı olmuşumdur.

sizin kullandığımız 2007 model kaç km' de acaba üstad. Ben de Çankırı' dayım yani yedek parça teknik servis işini Ankara' da çözmem gerekecek. Peki kilometreler genelde fazla model için bir sorun yaratıyor mu sizde? merak ettiğim bir periyodik bakımın ücreti ne tutuyor bir de vergi yıllık ne ödüyorsunuz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:54 ----------

hocam verdiğiniz değerler fazer6 98 beygir modeli için geçerli değil mi? Genel olarak sıkıntılı bir motosiklet değil sanırım. Peki serinin en yeni üretimini almak istiyorum 2009 var sanırım.

ÖMER FARUK İ
24 Kasım 2012, 02:01
2009 isterseniz 98 bg olarak s2 var bizim kasalar 78 bg

leon99
24 Kasım 2012, 02:04
8 lt beni zorlar. en fazla 4,5-5 lt dostum.. yine de sağolasın. (merianne)

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:02 ----------

ya kusura bakma usta uğraştırdım ama beygir değişince vergi oranı farklı olacak sanırım değil mi? (Ömer Faruk İ)

ÖMER FARUK İ
24 Kasım 2012, 02:09
değişmez önemli olan cc. Yani mesela nc 700x 670cc 50 bg motordur, fz6 fazer 98 bg 600cc olduğundan daha az vergi. nc700x yılda 480 tl vergi öder.

erro
24 Kasım 2012, 02:09
[/COLOR]ya kusura bakma usta uğraştırdım ama beygir değişince vergi oranı farklı olacak sanırım değil mi? (Ömer Faruk İ)

vergi cc ye göre alınır...

leon99
24 Kasım 2012, 02:12
hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar ilginiz için. Sıra geldi temiz kazasız fazer 6 bulmaya.... Herkese hayırlı geceler...:)

dreamkiller
24 Kasım 2012, 13:25
Dünya pazarında hiç tutulmayan bir motor nasıl oluyorda bizde bu kadar tutuluyor anlamıyorum!!! (FZ6 için konuşuyorum yoksa avrupa FZ1 e bitiyor!!) ama namussuz haydut çok güzel görünüyor benimde gözüme :) FZ6 candır hocam.. :)

Tİme_shİft42
24 Kasım 2012, 13:32
Honda Necati 700 verelim :) vergisi yüksek ama :)

tr100a
24 Kasım 2012, 13:51
çorluda yamaha servisi arkadaşım geçengün öğrendiğime göre honda ve kawasaki de motor arızası ve aksaklıklar için diagnostatik cihazına bağlanıyor yani bu monitöre iğtiyaç duyuluyor yamahada km saatindeki ekrandan takip edip ayarlayabiliyorsun yalnız kırmızı orjinal servis anahtarı olucak yoksa akü dahi değiştiremessin

ÖMER FARUK İ
24 Kasım 2012, 14:05
Dünya pazarında hiç tutulmayan bir motor nasıl oluyorda bizde bu kadar tutuluyor anlamıyorum!!! (FZ6 için konuşuyorum yoksa avrupa FZ1 e bitiyor!!) ama namussuz haydut çok güzel görünüyor benimde gözüme :) FZ6 candır hocam.. :)
Hocam fz6 fazer için Avr. sevmiyor demek en büyük hata. Fz6 Fazer Dünyanın en fazla satan orta sikletiydi.(üretimi devam ederken)
Nitekim youtube'a fazer yazdığınızda çıkan videolardan bunu anlayabilirsiniz.

leon99
24 Kasım 2012, 15:00
Hocam fz6 fazer için Avr. sevmiyor demek en büyük hata. Fz6 Fazer Dünyanın en fazla satan orta sikletiydi.(üretimi devam ederken)
Nitekim youtube'a fazer yazdığınızda çıkan videolardan bunu anlayabilirsiniz.

Ömer Faruk İ haklı gibi Fz6 fazer' in baya bir kullanıcısı var. Şuan aklımda olan Fz6 fazer, xj6 ve diversion... nasip olur inşallah=)

cihan54
24 Kasım 2012, 16:32
Ben konuya baya bir gecikmişim. arkadaşlar saolsunlar gerekli açıklamayı yapmışlar :mrgreen: İbrahim sen de kaçırmıyorsun hani, dün gece 3'e kadar dışarda olduğumdan anca bugün gördüm konuyu.

Hocam öncelikle güzel tercih Fazer... Bu kişiye göre değişir ama bir arkadaşın dediği gibi, egsoz yanda olan marka ve modeller daha bir kötü görünüyor. CBF600 olsun Fazer 8 olsun... Yakışa bakarsan ve beygir gücü çok önemli değil dersen, 78 hp'lik Fazer düşünmende fayda var. Ben de 98hp'lik (+ABS) kullanıyorum ve yakıtı 4.5lt de yaktırdım 9 litre de... Dediğim gibi bu oran hem 98/78hp farkında değişir, hem sağ elinin cömertliğine göre değişir. Fakat bir gerçektir ki, segmentinde efsanedir Fazer... Vergi ve servis hakkında merakın olmuş. Bunlar hiç kafana takılcak meseleler de değil Fazer'da. Yedek parçası, servis ağı, müşteri memnuniyeti gayet tatmin edici seviyede. Ek olarak eğer imkanınız varsa ABS tercih etmeye bakın. Hem sizin hem motorunuzun sağlığı açısından ve gönül rahatlığınız açısından önemli :cat: Daha dün akşam ışıklarda kalktığım sırada, yanımdaki araç her nedense (Direksiyonunun bana doğru çevrili kalktığını düşünüyorum) üzerime doğru çullandı. Ne olduğunu anlayana kadar zımba gibi durmuş oldum. Ben bile şaşırdım nasıl bu kadar ani duruş yaptığıma :mrgreen: Sonrası malum, akrabalarıyla yakından ilgilendim adamın... Velhasıl, Fazer park yerinde yakışıklı ve karizmatik; düşük devirlerde uysal bir kedi, rpm arttıkça içinden yaratık çıkan bir canavardır... :mrgreen: Her beklentini karşılayacak ve arıza, servis, kalite, masraf olarak seni üzmeyecek yegane makinelerden... (Amma övdüm arkadaş :queen: Yamaha beni özel promosyoncusu olarak tutsun :queen:) Fazer al, için rahat olsun... :cat:

kefeeee
24 Kasım 2012, 17:10
Herkesin söylemediği bişi yaziyim. Çok tercih edilen motosikletler çalınmaya çok yatkındır, fazer bu katagoride baya üst sırada, sağlam biyere koymanız gerekir aldığınızda

leon99
24 Kasım 2012, 19:05
İlgin için çok teşekkürle üstad... Motosikleti güzel tanıttın=) Yani şuan fazer kafama o kadar yattı ki yaz ayının gelmesini beklilyor hemen almak istiyorum Fakat şöyle bir şey kafama takılıyor. Şimdi Fz6 Fazer en yüksek model 2009 var sanırım ve bu kriterlerdeki motor fiyatıyla 2011/2012 model xj 6 ve divirseon modeli alınabiliyor ? Acaba bu modeller neden tercih edilmemeli ya da edilmeli?

mete_han
24 Kasım 2012, 19:08
konuyla alakasız olacak ama paramız cebimizde (13 bin ganyato)...bi adamakıllı feyzır bulamadık çıldırıciim...kimseyede güveneiyosun ustan yok baktıramıyosun süprize açık...arkadaşa bakıyoruz ama yok işte eli ayağı düzgün bişey...

CİHAN
24 Kasım 2012, 19:11
konuyla alakasız olacak ama paramız cebimizde (13 bin ganyato)...bi adamakıllı feyzır bulamadık çıldırıciim...kimseyede güveneiyosun ustan yok baktıramıyosun süprize açık...arkadaşa bakıyoruz ama yok işte eli ayağı düzgün bişey...
bu akşam olcak o iş metehan abi sende gelcen mi zeytinburnuna motor bakmaya

kefeeee
24 Kasım 2012, 19:13
er-6n çok daha az yakan çok daha güzel bi motosiklet aslında, 3 sene kullanıp bi kere düşme dışında parça değişmesi gerekmemişti. Kawasaki kullanan çok insan tanıyorum tabiki muhteşem değil yedek parça olayı ama hiçte sorun yaşamadık şimdiye kadar. Gerçekten hiç sorun yaşamadık elimizden ninja 250r 3 tane er6n şimdide 2012 z750 geçti. Etrafımda bu motoru kullanan kimsenin servisten yakındığını veya parça beklediğini görmedim. Tabi arada tanıdıklar vardı habaş holdingin sahiplerini falan tanıyoduk onunda etkisi olabilir.

erro
24 Kasım 2012, 19:14
İlgin için çok teşekkürle üstad... Motosikleti güzel tanıttın=) Yani şuan fazer kafama o kadar yattı ki yaz ayının gelmesini beklilyor hemen almak istiyorum Fakat şöyle bir şey kafama takılıyor. Şimdi Fz6 Fazer en yüksek model 2009 var sanırım ve bu kriterlerdeki motor fiyatıyla 2011/2012 model xj 6 ve divirseon modeli alınabiliyor ? Acaba bu modeller neden tercih edilmemeli ya da edilmeli?

mantıklı olmak gerekirse xj6 serisi tercih edilmeli...teknolojisi daha yeni, kendisi daha yeni, eski sahibi yani kocası çok değil çünkü...fazer saplantısı yoksa xj6 diversion cillop gibi olur...

mete_han
24 Kasım 2012, 19:15
bu akşam olcak o iş metehan abi sende gelcen mi zeytinburnuna motor bakmaya

valla...:P hee tamam Ramazan demişti senin bi arkadaş da varmış galiba yine...ganga yegenim var evde abim var misafir değiller ama evdeyim işte havada sovıkk...hadi bağla şu işi ganga sana güveniyoruz...senin bildiğin makiayı alırız...

CİHAN
24 Kasım 2012, 19:19
valla...:P hee tamam Ramazan demişti senin bi arkadaş da varmış galiba yine...ganga yegenim var evde abim var misafir değiller ama evdeyim işte havada sovıkk...hadi bağla şu işi ganga sana güveniyoruz...senin bildiğin makiayı alırız...
inşallah halledicez bu akşam...

erro
24 Kasım 2012, 19:20
er-6n çok daha az yakan çok daha güzel bi motosiklet aslında, 3 sene kullanıp bi kere düşme dışında parça değişmesi gerekmemişti. Kawasaki kullanan çok insan tanıyorum tabiki muhteşem değil yedek parça olayı ama hiçte sorun yaşamadık şimdiye kadar. Gerçekten hiç sorun yaşamadık elimizden ninja 250r 3 tane er6n şimdide 2012 z750 geçti. Etrafımda bu motoru kullanan kimsenin servisten yakındığını veya parça beklediğini görmedim. Tabi arada tanıdıklar vardı habaş holdingin sahiplerini falan tanıyoduk onunda etkisi olabilir.

yok canım habaş ın sahibinin ne etkisi olacak:)

leon99
24 Kasım 2012, 19:23

ÖMER FARUK İ
24 Kasım 2012, 21:20
Hocam açıkçası diversion kullanmadım ama testlerde gerçekten beğenilen bi motor. yakıtı da fazer'a göre biraz daha az. Hatta benim motoru almadan önce çok uygun bi tane de
vardı ama fazer aşkı galip geldi dayanamadım ve bunu aldım. İlla ki fazer takıntın yoksa diversion iyi motordur. Ha niye tutulmadı dersen bence tek sebebi fazerin hala
piyasada olması. İnsanlar daha uygun fiyata daha üstün bir motoru tercih ediyorlar.

ErknOzyurt
25 Kasım 2012, 01:25

Sana fazeri Özetliyim : Ne TDM 900 ne XJ6 nede cbf 600-1000 bunun yerini tutmaz / Racing kadar atak/r6 bloğu var.NAKED / RACİNG karışımı bir motor göster deseler direk fazer derim.Güç konusuna gelirsek en basitinden FZ6 / BMW 1200 Gs i geçiyor.Ses olarak harika, fevkalade Racingden farkı yok.Trafikte farkedilme şansın daha yüksek.Motor alırken özelliklerinin , yedek parçasının , 2.el piyasa'nın yanı sıra teorik bilgilerede gözönünde bulundurmak gerekir.Örneğin : BMW GS fıtı fıtı :) farkedilmiyor,ordan burdan geçiyor görünmüyor.Oysa fazerde aynısı olmaz.

izmir3535
25 Kasım 2012, 14:13
şuandaki benzin fiyatıyla fazer ler birebir şehir içinde28 30 kuruş yakmakta fazer ı olanlarda birebir yakıt ölçümü yaparlarsa şehir içinde bunu görürler. (birebir şehiriçi)

Jazzers
25 Kasım 2012, 23:59
Arkadaşım 4 yıldır fazer 98 kullanıcısıyım..uzun yolum da oldu kısa yolum da.. yakıt sarfiyatı konusu senin sağ elinle ilgilidir.. verirsen gazı yakmam demez, usuldan yol yapayım dersen o ayrı konu..

phradrel
27 Kasım 2012, 17:45
Sana fazeri Özetliyim : Ne TDM 900 ne XJ6 nede cbf 600-1000 bunun yerini tutmaz / Racing kadar atak/r6 bloğu var.NAKED / RACİNG karışımı bir motor göster deseler direk fazer derim.Güç konusuna gelirsek en basitinden FZ6 / BMW 1200 Gs i geçiyor.Ses olarak harika, fevkalade Racingden farkı yok.Trafikte farkedilme şansın daha yüksek.Motor alırken özelliklerinin , yedek parçasının , 2.el piyasa'nın yanı sıra teorik bilgilerede gözönünde bulundurmak gerekir.Örneğin : BMW GS fıtı fıtı :) farkedilmiyor,ordan burdan geçiyor görünmüyor.Oysa fazerde aynısı olmaz.

bmw gs lere fıtı fıtı deyip öneri de bulunmayın ağbicim çok itici görünüyor :)) benim motora da mesela motosiklet değil bu toplama! diyen çok var grenajı olmadığı için :))

memur adama en güzel motor. tavsiye etmeyen yok baksana.

Hatemzo
03 Aralık 2012, 10:22
Arkadaslar uzun zamandir forumu takip ediyorum ve yakin zamanda bir fazer alacagum inss krediden cevp bkliyorum. Fakat aklima takilan bi konu var. fazeri ise gidip gelmk icin ve haftasonlari gezi icin kullanacgm. Hafta arasi nede olsa koprude veya trafikte cokta hizli gidemicgm. bu motora cok zaar verirmi yada motorun gucunu tam kullanamamak ilerde basimi agritirmi ?

cihan54
03 Aralık 2012, 10:33
Bunu fazer başlığında da yazmıştın. Sanırsam pek rağbet görmedi, sadece ben cevap vermişim. Farklı farklı yerlere yazman iyi durmuyor bence :wiinkk:

Sanmıyorum sıkıntı olacağını. Bir motor 15 bin devir çevirebiliyor diye 15 bini de çevirmene gerek yok ;) Fakat 15 bin devir çevirebiliyor diye, daha kolay hararet yapma dezavantajı var.. ;)

Hatemzo
04 Aralık 2012, 01:17
Diger sayfada arada kaynadi bnm yazi. Senden baska yazan olmadi. Bnde tam cevabimi alamadm ztn.

plus_minus
27 Aralık 2012, 05:28
hortlatıcam )) fazer son üretim 2009 değil...2010 dur..vikiden teyit edersiniz.ki bende 2010 model var.

SilentScream
27 Aralık 2012, 12:46
cevapları pek okumadım ama eski bir er6n kullanıcısı olarak söyleyebilirim ki, hiç düşünmeden er6 alabilirsin. Servis işini kafaya takmaya gerek yok, sadece iyi bir usta bulacaksın o kadar. ER6N bakımları kolay bir motosiklet sıkıntı yaşatmaz kullanıcısına. Parça sıkıntısı ise Türkiye'de var ama ben hiç öyle bir sıkıntı yaşamadım zira Amerika'da ninja650 forumunun sahibinin bir dükkanı var, sadece er6 parçaları satıyor. Ben bütün parçalarımı Amerika'dan getirttim. ER6N torklu, az yakan çok kaçan, kullanımı çok kolay bir motosiklet. Şehir içinde scooter kadar rahat ve kıvraktır, bilgine...