PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Scooter yeni motor yağ yakıyor ve benzin yetiştiremiyorum.

QM50
22 Ekim 2012, 23:44
Merhaba arkadaşlar 125 cc bir scooterım var Asya marka motor 2006 model ben aldıgımda eski sahibi yagsız kullanmış ve yağ yakıyordu,piston değiştirelim dedik silindir piston sekman ve hatta subopkapagı suboplar komple 0 aldım bitek silindiri taşlatmıstım onu almadım conta vs hepsini aldım motoru topladım motor saat gibi çalışıyor akü hiç basmasın yarım tur cevirsin yine çalışıyıro gişidişi çekişi flan herşey çok hoş fakat motordan mavi duman atıyor egsozdan ve yag eksiltiyor benzin konusunda genede 2 kişi biniyoruz ve açık hava filirtesi takılı motorda bu yuzden suboplardan gelen hortum dışarıda duruyo bilmiyorum bi etkisi varmı ama motorla 15 tl benzinle 50-60 km anca yapaıyorum çok sert kullanmıyorum motor yenı yapıldıgı için rodaj yapıyorum şuan ama yeni motor neden yağ yakar anlamış değilim ve cidden bana çok yakıyormuş gibi geliyor motorun karbüratörude 0 aldım manifoltuda değiştirdik yine aynı sorun devam ediyo sizce sorun ne olabilir yorumlar için teşekkür ederim,iyi forumlar

ygk
23 Ekim 2012, 10:42
konuyu dün gördüm cevap yazmak istemedim bilgili arkadaşlar daha yerinde yorumlar yapar diye ama kimse yorum yapmamış;

motorun yağ yakmasının sebebi çok fazla. ancak senin motor yeni ise kusur takılan parçalardandır. piston, segman, silindir. üçündne birinde çizik olabilir, parça üretim hatalı olabilir. o parçalarda sökülmeden yorum yapılamaz
ustan motoru toplar toplamaz farkedip geri sökerek değiştirmeliydi ilgili parçayı.
evet felaket fazla yakıyor, motorun tekrar açılması lazım
.
yazdıklarımdan %100 emin değilim kulaktan dolma bilgilerle cevap verdim. bir yanlışlık olursa ahımı alma sonra :)

taylo
23 Ekim 2012, 11:42
segmanlar aynı hizaya gelmiş olabilir,segmanları ters takılmış olabilir,sibop lastikleri yırtılmış olabilir,sibop kayıtları boşluklu olabilir,şu etapta açık hava filtresi kullanmasan iyi olur .çok yakması filtre ile ilgili olabilir.

satoyama
23 Ekim 2012, 12:33
silindiri taşlattım dedin

peki takılan piston orjinal mi?

bir kaç mikron geniş çaplı piston takılması gerekir eğerki ojinal ölçüdeki pistonu (sıfır farketmez) tekrar taktırdıysan yeni segmanda farketmez, silindiride yeni alsaydın keşke.

arkadaşların dediği gibi montaj hatasıda olabilir.

QM50
23 Ekim 2012, 23:47
silindiri taşlattım dedin

peki takılan piston orjinal mi?

bir kaç mikron geniş çaplı piston takılması gerekir eğerki ojinal ölçüdeki pistonu (sıfır farketmez) tekrar taktırdıysan yeni segmanda farketmez, silindiride yeni alsaydın keşke.

arkadaşların dediği gibi montaj hatasıda olabilir.
Piston orjinal değil 025 sekman almısız o yuzden sılındırı taşlattık hem biraz büyümüş oldu hemde çizikler flan gitti silindirdeki sekmanlara tek tek dikkat ederek baktım takarken acaba subop ayarı gevşek olsa ondan olurmu degerleri biliyosanız ayarlıyım tam değerleri bilemiyorum bilen varsa çok iyi olur çık hava filitresini kullanmak zorundayım kendı hava filitresi uymuyo çünkü bir türlü bulamadım orjnalını motor yaksın ona pek takılmıyorumda yağ yakmasın :S

acayüp
24 Ekim 2012, 00:05
Önce ilk iş kompresyonunu ölçün. Baktınız sorun var bariz. Ya silindir piston yada valf lerde sorun var. Başka bir ihtimal neredeyse yok. ( çıkan dumanın yağ yakmadan olduğundan kesin emin olduğunu varsayıyorum ) Ölçümde sorun görünmüyorsa o zaman karbüratör ve bileşenlerine yönelirsiniz

roadmaster
24 Ekim 2012, 00:07
silindir sekmagöremi retifiye oldu? sekman 025 pıston kaç?

QM50
24 Ekim 2012, 03:57
Önce ilk iş kompresyonunu ölçün. Baktınız sorun var bariz. Ya silindir piston yada valf lerde sorun var. Başka bir ihtimal neredeyse yok. ( çıkan dumanın yağ yakmadan olduğundan kesin emin olduğunu varsayıyorum ) Ölçümde sorun görünmüyorsa o zaman karbüratör ve bileşenlerine yönelirsiniz

hocam biz sadee pistonu aldık silindir taşlandı piston şu
http://www.rialli.com/urunler/scooter-yedek-parca/326_silindir-krank-grubu/7238__rialli-piston-125-mt-5225-025-sekmanli-ms3956/
buna göre rektefiye edildi pistonla beraber hepsini verdim ona göre yaptı bu arada motorun compresör cidden çok iyi söyle marş a basıp bıraksam bile çalışıyo çekiş çok güzel ama suboplardan şıkırtı geliyo acaba ondan olurmu bilmiyiorum motora gaz verince egsozdan mavi duman atıyo normal rolentide bi sorun yok mesela 2 kişi bindik normal gidiyoruz hafif yüklenince gaza hemen başlıyo dumana.

ferdinandd
24 Ekim 2012, 04:36
Herşeye rağmen 125 cc scooter 6 lt/100km yakıt sarfedermi ki ya :silent:

QM50
25 Ekim 2012, 23:40
Arkadaşlar bugun motorla yaklasık 27-30 km yol yaptım ve yagı kontrol ediyim dedim bi baktım nerdeyse 0 hemen yag aldım ekledım yaklaşık 400-500ml ekledım anca kendıne geldı bide motor ısındıkça daha çok yag yakıyorsanki agsozdan buram buram duman atıyor acaba sekmanlardanmı yoksa silindirmi büyük geliyor ama slilindir büyük gelse motor kompresör yapmaz gibime geliyor sökücemde kesin bi adını koymak istiyorum emin olmadan indirmeyeyim motoru diyorum birde motorun egsoz cıkısın arkasını kapatınca duman atmıyoru normalde aşagı dogru vermesi gerekn yerden çıkıyo duman ozmn ve bi sorun olmuyor ama orayı kapatmayınca arkadaki büyük delikten mavi duman atıyor o arkadaki deliği kapatınca duman atmayı kesiyor acaba egsozun bi etkisi varmıdır???

acayüp
28 Ekim 2012, 11:44
hocam biz sadee pistonu aldık silindir taşlandı piston şu
http://www.rialli.com/urunler/scooter-yedek-parca/326_silindir-krank-grubu/7238__rialli-piston-125-mt-5225-025-sekmanli-ms3956/
buna göre rektefiye edildi pistonla beraber hepsini verdim ona göre yaptı bu arada motorun compresör cidden çok iyi söyle marş a basıp bıraksam bile çalışıyo çekiş çok güzel ama suboplardan şıkırtı geliyo acaba ondan olurmu bilmiyiorum motora gaz verince egsozdan mavi duman atıyo normal rolentide bi sorun yok mesela 2 kişi bindik normal gidiyoruz hafif yüklenince gaza hemen başlıyo dumana.

Sübop lastikleri yada kayıtlarında sıkıntı olabiir. Yağı içeri buradan alıyor olabilir. Yakıt tüketimi artar. Kompresyon kaçağı yapar. Güç düşer. ÜSt kapağı söküp iyice inceleyin.