PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sibobu janta geçiremedim :(

Mengu16
18 Kasım 2012, 19:09
Mondial 150MX motorum var. Ön jant 1.60X18 arka jant 1.85X18 aluminyum jantlar var. Bugün ön lastiğini değiştirdim Unilli 2.75-18 Tubeless lastik takacaktım ama tubeless yapmak için sibobu janta geçiremedim. İç lastik takmak zorunda kaldım.
http://www.rialli.com/static/images/productimage-picture-rialli-lastik-sibobu-duz-cup-ve-motosiklet-modelle02340_t_w300_h200.jpg
Şuna benzer bir sibop var elimde, metal kısmı geçiyor ama lastikli kısımlarının en incesi bile geçmiyor.
Bir de lastiği takarken levve kullanmama rağmen jantın boyasında kalkmalar oldu, lastiği tubeless olarak taksam jantın güvenli olduğundan nasıl emin olucam ?

Samet Ağır
18 Kasım 2012, 19:58
o sibop jantın içinden takılır..dışarıya çıkan vidalı kısma takılan aparatı sayesinde dışarı doğru çektirilerek deliğe tam oturması sağlanır..sağlam sökülemez,bakım yapılamaz.kesilerek çıkarılır dediğim gibi yenisi takılır...

Mengu16
18 Kasım 2012, 20:01
o sibop jantın içinden takılır..dışarıya çıkan vidalı kısma takılan aparatı sayesinde dışarı doğru çektirilerek deliğe tam oturması sağlanır..sağlam sökülemez,bakım yapılamaz.kesilerek çıkarılır dediğim gibi yenisi takılır...
Ben de tabiki jantın içinden takmaya çalıştım sibobu :) ama lastikli kısımları janttaki sibop deliğinin kenarlarına takılıyo ben tüm gücümle sibobu deliğe iteleyip geçirseydim bile lastikli kısmı sıyrılacak gibiydi. Hadi bi kısmı sıyrıldı diyelim sibobun janta oturacak kısmı daha da kalın onu nasıl iteleyecem ?

Samet Ağır
18 Kasım 2012, 20:03
itelemeyecek çekeleyeceksin...:pl:
dediğim aparat olmadan iteleyerek çok uğraşırsın..
al jantı sibobu eline bi lastikçiye git 3 saniyede takıversin...

Mengu16
18 Kasım 2012, 20:06
itelemeyecek çekeleyeceksin...:pl:
dediğim aparat olmadan iteleyerek çok uğraşırsın..
al jantı sibobu eline bi lastikçiye git 3 saniyede takıversin...
Bende metal subab kapağı var bi tane onu takıp kerpetenle çekerim artık :cherry: Yalnız benim bir sorunum var iç lastiği patlatmadan lastiği sökemiyorum şimdi lastiği güzel taktım hava da tutuyor. Artık arka lastiği değiştireceğim zaman denerim onu.

Samet Ağır
18 Kasım 2012, 20:10
kerpetenle olmaz o iş..kaldıraç misali iş yapar dediğim aparat..
kerpetenle uğraşırsan yeni sibop alırsın...

Mengu16
18 Kasım 2012, 20:13
Neyse ya anlaşıldı tubeless bana göre değil. Kaliteli iç lastik takınca zaten ikide bi patlayıp durmuyo.

Samet Ağır
18 Kasım 2012, 20:25
sibobun lastiğini ve deliği sıvı sabunla iyice sabunla..ikiside kaygan olupta sibop deliğin içinde kaymazsa takamazsın zaten..

şimdi bu yazıyıda başka yerden anlama da..gerçekten olması gerekeni yazdım,çekme başka yere sakın...:pl:

Mengu16
18 Kasım 2012, 20:29
Yok başka yere çekmem konuyu ben öyle fesatlık yapmam. Sıvı sabunla aram iyi değil ama kauçuklu gres var her derde deva ondan sürerim siboba bi dahakine. Bir de şimdi elime sibobu ve metal sibop kapağını aldım bu kapağı siboba sıkıp penseyle çeksem olur diye düşünüyorum. Aslında motorunun silindirini kendi değiştirmiş adamın böyle konulara takılması komik ama motorun orjinalinde tubeless yok ondan kafamı bulandırdı.

rapsy_09
18 Kasım 2012, 20:45
İstediğin kadar yağla zorla o sibob oraya girmez :) :) Anladığım kadarı ile içlastikli janta tublesss takmaya çalışmıssın ama şunu atlamışsın.Jant içlastikli olarak üretildiğinden sibob deliği ufaktır.Tublesse çevirirken ya deliği genişletceksin yada metal siboblar var onlrdan kullan.

Mengu16
18 Kasım 2012, 20:49
Tublesse çevirirken ya deliği genişletceksin yada metal siboblar var onlrdan kullan.
Bende onu soruyodum işte akşamüstü jantı lastiği söktüm ama sibop'u yerine takamadım lastikçiye gittim abi ince sibop var mı diye, en incesi bu diye gösterdi elimdekinin aynısı. Bundan da ince olacaksa çelik sibop alacaksın dedi sizin dediğiniz şey işte.

Samet Ağır
18 Kasım 2012, 20:56
bak ben ona dikkat etmedim..mevcut sibobu bozulduğu için değiştirmeye uğreştığını sandım...
uğraşma onunla...

Mengu16
18 Kasım 2012, 21:01
Sağolun arkadaşlar jantın deliğini hiç büyütesim yok hem iç lastiklerden de şikayetçi değilim motor 5600km'ye geldi orjinal iç lastikleriyle. Racing motor falan kullanmıyoruz iç lastikli olsun ne olacak :)

rapsy_09
18 Kasım 2012, 22:47
Sağolun arkadaşlar jantın deliğini hiç büyütesim yok hem iç lastiklerden de şikayetçi değilim motor 5600km'ye geldi orjinal iç lastikleriyle. Racing motor falan kullanmıyoruz iç lastikli olsun ne olacak :)

Deliği büyütme dediğim siboblardan al.Tubless uzun yol için daha rahat olutor.

Mengu16
18 Kasım 2012, 23:06
Deliği büyütme dediğim siboblardan al.Tubless uzun yol için daha rahat olutor.
Alabilirim bi ara sorayım parçacıma.

Benli
18 Kasım 2012, 23:23
Alabilirim bi ara sorayım parçacıma. Benim lastikçi arkadaşım var , geçen gün lastikleri tubles yapalım dedim , oda bana , cantta (içinde) set olup olmadığını sordu , , set olmazsa havayı kaçırabilirmiş , olmaz dedi , bir de lastiği sökerken patlattığınızı yazmışsınız , şayet cantta bu dediği setlerden varsa , lastiği bu setlerden kurtarmak için ilk önce ucu ince , tahta takozlarla içeri doğru vurarak iktirerek , setlerden kurtarmak gerekiyormuş , (iki taraflı) , daha sonra boşta olan lastik yanlardan levye ile dikkatlice dışarı alınıp iç lastik çıkarılmalıymış !!.

F54
19 Kasım 2012, 01:20
mengü sende ne sibob takarsın nede burc u yerinden çıkarabilirsin ne beceriksiz adamsın:P

Mengu16
19 Kasım 2012, 01:27
mengü sende ne sibob takarsın nede burc u yerinden çıkarabilirsin ne beceriksiz adamsın:P
Çıkardım burcu ne var ya. Yenisini de taktım taş gibi oldu arkası sallanmıyo gaz kesince motorun artık.

viper17
19 Kasım 2012, 01:31
Ne sıkıntılı işmiş tubeless e geçmek :mrgreen:

Mengu16
19 Kasım 2012, 01:34
Ne sıkıntılı işmiş tubeless e geçmek :mrgreen:
Motora lastikleri aldığım yerin salaklığı, 2 sibob ver dedim gitmiş scooter sibobu vermiş dana kadar sibop şambriyel deliğine sığmıyo tabi.

F54
19 Kasım 2012, 01:34
hiç sıkıntılı değil git lastikçiye 5 tl ver 2 dakka da işlem tmm:pl:

Mengu16
19 Kasım 2012, 01:36
hiç sıkıntılı değil git lastikçiye 5 tl ver 2 dakka da işlem tmm:pl:
Bizim burda lastikçiler 5 liraya lastiğe hava bile basmaz :cherry:

viper17
19 Kasım 2012, 02:04
Motora lastikleri aldığım yerin salaklığı, 2 sibob ver dedim gitmiş scooter sibobu vermiş dana kadar sibop şambriyel deliğine sığmıyo tabi.

Yuh :mrgreen: Bu parça satanlar harbi sorunlu :mrgreen:

ferdinandd
19 Kasım 2012, 02:24
Esnaflık öldü gibi bişey artık, adam şukadar param var nasıl bir iş kursam diyor :mrgreen:

Yahu nasıl yani :silent: bildiğin işi tabi ki :pr: Hiçbirşey bilmiyorsan git önce bi öğren, sen kiiiim iş kurmak kim ::blusssh:

Herşeye rağmen kuruyor, işi öğrenmeye falan da çalışmıyor ilk öğrendiği "hata yapınca nasıl üstünü örterimler", "nasıl daha fazla yontarımlar" oluyor...

Şimdi bu adama neden bunu verdin desen;

* ben senin motosikletini bilmek zorunda değilim der,
* sen onu gösterdin bende verdim der,
* en ucuzu oydu yanlış yönlendirmek istemedim der,
* bizim ustamız 30 TL ( CİK ) karşılığında takardı sorunsuzca der

bir konuşur ki bütün hata sende sanarsın kendi işini bilmez sorumluluğundan bihaber cehalet karşısında :mrgreen:

serkanADH13
19 Kasım 2012, 03:33
arkadaşım sendekı sıbobun lastık kısım kalılıgı yanlıs hatırlamıyorsam 12,,13 cıvarı olmalı,

matkap ıle delıgı buyut ve oyle dene...

Mikuni
19 Kasım 2012, 04:57
tornacıda deliği genişlettirmen lazım. Tubeless takacaksan lastiğin yanaklarına ilaç sür. Yoksa hava sızdırır.