PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor yaptırma çilesi

ColdhearteD
23 Ekim 2012, 18:21
Herkese iyi bayramlar , yaz başlarında hyosung gt250r motorumun ön silindir deki gergilerin bozulması sonucu sente atlayıp subap kesti . ve ustama götürdüm ve işimin acele olduğunu defalarca belirttim ,oda elinde iş olmadığını ve çabuk bitebileceğini söyledi . ondan 1 hafta sonra sorduğumda parçaları sipariş ettiğini ve parçalar geldikten sonra 1 haftalık işi olduğunu söyledi , 1 hafta daha bekledim parçaların rektefeciden gelmediğini söyledi, bir sonraki hafta hala rektefeciyi beklediğini söyledi ...
derken tam 1 ay sonra aldık motoru , hesapta söylenenden %20fazla geldi .sonra eve giderken motorda aşırı titreşim ve ses farkettım ,biraz inceledim depo takozları yoktu ve volan kapağındaki vidalar eksikti ayrıca arka silindirden ses geliyordu . şimdi tekrar götürdüm sesin egzantrik zincirinden geldiğini söyledi ilerde değiştirirsin diyo .kapağada 2 tane uydurmasyon vida sıktı hadi yallah .. küçük bi motosiklet alacak para ver 1 ay bekle sonuc gaza basmaya korktuğum kaskla bile duyulan bütün hevesimi kıran aptal gibi hissettiren bi sess . böyle bi durumda ne yapmalıyım sizce yada ne yapılması gerekir ??

viper17
23 Ekim 2012, 19:02
O ustaya birdaha gitme. Depo takozları ve eksik vidalarım nerde diye sordun mu ?

ColdhearteD
23 Ekim 2012, 19:06
eksik olduğunu söyledim uydurmasyon 2 vida taktı farklı farklı . depo takozlarınıda ben hallettim gitmeden önce . Allah bilir görünmeyen kısımlarda daha ne eksikler var

satoyama
23 Ekim 2012, 19:09
allah yadımcın olsun. inan onun yaptığını biraz el becerin varsa sende yaparsın yaptığında bişey yok.. zaten yapamamış. klasik.

V tip motor tamir edecek usta çok azdır türkiyede, ki bunlar sorunlu makinalar çok doğal, sende sıkıştırarak sürmeye devam et :wiinkk:

ustan motorun içine yağ koymuş mu bari kontrol ettin mi ? kamyon yağı koyma ihimali yüksek

bir garajım olsa tüm aletleri düzüp arkadaşlarıma zevkine bedava tamir yapacağım sonra videoya çekip bazı ustalara kapak yapacağım.. :farao:

ColdhearteD
23 Ekim 2012, 19:20
daha öncelerde tek silindir motor kullanırkende ustalarla bazı sorunlar yaşadım o yüzden motorun her işini kendim yapıodum krank değişimine kadar yaptım ancak 2 silindirde bikere cesaret ettim ondada alet yetersizliğinden işim yarım kaldı ve garanti olsun diye tekrar ustasına götürmeye karar vermiştim , bundan sonra ustaya vereceğim işçilik parasını alet erdavata verip kendi işimi kendim görmek niyetindeyim ve eminim ustanın 1 ayda çıkarttığı iş aslında en aksi durumlarda 1 haftayı geçmez

Chronix
23 Ekim 2012, 19:33
yeni rektifiye yaptıran biri olarak şiddetle rektifiye işinden uzak durmanızı öneririm.kesinlikle düzeltme yolu yerine parça değişimine gitmelisiniz. sözde işin ehli bir ustaya gittik adam sadece motosiklete bakıyordu. işi yaptırdık yağ yakma olayı çözülemedi.hatta asıl sorun arka silindirdeydi ama gezi yolunda ön silindir pert oldu tek silindir ile 1000 km yol geldim.özellikle motor bloğu sorunlarında parça tamiri değil değişimi yaptırın.

Abrascas
23 Ekim 2012, 19:46
motor sökme takma ve ayalarının olduğu Service manuali istersen gönderebilirim.

Chronix
23 Ekim 2012, 19:54
motor sökme takma ve ayalarının olduğu Service manuali istersen gönderebilirim.

sökme takma işleminde çok dikkat edilmesi gereken bir olay vardır..Zamanla (timing) ayarı. eğer bunu bozar ve motoru çaltıştırmaya kalkarsanız. subapların yamulup kırılmasına neden olur silindir gömleğine ve pistonlara zarar verirsiniz.o yüzden hani sökerim söktüğüm gibi de toplarım düşüncesine kapılıp sakın bu işe kalkışmayın.zamanlama ayarını yapmak daha önce hiç yapmayan biri için oldukça zordur.

ColdhearteD
23 Ekim 2012, 20:00
timing yani sente ayarını dahaönce yaptım service manuele göre yaptım hatta sembollerin anlamını bildiğiniz zaman cokbasit bir olay çoğu usda sente ayarını kafadan yapar

roadmaster
23 Ekim 2012, 20:12
ülkedeki motorcuların ortak sorunu her önüne gelen dükkan işletiyor son biniciler yandıı nasıl insafsiz insan bunlarya ayıptır günahtır be

ColdhearteD
23 Ekim 2012, 20:14
benim motoru yapan yıllarca buyuk markaların teknık servisliğini yapmış eski bi usta .bende ona guvenerek gittim ama motordan gelen sesi duysanız her an kıtleyecek sanarsınız

satoyama
23 Ekim 2012, 20:16
ülkedeki motorcuların ortak sorunu her önüne gelen dükkan işletiyor son biniciler yandıı nasıl insafsiz insan bunlarya ayıptır günahtır be

malesef aynen öyle ne olaylar ne adamlar var

frantisec
23 Ekim 2012, 20:21
rektefe işi motoruna göre tek silindir cift silindir oluşuna göre 20 ila 45 dakika arası değişir o rektefeci dükkanında iş yoksa süre bukadar.
v-2 motorlar sorunlu değildir.Sorun bu motorların nasıl çalıştığını bilmeyen usta !! lardadır.
güzel kardeşim benim para ödüyorsun P-A-R-A.Uydur kaydır vida nasıl takar.Siz önünüze konulan her yemeği yemeyeceğinizi karşınızdakine hissettirin.İtiraz edin.Gerekirse papaz olun.Yapacak o işi para verdin.

ColdhearteD
23 Ekim 2012, 20:26
şimdi ben bu adama pazarlık dahi yapmadan istediği ücreti vermişim 1 ayda keyfinin gelmesini beklemişim sonuç olarak vadettiği şekilde saglam bir motor teslim edemedi . şimdi extra hiçbir ücret talep etmeden motoru adam gibi yapıp o şekilde teslim etmesi gerekmezmi bana? .

chemical
23 Ekim 2012, 20:34
Motorun garantili değilmiydi. Usta dediğin servis ustasımı yani yetkili servismi? eğer değilse çoğu usta malesef anlattığın gibi biraz papaz olmadan sorunlar çüzülmüyor istediğin kadar iyi niyetli ol. geçmiş olsun.

drsteel
23 Ekim 2012, 20:36
benin taktiğim şu ustaya asla peşin para verilmez. işini bitirmeden para verilmez. parça parası verilmez. parça ustayla beraber gidilir alınır gelri. ustaya oyle bır ay süre verilmez. başında durursun iki günde alırsın başında durmazsın 1 ay motorun sürünür. 1 ay sürünen motorda civatların takozların kaybolması normaldir. çünkü ustalarınız yetkili servis gibi çalışmaz. vidayı söktüğü zaman nereye koyduğunu bile unutur. bir ay sonra onlar çöpe gitmiştir zaten. ee adam ne yapacak bir şekilde uyduracak. tam olmayacak. diyecek ki böyle güzel oldu.
o yüzden bir işi ustaya yatıracaksan işin başında bekliyecen parasını da iş bittikten sonra işini tam yaparsa verecen. sen peşin peşin paraları verirsen ustada senin işini en sona alır.çünkü tecrübeliler iş bitmeden parasını vermediği için onların işlerini yapar ki para alabilsin. ayrıca gunumuz internetinde her türlü bilgiyi rahatlıkla bulunurken motorun her yerini soker takarız. bir defaya mahsus 250-500 tl alet edavat parası ödersiniz. sonra siz usta olursunuz.

ColdhearteD
23 Ekim 2012, 20:55
parça parasını almadan işe başlamıyor usta bende parça parasını verdım kalanı teslım alırken verdım .işin bide ilginc tarafı motor yapım esnasındayken ustaya motorun durumunu bile soramıyosunuz artist artist tavırlar telefon açmaz netden cevap vermez adı ustaya eline düştünya bi kere

---------- Post added at 19:55 ---------- Previous post was at 19:45 ----------

şimdi ustayla konuştum getir sökelim bizle ilgili bir hata varsa düzeltelim diyo hayırlısı bakalım

satoyama
parça parasını almadan işe başlamıyor usta bende parça parasını verdım kalanı teslım alırken verdım .işin bide ilginc tarafı motor yapım esnasındayken ustaya motorun durumunu bile soramıyosunuz artist artist tavırlar telefon açmaz netden cevap vermez adı ustaya eline düştünya bi kere

klasik tamammen yetersiz bir insan olduğu için

kardeşim yapman gereken tek şey var ki yanından ve yakının olsam her türlü senle gelirdim..

bildiğin sağlam delikanlı bir kaç arkadaşın varsa al yanına git paranı geri iste motoru adam gibi yapsın sonra verirsin. yoksa dükkanı başına yıkın şerefsizin

para bu kolay mı kazanıyorsun

eko29
Öncelikle geçmiş olsun diyorum inşallah büyük bir sıkıntısı yoktur motorunun, Bu usta denilen şahıs ankarada ise burada ifşa edersen bizde kim iyi kim kötü bilmiş oluruz

ColdhearteD
23 Ekim 2012, 21:05
ankarada ama şu aşamada açıkca ifşa etmek çok uygun olmaz belki onunda kendine göre vardır sebepleri . işin sonuna bi gelelim hatasını telafi etmezse ,ozaman insanları uyarmak üzerimize borç olur .

mterayes26
23 Ekim 2012, 21:32
dükkana kavgaya falan gidersiniz . Başınıza iş alırsınız

baysamin
23 Ekim 2012, 23:13
Demekki o adam senin ustan değilmiş hatta o adam ustada değilmiş.

doganugursen
23 Ekim 2012, 23:15
MOTORA YENİ BAŞLAYACAKLARA İBRETLİK HİKAYE...
arkadaşım öncelikle çok geçmiş olsun...
aynı kaderi paylaşıyoruz başıma geleni anlatiim sana
daha ilk motorumu almış ilk güzel bir kazık yemişim yolda kaldım
usta diye şerefsizin birine götürdüm elektriği saçma sapan şekilde bi yerlere bağladı flaşörü bilmem neyi yaktı daha sonra gel yaparız dedi saf ve tecrübesizim tabi tamam dedim yedim kazığı
daha sonra gittiğimde adam orda yok ve aslında hiç orda çalışmamış bile sadece beyin ve konjektöre (konjektörde hz isa zamanından kalma bi konjektör çıkma yani) 350 tl para verdim. motor keeway sl di o zmanlar
daha sonra tabi tekrar yolda bıraktı beni silivride depriaj telim koptu yolda kaldım güya tekirdağa gidicektim gezmeye
teli taktık 30 TL
çıktım geri dönüyorum vaz geçtim gitmekten selimpaşa tarafında yaklaşık 20 km sonra tekrar yolda kaldım
teli takan sözde usta kamyonla geldi motoru çekti ve bunun işi çok bugün olmaz sen git dedi
safım tabi gittim motoru bırakıp evimle silivri arası 55 kmden fazla
bana telefon açtı konjektör yanmış yenisi lazım dedi gittim aldım götürdüm (70 TL)
bugün olmaz sen git sonra ben seni ararım gelir alırsın dedi eve gittim 1. 110 KM GİDİŞ GELİŞ
ertesi gün aradı elektrik tesisatı yanmış dedi gittim aldım götürdüm 2. 110 KM GİDİŞ GELİŞ + 60 TL ELEKTRİK TESİSATI PARASI
bugün olmaz dedi sonra gel gittim tekrar eve
ertesi gün tekrar aradı
statör yanmış dedi gittim aldım götürdüm 3.110 KM 140 TL STATÖR PARASI
bugün olmaz sonra gel ben seni ararım dedi yine gittim
bak her gidiş gelişte 110 km yol gidiyorum otobüs tepelerinde
ertesi gün yine gel dedi bende sevindim oldu artık diye ve ne dedi biliyomusun inanamazsın!!!
BEN ELEKTRİKTEN ANLAMIYORYUM AL BUNU KAMYONLA GÖTÜR
VARYA ŞUAN ANLATIRKEN BİLE ELİM AYAĞIM TİTRİYOR!
ALDIM KAMYONLA BİZİM EVİN O TARAFA GÖTÜRDÜM 150 LİRA DA KAMYONA VERDİM YOK YERE.
VE MOTORUN ARIZASI NEYMİŞ TAHMİN ET! İŞTE BİLMEYİNCE BİRİLERİ ELİNE NE GELİRSE GEÇİRİYO
MOTORUN SORUNU 20 LİRALIK SAÇMA SAPAN LANET OLASI ATEŞLEME BOBİNİ ŞİŞMİŞ.
SADECE BU 20 LİRALIK ŞEY İÇİN ONCA YOL ONCA YOL PARASI VE SEFİLLİK!
BU LANET OLASI MOTOR YÜZÜNDEN EVİMİ BOŞALTTIM VE ŞUAN AİLEMLE YAŞAMAK ZORUNDAYIM.
İSTERSE ADMİN BENİ SİLEBİLİR AMA NE KADAR BÖYLE USTAYIM DİYE GEÇİNEN ŞEREFSİZ KANSIZ İNSAN VARSA
ALLAH BELASINI VERSİN HEPSNİN!

astorojna
24 Ekim 2012, 12:03
usta diye şerefsizin birine götürdüm elektriği saçma sapan şekilde bi yerlere bağladı flaşörü bilmem neyi yaktı daha sonra gel yaparız dedi saf ve tecrübesizim tabi tamam dedim yedim kazığı
daha sonra gittiğimde adam orda yok ve aslında hiç orda çalışmamış bile sadece beyin ve konjektöre (konjektörde hz isa zamanından kalma bi konjektör çıkma yani) 350 tl para verdim. motor keeway sl di o zmanlar
daha sonra tabi tekrar yolda bıraktı beni silivride depriaj telim koptu yolda kaldım güya tekirdağa gidicektim gezmeye
teli taktık 30 TL
çıktım geri dönüyorum vaz geçtim gitmekten selimpaşa tarafında yaklaşık 20 km sonra tekrar yolda kaldım
teli takan sözde usta kamyonla geldi motoru çekti ve bunun işi çok bugün olmaz sen git dedi
bana telefon açtı konjektör yanmış yenisi lazım dedi gittim aldım götürdüm (70 TL)
bugün olmaz sen git sonra ben seni ararım gelir alırsın dedi eve gittim 1. 110 KM GİDİŞ GELİŞ
ertesi gün aradı elektrik tesisatı yanmış dedi gittim aldım götürdüm 2. 110 KM GİDİŞ GELİŞ + 60 TL ELEKTRİK TESİSATI PARASI
ertesi gün tekrar aradı
ertesi gün yine gel dedi bende sevindim oldu artık diye ve ne dedi biliyomusun inanamazsın!!!
ALDIM KAMYONLA BİZİM EVİN O TARAFA GÖTÜRDÜM 150 LİRA DA KAMYONA VERDİM YOK YERE.
VE MOTORUN ARIZASI NEYMİŞ TAHMİN ET! İŞTE BİLMEYİNCE BİRİLERİ ELİNE NE GELİRSE GEÇİRİYO
BU LANET OLASI MOTOR YÜZÜNDEN EVİMİ BOŞALTTIM VE ŞUAN AİLEMLE YAŞAMAK ZORUNDAYIM.
İSTERSE ADMİN BENİ SİLEBİLİR AMA NE KADAR BÖYLE USTAYIM DİYE GEÇİNEN ŞEREFSİZ KANSIZ İNSAN VARSA
sizede geçmiş olsun gerçekten sinir bozucu şimdi benim izlediğim yol motoru aldım kırıkkalede usta geziyorum işte şurayı yap burayı yap hepsi birbirinden üçkağıtcı en son bi ustaya gittim dedimki usta benim daimi ustam olurmusun yoldada kalsam gelicen dağdada kalsam gelicen tamam dedi saolsun bu arada mondial yetkili servisi yani bi parça lazım olduğunda hemen isteyebiliyor bunu neden dedim ustalarınız yetkili servis olursa parça istemesi bir nevi kolaylaşıyor gelelim ustanın dürüstlüğüne allah bin razı olsun adamda allah korkusu var başta bu çok önemli bi arızayı yaptığı zaman beğenmedim dediğim zaman anlını bile kırıştırmaz paran yoksa sonra ver der tabi bunların karşılığında bende adama güven verdim yani uzun lafın kısası 1) tek ustaya giderim başkasına dokundurmam (istisnalar hariç) 2)karşılıklı güven çok önemli

satoyama
24 Ekim 2012, 13:42

(satoyama tarafından editlenmiş halidir)

daha ilk motorumu almış güzel bir kazık yemiştim ve yolda kaldım..
usta diye şerefsizin birine götürdüm, elektriği saçma sapan şekilde bir yerlere bağladı, flaşörü bilmem neyi yaktı "daha sonra gel yaparız" dedi saf ve tecrübesizim tabi "tamam" dedim ve yedim kazığı.
daha sonra gittiğimde adam orda yok ve aslında hiç orda çalışmamış bile! sadece beyin ve konjektöre (konjektörde hz isa zamanından kalma bi konjektör çıkma yani) 350 tl para verdim. motor keeway sl di o zamanlar.
daha sonra beni tabiki tekrar yolda bırakt. silivride debriyaj telim koptu yolda kaldım (güya tekirdağa gidicektim gezmeye)
teli taktık 30 TL
çıktım geri dönüyorum vaz geçtim gitmekten, selimpaşa tarafında yaklaşık 20 km sonra tekrar yolda kaldım.!
teli takan sözde usta kamyonla geldi motoru çekti ve bana "bunun işi çok bugün olmaz sen git" dedi.
safım ya motoru bırakıp gittim, tabi bu arada evimle silivri arası 55 kmden fazla..
bana telefon açtı; "konjektör yanmış yenisi lazım" dedi gittim aldım götürdüm (70 TL)
"bugün olmaz sen git sonra ben seni ararım gelir alırsın" dedi! eve döndüm ilk 110 KM GİDİŞ GELİŞ
ertesi gün aradı "elektrik tesisatı yanmış" dedi! gittim aldım götürdüm ikinci 110 KM GİDİŞ GELİŞ + 60 TL ELEKTRİK TESİSATI PARASI
"bugün olmaz sonra gel" dedi! dömdüm tekrar eve.
ertesi gün tekrar aradı.
"statör yanmış" dedi! gittim aldım götürdüm. 3.110 KM 140 TL STATÖR PARASI
"bugün olmaz sonra gel ben seni ararım" dedi! yine eve döndüm.
bakın her gidiş gelişte otobüs tepelerinde. 110 km yol gidiyorum..
"ertesi gün yine gel" dedi! bende oldu artık!! diye sevindim ve ne dedi biliyomusun inanamazsınız!!!
"BEN ELEKTRİKTEN ANLAMIYORYUM AL BUNU KAMYONLA GÖTÜR" dedi!
ALDIM KAMYONLA, BİZİM EVİN O TARAFA GÖTÜRDÜM, YOK YERE 150 LİRA DA KAMYONA VERDİM.
ARKADAŞLAR MOTORUN ARIZASI NEYMİŞ TAHMİN EDİN!? İŞTE İŞİ BİLEMEYİNCE BİRİLERİNİN ELİNE NE GELİRSE GEÇİRİYOR!

kardeşim bu olay beni çok etkiledi ve sana yardımcı olmak, diğer arkadaşların tam anlaması amacı ile imlaları senden izinsiz düzelttim.

inan bende sinir oldum böyle adamlara bir güzel işkence yapmak lazım:pl:

ColdhearteD
24 Ekim 2012, 14:43
teli taktık 30 TL
ertesi gün tekrar aradı

yuhh ya direk cinayet sebebi o usta yatsın kalksın dua etsin senin gibi sabırlı birine denk gelmiş

Ercument
24 Ekim 2012, 14:54
ankarada ama şu aşamada açıkca ifşa etmek çok uygun olmaz belki onunda kendine göre vardır sebepleri . işin sonuna bi gelelim hatasını telafi etmezse ,ozaman insanları uyarmak üzerimize borç olur .
Bu kadar iyi niyetlide olunmazki kardeşim.

doganugursen
24 Ekim 2012, 18:50
geçmiş olsun dilekleriniz için hepinize teşekkür ederim.
@satoyama önemli değil aga maksat sesler bi yerlere ulaşsında insanlar uğraşmasın
tecrübe işte her şey şimdi ne olursa olsun gitmiyorum bozarsamda ben bozarım diyip kendim yapıyorum yapabildiğim tüm arızaları ki bu zamana kadarda hiç bozmadım çok şükür...
ne nedir ne değildir bildikten sonra sorun yaşanmıyor zaten...
şuan sadece kaynak makinesi ve demir kesme makinesi gibi bazı parçalarım yok :D
onlarıda aldıktan sonra bedava servis açıcam zaten :D
bu arada arkadaşlar sizinde tecrübelerinize dayanarak sizede bir şey soriim
şimdi
dişliyi tutan saplamalar kırıldı neyseki onu hallettik ama bu segman sütmekten dolayı tekerleğin göbek kısmındaki dişlileri yemiş
jantlar bildiğim kadarıyla aleminyum metalden yapıyoyor bu jantlar kaynak tutuyormu ince bir işçilik ile kaynakla kalın bir diş açmam gerekiyor

ColdhearteD
24 Ekim 2012, 19:57
aleminyum kaynak yapılabilio ama kimler yapar nerde yapılır tambilmiyorum

alicebbar
24 Ekim 2012, 20:10
kardeşim öyle adamların yanından geçmiceksin bende geçenlerde motora gaz verirken motor hafif sallanıyordu zıplar gibi gittim bişeyimi var demek için aldı 4 saatlik işçiliğe parça değişim yok 160 tl aldılar sonra dedi ben motorunu osunu busunu değiştim aldım gaza bastım bangır bangır bağırıyordu götürdüm tekrardan dedi varyatörünü onardım ne yaptıysa artık biraz bağırır sonra geçer dedi 20 tl lik yakıt yakın mesafede yarıya indi ve çekişte düşmüştü dedim usta çekiş düştü çok ses yapıyor ve hızlı yakıt yiyor nesi var bunun bir bak açtı baktı varyatör bitmiş değişmesi lazım dedi :)) gelde birşeyde adamların bazıları usta diye geçiniyor ama bi cacıktan anladıkları yok :)) 200 tl de öyle verdim 1 saat işçilik ön arka varyatör değişti 150 zatta o kadar para aldılar ben şahsen suratlarına karşı demedim ama hakkımıda helal etmicem dolandırılmış gibi hissediyorum herkesede söylüyorum sende arkadaşlarını uyar inş. başkalarıda senin gibi sorun yaşamaz :)

noktalama yapmadım kusura bakmayın anlatırken sinirleniyorum biraz

satoyama
25 Ekim 2012, 00:50
bu tarz yer ve mekanların ismini bir konu altında ifşa etmemiz, gidilmeyecek, kenarından geçilmeyecek dükkanların yerini belli etmemiz lazım.