PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soğuk havalarda çalışmayan uyuz motora yardım.

k_ayhn
08 Kasım 2012, 14:54
Kışın soğuk havalarda motoru çalıştıramıyorum.Bu sabahda çalışmadı videoya bir zahmet bakarmısınız.http://www.youtube.com/watch?v=yJ2UxSHRL8U

kanmix_x
08 Kasım 2012, 15:10
Ne yaptın sen :) Yamahacılar Kawa cılar toplanır şimdi buraya :)

gorkemuls
08 Kasım 2012, 15:17
Karburatorunu temizlemeni tavsiye ederim. Ayrica bujileride degistirirsen faydali olacaktir.

k_ayhn
08 Kasım 2012, 15:37
Bujilerim yeni ama karburatöre baktırcam galıba.

ygk
08 Kasım 2012, 15:39
bana da ateşleme yapmıyor gibi bir ses geldi.

gorkemuls
08 Kasım 2012, 16:19
Muhtemel sorun stator olabilir. Atesleme bobinine baktirin, eger karburatorde bir sikinti yoksa tabi.

NoMotorNoCry
08 Kasım 2012, 17:07
Cikleyi kullanıyon mu?Sol elcikte olur kendileri.

İHTİYAR
08 Kasım 2012, 17:24
8-10 saniyelik 2-3 marştan sonra eğilip eksozdan iki nefes çek :santa: kafa yapıyorsa benzin geliyor diyebiliriz sorunu ateşlemede ararız, yok kafa yapmıyorsa iki bira al :queen: gibi bir espiri yapmıyorum, içerisinde itici gaz olarak bütan propan gazı kullanılmış bir sprey deodorantı hava filtresine 4-5 saniye sıkarak marşa basınca çalışma emaresi vermesi lazım. Kolay gelsin.
Not: Dediğim gibi saat 18:00 den sonra dene mesai saatinde sarhoş geziyor demesinler.:bounce:

thelast555
08 Kasım 2012, 17:30
aga 1 once farını kapa :) marsı bastıkdan sonra ac 2 o mars yetmıosa ayak marsını dene 3 motorun altında souk havalarda 30 40 sn acmak ıcın bı sey war onu yukarı kaldır dırek calısır az gaz vererek 30 40 sn bekle sonra ındır calısır durumdayken 1 vitese tak go... :) 2 kademesı war en ust kademede calısmaması cok zor...

babaduru
08 Kasım 2012, 17:49
Hava girişinden biraz balata spreyi bas çalışmassa ateşleme yoktur :) Staj yaptığım yerde dizel araçlarda hava almayı bi kaç kez böyle yapınca çalışıyo.

dreamkiller
08 Kasım 2012, 17:56
Ne yaptın sen :) Yamahacılar Kawa cılar toplanır şimdi buraya :)

poahahahah :) yettik.. Hondamıydı o? :P

zenon
08 Kasım 2012, 17:58
Oha transalpte bunu yapıyorsa ben motora boşuna sövüyormuşum :D hic bir fikrim yok ama şaşırttım kesin bir sorun var :D

NoMotorNoCry
08 Kasım 2012, 18:45
Transalp sorun yapmaz.Benim servis daha transalpin motorunu sökmemiş.Merak ediyolarmış içinde ne var diye :cherry:

En fazla karbüratör , hava filtresi , buji , vs.. böyle küçük şeylerden sorun çıkarabilir.Galiba arkadaş cikleyi de kullanmayı bilmiyo.En fazla vurdursa yine çalıştırır.Bana ateşleme gibi geldi sorun ama vurdurursa anlaşılır.

k_ayhn
08 Kasım 2012, 19:02
Teşekkürler akşam eve gidince hepsini deneyeceğim:) thelast55 kod adlı arkadaş cbf 600 de ayak marşımız yok malesef.

NoMotorNoCry
08 Kasım 2012, 19:05
Teşekkürler akşam eve gidince hepsini deneyeceğim:) thelast55 kod adlı arkadaş cbf 600 de ayak marşımız yok malesef.

CBF600 mü , transalp mi?

k_ayhn
08 Kasım 2012, 19:09
Cbf 600 abs 2007 bılgılerımı degıstırmemiştim ona gore yorum yaptıgınızı anlayınca değiştirdim hemen kusura bakmayın.

Olcay Avşar
08 Kasım 2012, 19:24
Ateşlemeyle, yakıtla ilgili fikir veren arkadaşlar sanırım soğuk ibaresini atlıyorlar.

Soğukta çalışmıyor sıcakta çalışıyorsa veya soğukta zor çalıştıktan sonra rahatca stop edip çalışabiliyorsa ben ilk önce jikleden şüphelenirim.

Manuel jikle ise telinden ayarından, otomatik ise sökülüp çalışıp çalışmadığından emin olmak lazım.

nayken81
08 Kasım 2012, 19:50
Ateşlemeyle, yakıtla ilgili fikir veren arkadaşlar sanırım soğuk ibaresini atlıyorlar.

Soğukta çalışmıyor sıcakta çalışıyorsa veya soğukta zor çalıştıktan sonra rahatca stop edip çalışabiliyorsa ben ilk önce jikleden şüphelenirim.

Manuel jikle ise telinden ayarından, otomatik ise sökülüp çalışıp çalışmadığından emin olmak lazım.Aynen katılıyorum,mezu jikledir arkadaş.

NoMotorNoCry
08 Kasım 2012, 20:50
Hava soğuk olunca ateşleme arıza yapmaz mı?Sen soğuk havaya bağlarsın sorunu bi bakarsın ateşleymiş sorun.Sen iki saat uraşırsın bakarsın ummadığın yerden çıkmış arıza.Böyle ters köşeye yatırır adamı.Tabi öncelikle cikleye bakmakta fayda var.

k_ayhn
08 Kasım 2012, 23:12
İlgilenen herkese teşekkür ederim.Sabah vurdurduktan sonra kapalı biyere çektim akşam iş dönüşü tek marşta çaalıştı çok tuhaf.

viper17
08 Kasım 2012, 23:15
Çok gaz veriyorsun, ayrıca düğmeyi erken bırakıyorsun. Jikleyi çektin mi onuda görmedik ?

haojin2005
09 Kasım 2012, 00:06
Jikle veya gaz vermeden yapıyor olabilir.Benim motor da marşa basarken gaz verince çalışmıyor.

NoMotorNoCry
09 Kasım 2012, 09:23
Geçen kış xciting250'nin aküsünü bitirmiştim.Aynı videdaki gibi gaza yüklenerek çalıştırmaya uğraşıyodum.Bi baktım akü boşaldı.Servisi çağırdım aküyü şarz ettik.Usta dedi ki bunlarda otomatik cikle var ve enjeksiyonlu motorda gaza yüklenilmez.Harbiden bi daha ustanın dediği gibi yaptım.Hiç gaz vermeden çalıştırmaya başladım.Bi daha hiç çalışmamazlık yapmadı.

aligül
09 Kasım 2012, 10:50
Benim jikle üç kademeli normalde en altta durması gerekir ama ben sabahları en üste alır tek seferde çalıştırırım en altta kalınca çalışmıyo..Biraz ısındıktan sonra orta kademeye düşürürüm..Bi dene istersen

dreamkiller
09 Kasım 2012, 11:06
İlgilenen herkese teşekkür ederim.Sabah vurdurduktan sonra kapalı biyere çektim akşam iş dönüşü tek marşta çaalıştı çok tuhaf.

Nazlanmış sana kerata :)

thelast555
09 Kasım 2012, 11:45
valla motoru tam cozemedm ondan da jıglenın yerını tarf ettim ama karbıratorlumu enjeksiyonlumu onu bılmedmden bsyde dıemıom karbıratorluyse bı kac yerde daha gormustum 600 ın jıgle ayarıyla ılgılı sorunları dogru ypmak gerekıomus enjeksıyonlularda bu sorun yok..

k_ayhn
09 Kasım 2012, 15:32
Karbüratörlü bu sabahda kapalı yere koydum sıkıntı olmadı.Soğuk havalarda yapıyor nedense.

k_ayhn
13 Aralık 2012, 13:12
Arkadaşlar çikleden kaynaklanıyormuş değiştirdiler düzeldi.Herkeze teşekurler.

saykem
13 Aralık 2012, 18:31
Sorunun çözüldüğüne sevindim.Önceki motorum cbf 600 karbüratörlüydü,sanırım seninki de karbüratörlü olanlardan.Çalışmadığı zaman çok fazla marşa basma.Fazla benzin gelip bujileri ıslatıyor ve söküp temizlemediğin sürece çalışması imkansız hale geliyor.Benim başıma geldi ve ikinci gün komple söküp bujileri ısıtarak kuruttuktan sonra ancak çalıştırabildim.
Bu tür motorlardan anlamayan arkadaşların jikleyi çek,ayak marşını dene gibi çözüm üretmelerine gerçekten güldüm.Küçük motorlarla büyük motorların çalışma prensipleri aynı olsa da çözüm şekilleri ve soruna yaklaşma biçimleri tamamen farklıdır.Soğuk havalarda çalışmama sebebinin öncelikle jikle olduğu açıkça belliydi.

ünaltürkyazıcı
13 Aralık 2012, 20:19
8-10 saniyelik 2-3 marştan sonra eğilip eksozdan iki nefes çek :santa: kafa yapıyorsa benzin geliyor diyebiliriz sorunu ateşlemede ararız, yok kafa yapmıyorsa iki bira al :queen: gibi bir espiri yapmıyorum, içerisinde itici gaz olarak bütan propan gazı kullanılmış bir sprey deodorantı hava filtresine 4-5 saniye sıkarak marşa basınca çalışma emaresi vermesi lazım. Kolay gelsin.
Not: Dediğim gibi saat 18:00 den sonra dene mesai saatinde sarhoş geziyor demesinler.:bounce:

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/522809_425971940764171_1257114762_n.jpg

Tek çare başkasını bulamadım...:)