PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bujiyi değiştirdim motor çalışmıyor :(

Ahmanamra
10 Kasım 2012, 20:15
Arkadaşlar az önce bujiyi değiştirdim bujiye elektirik geliyor ama motor çalışmıyor benzini ateşlemiyor. Orjinal bujisinden önce uzun buji denedim elle motoru döndürdüm baktım motor dönmüyor çat diye bi ses geldi zorlamadığımız halde. Sonra onu çıkardık kısa orginali taktık şimdi motor ateşlemiyor. Benzin kokusu geliyor egsozdan . Acaba içinde bişiyimi kırdık sibop ayarımı bozuldu anladım.

çelikatlı
10 Kasım 2012, 20:24
pistonu delmemişsindir inşallah..

Ahmanamra
10 Kasım 2012, 21:07
Sanmam ya okadar kolay delinmez herhalde :) Animasyonlarda izlediğim kadarıyla buji uzun kaldığı için siboplar bujinin ucuna çarpmış ve muhtemelen ayarı kaçtı diş atıp. Delicek kadar bi güç uygulamadık yavaşça çevirip gitmediği yerde bıraktık . Piston oakdar kolay delinmiyordur herhalde

blt_59
10 Kasım 2012, 21:18
geçmiş olsunda kardeş amacın neydi anlamadım,uzun buji kullananlar,bide kısa takayım bakalım nolcak dese tmm da,senin bujiyi uzatmandaki cesaretin taktire şayan olmuş..

delileoo
10 Kasım 2012, 21:22
ya subapların kafasına çarpmıştir ya da pistonun tepesine değmistir..ses gelmesi pek hayırlı alamet değil

Ahmanamra
10 Kasım 2012, 21:56
geçmiş olsunda kardeş amacın neydi anlamadım,uzun buji kullananlar,bide kısa takayım bakalım nolcak dese tmm da,senin bujiyi uzatmandaki cesaretin taktire şayan olmuş..

Tamirci bir akrabanın fikriydi :( dt 125, xl 200 falan onlarda uygulamış.uzun bujinin ucu eğrilmiş yanlarındada ince iki ezik vardı. Acaba sibopları çalıştıran mekanizmada mı sıkıntı oldu. Çünkü hiç pistonu zorlamadık . deydiği yerde çat etti çıakrdık bujiyi. Yani büyük bi güçle zorlamadık.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:26 ----------

Elektirik var benzin geliyor hava geliyor ama çiğ benzin atıyor . Bu ayarın kaçtığından mıdır ? Herhangi bir şey kırılmuış mıdır ? Siboplar okadar kolay kırılır mı? Diyelim bujiye çarptı sbop başı onu iterken yada çekerken kırılmış olabilir mi? Kopresyon var motorda güp güp diyede ses geliyor boğuk boğuk çalıştırmaya çalışırken.

adem80
10 Kasım 2012, 21:59
motor hakkın rahmetine kavuşmuş. Sökülüp verdiği hasara bakmak gerek ve ona göre tadilat yapmak gerek.

Mengu16
10 Kasım 2012, 22:02
Sanmam ya okadar kolay delinmez herhalde :) Animasyonlarda izlediğim kadarıyla buji uzun kaldığı için siboplar bujinin ucuna çarpmış ve muhtemelen ayarı kaçtı diş atıp. Delicek kadar bi güç uygulamadık yavaşça çevirip gitmediği yerde bıraktık . Piston oakdar kolay delinmiyordur herhalde
Buji subablara değmez kolay kolay, subablara bile değdiyse zaten pistona değmek için fazlasıyla uzundur pistona değer.

RunemagicK
10 Kasım 2012, 22:07
o bahsettiğin şeyi bende deneyecektim ve tamirci "pistonlar sandığın gibi kalın değil, çok ince, hemen delinir" demişti. sanırım pistonu delmişsin.

delileoo
10 Kasım 2012, 22:14
emme subabının ucunu hafiften çizmiş olsan subap kapansa bile odaya benzin dolar, motor çalışmaz egzostan çiğ benzin atar..tahminimce subapın kafası bujiye takıldı..buji pistonun tepesine de zarar vermiş olabilir bu sefer yağına benzin karışır..söküp bakmak lazım..

Ahmanamra
10 Kasım 2012, 22:17
ağlamak istiyorum :(

Umarım delinmemiştir yoksa büyük masraf çıkıcak :( Ama öyle limon sıkar gibi yavaşca değdiği yerde bıraktık sonra bujiyi çıakrdık bu kadar az bi güçle piston gider mi ya :(

Saolun arkadaşlar en azından karşılaşacağım şeyler hakkında beni aydınlattınız :(

YArın tamirci yolu gözüktü ozaman bana. Motor bloğunu komple sökmeye gerek var mı? Yoksa silindiri sökmek yeterlimi bu kontrol için

mehmet_gemli
10 Kasım 2012, 22:33
Ercan abim ne yaptın ya inşallah büyük bir sorun çıkmaz hallolur çok üzüldüm.

RunemagicK
10 Kasım 2012, 22:39
ağlamak istiyorum :(

Umarım delinmemiştir yoksa büyük masraf çıkıcak :( Ama öyle limon sıkar gibi yavaşca değdiği yerde bıraktık sonra bujiyi çıakrdık bu kadar az bi güçle piston gider mi ya :(

Saolun arkadaşlar en azından karşılaşacağım şeyler hakkında beni aydınlattınız :(

YArın tamirci yolu gözüktü ozaman bana. Motor bloğunu komple sökmeye gerek var mı? Yoksa silindiri sökmek yeterlimi bu kontrol için

kulbütör kapağı sökmek lazım ilk. sübaplarda birşey varsa ordan anlaşılır. birşey yoksa silindir üst kapağın sökülmesi gerek.

Ahmanamra
10 Kasım 2012, 22:49
Ercan abim ne yaptın ya inşallah büyük bir sorun çıkmaz hallolur çok üzüldüm.

Eyvallah kardeşim napalım dinledik birini işte hoş kötü bi niyetide yoktu ateşlemede zaten bi zayıflık vardı oda daha önce bu yöntemle bir çok cross çalıştırmış uzun yıllar.Edeniyelimd edik nasılsa motoru çalıştırmadan pistondan anlarız dedik anlattığına göre kafama yattı sonra böle oldu işte :( Neyse ben eve sokayım motoruda kurcalıyayımö battı balık yan gider :)

Dediğiniz gibi kulbüratörü söküp bi bakalım hele. fikri verenin dediğine göre sibopları döndüren zincir dişte atmış olabilir diyor. Eyvallah .

mdxkah
10 Kasım 2012, 22:55
Arkadaşlar az önce bujiyi değiştirdim bujiye elektirik geliyor ama motor çalışmıyor benzini ateşlemiyor. Orjinal bujisinden önce uzun buji denedim elle motoru döndürdüm baktım motor dönmüyor çat diye bi ses geldi zorlamadığımız halde. Sonra onu çıkardık kısa orginali taktık şimdi motor ateşlemiyor. Benzin kokusu geliyor egsozdan . Acaba içinde bişiyimi kırdık sibop ayarımı bozuldu anladım.sorun buyuk gibi gozukuyor sanirim kas yaparken goz cikarmissin zor bir durum gecmis olsun

Ahmanamra
10 Kasım 2012, 22:58
kulbütör kapağı sökmek lazım ilk. sübaplarda birşey varsa ordan anlaşılır. birşey yoksa silindir üst kapağın sökülmesi gerek.

Saolasın :(

fromghetto
10 Kasım 2012, 23:04
arkadaşlara katılıyorum bencede ezsostun sübapı eğildi ve piston kompresyna girerken karışımı atıyo gibi umarım çok masraf çıkmaz üstad ama insanoğlu merak etmeseydi buralara gelmezdik tecrübe parayla satılmıyo işte sağende bizde öğrenmiş olduk olacakları ...

Ahmanamra
10 Kasım 2012, 23:06
Haklısın kardeş meraktangeliyor bunlar başa :) Ama olsun napalım vardır bi hayır en azından öğreniyoruz bitarafımıza kaça kaça :)

Mal motorcular buraya başlığı neredeydi :P

delileoo
10 Kasım 2012, 23:36
geçmiş olsun ama korkulacak bir masrafı yok xt125in parçaları ybr ile aynı diye bir tamirci arkadaşımdan duymuştum, en fazla subapları ve de pistonu değiştirmek zorunda kalırsın..egzantrik zincirine diş atlatmak o kadar kolay değildir, üstünde gergi kanalları ve gergi vidasının baskısı var..

sakinseytan
11 Kasım 2012, 01:35
pes ya uzun buji takmak ilk kez duyuyorum pistona zarar veremezsin zaten takılır tur dönmez ama sübapı kırmışsındır egzantrik mili sübapı zorlar aşşa inmesi için oda bujiye geldiyse bilemicem halini:)
şimdi bujiyi cıkar parmagını buji deligine sok ve pistona tur attır bak bakalım kompresyon varmı?kırdıysan içerden ses gelmesi lazım.en iyi ihtimal egzantrik zinciri atması dicem ama mümkün deil gergi onu geriyo.o bisikleti söküp yapmak cok zevkli olurdu ama kısmet deilmiş:)cok masraf olmaz sübapları bile yeniden yapıyolar yanlız usta mesele tek sorun usta önce sorunu bul

Ahmanamra
11 Kasım 2012, 03:00
pes ya uzun buji takmak ilk kez duyuyorum pistona zarar veremezsin zaten takılır tur dönmez ama sübapı kırmışsındır egzantrik mili sübapı zorlar aşşa inmesi için oda bujiye geldiyse bilemicem halini:)
şimdi bujiyi cıkar parmagını buji deligine sok ve pistona tur attır bak bakalım kompresyon varmı?kırdıysan içerden ses gelmesi lazım.en iyi ihtimal egzantrik zinciri atması dicem ama mümkün deil gergi onu geriyo.o bisikleti söküp yapmak cok zevkli olurdu ama kısmet deilmiş:)cok masraf olmaz sübapları bile yeniden yapıyolar yanlız usta mesele tek sorun usta önce sorunu bul

Eyvallah haklısın önce sorunu keşfedelim :D Yarın açıp bakıcaz bakalım ne halt etmişiz :)

DALGIC_800
11 Kasım 2012, 03:27
Ercan abi büyük geçmiş olsun inş. çok sorun çıkartmaz ..baktın olmadı artçı bölümleri boş motor yapılana kadar sıkıntı yok :)

Ahmanamra
11 Kasım 2012, 04:11
Eyvallah Dalgıçım :) Sıkıntı yok her türlü dahil oluruz gezilere ;)

Samet Ağır
11 Kasım 2012, 13:12
Arkadaşlar az önce bujiyi değiştirdim bujiye elektirik geliyor ama motor çalışmıyor benzini ateşlemiyor. Orjinal bujisinden önce uzun buji denedim elle motoru döndürdüm baktım motor dönmüyor çat diye bi ses geldi zorlamadığımız halde. Sonra onu çıkardık kısa orginali taktık şimdi motor ateşlemiyor. Benzin kokusu geliyor egsozdan . Acaba içinde bişiyimi kırdık sibop ayarımı bozuldu anladım.

anladığım kadarıyla elle motoru döndürmekten kasıt,krankı volanından elle tutarak çevirmekse,bakalım değecek sürtecek bi yeri varmı gibisinden yavaşça çevirip,değdiğinde bırakmak ise,ulen neden dönmedi bu diye habire yüklenme mek se ne piston delebilirsin nede sübap kırabilir yamultabilirsin...o kadar kolay değil..
ama elle çevirmeni dediğim gibi anladıysam....

ozgurakman
11 Kasım 2012, 13:36
anladığım kadarıyla elle motoru döndürmekten kasıt,krankı volanından elle tutarak çevirmekse,bakalım değecek sürtecek bi yeri varmı gibisinden yavaşça çevirip,değdiğinde bırakmak ise,ulen neden dönmedi bu diye habire yüklenme mek se ne piston delebilirsin nede sübap kırabilir yamultabilirsin...o kadar kolay değil..
ama elle çevirmeni dediğim gibi anladıysam....

sanıırım motor vitesteyken arka tekerleği çevirdiler. tahminimce...
bir de benim bildiğim eğer dediğim gibi yaparsam tek silindirliler ya üst ölü noktada ya alt ölü noktada duruyor. arada durmuyor piston, hatta bu yüzden motoru stop ettiğimizde bir çat sesi gelip piston son hareketi gerçekleştiriyor.

Ahmanamra
11 Kasım 2012, 15:10
kick start ile tur attırdık pistona. alt ölü noktada taktıktan sonra bujiyi. Bencee piston okadar kolay delinmemesi gerek.Çok zorlamadık çünkü.Bujideki izlere bakarsakta sibop başları vurdu herhalde iki yandan . Kırılmasa bile yamulması yeter sanırım :) Açmaktanda vazgeçtim zaten eksikleri vardı komple bakıma verecem tamircime .Açsakta elde malzeme olmadıktan sonra gerek yok sanırım kurcalamaya.

özcan1980
11 Kasım 2012, 15:15
Çok üzüldüm Ercan, havaların bozuk olması teselli olsun senin için :salut:

Ahmanamra
11 Kasım 2012, 16:37
Çok üzüldüm Ercan, havaların bozuk olması teselli olsun senin için :salut:
Aynen abi yoksa cinnet geçiriyor olacaktım şimdi :(
Gerçi kendimi teselli ediyorum bahaneyle ön fren gevşek kullanmaktan alı koyacak beni . Ekonomik moda geçeyim bende biraz :)

Samet Ağır
11 Kasım 2012, 21:08
kick start ile tur attırdık pistona. alt ölü noktada taktıktan sonra bujiyi. Bencee piston okadar kolay delinmemesi gerek.Çok zorlamadık çünkü.Bujideki izlere bakarsakta sibop başları vurdu herhalde iki yandan . Kırılmasa bile yamulması yeter sanırım :) Açmaktanda vazgeçtim zaten eksikleri vardı komple bakıma verecem tamircime .Açsakta elde malzeme olmadıktan sonra gerek yok sanırım kurcalamaya.

inşallah haarrrt diye basmamışsınızdır .....
ufak ufak hissetmek amaçlı basmışsınızdır..ufak ufak bastığınızı varsayarak......

o halde şimdi bujiyi çıkarın ,parmağınızla buji deliğini tıkayıp marşa basın...parmağınızla içerdeki basıncı tutabiliyor,içerdeki havanın delikten parmağınızı aralayarak çıkmasını engelleyebiliyorsanız durum kötü..
ama parmağınızı dışarı ittiriyor,içerden gelen basınçlı havayı tutamıyorsanız bişey yoktur..arızayı başka yerde arayın..

çok enteresandır ama bir anda oluşan başka ama alakasız bir arıza, sanki önceki durumdan kaynaklanmış gibi gelebilir...

yeni bujiniz çatlak olabilir,tırnak aralığı çok fazla olabilir,ateşleme olur gibi görünür ama ya takıldığında atlama yapar yada yetersiz olur..başka buji ile yeniden denemenizi olmadı 2. viteste vurdurmanızı öneririm..belkide ilk hareketi yeterli hızda yapamıyorsunuzdur..

Ahmanamra
11 Kasım 2012, 22:13
inşallah haarrrt diye basmamışsınızdır .....
ufak ufak hissetmek amaçlı basmışsınızdır..ufak ufak bastığınızı varsayarak......

o halde şimdi bujiyi çıkarın ,parmağınızla buji deliğini tıkayıp marşa basın...parmağınızla içerdeki basıncı tutabiliyor,içerdeki havanın delikten parmağınızı aralayarak çıkmasını engelleyebiliyorsanız durum kötü..
ama parmağınızı dışarı ittiriyor,içerden gelen basınçlı havayı tutamıyorsanız bişey yoktur..arızayı başka yerde arayın..

çok enteresandır ama bir anda oluşan başka ama alakasız bir arıza, sanki önceki durumdan kaynaklanmış gibi gelebilir...

yeni bujiniz çatlak olabilir,tırnak aralığı çok fazla olabilir,ateşleme olur gibi görünür ama ya takıldığında atlama yapar yada yetersiz olur..başka buji ile yeniden denemenizi olmadı 2. viteste vurdurmanızı öneririm..belkide ilk hareketi yeterli hızda yapamıyorsunuzdur..

Yok Ustam motorda basınc oluyor kompresyon var buji deliğinden denemedim ama egsozdan atıyor en azından hava. Özcan abide baktı saolasun piston delik değil ama siboplar tutmuyor olabilir dedi . Buji yerine benzin koyup denedik belki ilk ateşlemeden dolayı kendine gelir diye falan ama baktık olmuyo ellemedik . Komple depo grenaj falan sökmeklazım külbüratorü sökmek içinde. Bıraktım öyle yatıyor. Tamircinin ellerinden öper :)

İlginize teşekkü eder arızanın ne olduğunu öğrenince imkanım olursa fotolarıyla paylaşıcam :)

babaduru
11 Kasım 2012, 22:21
Anladığım kadarıyla eski buji motorun üzerinde takılı şu an fikrim eski bujiyi çıkartırken yada koyduğunuz yerde baına bi iş gelmiş porseleni çatlamış yada hasar görmüş olabilir ateşleme olması tam zamanında ateşlediği anlamına gelmez arızalı yeni buji taktığımda böyle oldu sonra buji değiştirdim sıkıntı çözüldü tavsiyem hemen başka buji takıp bi deneyin.Ve piston o kadar kolay delinmez eğer dediğiniz gibi elle cevirdi iseniz ama silindirde herhangi bir parça kalmadığından emin olun.Kolay gelsin çözerseniz buraya yazarsanız sorunu bizde öğrenmiş oluruz.

Samet Ağır
12 Kasım 2012, 00:37
Yok Ustam motorda basınc oluyor kompresyon var buji deliğinden denemedim ama egsozdan atıyor en azından hava. Özcan abide baktı saolasun piston delik değil ama siboplar tutmuyor olabilir dedi . Buji yerine benzin koyup denedik belki ilk ateşlemeden dolayı kendine gelir diye falan ama baktık olmuyo ellemedik . Komple depo grenaj falan sökmeklazım külbüratorü sökmek içinde. Bıraktım öyle yatıyor. Tamircinin ellerinden öper :)

İlginize teşekkü eder arızanın ne olduğunu öğrenince imkanım olursa fotolarıyla paylaşıcam :)
egzozdan atması tam anlamıyla kompresör olduğu anlamına gelmez..
delik tıkama kontrol işini ve dediğim gibi basınç varsa yeni sıfır bir buji denemenizi şiddetle öneririm...

Ahmanamra
12 Kasım 2012, 00:43
Valla yeni bujiyide taktım eski çalışanıda taktım aynı şey devam ediyor. Dediğiniz gibi ozaman tamire götürmeden buji yuvasından basıncıda kontrol edeyim..

Samet Ağır
18 Kasım 2012, 01:02
ne oldu şimdi son durum???
bişey yazmamışsın 6 gündür??

Ahmanamra
18 Kasım 2012, 14:07
Henüz götüremedim tamire Samet kardeş.Bütçeyi ayarlıyalımda götürmüşken komple bakıma sokucam birde muayenesi bitti onu yaptırıcam onun için bütçe lazım :D Yatıyor şimdi aslanım kapının önünde bu güzel havalarda :(

Ahmanamra
07 Aralık 2012, 15:25
Arkadaşlar sonunda motoru tamirciye götürüp baktırdım. Yaptığımız eşşekliğin sonucu olarak siboplar yamulmuş. Piston sekman yatakta falan sıkıntı yok. Sadece siboplar yamulduğu için yerine tam oturmuyor ve ateşmele yapamıyormuş. Masraf daha belli değil ama fazla çıkmıycak umarım :) Siz siz olun deneme yanılma olayına girişmeyin :D