PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu kaza lastik yüzünden mi -VİDEOLU-

emrb
09 Kasım 2012, 19:51
http://youtu.be/A2HbrFTob74

?

architect
09 Kasım 2012, 19:59
Çok geç fren yapmış.

Levsy
09 Kasım 2012, 20:02
Gayet güzel takip mesafesi varken olmayacak kaza yapmış.
Tamam yerler ıslak ve lastikler de mükemmel olmayabilir ama, sebep acemilik görünüyor :)

rapsy_09
09 Kasım 2012, 20:03
geç firen yapmış ve ön firene ani yüklenmiş.Lastik kayınca panik yapmıs salmış bir daha basmış ön firene.

acayüp
09 Kasım 2012, 20:13
Lastik yüzünden kazamı olurmuş. Kaza kullananlar yüzünden olur. Sen hava , yol ve aracının durumuna göre ayarlayamıyorsan kendini lastik ne yapsın ?
Lstik sebepsiz yere yarılır patlar çatlar anlarım bir yere kadar onuda. Çünki motosiklet üzerinde etiket vardır araca oturmadan önce lastiğinizi yağınızı suyunuzu frenlerinizi kontrol edin der. Yani lastik gümlese bile yine kullananın hatasıdır aslen.

Sanki ilk defa yağmurlu havada kullanıyormuş gibi.

Tolga Can
09 Kasım 2012, 20:33
Hıza göre takip mesafesi çok iyiydi. Kayma mesafesini de hesaplaması gerekirdi. Geç fren sağlam giriş olmuş. Acemi şansı. Tebrik ederim.

SonpoL
09 Kasım 2012, 20:35
Tamamiyle acemilik :).

Ramazan Can
09 Kasım 2012, 20:38
ön fren ve panikten kaynaklanmış bence....

srhtsglm
09 Kasım 2012, 20:55
acemilik, bi ara daldı gibi geldi bana geç tepki verdi yavaşlamak için sonrada panik fren kurtaramadı iyice s..ctı cafer bez getir oldu.:)

speed_dream
09 Kasım 2012, 20:58
ıslak zeminde ön frene o kadar yüklenirsen sonuç bu olur.araca patlamasa bile zaten düşmesi kaçınılmazdı

Reşit
09 Kasım 2012, 21:00
Reaksiyon süresi olduğundan daha geç. Bu dalgın olduğu anlamına gelebilir. Yanlış frenleme yapıyor. Ya da yola yeni çıktı lastik daha suya alışmadan böyle bir olay oldu. Kaçış yapmayı hiç denemedi ve sadece arabaya odaklandı. Dolayısıyla baktığı yere çok çabuk bir şekilde ulaştı. Hiç fren yapmadan da kurtarabilirdi. Sonuç dalgınlık ve acemilik. Ama motorunda abs olsaydı ve her şey buradaki gibi olsaydı o araca daha yavaş çarpacaktı. ABS ye laf atanlara duyurulur. Arkadaşa geçmiş olsun.

cenkşenver
09 Kasım 2012, 21:07
dikatsizlik bence sıtop lanbasına bak oda olmadı firren mesafeni koru

psyche
09 Kasım 2012, 21:12
Lastiklik bir olay yok bisiklette versek bu adama gene girecekti kamyonete,halbuki sol tarafı boş hafif sola alıp o şekilde frenlese olmayacak bu kaza ama tecrübe önemli.
Tek hata panik bir anda duramayacağını anlayınca ön freni fazla sıktı,geçmiş olsun.

tigermbz
09 Kasım 2012, 21:33
fren sıkarken dengesini yitiriyor
lastiğin yola tutunamamasının etkisi var
ama acemilik etkeni daha fazla
özellikle ön frene basarken motoru ve gidon açısını mümkün olduğunca dik tutmalı ve bunu muhafaza için kuvvetle mukabele etmeli

demekki neymiş?
bindiğimiz her motorun hangi şartlarda nasıl davranacağını kestirmek için bolca panik fren çalışması yapacakmışız

aksoyy
09 Kasım 2012, 21:49
yalnız o gidonda bi değişiklikmi var bana mı öle geliyor.

Khutuck
09 Kasım 2012, 22:48
"Acemilik" yerine "fren yapmayı bilmemek" dememiz daha doğru, "acemilik" dediğimizde "ben 2 senedir motor sürüyorum" diyen arkadaşlar tecrübeli olduklarından aynı kazayı yapmayacaklarını zannedebilirler. Motorcu isterse 10 senedir motosiklet kullanıyor olsun, yağmurda fren çalışmamışsa aynı kazayı yapabilir.

ysn_erl
09 Kasım 2012, 22:56
Yeni başlayanlara ders niteliğinde bir video. Hemen hemen aynını yaptım ama ben öndekine v urmamak için direk atmıştım kendimi yere :)

Mengu16
09 Kasım 2012, 23:11
Bu tarz kazaları yapanlar motora çok kaliteli lastik takınca ıslak zeminde hiç kaymayacağını sanıyor ama aslında dikkatsizlik yapmadan olaylara zamanında doğru tepkilerle ortalama kalitede lastiklerle de böyle bir durumda kazadan kaçınmak mümkün.

ogzcngdk
09 Kasım 2012, 23:25
ön freni fazla sıkmış ve lastikler yeterince ısınmamış bence kış lastiği olmayabilir lastikler

Benli
09 Kasım 2012, 23:30
Dikkatsizlik ve acemilik , öndeki aracın fren lambalarını iyi takip edip zamanında fren yapamamış , kesinlikle böyle bir zeminde , ön fren elciği sonuna kadar çekilmemeli .

energy9991
09 Kasım 2012, 23:38
arkadaşlar ön fren tam tutuyor mu tutmuyor mu anlayamadım çünkü minibüsün arkası dağıldı...fren çok sağlam olsa en azından o kadar şiddetli çarpmazdı....bence minibüsün hatası orada olmamalıydı...:)

sarıdev
09 Kasım 2012, 23:44
Soldan çıkmakta olan bordo araca odaklanıyor olabilir.Önüme çıkar mı diye düşünürken öndeki aracın frenini görmüyor olabilir.Seyir halindeyken tek bir şeye odaklanırsak böyle şeyler yaşabiliriz.

RunemagicK
10 Kasım 2012, 00:39
baika bir yere bakıyordu heral. dikkatsizlik yani.

zongoku
10 Kasım 2012, 01:02
Kaza bence ön freni sert bir şekilde sıkmasından kaynaklanıyor. Lastik istediği kadar kalitesiz olabilir ön freni sert asılmak en kral lastiğin bile kaymasına sebep olabilir. Yağmurlu havalarda özellikle ön frene narin davranmak gerek :cherry: